Mieszkanie w niskiej zabudowie – dlaczego warto?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 20.07.2021, Data aktualizacji: 28.02.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Zalety niskiej zabudowy
Niska zabudowa cieszy się spora popularnością. Dlaczego? jakie są zalety niskiej zabudowy? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Niskie budynki wielorodzinne powstają zwykle poza ścisłym centrum lub na peryferiach miast. Na tyle daleko, aby uciec od tłocznego centrum i wielopiętrowych blokowisk. Ale na tyle blisko, aby mieć pod ręką wszystkie miejskie atrakcje. Co więcej, małe, kameralne osiedle nie musi być pozbawione wygód, które są standardem na dużych enklawach mieszkaniowych, np. windy czy podziemnego parkingu.

Jakie inne zalety ma mieszkanie w niskiej zabudowie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie budynki zaliczamy do niskiej architektury 
 • kto najczęściej wybiera ten typ zabudowy
 • czy niskie budownictwo zapewnia większe bezpieczeństwo mieszkańcom 
Zespół willowy Zielona Polana

Niska zabudowa - definicja 

Według definicji zawartej w rozporządzeniu o warunkach technicznych obowiązujących w budownictwie, za niskie uznaje się budynki do 12 m nad poziomem terenu lub o wysokości do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie. Pozostałe to budynki średniowysokie (do dziewięciu kondygnacji naziemnych) , wysokie (do 18 kondygnacji) oraz wysokościowe. Niska zabudowa to nie tylko budynki wielorodzinne, ale również osiedla domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, z dachem płaskim lub z poddaszem użytkowym.

zalety niskiej zabudowy

Kameralnie i bez tłoku 

Największym atutem niskiej zabudowy na osiedlu jest stosunkowo niewielka liczba mieszkań i mieszkańców w porównaniu z budynkami wielopiętrowymi, w których może mieszkać nawet kilkukrotnie więcej osób. Ograniczona liczba sąsiadów pozwala na lepszą orientację, kto zamieszkuje w tym samym bloku i daje możliwość nawiązania relacji sąsiedzkich. Łatwiej spotkać te same osoby na placu zabaw, w pobliskim parku czy skwerze. To daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a w wielu sytuacjach – np. podczas nieobecności w domu – wsparcie i czujne oko sąsiada może okazać się nieocenione.

Stara Cegielnia
Stara Cegielnia, mat. dewelopera

Dla kogo? 

Małe osiedla o niskiej zabudowie często wybierają młodzi ludzie na starcie w samodzielnie życie lub rodziny z dziećmi. Mieszkania są częściej kupowane na własne potrzeby, a nie z myślą o wynajmie, a to z kolei oznacza, że mieszkańcy bloku lub klatki nie zmieniają się z taką częstotliwością, jak najemcy. W gronie właścicieli mieszkań łatwiej omówić kwestie dotyczące zarządzania i utrzymania budynku oraz osiedlowej infrastruktury, wyjaśnić ewentualne kwestie sporne, zaplanować inwestycje, a także organizować pikniki dla mieszkańców itp. z okazji Dnia Dziecka.

Mniej aut na parkingach 

Wokół budynku przemieszcza się nie tylko mniej osób, ale i parkuje mniej samochodów. Z uwagi na wiele kwestii, np. ograniczoną powierzchnię działki, na osiedlach o niskiej zabudowie deweloperzy często budują podziemne parkingi na potrzeby mieszkańców, a wokół bloków znajdują się tylko miejsca postojowe dla gości.

Kameralny charakter ma np. osiedle Dzień dobry na Heltmana, oddalone niespełna 5 km od Krakowa. Cały projekt składa się z zaledwie 46 mieszkań znajdujących się w trzech budynkach wielorodzinnych. Posiadają one od trzech do czterech kondygnacji naziemnych wraz z parterem oraz kondygnację podziemną. Mieszkańcy osiedla będą mieli do dyspozycji miejsca postojowe, garaże, komórki lokatorskie i rowerownię

Dzień dobry na Heltmana
Dzień dobry na Heltmana, mat. dewelopera

Zieleń i mała architektura

Kameralne osiedla nie są pozbawione atrakcyjnej przestrzeni wokół budynków. Wprost przeciwnie, często są położone w pobliżu terenów zielonych, a między budynkami znajdują się place zabaw, zewnętrzne siłownie i strefy relaksu, wyposażone w ławki i altany. Co więcej, w niskich budynkach wielorodzinnych architekci mają większe możliwości, aby zaprojektować ogródki lub balkony dla wszystkich mieszkań. W wielopiętrowych budynkach często jest to niemożliwe.

Przykładem poznańskiego osiedla o niskiej zabudowie, w którym udało się stworzyć przestrzenie przynależne do lokali jest Stara Cegielnia. Mieszkania położone na poziomie parteru posiadają wydzielone ogródki, o powierzchni nawet do 800 m2, a na wyższych kondygnacjach – loggie bądź balkony.

Bezpieczeństwo 

Osiedla o niskie zabudowie tworzą często swoiste enklawy mieszkaniowe – odpowiednio chronione i monitorowane. To znacznie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców i staje się niemal standardem na małych osiedlach mieszkaniowych. Przykładów nie brakuje. Niedawno zakończyła się budowa Wojszyckich Alejek przy ul. Gałczyńskiego we Wrocławiu, gdzie we wszystkich mieszkaniach zostaną zamontowane wideodomofony, a wybrane miejsca będą monitorowane. Podobnie będzie na wrocławskim Osiedlu Perspective. Powstaną tam trzykondygnacyjne wille miejskie – wszystkie z balkonami lub ogródkami – a osiedle będzie ogrodzone i monitorowane.

Wojszyckie Alejki
Wojszyckie Alejki, mat. dewelopera
 
zdjęcie główne: Stara Cegielnia, mat. dewelopera
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: