Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

[SONDA] Rekordowe półrocze na rynku mieszkaniowym - jak je oceniają deweloperzy?

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 31.07.2017, Data aktualizacji: 17.04.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

[SONDA] Rekordowe półrocze na rynku mieszkaniowym - jak je oceniają deweloperzy?
Pierwsze sześć miesięcy tego roku było rekordowe na rynku mieszkaniowym. Świadczą o tym nie tylko doniesienia ekspertów, ale przede wszystkim twarde dane z rynku w postaci raportu GUS i wyników sprzedaży, publikowanych przez deweloperów giełdowych. Dlatego też RynekPierwotny.pl postanowił zapytać przedstawicieli rynku mieszkaniowego o to jak oceniają minioną I połowę 2017 roku.

Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD

Wyniki sprzedaży w 2016 roku były powodem do radości nie tylko dla wielu firm deweloperskich, które pobiły swoje dotychczasowe rekordy, ale także dla całej branży. Chociaż wielu ekspertów mówiło o historycznych wynikach, które prawdopodobnie nie zostaną powtórzone w 2017 roku, to dane, które opublikował 20 czerwca Główny Urząd Statystyczny, skłaniają do przemyślenia tego sądu ponownie. Wynika z nich, że budownictwo mieszkaniowe nie tylko nie zwalnia tempa, ale rozpędza się jeszcze bardziej. Od stycznia do maja 2017 roku wydano pozwolenia na budowę 106 841 mieszkań, co oznacza wzrost o prawie 40% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Zwiększyła się także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tutaj wzrost osiągnął poziom 21,7%. Liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła 63 903 lokali, a udział deweloperów jest znaczący w tej puli i wynosi 29 658 tysięcy mieszkań. Jeżeli chodzi o powody tego stanu rzeczy, to z pewnością możemy wymienić wśród nich bardzo dobrą, dającą poczucie bezpieczeństwa sytuację na rynku pracy oraz niskie stopy procentowe, które zachęcają ludzi zarówno do zakupu mieszkań pod inwestycje, jak i zapewniają łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych. 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland

To było bardzo dobre półrocze na rynku mieszkaniowym. Według raportu REAS w I kwartale 2017 r. padł kolejny rekord. W 6 największych miastach sprzedano 30% więcej mieszkań, niż rok wcześniej. Obserwując dynamikę sprzedaży na naszych inwestycjach widzimy, że zwiększyło się zaufanie społeczne do deweloperów. Nasi klienci na dobre przekonali się do zakupu nieruchomości w początkowej fazie budowy. Być może przyczyniła się do tego coraz większa dostępność nowoczesnych form prezentacji, wizualizujących powstające nieruchomości. W jednej z naszych inwestycji w Warszawie wyprzedaliśmy blisko połowę mieszkań o podwyższonym standardzie w niecałe pół roku od rozpoczęcia budowy. Nadal największą popularnością cieszą się mniejsze mieszkania i kawalerki, kupowane jako inwestycje pod wynajem lub na własny użytek. Ważnym parametrem stają się certyfikaty środowiskowe, gwarantujące zachowanie norm jakościowych i ekologicznych. Już ponad 40 % naszych klientów pyta, czy budowane przez nas osiedla posiadają certyfikat środowiskowy. 

Teresa Witkowska, Dyrektor Sprzedaży RED Development

Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje stabilny wzrost. Według danych GUS, w ciągu ostatniego roku firmy deweloperskie osiągnęły rekordy sprzedaży. Popyt na mieszkania utrzymuje się na stabilnym poziomie. W dobie niskich stóp procentowych, wiele osób traktuje zakup mieszkania, jako lokatę kapitału, która w dłuższym terminie przynosi wymierne zyski. Co ciekawe, pomimo dużej konkurencji oraz szerokiej oferty mieszkań, deweloperzy z reguły sprzedają większość mieszkań jeszcze przed oddaniem inwestycji. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie naszymi inwestycjami oraz liczbę sprzedanych lokali, jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych w pierwszym półroczu bieżącego roku.

Patryk Macioszek, kierownik biura sprzedaży Budnex w Gorzowie

W porównaniu do ubiegłych lat, pierwsze półrocze 2017 r. przyniosło znacznie większą sprzedaż, przez co śmiało możemy powiedzieć, że pierwsze dwa kwartały 2017 były bardzo udane dla rynku nieruchomości. Podpisaliśmy dużą liczbę umów sprzedaży, a trend ten widoczny był we wszystkich miastach, w których budujemy mieszkania kwalifikujące się do programu MdM czyli Szczecin, Gorzów, Zielona Góra i Poznań. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny tak dynamicznego wzrostu, choć z pewnością przyczyniły się do tego zainteresowanie zakupem nieruchomości przez obywateli innych krajów wspólnotowych, a także zmierzający właśnie ku końcowi program MDM. W tym drugim przypadku widać było wyraźnie, że  klienci niejako "spieszyli się" z zakupem nieruchomości, chcąc skorzystać jeszcze z rządowego programu dopłat.

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Zarządu ROBYG SA

Pierwsza połowa 2017 roku była dla Grupy ROBYG, tak jak i całego rynku deweloperskiego, bardzo dobra. Grupa zakończyła ten okres znakomitym wynikiem 1693 zakontraktowanych lokali netto, czyli o 23% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Popyt na mieszkania jest wciąż na stałym, wysokim poziomie. Wynika to z niewystarczającej liczby mieszkań na polskim rynku – jesteśmy poniżej europejskiego współczynnika pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 osób. Europejska średnia wynosi ponad 450 lokali, natomiast w Polsce jest to 360 lokali. Należy podkreślić, że pierwsza połowa 2017 roku jest podobna do roku 2016. Wpływ na wyniki deweloperów zapewne miał też program MdM, który dalej stymulował zakupy szczególnie wśród młodych nabywców. Warto podkreślić jednak, że ma on różny wpływ na różne podmioty na rynku, w przypadku Grupy ROBYG mieszkania w programie MdM stanowią jedynie około 10% sprzedaży.

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place S.A.

W I półroczu dużym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko inwestycje w ramach programu MdM, ale i takie, które nie kwalifikują się do rządowego wsparcia. Jest grono odbiorców, którym nie zależy na programie MdM lub się do niego nie kwalifikują. Te osoby nie uzależniają zakupu domu od dostępności środków z tego programu, dlatego w ich przypadku zainteresowanie nie jest stymulowane tym czynnikiem. To korzystne dla naszych inwestycji jak również dla deweloperów, którzy podobnie do nas sprzedają nieruchomości o wyższym standardzie czy większym metrażu. Podsumowując pierwsze półrocze na lokalnym rynku, z naszej perspektywy, sytuacje oceniamy na stabilną, a dynamika sprzedaży okazała się rosnąca. W porównaniu do ostatniego półrocza 2016, w I półroczu 2017 odnotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży.

Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, inwestor Angel River

To był dla nas bardzo udany czas. Obserwowaliśmy równie wysokie zapotrzebowanie na mieszkania z segmentu premium, jak w 2016 roku. Dobra sytuacja na rynku pracy i niskie stopy procentowe przełożyły się na dostępność kredytów hipotecznych. Przy czym niezmiennie utrzymuje się także wysoki odsetek transakcji gotówkowych, charakterystyczny pod kątem zakupów inwestycyjnych. Obserwujemy przy tym wzrost zainteresowania obcokrajowców polskim rynkiem nieruchomości.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

I połowę 2017 r. oceniamy bardzo dobrze – obserwowaliśmy wysoką aktywność rynku. Warto odnieść się do wyników sprzedaży w I poł. 2017 r. spółek notowanych, które  sprzedały o około jedną czwartą więcej lokali niż w rekordowym 2016 roku. To jednoznacznie pokazuje dobrą kondycję rynku. 

Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

W pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedaliśmy 438 lokali, co w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, gdy sprzedaliśmy 308 lokali oznacza 42% wzrost sprzedaży. Zanotowaliśmy również zwiększenie puli umów rezerwacyjnych - 190 mieszkań, wobec 60  na koniec czerwca ubiegłego roku. Popyt na rynku pierwotnym nadal wspierany był przez utrzymujące się niskie stopy procentowe, dostępność kredytów hipotecznych, a także korzystną sytuacją na rynku pracy.  Podobnie jak w roku poprzednim, na stabilnym poziomie (ok. 30-40%) utrzymuje się grupa inwestorów gotówkowych dokonujących zakupów z myślą o wynajmie. Niewielkie metraże zlokalizowane na naszych osiedlach, w pobliżu centrum nadal stanowią przedmiot zainteresowania inwestorów. Widać również wyraźny wzrost grupy nabywców, dla których decyzja o zakupie mieszkania podyktowana jest chęcią poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, co może być zapowiedzią pokoleniowej zmiany na rynku. Są to często rodziny z dziećmi, które poszukują komfortowych 3- lub 4-pokojowych mieszkań w dobrej lokalizacji.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner 

Sprzedaż była na zadowalającym poziomie. Oczywiście w tygodniach, kiedy można było składać wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania w MdM, ruch w biurach sprzedaży był jeszcze większy. Klienci oczekiwali bowiem nie tylko przedstawienia aktualnej oferty, ale też dopytywali o warunki korzystania z rządowego programu. Liczy się pierwsze wrażenie, jakie deweloper wywrze na kliencie. W naszej opinii, nawet po wyczerpaniu puli środków finansowych z MdM w tym roku, przynajmniej część klientów poszukiwała własnego M. Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale pamiętajmy, że dostępność w MdM to nie jedyny czynnik decydujący o zakupie nieruchomości. 

Artur Karczykowski, dyrektor marketingu w Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna Sp. k. , Nowa 5 Dzielnica

W pierwszej połowie br. Polska weszła w okres ujemnych stóp procentowych. Inwestycje na lokatach bankowych przynoszą straty. Dlatego nie zmniejsza się udział Inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Pozytywnie na popyt oddziaływał również program „Rodzina 500+”. W analizowanym okresie, w inwestycji Nowa 5 Dzielnica, dużym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o powierzchni rozpoczynającej się od 50 m kw. Nabywcy lokali doceniali projekt inwestycji za przedszkole na terenie osiedla, trzy place zabaw czy zamknięty wybieg dla zwierząt. W pierwszej połowie br. w ramach Nowej 5 Dzielnicy w Krakowie zostało zawartych 98 umów deweloperskich. 

Magdalena Błaszkowiak-Pepel z biura sprzedaży Greenbud Development

Pierwsza część roku na rynku mieszkaniowym upłynęła pod znakiem programu MdM, to jedno z ważniejszych zjawisk. Nie brakowało deweloperów, którzy w tym okresie zanotowali rekordowy wzrost sprzedaży. Wśród nich było sporo firm oferujących wszystkie mieszkania i domy z rządowym wsparciem. Zarówno w I połowie 2017, jak i okresie wcześniejszym, deweloperzy starali się być elastyczni i dostosować swoją ofertę do wymogów MdM. Generalnie zauważamy, że sytuacja na rynku nieruchomości w Poznaniu i powiecie kształtuje się optymistycznie. Część deweloperów deklaruje nawet, że poszczególne prace ukończy przed planowanym w harmonogramie terminem.

Agata Zambrzycka, Sales and Marketing Manager, Mota-Engil Real Estate

I połowa 2017 roku jest kontynuacją rekordowego, pod względem ilości sprzedanych i wprowadzonych na rynek mieszkań, 2016 roku. Ponadto, mamy do czynienia ze wzrostem liczby inwestycji w całym kraju. W porównaniu z zeszłym rokiem rośnie liczba mieszkań oddanych do użytku, wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji. Powyższe tendencje obserwujemy także w przypadku naszych realizacji. W I połowie 2017 roku sprzedaliśmy 314 mieszkań, co stanowi ponad 100%-owy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku. Obecnie mamy w swojej ofercie ponad 900 mieszkań w największych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi, zaś do końca roku planujemy wprowadzić na rynek nowe projekty, które powiększą naszą ofertę o ponad 600 nowych mieszkań.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody

Pierwsza połowa bieżącego roku była bardzo dynamiczna, wiele inwestycji odczuło czasowe, zwiększone zainteresowanie ofertą lokali w ramach MdM. Jeden boom mieszkaniowy miał miejsce w styczniu, kiedy środki przeznaczone na MdM 2017 rozeszły się niemalże w całości w ciągu jednego tygodnia. Drugi, gdy beneficjenci zainteresowali się kolejną pulą środków – tych przeznaczonych na 2018. Na Nowych Ogrodach również to odczuliśmy. Warto jednak zaznaczyć, że w ramach naszej strategii postawiliśmy na inwestycję ze średniego pułapu cenowego. Dbamy o wysoką jakość oraz funkcjonalność każdego mieszkania. Nie uzależniamy płynności sprzedażowej od programu. Ofertę dostosowujemy do potrzeb klientów – na Nowych Ogrodach znalazły się zarówno mieszkania dostępne w ramach MdM, jak i te, które w jego ramy się nie wpisują.

Krzysztof Foder dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Bouygues Immobilier Polska 

W pierwszej połowie 2017 roku mieliśmy do czynienia z wciąż utrzymującym się wysokim poziomem popytu na mieszkania. Realizacji nowych projektów mieszkaniowych sprzyjało m.in. korzystne otoczenie makroekonomiczne. Rynek mieszkaniowy cechowała duża stabilność, wynikająca m.in. z niewielkiego poziomu bezrobocia i utrzymującego się niskiego poziomu stóp procentowych, co obserwować można już od 2015 roku. Czynniki te niewątpliwie zachęcały klientów do inwestycyjnego zakupu mieszkań i zapewniały łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych. W Bouygues Immobilier Polska mieliśmy inwestycje, które niemal w połowie wyprzedały się już na etapie przedsprzedaży. Dodatkowo, znaczącą część zakupów stanowiły transakcje gotówkowe. W II kwartale 2017 roku ich udział w całkowitej sprzedaży wyniósł 43%. Wskazuje to, że zakup mieszkania wciąż jest traktowany jako atrakcyjna forma lokaty kapitału, a znacząca część klientów nie posiłkuje się przy zakupie mieszkań kredytem hipotecznym. Potwierdza to popularność inwestycji Jagiełły 6 we Wrocławiu. Budowa dopiero się rozpoczęła, a właścicieli znalazło już około 30% apartamentów, w tym głównie najmniejsze jednostki. 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Grupa Deweloperska GEO

Pierwsze półrocze oceniamy (przyp. red.) bardzo dobrze, odnotowujemy ciągłą tendencję wzrostową. 

Maciej Mączka, prezes Grupa Deweloperka SENTO

Statystyki potwierdzają dynamiczny rozwój w branży. Na początku roku padły najwyższe od lat rekordy na rynku nieruchomości mieszkaniowych, co może być zaskakujące, ponieważ  zazwyczaj pierwsze tygodnie nowego roku na rynku charakteryzują się umiarkowanym zastojem. Natomiast teraz zanotowaliśmy historyczny wynik.

Marek Szmolke prezes P.B. START

Wyniki sprzedaży oceniamy bardzo pozytywnie. W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowaliśmy satysfakcjonujący wzrost. Jesteśmy z tego faktu bardzo zadowoleni.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Head of PR w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 10 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      W samym centrum Warszawy, przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie jeszcze niedawno znajdowała się galeria handlowa Jupiter, pojawia się nowy, wizjonerski projekt inwestycyjny — Towarowa 22. Ten wielofunkcyjny kompleks, zaprojektowany przez renomowaną pracownię JEMS Architekci, łączy nowoczesne mieszkania, biura i przestrzenie handlowe z zielonymi enklawami.

      20 października 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      Rok 2022 jeszcze na długo pozostanie w pamięci branży deweloperskiej. Podwyżki stóp procentowych, galopująca inflacja czy też niepewność związana z wojną w Ukrainie to tylko niektóre z wyzwań, z którymi firmy musiały się mierzyć. Jak w ubiegłym roku wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w jaki sposób radzili sobie z nią deweloperzy? O to portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli największych firm deweloperskich.

      20 grudnia 2022

      Agnieszka Studzińska

    • Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      W trzecim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW pozostawała pod wpływem zdecydowanie kroczącego regresu. Czy rynek pierwotny czeka dalsze pogorszenie koniunktury sprzedażowej?

      11 października 2022

      Jarosław Jędrzyński

    • Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      W drugim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na warszawskiej GPW uległa kolejnej fazie zapaści. Tym samym stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego mierzony wynikami giełdowych tuzów, cofnął się w przeciągu zaledwie trzech kwartałów o siedem lat.

      11 lipca 2022

      Jarosław Jędrzyński

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023