Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 26.05.2023, Data aktualizacji: 10.08.2023

4 minuty czytania
Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych
Czym jest termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych? Czy wymiana dachu to termomodernizacja zgodnie z definicją prawną? Czytaj na rynekpierwotny.pl.

Domy jednorodzinne produkują aż 85% emisji CO2** i przyczyniają się do znacznej produkcji smogu. Nic więc dziwnego w tym, że ten temat jest ostatnio tak mocno eksploatowany, nawet przez brukselskie władze.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega termomodernizacja budynków jednorodzinnych,
 • jakie prace zalicza się do termomodernizacji obiektu,
 • co modernizować w starym, a co w nowym domu.

Co to jest termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych?

Termomodernizacja budynków w swojej ustawowej definicji zakłada zredukowanie zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do ogrzewania domu oraz wody.

Mówiąc prościej, termomodernizacja jest szeregiem działań, które mają doprowadzić do oszczędności i zwiększenia komfortu domowników, jak również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. 

Czytaj więcej: Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć w 2023 roku

Jaki jest cel termomodernizacji domu?

Proces nie należy do najtańszych zabiegów budowlanych, jednak w długiej perspektywie przyczynia się do dużych oszczędności, co może stanowić najważniejszy cel termomodernizacji dla właściciela domu.

Niektóre źródła podają, że termomodernizacja może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując  oszczędności na poziomie prawie 13 tys. złotych rocznie*. 

Termomodernizacja domu: dlaczego jest taka ważna?

Oprócz obniżenia kosztów termomodernizacja pociąga za sobą również inne ''skutki uboczne'':

 • zwiększenie komfortu mieszkańców,
 • podniesienie wartości nieruchomości

 • ochrona środowiska.

Ten ostatni punkt w kontekście całego kraju okazuje się najważniejszy. To właśnie eksploatacja domów jednorodzinnych i wielorodzinnych produkuje aż 85% emisji CO2**, i przyczynia się do produkcji smogu. Obecnie, poziom zanieczyszczenia powietrza jest największy w Rybniku i Krakowie. Warto dodać, że jakość powietrza w tym ostatnim mieście, z roku na rok ulega poprawie i nie jest czymś, co powstrzymuje kupujących do inwestycji w domy na sprzedaż. Kraków, a szczególnie tereny poza terenem miasta, cały czas zyskują na popularności.

Ważne są też działania UE, która stara się zmienić ponury scenariusz stale pogarszającej się jakości powietrza. Swoje dążenia wyraża między innymi w dyrektywie, której celem jest poprawa wydajności energetycznej wszystkich budynków we wspólnocie. Unijny akt, jakim jest dyrektywa EPBD, zakłada wywołanie fali renowacji budynków. Aby osiągnąć zamierzony cel, konieczne jest zmodernizowanie od 15% do 30% najmniej wydajnych energetycznie budynków oraz wyeliminowanie źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych.

Czytaj więcej: Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: co musisz wiedzieć?

Jakie prace zalicza się do termomodernizacji domu?

Termomodernizacja obejmuje następujące prace: 

 • Usprawnienie systemu grzewczego
  Na przykład poprzez zainstalowanie pompy ciepła, kotła kondensacyjnego, czy systemu ogrzewania opartego na energii słonecznej.
  Czytaj więcej: Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?
  Dobrym, wspierającym środowisko rozwiązaniem jest również montaż pieca na pellet. Produkt ten bowiem, podczas spalania emituje niewiele substancji smolistych.
  Czytaj więcej: Piec na pellet
 • Usprawnienie systemu energetycznego
  Montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych, aby wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy zasilania urządzeń elektrycznych.
  Czytaj więcej: Fotowoltaika — z jakiego programu skorzystać?
 • Poprawa izolacji cieplnej
  Czy wymiana dachu to termomodernizacja? Tak, ale nie tylko. Kompleksowa modernizacja w warstwie poprawy izolacji cieplnej zakłada ocieplenie budynku, dachu, stropów i podłóg, aby zminimalizować straty ciepła. 

Czy termomodernizację wykonuje się wyłącznie w starych domach?

Choć w starszych budynkach często występują większe potrzeby w zakresie poprawy efektywności energetycznej, również nowe domy jednorodzinne mogą korzystać z działań termomodernizacyjnych.

Szczególnie że 28 kwietnia 2023 roku, na mocy ustawy doczekaliśmy się wejścia w życie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego przez właścicieli nieruchomości. Bez niego, nie można wynająć lub sprzedać domu, lub mieszkania. Dlatego, właściciele nowych domów, a także deweloperzy, powinni wdrożyć takie rozwiązania termomodernizacyjne, aby kategoria świadectwa była jak najlepsza (klasy od A do G).

Mężczyzna motywujący panel fotowoltaiczny

Projekt termomodernizacji domu jednorodzinnego: termomodernizacja nowego domu

Nowe domy mają tę przewagę, że zostały wybudowane już w wyższej klasie energetycznej niż stare (od 2009 roku zostały podniesione standardy energetyczne). Zatem właściciele nowszych domów jednorodzinnych, mają prostszą drogę do przejścia. 

Krok 1. Audyt energetyczny

Pierwszym krokiem w projekcie termomodernizacji jest przeprowadzenie analizy energetycznej. W tym celu warto skonsultować się z ekspertem, który oceni obecny stan domu oraz zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

Sprawdź również: Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku

Krok 2. Wybór działań termomodernizacyjnych

Nowy dom zazwyczaj nie potrzebuje kompleksowej termomodernizacji. W tym przypadku działania mogą obejmować np.:

 • montaż paneli fotowoltaicznych, 
 • instalację rekuperacji, 
 • instalację pompy ciepła.

Sprawdź również: Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku

Projekt termomodernizacji domu jednorodzinnego: termomodernizacja starego domu

Z danych GUS z 2021 roku wynika, że 6,3 mln zasobu mieszkaniowego stanowią domy jednorodzinne, które powstały między 1944 a 1988 rokiem. Nie ulega więc wątpliwościom, że termomodernizacja jest konieczna i może wiązać się ze znacznym kosztem. Jednak na polskim rynku dostępne są dofinansowania na tego typu prace.

Czytaj więcej: Dotacje na termomodernizację budynków: co warto wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku nowych domów, pierwszym krokiem jest przeprowadzenie analizy energetycznej. Natomiast kolejne działania mogą obejmować poprawę izolacji cieplnej czy modernizację systemu grzewczego, np. przez zastosowanie pompy ciepła.

Czytaj więcej: Kredyt na termomodernizację: czy warto wnioskować o dodatkowe środki?

Termomodernizacja domu: podsumowanie 

Ustawa o termomodernizacji budynków ma pomóc właścicielom domów jednorodzinnych przeprowadzić cały proces w taki sposób, aby ich domy stały się bardziej efektywne energetycznie. Termomodernizacja to proces, którego efektem są korzyści w postaci niższych kosztów utrzymania domu, wzrost jego wartości oraz sprawienie, że będzie on bardziej przyjazny środowisku.

remont mieszkania z architektem
Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023