Szukasz mieszkania na Białołęce? To musisz wiedzieć!

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 03.06.2019, Data aktualizacji: 09.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Dlaczego warto zamieszkać na Białołęce?
Niegdyś panowało przekonanie, że na Białołęce nikt nie mieszka. Dzisiaj to dzielnica młodych, która stale się rozwija, a boom deweloperski trwa tutaj w najlepsze.

Białołęka to druga z największych dzielnic Warszawy. Mimo dosyć sporej odległości od centrum miasta, cieszy się powodzeniem wśród zainteresowanych zakupem mieszkania w stolicy. Wyróżniają ją przede wszystkim niskie ceny lokali, mnóstwo zielonych terenów oraz przedmiejska cisza i spokój. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Białołęki
 • jak wygląda rynek mieszkaniowy w tej dzielnicy 
 • kto zamieszkuje ten obszar Warszawy

Krótka historia

Dzisiejsza dzielnica Białołęka była niegdyś wsią szlachecką, która powstała na prawie chełmińskim w 1425 roku. W XIX wieku wchodziła już w skład gminy Bródno. Na jej obrzeżach powstawały nowe folwarki i osiedla. W 1938 miała dopiero 600 mieszkańców i dzieliła się na Białołękę Dworską i Szlachecką. W 1951 została przyłączona do Warszawy. W momencie kiedy nastąpił nowy podział administracyjny stolicy, powstała nowa gmina w 1994, czyli Warszawa-Białołęka. Była trzecia pod względem wielkości i zajmowała aż 15% powierzchni miasta.

Młoda dzielnica

Według szacunków urzędu dzielnicy Białołękę obecnie zamieszkuje około 130 tys. osób. Mieszkańcy to głównie osoby młode. Jak wskazują statystyki 68% z nich to osoby w wieku produkcyjnym, 24% to dzieci i młodzież, a tylko 8% stanowią seniorzy. Dodatkowo to tutaj widoczny jest najwyższy przyrost naturalny w porównaniu do innych dzielnic Warszawy. Wynosi 13,7 na tysiąc mieszkańców.

Powstaje tutaj bardzo dużo nowych osiedli, które ze względu na cenę przekonują do siebie młode osoby oraz rodziny z dziećmi. Warto również podkreślić, że około 2/3 mieszkańców mieszka na osiedlach, które charakteryzuje wysokie budownictwo. Dziś buduje się tutaj również wiele obiektów o niskiej zabudowie, jak domy szeregowe czy wielorodzinne z infrastrukturą towarzyszącą.

Zielona dzielnica

Aż 12% dzielnicy zajmują lasy. Dodatkowo znajdziemy tutaj liczne parki oraz skwerki. Białołęka położona jest również nad samą Wisłą i Kanałem Żerańskim, co stwarza mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku. Nie pozostaje to również bez znaczenia dla jakości powietrza. Jest ono dużo zdrowsze i świeższe niż w centralnych częściach Warszawy.

Oświata

Od ponad dwóch lat na Białołęce widoczny jest boom deweloperski. Lawinowo rosnąca liczba ludności powoduje, że w placówkach oświatowych jest za mało miejsc. Dla przykładu zbudowana w 2014 roku podstawówka przy ul. Głębockiej prowadzi zajęcia na dwie zmiany, ponieważ przyjmuje dwa razy więcej dzieci niż było to zaplanowane. Mimo iż powstają tutaj cały czas nowe żłobki i przedszkola wciąż jest ich za mało. Koniecznością jest zbudowanie kolejnych obiektów zapewniających odpowiednią edukację dla wzrastającej liczby mieszkańców.

Tanie osiedla mieszkaniowe

Na początku Białołęka nie cieszyła się dobrą opinią ze względu na powstające masowo tanie mieszkania. Ich standard nie był najwyższy, a w dodatku wokół nie było prawie żadnej infrastruktury. Jednak w miarę wzrostu popularności tej dzielnicy deweloperzy postawili również na lokale o wyższym standardzie, ale także w atrakcyjnej cenie. Obecnie możemy kupić tutaj mieszkania już od 5 tys. zł za mkw. Znacznie poprawiono również infrastrukturę, zarówno drogową, jak i handlowo-usługową.

Jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl na Białołęce znajdziemy najwięcej ofert lokali 3-pokojowych (45%) oraz 2-pokojowych (41%). Zdecydowanie zdominowały one rynek, ponieważ 4-pokojowe mieszkania stanowią już tylko 11%, a kawalerki zaledwie 3%. Najmniej jest 5-pokojowych mieszkań - znikomy 1%. Najpopularniejsze są mieszkania o powierzchni od 40 do 60 mkw., ponieważ stanowią ponad 57% całej oferty.

Znajdziemy również sporo lokali o powierzchni od 60 do 80 mkw. – ponad 27%. Na kolejnym miejscu znajdują się mieszkania poniżej 40 mkw. - ponad 10%. Najmniej znajdziemy natomiast nieruchomości, których powierzchnie wynoszą powyżej 80 mkw.

Według rankingu portalu widać wysokie zainteresowanie tą dzielnicą. Niemniej jednak zarówno zapytań, jak i sprzedaży tutejszych mieszkań jest około dwa razy mniej niż na Mokotowie. Jednak mieszkania na Białołęce są zdecydowanie popularniejsze od tych sprzedawanych na Wilanowie. Zapytań o niej prawie 4 razy więcej.

Dwa oblicza

Białołęka jest dość specyficzną dzielnicą ze względu na zagospodarowanie przestrzeni i rozwój poszczególnych jej rejonów. Z jednej strony mamy Tarchomin, posiadający mnóstwo ulic, szkół, sklepów, nową galerię handlową z kinem oraz dobrą komunikację miejską. Z drugiej strony znajduje się Kobiałka, gdzie miejscami chodnik jest luksusem, a osiedla powstają w środku pól ornych.

Stały rozwój

Nie można jednak zaprzeczyć, że Białołęka się rozwija. Stale rosnąca liczba mieszkańców zachęca inwestorów do podejmowania nowych inwestycji – przykładem jest powstanie choćby Galerii Północnej z kinem. Dodatkowo nowo powstające osiedla wyróżniają się wysokim standardem. Kupując tutaj mieszkanie wiele osób może pozwolić sobie na zdecydowanie większy lokal, w tej samej cenie, co mniejszy, ale w centrum miasta.

To co wyróżnia tę dzielnicę to również estetyka. Nie znajdziemy tutaj rozpadających się starych kamienic, czy smutnych bloków z wielkiej płyty. To co tu widać to nowoczesne budynki, które wpisują się w obecne trendy urbanistyczne.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: