Schody modułowe: cena, montaż i wymiary popularnych modeli

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 20.02.2020, Data aktualizacji: 22.11.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 27 głosów

Schody modułowe: cena, montaż i wymiary popularnych modeli
Jakie możliwości dają schody modułowe? Czy to dobre rozwiązanie dla każdego domu? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

Poszukując pomysłu na schody do domu, warto rozważyć wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, jakim są schody systemowe. Schody modułowe to konstrukcja składająca się z powtarzalnych elementów, które bardzo często zamontować można samodzielnie. Przedstawimy Wam dziś kilka ciekawych rozwiązań i możliwości, jakie dają schody modułowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy własnoręcznie można zbudować schody modułowe,
 • jakie zalety mają schody modułowe zabiegowe,
 • w jakich szerokościach dostępne są stopnie modułowe.

Schody systemowe: tanie i kompaktowe rozwiązanie

Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, a przestrzeń w domu nie wymaga rozwiązań na wymiar i zależy Wam na kompaktowym, prostym rozwiązaniu, to schody modułowe mogą okazać się idealnymi schodami do Waszego domu. Schody zabiegowe składają się z modułów o takich samych wymiarach, co sprawia, że konstrukcja ich nie jest skomplikowana. Do ich niekwestionowanych zalet należy też możliwość ich zakupu w sklepach z asortymentem budowlanym, zamówić je można także przez internet. Niekiedy można kupić również schody modułowe używane, jednak kupujący ryzykuje wtedy tym, że poszczególne moduły zostały uszkodzone podczas demontażu.

Jeśli chodzi o rodzaje schodów modułowych, to można dokonać rozróżnienia ze względu na kształt i zastosowanie (możliwe są zarówno schody modułowe zewnętrzne, jak i schody wewnętrzne).

W przypadku większości dostępnych modeli istnieje możliwość samodzielnego montażu schodów modułowych, dzięki załączonej dokładnej instrukcji, co sprawia, że w szybkim czasie możecie je własnoręcznie zbudować. Montaż nie sprawia zwykle zbyt wielu trudności, ponieważ mocuje się stopnie, czyli moduły do schodów modułowych, do dołączonego wspornika, do siebie lub bezpośrednio do ściany. Przeglądając propozycje na rynku, trafimy na kilka różnych konstrukcji schodów modułowych. Do najpopularniejszych należą schody spiralne, samonośne oraz żelbetonowe. Świetnie sprawdzą się w mniejszych domach, których powierzchnia nie pozwala na stawianie konstrukcji stałych. Ogromną zaletą schodów modułowych jest oszczędność przestrzeni w porównaniu do tradycyjnych schodów oraz ich uniwersalność.

Można kupić gotowe schody modułowe lub takie, które są tworzone na indywidualne zamówienie na wymiar u stolarza dla najbardziej wymagających klientów.

 

 

Schody modułowe - wymiary

Stopnie modułowe dostępne są w różnych szerokościach, w zależności od ich konstrukcji. Montując schody samodzielnie, pamiętać należy o ustaleniu wygodnej wysokości (przyjmuje się, iż nie powinna ona wynosić więcej niż 20 cm pomiędzy stopniami, aby wchodzenie i schodzenie nie powodowało dyskomfortu oraz było bezpieczne).

Pozostaje jeszcze wybór schodów modułowych pod kątem ich konstrukcji i materiału, z którego są wykonane. Co warto wiedzieć?

Schody modułowe spiralne

Schody modułowe spiralne (czyli inaczej – schody modułowe kręcone) nazywane są też „krętymi” z uwagi na ich skręcony, zwarty bieg, który stopniowo unosi się do góry. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach, w których do wykorzystania mamy mało miejsca. Schody spiralne buduje się na planie koła i do ilości powierzchni w pomieszczeniu dobiera się jego średnicę; sprawiają wrażenie bardzo lekkich, nawet jeśli drewniane stopnie wykonane są z drewna dębowego lub bukowego. Najlepiej prezentują się również, jeśli otwór w stropie jest także w kształcie koła, o kilka centymetrów większy, aniżeli rozmiar schodów. Schody modułowe wewnętrzne spiralne to jednocześnie bardzo uniwersalne schody, które będą pasować niemal do każdego wnętrza.

Konstrukcja schodów kręconych modułowych opiera się na słupie, który przymocowany zostaje do podłogi. Stopnie przymocowane zostają tylko do słupa, musi być on solidnej jakości, zwieńczony balustradą, która brała będzie udział w przenoszeniu obciążeń. Konstrukcja tego typu może stać się wyjątkowym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia dzięki temu, że wykończona może być ona w przeróżny sposób, za pomocą wielu materiałów, takich jak szkło, drewno, stal i wiele innych. Schody drewniane modułowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, boho czy urządzonych w stylu prowansalskim. Z kolei schody metalowe modułowe idealnie uzupełnią przestrzenie urządzone w stylu loftowym i industrialnym.

Schody modułowe samonośne

Konstrukcja modułowych schodów samonośnych opiera się w dużej mierze na długich śrubach rozporowych, za pomocą których połączone są elementy podtrzymujące stopnie. Śruby te są niezwykle istotne, gdyż w dużej mierze odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń oraz regulowanie wysokości modułów.

Najważniejszym stopniem w konstrukcji schodów samonośnych jest pierwszy, górny, który zamontowany zostaje do stropu. To właśnie ten moduł odpowiada utrzymanie całego biegu schodów – kolejne moduły przykręca się za pomocą śrub aż do samego dołu – ostatni z nim mocuje się do podłogi. Pamiętać należy, że schody tego typu zabezpieczone powinny być balustradą i nie są najlepszym wyborem, jeśli w domu są bardzo małe dzieci.

Decydując się na tego typu prostą konstrukcję, możemy znaleźć mnóstwo gotowych rozwiązań do samodzielnego montażu. Pamiętać jednak należy o wszelkich zabezpieczeniach, takich jak wspomniana balustrada do schodów modułowych oraz dodatkowe poręcze np. wzdłuż ściany (jeśli oczywiście bieg schodów usytuowany nie jest na wolnej z obydwu stron przestrzeni).

Schody modułowe żelbetonowe

Kolejnym rozwiązaniem, które przyjdzie nam rozważyć, decydując się na konstrukcje modułowe, są schody wykonane z żelbetonu. Wydawać by się mogło, że w tym wypadku czeka nas konieczność zamawiania ciężkiego sprzętu, niemniej moduły, które służyć będą za stopnie, zostają dostarczone w formie gotowej do montażu samodzielnego.

Ustawienie schodów modułowych wykonanych z żelbetonu wymaga jednak trochę więcej wiedzy budowlanej, aniżeli powyższe. Gotowe stopnie wymagają uzbrojenia i zabetonowania. Nadać im możemy dowolny bieg, niemniej jeśli zależy Wam na niższych kosztach, warto rozważyć schody żelbetowe spiralne. Ta wersja, w związku z tym, że usytuowana na planie koła wraz ze stopniami biegnącymi dookoła osi centralnej jest zwykle tańsza, niż w innych wariantach.

Pamiętać jednak należy, iż każda wersja schodów żelbetonowych wymagała będzie pomocy fachowców (chyba że sami nimi jesteście) i koszty związane z ich montażem będą wyższe, aniżeli w przypadku zamówienia schodów drewnianych. Warto dodać, iż solidne schody wykonane z żelbetonu są bezpieczniejsze i stabilniejsze niż wszelkie pozostałe. Z tego względu ten typ schodów może być zatem dobrym wyborem dla osób, którym zależy na tym, by mieć schody jednocześnie niewymagające wiele miejsca, jak i zamontowane na solidnej konstrukcji.

Schody modułowe dwubiegowe

Co to oznacza, że schody są dwubiegowe? Jak sama nazwa wskazuje – to schody z dwoma biegami, czyli – że nie łączą piętra i parteru prostą linią. Schody dwubiegowe są w pewnym momencie „złamane”, a w miejscu tego łamania znajduje się spocznik – stopień o innej szerokości, na którym można bezpiecznie przystanąć w drodze na górę. Schody modułowe jednobiegowe (niezależnie, czy schody modułowe proste, czy spiralne) prowadzą prosto na górę, a w dodatku każdy ze schodków ma tę samą szerokość.

Cena montażu schodów modułowych

Cena schodów modułowych jest uzależniona zarówno od rodzaju schodów modułowych, jak i liczby stopni czy materiału, z którego są wykonane. Zazwyczaj jednak jeden stopień to koszt od kilkuset złotych do nawet 1500-2000 zł. Montaż schodów modułowych przez profesjonalistów może natomiast kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Schody modułowe: podsumowanie

Kiedy warto zdecydować się na schody modułowe? Schody modułowe to nowoczesne schody, urzekające prostotą montażu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca w porównaniu do tradycyjnych schodów. Warto też podkreślić, że schody do samodzielnego montażu mogą zostać wykonane zarówno z metalu, jak i np. połączenia litego drewna stopni z metalową konstrukcją.

remont mieszkania z architektem
Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: