Taras otwarty i zamknięty - wady i zalety

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 11.03.2019,

Data aktualizacji: 18.02.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 44 głosów
Taras otwarty i zamknięty - wady i zalety
Wady i zalety tarasów otwartych i zamkniętych. Wybór zależy od potrzeb mieszkańców. Sprawdź!

Planując przedłużenie powierzchni mieszkalnej w domu, wielu z Was decyduje się na budowę tarasu. O jego zaletach nie musimy się rozpisywać, bo chyba każdy z nas chciałby mieć możliwość delektowania się kawą na własnym tarasie, zamiast w zamkniętym pomieszczeniu.

Przymierzając się do rozbudowy powierzchni mieszkalnej, należy w pierwszej kolejności zdecydować o konstrukcji i finalnym wyglądzie tarasu. Przedstawimy dziś kilka ciekawostek i faktów dotyczących tarasów otwartych i tarasów zamkniętych, przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, które być może pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

taras zadaszony

Taras na miarę Waszych potrzeb

Zanim podejmiecie decyzję, o tym jak będzie Wasz taras wyglądał, zastanówcie się, czego od tej dodatkowej powierzchni oczekujecie. To przede wszystkim od Waszych potrzeb zależało będzie jaki wygląd to miejsce przybierze. Zastanówcie się zatem, w jaki sposób chcielibyście taras wykorzystywać w przyszłości.

Dużo zależy od Waszej sytuacji rodzinnej, faktu posiadania dzieci i ich wieku oraz stylu życia. Ważnym elementem planowania będzie też bryła Waszego budynku i możliwość połączenia tarasu z domem, tak aby było funkcjonalnie i estetycznie. Wszystkie wspomniane fakty należy brać pod uwagę podczas planowania projektu tarasu, aby miejsce to było takie, jakiego to Wy dokładnie potrzebujecie. Istnieje też inne rozwiązanie, jeśli trudno Wam się zdecydować co jest najważniejsze.

Z jednej strony domu możecie wybudować taras całkowicie otwarty na ogród, a z drugiej zabudowany, który w ponure, mroźne dni będzie spełniał funkcję ogrodu zimowego. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się u tych z Was, którzy posiadają domy o małej powierzchni, ponieważ zyskacie sporo dodatkowych, zawsze potrzebnych metrów.

Taras otwarty, zadaszony, częściowo lub całkowicie zamknięty – wady i zalety różnych rozwiązań

Podczas podejmowania decyzji o wyglądzie tarasu, warto zastanowić się nad wadami i zaletami wszystkich możliwych rozwiązań. Łączą się one bezpośrednio z Waszymi potrzebami wobec tarasów, ponieważ to, co dla jednych okazuje się zaletą, dla innych może być wadą determinująca wybór.

Taras otwarty

Taras otwarty całkowicie, czyli niezadaszony sprawdzi się dobrze tylko i wyłącznie w pogodne, ciepłe dni. Brak dachu wyklucza korzystanie z niego podczas deszczu czy zimą. Jeżeli macie w planach przechowywanie na tarasie jakichkolwiek przedmiotów, takich jak na przykład meble ogrodowe, warto pomyśleć o zadaszeniu.

Taras zadaszony

Warto jednak pamiętać, że dach nad tarasem będzie wpływał na oświetlenie pomieszczeń wewnątrz budynku i jest to czynniki, który wielu z Was rozważa jako negatywny. Niestety, nie da się tego przeskoczyć. Decydując się na zadaszenie tarasu, musimy być świadomi tego, iż będzie to miało wpływ na pomieszczenia z nim sąsiadujące. Pamiętajcie, iż korzystniej jest postawić taras zadaszony od południowej lub zachodniej strony domu. Szansa na dużą ilość światła w odpowiednich godzinach jest wówczas znacznie większa. Do minusów tarasów zadaszonych należy też trudność wkomponowania dachu w istniejącą już bryłę budynku. Nie zawsze taras, który podoba nam się na zdjęciu w katalogu, da się połączyć z istniejącą bryłą, a jeśli nawet będzie to możliwe technicznie, to estetyka budynku może na tym stracić.

Taras zamknięty

W przypadku tarasów zamkniętych częściowo i tarasów zamkniętych całkowicie sprawa jest zupełnie inna. Taka powierzchnia, jeśli zostanie odpowiednio przystosowana i zaprojektowana, może być najczęściej użytkowana cały rok. Budowa tarasów zamkniętych wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż te, które należy ponieść, budując taras otwarty.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

1 Komentarz

  • Emily

    Mnie się podobają tarasy otwarte i taki kompozytowy w ciemnym brązie zamówiłam w dobretarasypl montaż rusza lada dzień. Ogród zimowy to nie moje klimaty, lubię się opalać na świeżym powietrzu, odchodzi też problem ogrzewania zimą

    11 marca 2019, 23:12

Artykuły powiązane:

Oferty

Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: