Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

6 września 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Biophilic design

Biophilic design, czyli potrzeba powrotu do natury i życia zgodniee z jej rytmem ujawnia się w projektowaniu budynków mieszkalnych. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Biophilic design

Instalacje roślinne w przestrzeni budynku stosowane są głównie w biurach, ale trend widać już także w projektach mieszkaniowych. Korzyści płynące z bliskości człowieka z naturą są wielowymiarowe – od tych estetycznych do zdrowotnych, także w kwestii zdrowia psychicznego. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że budynki mieszkalne o podwyższonym standardzie nie mogą się już obejść bez biophilic design.

Czym jest biophilic design? To nowy trend w architekturze i projektowaniu wnętrz bazujący na przekonaniu, że obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na człowieka. Zwolennicy biophilic design wychodzą z założenia, że ludzie zachowują równowagę emocjonalną i zdrowotną, a przy tym pozostają w harmonii z otoczeniem tylko wtedy, gdy znajduje się w nim element żywej przyrody.

Biophilic design znalazł już zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz biurowcach, gdzie stał się źródłem lepszej wydajności i zadowolenia pracowników. Stosunkowo niedawno „zielone projektowanie” ujawnia się w architekturze mieszkaniowej, szczególnie w realizacjach o podwyższonym standardzie, gdzie od mieszkania oczekuje się czegoś więcej niż spełnienia podstawowych funkcji „dachu nad głową”.

Nie tylko rośliny

Projektowanie w stylu biophilic design to nie jedynie uwzględnienie aranżacji roślinnych Wymaga doboru odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, zarówno w odniesieniu do wnętrz, jak również elewacji i otoczenia budynku. Struktura, kształt i kolor powinien być zbliżony do naturalnych, a tam, gdzie jest to możliwe, należy wykorzystać naturalne surowce. Ale to nie koniec. Ważne jest również samopoczucie mieszkańców i ich subiektywne odczucia. Aby stworzyć przestrzeń budynku, w którym człowiek będzie czuł się częścią natury, należy zadbać o jakość wody i powierza oraz naturalne oświetlenie wnętrz. Kolejny nowy trend design, który zyskuje na popularności, to aqua design. Instalacje wykorzystujące płynącą wodę, wodne kaskady, bąbelki itp. to coraz częściej element aranżacji wnętrz i ogrodów.

Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli poczuć zmianę pór dnia i roku – doświadczyć zjawisk, które „odbierają” tradycyjnie zaprojektowane budynki z uwagi na tradycyjne mury, dach, stosunkowo niewielkie okna itp. Budynek powinien też zapewnić odpowiedni komfort cieplny, wentylację i akustykę, ale bez efektu izolacji od natury i otaczających człowieka zjawisk przyrodniczych.

Zielone dachy, ekologiczne korytarze

Jak stworzyć budynek, który będzie odpowiadał idei biophilic design? Bofiliczna architektura budynków mieszkaniowych to cała paleta rozwiązań, które wpisują się w ludzkie potrzeby. Już od dawna mieszkańcy osiedli miejskich doceniają bliskość terenów zielonych, a także ogródki, które są elementem osiedlowej zieleni. Bliskość przyrody jest magnesem na klienta, bo wpływa na jakość życia w miejskiej przestrzeni. Zielone dachy i zielone ściany to również coraz częściej spotykany widok na polskich osiedlach, szczególnie w przypadku segmentu premium. Przykłady ze świata pokazują, że projektanci osiedlowej zieleni idą o krok dalej – ogrody warzywne na dachach apartamentowców to trend, którzy zapoczątkowali restauratorzy. Szczególnie dobrze rozwija się to w Nowym Jorku, gdzie warzywne ogrody na dachach biją rekordy popularności – oprócz warzyw i ziół można w nich spotkać ule, a nawet kurniki. To nie tylko przejaw gospodarności, ale wyraźny sygnał, że ludzie chcą powrotu do natury, nawet w przestrzeni wielkich miast.

Biophilic design ma wielu zwolenników i propagatorów na całym świecie. Jednym z pierwszych był amerykański biolog Edward O. Wilson, który spopularyzował określenie biophilia, czyli miłość do natury. Współcześnie znanym ekspertem od  biophilic design jest Olivier Heath. Promuje on przekonanie, że istota efektywnego budownictwa nie zawiera się w nowych, zaawansowanych technologiach, ale wymaga koncentracji na człowieku, jego potrzebach życiowych, a szczególnie zdrowotnych, a także stwarzaniu okazji do kontaktu z przyrodą.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy