Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

10 najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wykańczaniu mieszkania

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 18.08.2017, Data aktualizacji: 07.10.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 56 głosów

Co powinieneś wiedzieć o wykańczaniu mieszkania?
Kupiliście mieszkanie i zabieracie się za jego wykończenie? W tym artykule znajdziecie przydatne wskazówki, jak to tego podejść.

Niezależnie od tego czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy też część prac została już wykonana, warto zastanowić się nad ustaleniem kolejności działań, które rozsądnie zaplanowane i przemyślane, zdecydowanie ułatwią nam dalsze prace. Dziś podpowiadamy, o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas planowania prac związanych z wykończeniem mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę samodzielnie wykańczając mieszkanie
  • dlaczego warto oszacować budżet
  • czy zakupy należy zaplanować 

Oszacuj budżet

Obliczanie kosztów to przy planowanym remoncie czynność bezwzględnie konieczna. Dlatego zanim podejmiecie jakiekolwiek prace i zabierzecie się za zakupy, dokładnie oceńcie swoje możliwości finansowe. Błędy w kalkulacji mogą spowodować bowiem, że Wasze wykończenie mieszkania nie dojdzie do skutku lub nie będzie wyglądać tak jak sobie to wyobraziliście...

Stwórz wizję mieszkania na miarę budżetu

Najczęściej popełnianym błędem jest stworzenie planu mieszkania, bez wcześniejszego oszacowania budżetu. Dlatego kiedy, mamy już rozeznanie, ile możemy przeznaczyć na remont, możemy śmiało zabrać się za wizję naszego przyszłego wymarzonego „M”. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy poprosić o pomoc projektanta. Wiele ciekawych rozwiązań, znajdziemy też w Internecie.

Planując wygląd naszego mieszkania, nie zapomnijmy o dokładnych pomiarach powierzchni. Czasem plan mieszkania, który dostaliśmy od dewelopera, może nie zgadzać się w pomiarach. Niezbędna będzie też poziomica i dalmierz.

Zaplanuj zakupy zanim się na nie wybierzesz

„Drogi” nie zawsze znaczy „najlepszy”, ale zwykle jest jednak lepszy niż „tani” i „bylejaki”. Planując wykończenie mieszkania, zróbmy rozeznanie gdzie i co możemy kupić. Dokładnie sprawdźmy asortyment dostępny na rynku, poczytajmy opinie, przejrzyjmy katalogi. Im więcej się dowiemy wcześniej, tym łatwiej będzie nam zrobić zakupy. Jeśli planujemy zakupy przez internet, o ile jest to możliwe, sprawdźmy produkt na żywo w sklepie. Przez internet może okazać się taniej, ale bez wcześniejszego sprawdzenia możemy się rozczarować. Aby tego uniknąć, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć, zobaczyć, dotknąć, dzięki temu unikniemy wielu błędów. Pamiętajmy też o tym, żeby zwrócić uwagę na czas realizacji usługi, czy też czas oczekiwania na zamówiony towar.

Zastanów się nad ustawieniem ścian, drzwi i mebli

O ile ściany nośne stoją i nic z nimi zrobić nie możemy, o tyle ścianki działowe możemy przesuwać, zmieniać ich kształt (popularne stało się ostatnio zaginanie ścianek działowych) lub też możemy pozbyć się ich całkowicie. Aby to jednak zrobić, trzeba mieć jasną i klarowną wizję tego jak mieszkanie ma wyglądać. Pamiętajmy, że puste mieszkanie bez mebli zdecydowanie różni się od już urządzonego, stwarzając często złudzenie większego. Funkcjonalne, w zamyśle przesunięcie ścianki okazuje się wówczas bardzo niepraktyczne.

Nie zapomnij o elektryce i odprowadzeniu wody

Ilość gniazdek elektrycznych, pomimo że często jest już zaplanowana przez dewelopera, sprawia wiele kłopotów, zwłaszcza jeśli marzy nam się dodatkowe oświetlenie etc. Dlatego zanim rozmieścimy kontakty, punkty świetlne, przyłącza wody pod kran, zastanówmy się, co nam w danym miejscu będzie potrzebne. Prawdą jest, że im więcej kontaktów tym lepiej, bo miejsce telewizora czy lampki nocnej może ulec zmianie i dodatkowe kontakty będą na wagę złota, nie warto jednak przesadzać. Warto dobrze przemyśleć nasz projekt, bo o ile sprzęty przestawimy, o tyle z przesunięciem zabudowy kuchennej możemy mieć kłopot.

Okablowanie - ważna rzecz!

Kolejnym istotnym elementem wykończenia mieszkania jest okablowanie, o którym w natłoku prac wykończeniowych, często zapominamy. Dzisiejszy świat determinuje posiadanie sieci komputerowej w mieszkaniu. To samo dotyczy okablowania związanego z multimediami.

Pamiętaj, że grzejnik nie tylko grzeje

Zanim wprowadzimy się na dobre do nowego mieszkania, sprawdźmy koniecznie, jakie grzejniki oferuje deweloper (jeśli oczywiście je oferuje) zanim będą wstawione i będzie za późno. Może się zdarzyć, że standardowe kaloryfery nie będą pasowały do naszej koncepcji wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrany kaloryfer, może być nie tylko źródłem ciepła. Coraz częściej jest to dodatkowy element ozdobny, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Nie zapomnij o wentylacji

Bardzo ważną sprawa zarówno w kuchni, jak i w łazience jest prawidłowa wentylacja. Dzięki prawidłowej wentylacji unikniemy nieprzyjemnego spotkania z wilgocią i drażniącymi zapachami.

Zamontuj drzwi wygodnie

Zanim je zamontujemy, zastanówmy się, w którym kierunku chcemy, aby się otwierały. Często zdarza się tak, że nie widzimy różnicy zanim nie wstawimy mebli, a źle osadzone drzwi mogą nam uprzykrzyć życie.

Zanim zabierzesz się za remont, zabezpiecz okna, drzwi, futryny i podłogi

Zanim do naszego mieszkania wejdzie ekipa remontowa postarajmy się zabezpieczyć okna, drzwi, futryny, podłogi. W przeciwnym razie, zamontowane wcześniej, mogą ulec zniszczeniu.

Wykończ mieszkanie, nie siebie

Pamiętajmy, że szacowanie budżetu, planowanie, sprawdzanie list zakupowych, tworzenie prac zgodnie z harmonogramem, to elementy tak samo ważne, jak sam remont. Dobrze zaplanowane prace, pozwolą nam na skończenie remontu w terminie, w określonym budżecie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

remont mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023