Taras otwarty czy zadaszony? Zalety i wady

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 13.01.2023, Data aktualizacji: 13.09.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 59 głosów

Taras zamknięty i otwarty - wady i zalety
Zastanawiasz się, jakie są zalety i wady tarasu otwartego i zadaszonego? Nie wiesz, który wybrać? Sprawdź, jakie są właściwości każdego z nich.

O zaletach samego tarasu nie trzeba chyba mówić. Niemal każdy z nas chciałby mieć możliwość delektowania się kawą na własnym tarasie, zamiast w zamkniętym pomieszczeniu. Pojawia się jednak pytanie, jaki taras będzie lepszy - otwarty czy zadaszony? Zebraliśmy najważniejsze cechy obu tych rozwiązań, aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się taras otwarty
  • jakie wady i zalety ma taras zamknięty
  • ile kosztują oba rozwiązania

Taras otwarty

Taras to wspaniałe miejsce, by wraz z rodziną czy przyjaciółmi spędzać leniwe popołudnia i weekendy. Świeże powietrze, promienie słońca i otoczenie zielonego ogrodu to idealne wręcz warunki do relaksu. Taras otwarty jest jedną z możliwości, jak może wyglądać nasza zewnętrzna przestrzeń do odpoczynku. 

Taras otwarty

Charakterystyka

Taras otwarty stanowi swoiste połączenie domu z otaczającym go ogrodem. Może być wykonany na lekkim podwyższeniu lub bezpośrednio na poziomie gruntu - wiele zależy od uwarunkowań terenu, wysokości, na jakiej osadzone są drzwi balkonowe, a także samego materiału. Taras może być otoczony balustradą, choć zwykle przy konstrukcji bez dachu się z tego rezygnuje - chyba że ta jest sporo wyższa niż grunt, wtedy dla bezpieczeństwa warto taras ogrodzić. Można więc przyjąć, że taras otwarty to niezadaszona platforma, która przylega do domu, tworząc strefę pomiędzy wnętrzem a ogrodem. To świetne miejsce, by postawić meble ogrodowe, jak stół czy leżaki, ale także ustawić kwiaty w donicach, a nawet - jeśli taras jest wystarczająco duży - grilla!

Zalety i wady

Zaletą otwartego tarasu jest pełen dostęp do promieni słonecznych. Dzięki temu do pomieszczeń, które przylegają do tarasu, bez problemy wpada światło dzienne, powodując, że wnętrza są jasne i przytulne. Na samym tarasie to również może być ogromny plus - przydomowy podest będzie świetnym miejscem do opalania. Brak zadaszenia jest też kluczowy, jeśli w przestrzeni chcemy wyznaczyć strefę grillową. W tym przypadku nie musimy obawiać się o dym, choć warto zadbać o to, by urządzenie nie stało zbyt blisko domu, a w szczególności okien. 

Rozwiązaniu nie brakuje jednak wad. Główna to ograniczenia związane z warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim deszczem i wiatrem. Brak zadaszenia powoduje, że taras staje się zupełnie nieużytkowy nawet podczas niegroźnej, letniej mżawki, nie wspominając już o większych deszczach. Co więcej, deszcz może nie tylko przegonić domowników, ale także zniszczyć ustawione na tarasie meble i kwiaty. Problem może się także pojawić przy długotrwale grzejącym słońcu, ale tu z ratunkiem przyjdzie parasol lub markiza. 

Taras otwarty - zalety i wady

Ile kosztuje taras otwarty?

Taras otwarty generuje dużo mniejsze koszty niż w przypadku zadaszenia. Wybudować należy jedynie podest. Jego cena zależy przede wszystkim od powierzchni oraz wybranego materiału. Najdroższy będzie taras drewniany, z impregnowanej deski tarasowej. Cena takich desek jest bardzo zróżnicowana. Najtańsze mogą kosztować ok. 50-60 zł/mkw.

Najdroższe to już wydatek rzędu 250 zł/mkw. Inną opcją jest deska kompozytowa - nieco trwalsza i prostsza w montażu, tu jednak ceny oscylują w granicach 200 zł/mkw. Nieco tańsze są płytki gresowe, które można zakupić w cenie ok. 60 zł/mkw, jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami, jak choćby fugą. Najtaniej natomiast wyjdzie ułożenie kostki brukowej. Koszt jej zakupu to około 40 zł/mkw.

Trzeba pamiętać, że główny materiał to nie wszystko, a taras potrzebuje również konstrukcji czy odpowiedniego podłoża. Do kosztów należy doliczyć także robociznę. Ta jednak ma różne ceny w zależności od regionu czy renomy danej ekipy.

Taras zadaszony

Inną opcją na stworzenie przydomowej strefy relaksu jest taras zadaszony, który stanowi przedłużenie salonu w wielu domach. Jest to rozwiązanie nieco bardziej wszechstronne, ale także sporo droższe. Jak wygląda taki taras i ile kosztuje jego budowa?

Taras zadaszony

Charakterystyka

Taras zadaszony jest, tak samo jak taras otwarty, platformą, która przylega do bryły budynku. Odróżnia go jednak dach, który w całości lub częściowo pokrywa jego powierzchnię. W tym przypadku dużo łatwiej też o zabudowanie boków tarasu - np. specjalnym przepierzeniem, choć wiele osób decyduje się na montaż zwykłych zasłon, które osłonią przede wszystkim przed nadmiernym wiatrem.

Zadaszenie tarasu może mieć różny charakter. Może to być jedynie pergola, która chroni głównie przed zbyt intensywnym słońcem, ale może być także pełny dach - murowany, pociągnięty z domu lub postawiony oddzielnie, wykonany np. ze szkła czy drewna. Wybór materiału będzie miał wpływ na użytkowanie zarówno tarasu, jak i przyległych do niego wnętrz.

Zalety i wady

Zadaszony taras to przede wszystkim dużo większe możliwości niż w przypadku otwartej konstrukcji. Zarówno użytkownikom, jak i meblom czy kwiatom niestraszne deszcze, wiatry czy palące słońce. Dach nad miejscem wypoczynku pozwala na komfortowy relaks w różnych warunkach pogodowych. Nie trzeba więc inwestować w dodatkowe akcesoria jak parasol, ani chować mebli ogrodowych, gdy przyjdzie burza.

Warto jednak pamiętać, że dach nad tarasem będzie wpływał na oświetlenie pomieszczeń wewnątrz budynku. Co istotne, korzystniej jest postawić taras zadaszony od południowej lub zachodniej strony domu. Szansa na dużą ilość światła w odpowiednich godzinach jest wówczas znacznie większa. Tu oczywiście znaczenie ma także wybór materiału. Jeśli jest on przezroczysty - światła będzie więcej.

Do minusów tarasów zadaszonych należy też trudność wkomponowania dachu w istniejącą już bryłę budynku. Nie zawsze taras, który podoba nam się na zdjęciu w katalogu, da się połączyć z istniejącą bryłą, a jeśli nawet będzie to możliwe technicznie, to estetyka budynku może na tym stracić.

taras zamknięty - zalety i wady

Ile kosztuje taras zadaszony?

Decydując się na taras zadaszony, musimy przygotować się na standardowe koszty tarasu. Te są zależne przede wszystkim od wybranego materiału, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Samo zadaszenie to jedna dodatkowy koszt i to wcale niemały. Najczęściej dachy tarasów są wykonane ze szkła, drewna lub poliwęglanu, co oczywiście przekłada się na ostateczną cenę konstrukcji. Popularnym rozwiązaniem jest zakup gotowego elementu - dachu wraz z podpórkami. Koszt takiego elementu to kilka-kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru.

Podsumowanie 

To, czy taras ma być otwarty, czy zadaszony, nie dla wszystkich jest wyborem oczywistym. Wady i zalety obu rozwiązań powinny jednak pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji. Ostatecznie taras to wspaniała przydomowa przestrzeń, którą dzięki oświetleniu i dobranym meblom można niezwykle zaaranżować, by tworzyła strefę relaksu i spotkań domowników i ich gości. Nie ma więc wątpliwości, że taras warto mieć. Pozostaje tylko pytanie - jaki? Otwarty czy zadaszony? Przypomnijmy ich najważniejsze cechy.

taras zamknięty czy otwarty?
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Emily

    Mnie się podobają tarasy otwarte i taki kompozytowy w ciemnym brązie zamówiłam w dobretarasypl montaż rusza lada dzień. Ogród zimowy to nie moje klimaty, lubię się opalać na świeżym powietrzu, odchodzi też problem ogrzewania zimą

    11 marca 2019, 23:12

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: