Schody modułowe

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 20.02.2020, Data aktualizacji: 18.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów

Schody modułowe
Jakie możliwości dają schody modułowe? Czy to dobre rozwiązanie dla każdego domu? Sprawdź!

Poszukując pomysłu na schody w domu, warto rozważyć wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, jakim są schody modułowe, składające się z powtarzalnych elementów, które bardzo często zamontować można samodzielnie. Przedstawimy Wam dziś kilka ciekawych rozwiązań i możliwości, jakie dają schody modułowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy własnoręcznie można zbudować schody modułowe
 • jakie są ich zalety
 • w jakich szerokościach dostępne są stopnie modułowe

Tanie i kompaktowe rozwiązanie

Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, a przestrzeń w domu nie wymaga rozwiązań na wymiar i zależy Wam na kompaktowym, prostym rozwiązaniu, to schody modułowe mogą okazać się bardzo dobrym pomysłem. Schody te składają się z modułów o takich samych wymiarach, co sprawia, że konstrukcja ich nie jest skomplikowana. Do ich niekwestionowanych zalet należy też możliwość ich zakupu w sklepach z asortymentem budowlanym, zamówić je można także przez internet.

Większość dostępnych modeli pozwala także na samodzielny montaż, dzięki załączonej dokładnej instrukcji, co sprawia, że w szybkim czasie możecie je własnoręcznie zbudować. Montaż nie sprawia zwykle zbyt wielu trudności, ponieważ mocuje się stopnie, czyli moduły do dołączonego wspornika, do siebie lub bezpośrednio do ściany. Przeglądając propozycje na rynku trafimy na kilka różnych konstrukcji schodów modułowych. Do najpopularniejszych należą schody spiralne, samonośne oraz żelbetonowe. Świetnie sprawdzą się w mniejszych domach, których powierzchnia nie pozwala na stawianie konstrukcji stałych.

Stopnie modułowe dostępne są w różnych szerokościach, w zależności o ich konstrukcji. Montując schody samodzielnie, pamiętać należy o ustaleniu wygodnej wysokości (przyjmuje się, iż nie powinna ona wynosić więcej niż 20 cm pomiędzy stopniami, aby wchodzenie i schodzenie nie powodowało dyskomfortu oraz było bezpieczne).

 

 

Schody modułowe spiralne

Schody te często nazywane są też 'kręconymi' lub 'krętymi' z uwagi na ich skręcony, zwarty bieg, który stopniowo unosi się do góry. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach, w których do wykorzystania mamy mało miejsca. Schody spiralne buduje się na planie koła i do ilości powierzchni w pomieszczeniu dobiera się jego średnicę. Najlepiej prezentują się również, jeśli otwór w stropie jest także w kształcie koła, o kilka centymetrów większy, a niżeli rozmiar schodów.

Konstrukcja schodów kręconych modułowych opiera się na słupie, który przymocowany zostaje do podłogi. Stopnie przymocowane zostają tylko do słupa, musi być on solidnej jakości, zwieńczony balustradą, która brała będzie udział w przenoszeniu obciążeń. Konstrukcja tego typu może stać się wyjątkowym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia dzięki temu, że wykończona może być ona w przeróżny sposób, za pomocą wielu materiałów, takich jak szkło, drewno, stal i wiele innych.

Schody modułowe samonośne

Konstrukcja modułowych schodów samonośnych opiera się w dużej mierze na długich śrubach rozporowych, za pomocą których połączone są elementy podtrzymujące stopnie. Śruby te są niezwykle istotne, gdyż w dużej mierze odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń oraz regulowanie wysokości modułów.

Najważniejszym stopniem w konstrukcji schodów samonośnych jest pierwszy, górny, który zamontowany zostaje do stropu. To właśnie ten moduł odpowiada utrzymanie całego biegu schodów – kolejne moduły przykręca się za pomocą śrub aż do samego dołu – ostatni z nim mocuje się do podłogi. Pamiętać należy, że schody tego typu zabezpieczone powinny być balustradą i nie są najlepszym wyborem, jeśli w domu są bardzo małe dzieci.

Decydując się na tego typu konstrukcję, możemy znaleźć mnóstwo gotowych rozwiązań do samodzielnego montażu. Pamiętać jednak należy o wszelkich zabezpieczeniach, takich jak wspomniana balustrada oraz dodatkowe poręcze np. wzdłuż ściany (jeśli oczywiście bieg schodów usytuowany nie jest na wolnej z obydwu stron przestrzeni).

Schody modułowe żelbetonowe

Kolejnym rozwiązaniem, które przyjdzie nam rozważyć, decydując się na konstrukcje modułowe, są schody wykonane z żelbetonu. Wydawać by się mogło, że w tym wypadku czeka nas konieczność zamawiania ciężkiego sprzętu, niemniej moduły, które służyć będą za stopnie, zostają dostarczone w formie gotowej do montażu samodzielnego.

Ustawienie schodów modułowych wykonanych z żelbetonu wymaga jednak trochę więcej wiedzy budowlanej, a niżeli powyższe. Gotowe stopnie wymagają uzbrojenia i zabetonowania. Nadać im możemy dowolny bieg, niemniej jeśli zależy Wam na niższych kosztach, warto rozważyć schody żelbetonowe spiralne. Ta wersja, w związku z tym, że usytuowana na planie koła wraz ze stopniami biegnącymi dookoła osi centralnej jest zwykle tańsza, niż w innych wariantach.

Pamiętać jednak należy, iż każda wersja schodów żelbetonowych wymagała będzie pomocy fachowców (chybachyba że sami nimi jesteście) i koszty związane z ich montażem będą wyższe, a niżeli w przypadku zamówienia schodów drewnianych. Warto dodać, iż schody wykonane z żelbetonu są bezpieczniejsze i stabilniejsze niż wszelkie pozostałe, nawet w wersji modułowej.

 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: