Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt na termomodernizację: czy warto wnioskować o dodatkowe środki?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 26.05.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Kredyt na termomodernizację
Kredyt na termomodernizację (lub kredyt termomodernizacyjny) to jedno z ciekawszych rozwiązań dla osób, które planują dostosować swoje nieruchomości do wymogów unijnych. Sprawdź szczegóły na rynekpierwotny.pl.

Kredyt termomodernizacyjny może być dla wielu osób jedyną szansą na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, takich jak ocieplenie domu czy wymiana źródeł ciepła. Kto może ubiegać się o kredyt z premią termomodernizacyjną, jakie wymagania trzeba spełnić i o czym trzeba pamiętać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać preferencyjny kredyt na termomodernizację,
 • czy można starać się o dofinansowanie do termomodernizacji,
 • jakie są warunki kredytu na termomodernizację. 

Co to jest kredyt na termomodernizację?

Kredyt na termomodernizację domu ma służyć sfinansowaniu działań prowadzących do ocieplenia budynku czy wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Kredyt gotówkowy na ten cel można uzyskać m.in. w ramach programu Czyste Powietrze, ale nie tylko - obecnie coraz więcej banków ma w swoich ofertach własne propozycje kredytu, dzięki któremu możliwe będzie przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.

Warto mieć jednocześnie świadomość, że termomodernizacja, w perspektywie kolejnych kilku-kilkunastu lat, będzie prawdopodobnie niezbędna w przypadku większości budynków. Wszystko ze względu na unijną dyrektywę EPBD i planowaną ustawę o termomodernizacji. Celem dyrektywy jest wyeliminowanie źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnianych oraz osiągnięcie zeroemisyjności budynków. To z kolei oznacza falę renowacji - niezależnie czy chodzi o domy na sprzedaż Białystok, czy mieszkania do wynajęcia w Warszawie. 

Kredyt na termomodernizację a Program Czyste Powietrze

Osoby, które chcą ubiegać się o wsparcie finansowe na termomodernizację, mogą skorzystać z kredytu preferencyjnego Czyste Powietrze, który mogą przeznaczyć na wymianę źródeł energii na nowe (i bardziej ekologiczne) czy docieplenie budynku oraz inne działania poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości. Warto zaznaczyć, że przy wniosku o kredyt Czyste Powietrze wnioskujący ubiega się jednocześnie o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli kredytobiorca przedstawi po zakończeniu przedsięwzięcia odpowiednie faktury (za zakup materiałów, urządzeń i usługi wykonawców) i spełnia pozostałe warunki, środki z dotacji są wpłacane na rachunek bankowy i księgowane na poczet spłaty kredytu. Wysokość ewentualnej dotacji jest uzależniona od kilku czynników, m.in. zakresu prac oraz poziomu dochodów w gospodarstwie domowym. 

Czym innym jest natomiast tzw. kredyt z premią remontową. Premie wypłacane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zobowiązanie jest przyznawane na finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Kredyt jest jednak udzielany wyłącznie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym. 

Gdzie wnioskować o kredyt na termomodernizację?

Osoby, które chcą otrzymać kredyt na termomodernizację w ramach programu Czyste Powietrze, powinny zaznajomić się z listą banków udzielających takiego zobowiązania; można ją znaleźć na stronie internetowej projektu. 

Kredyt i pożyczka na termomodernizację – jakie są opcje?

Osoby, które chcą podnieść efektywność energetyczną budynku i przeprowadzić niezbędne prace, takie jak wymiana źródeł energii, docieplenie budynku czy wymiana stolarki, mogą również wnioskować o również o kredyt lub pożyczkę termomodernizacyjną w ramach prywatnej oferty komercyjnej banku. 

Pożyczki tego rodzaju oferują m.in.:

 • PKO BP (Ekopożyczka, maksymalna kwota kredytu 50 tys. zł, okres kredytowania do 120 miesięcy),
 • BOŚ Bank (EKOkredyt na fotowoltaikę, maksymalna kwota kredytu 100 tys. zł, okres kredytowania do 120 miesięcy),
 • ING Bank Śląski (Ekopożyczka, maksymalnie 200 tys. zł na 96 rat),
 • BNP Paribas (kredyt na zielone zmiany, maksymalnie do 200 tys. zł).

Warto jednocześnie wspomnieć, że podane wyżej oferty dotyczą klientów indywidualnych; banki proponują również ekokredyty dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. 

Ile kredytu na termomodernizację można dostać?

W przypadku kredytu na termomodernizację budynków mieszkalnych przyznawanego przez bank komercyjny maksymalna kwota zobowiązania będzie zależeć od warunków kredytu ustalonego przez bank (oraz zdolności kredytowej wnioskodawcy i zakresu prac termomodernizacyjnych).

W przypadku kredytu z dotacją w ramach programu Czyste Powietrze kwota kredytu może wynieść maksymalnie 100 tys. zł. Warto jednocześnie pamiętać, że kwota kredytu w ramach programu musi być wyższa niż maksymalna możliwa kwota dotacji, ponieważ program nie umożliwia całkowitego sfinansowania kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. 

Jakie dokumenty przygotować do kredytu na termomodernizację?

Aby móc złożyć wniosek o kredyt na termomodernizację, należy najpierw przygotować odpowiednie dokumenty. Część z nich dotyczy samej nieruchomości - konieczne jest podanie numeru księgi wieczystej nieruchomości oraz numeru działki, na której znajduje się budynek. Oprócz tego razem z wnioskiem trzeba też oświadczenie współwłaścicieli nieruchomości i zaświadczenie z gminy o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. 

Jak uzyskać kredyt na termomodernizację budynku krok po kroku?

Cały proces jest stosunkowo prosty. Po udaniu się do banku współpracującego z programem Czyste Powietrze i złożeniu wniosku bank - podobnie jak przy standardowych kredytach gotówkowych - dokonuje oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Co istotne, to pracownik banku wysyła wniosek o dotację z programu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytobiorca zawiera umowę o dotację - jednak nie z bankiem, a z funduszem. Następnie środki kredytowe są przelewane na rachunek bankowy wnioskodawcy. Warto pamiętać, że po realizacji przedsięwzięcia trzeba przedłożyć dokumentację prac. 

Czy warto zdecydować się na kredyt na termomodernizację?

Kredyt na termomodernizację, zwłaszcza w ramach programu Czyste Powietrze, jest świetnym sposobem na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego - zwłaszcza jeśli właściciel nieruchomości spełnia warunki programu i może uzyskać dopłatę na spłatę kredytu. 

Kredyt na termomodernizację: podsumowanie

Kredyt na ocieplenie domu czy wymianę ogrzewania na nowe można otrzymać zarówno w ramach programu Czyste Powietrze, jak i korzystając z prywatnej oferty banków komercyjnych. Warto mieć świadomość, że prędzej czy później prace związane z ociepleniem budynku, zakupem lub modernizacją instalacji odnawialnych źródeł energii i innych czynności podnoszących efektywność energetyczną budynku czekają większość właścicieli nieruchomości - wszystko ze względu na nową unijną dyrektywę. Być może warto zatem skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach i dokonać niezbędnych prac już teraz. 

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023