Dotacje na termomodernizację budynków: co warto wiedzieć?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 02.05.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

4 minuty czytania
Dotacje na termomodernizację budynków
Z jakich form dofinansowania do termomodernizacji możesz skorzystać jako właściciel domu w 2023 roku? Jak wypełnić wniosek o termomodernizację? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaka dotacja na termomodernizację domu przysługuje właścicielom nieruchomości,
 • jak złożyć wniosek o termomodernizację dofinansowaną w ramach jednego z programów,
 • jakie warunki należy spełnić, by móc starać się o dopłaty do termomodernizacji domu. 

Dopłata do termomodernizacji

Osoby, które planują przedsięwzięcie termomodernizacyjne, zastanawiają się zazwyczaj, czy mogą starać się o dofinansowanie termomodernizacji - w końcu modernizacja budynku, w tym np. ocieplenie domu, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne czy zastosowanie rozwiązań niskoemisyjnych (takich jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła) są korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska. Działania termomodernizacyjne jak najbardziej podlegają dofinansowaniu w ramach kilku funkcjonujących obecnie programów, chociaż skala wsparcia zależy od danego programu i jego warunków. 

Przy termomodernizacji w 2023 r. można starać się również w niektórych sytuacjach o premię termomodernizacyjną, premię remontową czy premię kompensacyjną. Zasady ich przyznawania określa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Program Czyste Powietrze 

W przypadku termomodernizacji domu dofinansowanie można otrzymać m.in. z programu Czyste Powietrze. To program obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; środki na dotacje dla właścicieli nieruchomości pochodzą natomiast z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie? Należy to zrobić w formie elektronicznej, poprzez specjalny generator wniosków o dofinansowanie (GWD). Oprócz wniosku konieczne jest też przesłanie odpowiednich załączników.

Program Czyste Powietrze - co warto wiedzieć? Czytaj więcej

Dofinansowanie obejmuje zarówno prace termomodernizacyjne, takie jak ocieplenie budynku (w tym ocieplenie ścian, ocieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych, wymianę okien i drzwi zewnętrznych), jak i wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dofinansowaniu podlega również instalacja odnawialnych źródeł energii, takich jak np. panele fotowoltaiczne. Warto też zaznaczyć, że właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na termomodernizację, mogą otrzymać dopłatę również na wykonanie audytu energetycznego przed rozpoczęciem prac czy na sporządzenie dokumentacji projektowej.

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązują nowe warunki dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Beneficjenci mogą dostać dofinansowanie w wysokości do 66 tys. zł, do 99 tys. zł lub nawet do 135 tys. zł w zależności od uzyskiwanych dochodów. Należy przy tym pamiętać, że na termomodernizację dopłaty dostaną jedynie osoby spełniające odpowiednie wymogi. Beneficjentami mogą być wyłącznie osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, pod warunkiem posiadania wyodrębnionej księgi wieczystej. Dodatkowo aby otrzymać dotację na podstawowym poziomie dofinansowania, wysokość dochodów wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 tys. zł w skali roku. Przy podwyższonym dofinansowaniu obowiązuje inny próg dochodowy. 

Program Czyste Powietrze Plus

Dopłata do termomodernizacji domu w ramach programu Czyste Powietrze Plus - czyli nowej wersji programu - jest możliwa jeszcze przed rozpoczęciem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Od 15 lipca 2022 r. funkcjonuje prefinansowanie inwestycji, co ma w jeszcze większym stopniu zachęcić właścicieli domów do podjęcia działań termomodernizacyjnych. Wcześniej część właścicieli nieruchomości nie decydowało się na termomodernizację ze względu na fakt, że przed otrzymaniem dopłaty musieli najpierw samodzielnie ponieść koszty inwestycji - co dla wielu osób było niewykonalne.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku Sprawdź również

W ramach prefinansowania można otrzymać do 50 proc. kosztów całej inwestycji. Aby móc otrzymać pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, trzeba przesłać wraz z wnioskiem o dotację umowę zawartą wcześniej z wykonawcą na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych zgodnych z regulaminem programu. Należy przy tym zaznaczyć, że umowa na termomodernizację budynku może być zawarta maksymalnie z trzema wykonawcami.

Kolejną nowością, wprowadzoną w ramach programu Czyste Powietrze Plus, jest zwiększenie maksymalnej kwoty dotacji na wymianę pieca czy prace termomodernizacyjne dla osób o najniższych dochodach. Zamiast 69 tys. zł będzie można otrzymać 79 tys. zł. 

Jednocześnie w programie Czyste Powietrze Plus podwyższeniu uległy progi dochodowe dla beneficjentów kwalifikujących się do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Dla podwyższonego poziomu dofinansowania próg dochodowy wynosi w nowej wersji programu 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei dla najwyższego poziomu dofinansowania maksymalny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 900 zł i do 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Beneficjentom z obu grup, w porównaniu do programu Czyste Powietrze Plus, przysługuje maksymalna kwota dotacji o 10 tys. zł wyższa niż w ramach programu Czyste Powietrze. 

Ulga termomodernizacyjna 

Przed rozpoczęciem termomodernizacji warto również pamiętać o możliwości odliczenia wydatków na przedsięwzięcia termomodernizacyjne od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, o ile ukończą prace w ciągu 3 kolejnych lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku na termomodernizację.

Ulga na termomodernizację: odliczenie od podatku i PIT Czytaj więcej

Ulga termomodernizacyjna przysługuje na wydatki wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych urządzeń i usług związanych realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Mowa m.in. o kosztach związanych z wymianą źródła ciepła na pompę ciepła, ociepleniu budynku, dachu, przegród wewnętrznych i zewnętrznych, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, fotowoltaikę czy modernizację wentylacji. Maksymalny roczny limit odliczeń wynosi 53 tys. zł. 

Dotacje na termomodernizację budynków: podsumowanie

Osoby, które zdecydują się na termomodernizację budynków mieszkalnych mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach różnych programów, a także odliczyć część (lub całość) poniesionych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Konieczne jest jednak spełnianie odpowiednich warunków, a także dopełnienie formalności we wskazanych terminach. 

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: