Jak wybrać telewizor?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 12.01.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Jak wybrać telewizor?
Telewizor to podstawa domowego kina, choć nie tylko. Jak wybrać odpowiedni telewizor, aby cieszyć się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Mówi się, że popularność telewizji słabnie. Rzeczywiście mniej oglądamy programów telewizyjnych, a częściej korzystamy z popularnych platform streamingowych, na których nasze ulubione filmy i seriale możemy obejrzeć w dowolnej chwili. To powoduje, że sprzedaż telewizorów nie spada.

Jakość obrazu, którą nam dostarczają powoduje, że wciąż chcemy je mieć w naszych domach. Nie tylko do oglądania, ale także grania czy słuchania muzyki. Jaki telewizor kupić? Podpowiadamy, jak dopasować urządzenie do indywidualnych preferencji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy lepiej wybrać telewizor LED czy OLED
 • w jakiej odległości od kanapy powinniśmy ustawić telewizor
 • czym jest telewizor SMART

Zdecydowany lider to telewizor 4K

Najpopularniejsze są telewizory 4K, czyli inaczej Ultra HD, które mają rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli. Obecnie tego typu urządzenia dostępne są dla szerszego grona odbiorców, ponieważ zdecydowanie potaniały. Wybór jest ogromny, a ceny przystępne. Ile zapłacimy za zakup telewizora w technologii 4K? Ceny zaczynają się już od kwoty 2000 zł – są zależne m.in. od przekątnej ekranu i zastosowanych funkcji. Dlaczego są tak popularne?

Telewizor w technologii 4k oznacza liczbę czterech tysięcy pikseli, które urządzenie wyświetla w poziomie przy oglądaniu obrazu. Przez producentów jest zamiennie określany jako właśnie 4K lub Ultra HD. Co ważne, liczba pikseli jest tutaj 4 razy większa od tych, które wyróżnia telewizor Full HD. Taka rozdzielczość wpływa na szczegółowość wyświetlanego obrazu. Piksele są również niewidoczne, nawet jak siedzimy blisko ekranu. To pozwala poczuć się jak w kinie, nawet jeśli pomieszczenie jest małe. Oczywiście, aby obraz był odpowiednio wyświetlany platformy streamingowe i programy telewizyjne muszą udostępniać w tej jakości obraz. Co ważne telewizor wyposażony w technologię 4K potrafi też poprawić obraz generowany w rozdzielczości Full HD.

Telewizor 4K

Telewizor – przekątna i rozdzielczość a odległość

Na początek, zanim kupisz telewizor musisz ustalić w jakiej odległości będzie się znajdować. Uwzględnij wielkość pomieszczenia, czyli odległość od kanapy do miejsca lokalizacji telewizora. Inaczej będzie, jeśli zostanie umieszczony w sypialni lub jeśli decydujesz się na telewizor na ścianie.

Jeśli stawiasz na telewizor w rozdzielczości Full HD mówi się, że odległość powinna być przeliczona 4,2 cm na cal, a przy ekranach UHD 4K 2,1 cm na cal. Im wyższa rozdzielczość ekranu, tym telewizor o tej samej przekątnej powinien stać bliżej nas. Należy pamiętać, aby nie kupować urządzenia, jeśli nie możesz zachować odpowiedniego dystansu. Jest to o tyle ważne, że zapewnia komfort oglądania i nie wpływa negatywnie chociażby na wzrok domowników.

Dla przykładu, jeśli mamy telewizor 4K UHD, to gdy będziemy znajdować się zbyt daleko od wybranego modelu, to tak naprawdę nie dostrzeżemy różnicy pomiędzy Full HD a UHD. Musisz być na tyle blisko telewizora, aby zauważyć wyższą rozdzielczość ekranu oraz obraz lepszej jakości.

Równie ważne są też czynniki, jak np. zastosowane technologie odświeżania obrazu, HDR itd. Trzeba wiedzieć, że budżetowy telewizor 4K UHD nie musi wyświetlać obrazu lepszej jakości od tego drogiego. Jeśli odbiornik Full HD będzie wyposażony w lepsze funkcje to różnica nie będzie tak dosadna.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli decydujesz się na TV 4K to należy zachować odległość:

 • 50 cali – 1,05 do 2,01 metra
 • 55 cali – 1,16 do 2,31 metra
 • 65 cali – 1,37 do 2,73 metra

Powyższe dane pokazują, że jeśli w salonie masz odpowiednią przestrzeń, warto zastanowić się nad większym telewizorem. Nie wpłynie to negatywnie na nasz wzrok, a zyskasz na jakości obrazu. Zauważysz lepiej detale i szczegóły, co polepszy komfort oglądania. Należy pamiętać, że inaczej sytuacja ma się w przypadku telewizorów z zakrzywionym ekranem. Jest to także rozwiązanie zdecydowanie lepsze, jeśli oglądamy maksymalnie w dwie osoby. Osoby siedzące nie na wprost będą miały zniekształconą perspektywę.

odległość od telewizora

Telewizor LED czy OLED?

Ten parametr określa typ technologii podświetlenia, który został wykorzystany w danym urządzeniu. Standard ten zmienił się przez ostatnie lata, ponieważ kiedyś dominował telewizor plazmowy. Dziś wyróżniamy główne LED i OLED.

Pierwszy rodzaj podświetlenia ekranu – LED to trwała technologia, która pozwala na oszczędzanie energii. Oferuje lepsze odwzorowanie kolorów i mniejsze zniekształcenie obrazu niż LCD. Można postawić również na podświetlenie bezpośrednie, które jest doświetlane na krawędzi telewizora. To pozwala na zwiększenie kontrastu obrazu oraz uzyskanie większej głębi czerni.

OLED natomiast jest nowszą technologią od LED. Pozwala na uzyskanie niezwykle cienkiego ekranu przez diody organiczne LED. Każda z nich oddzielnie emituje światło, co umożliwia uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu. To powoduje, że obraz jest wyświetlany w najwyższej jakości, przy czym jest bardzo realistyczny i żywy. Taki telewizor cechuje wysoki poziom kontrastu oraz duża głębia czerni i wierne odwzorowanie kolorów, a także braki ich degradacji pod kątem. W dodatku diody zapewniają, niezwykle krótki czas reakcji. Odbiorniki z ekranem OLED są droższe niż LED.

Porównując OLED i LED zdecydowanie lepiej wypada OLED. Zastosowane diody zapalają się ekspresowo, a to sprawia, że obraz jest wyrazisty także przy dynamicznych scenach. W dodatku żywotność telewizorów nie odbiega w niczym od odbiorników LED. Można powiedzieć, że OLED to technologia przyszłości.

Telewizor SMART

Nowoczesny telewizor nie służy już tylko do oglądania filmów. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego sprzętu trzeba wziąć pod uwagę ich możliwości. Na rynku dostępny jest tzw. telewizor Smart, który idealnie uzupełnia inteligentny dom. Może być sterowany głosowo czy bezpośrednio łączący się z Internetem.

Taki telewizor w szybki sposób stanie się Twoim multimedialnym centrum domowej rozrywki. Oferuje szereg ułatwień, które zapewniają wygodną obsługę urządzenia np. za pomocą gestów lub głosu czy logowanie się – choćby z użyciem kamery i personalizację wyświetlanych treści. Większość takich odbiorników posiada autorskie systemy operacyjne, np. webOS w LG, a Samsung Tizen OS, który umożliwia obecnie korzystanie z największej liczby aplikacji.

Co ważne niektóre modele telewizorów działają w oparciu o Android TV, który jest podobny do systemu Android używanego w smartfonach, tabletach i smartwatchach. Telewizor z Androidem to bardzo dobry pomysł, ponieważ współpracuje z wieloma urządzeniami oraz aplikacjami. Zapewnia łatwy dostęp do multimedialnego świata rozrywki.

Telewizor SMART

HDR – przydatna funkcja

Ważna jest również funkcja HDR, czyli High Dynamic Range, która oznacza zwiększenie różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. To sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne. Jednak trzeba tutaj uważać, aby nie wpaść w marketingową pułapkę. Aktualnie stosowane są cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. A to oznacza, że HDR 1000, czy Active HDR to określenia marketingowe, a telewizor jedynie spełnia normy techniczne pozwalające na uzyskanie tego efektu.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: