Gdzie najlepiej zamieszkać pod Wrocławiem?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.01.2022, Data aktualizacji: 12.08.2022

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 123 głosów

Gdzie zamieszkać pod Wrocławiem?
Poszukujesz nieruchomości w niższej cenie, blisko terenów zielonych i poza granicami dużego miasta? Sprawdź, gdzie warto zamieszkać pod Wrocławiem.

Zatłoczone, ale dobrze skomunikowane centrum miasta czy spokój peryferyjnych osiedli z mniej rozwiniętą infrastrukturą? Zanim się zdecydujesz na jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, sprawdź również oferty na terenie malowniczych podwrocławskich gmin.  

Jeśli chcesz znaleźć dobrą lokalizację, nie ograniczaj poszukiwań blisko granic miasta, zapoznaj się z ofertami nieruchomości w miejscowościach oddalonych nawet 20 km od Wrocławia (i więcej).

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

 • czym charakteryzują się podwrocławskie miejscowości
 • jaka jest średnia cena domów i mieszkań we Wrocławiu i okolicach 
 • czym dojechać do centrum stolicy Dolnego Śląska  

Gdzie najlepiej zamieszkać pod Wrocławiem?

Infrastruktura dużego miasta przyciąga nowych mieszkańców i zatrzymuje obecnych, ale deweloperzy budują również na obszarach zlokalizowanych poza metropoliami. W okresie styczeń – październik 2021 r./2019 r. liczba mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w powiecie wrocławskim wzrosła o 1277. 

Nabywcy mają do wyboru nieruchomości w atrakcyjnych cenach i bliżej terenów zielonych. Przyjrzeliśmy się popularnym miejscowościom. Sprawdziliśmy orientacyjny czas dojazdu do centrum i odległość (w linii prostej) od Wrocławia.

Sprawdź mieszkania w okolicach Wrocławia

gdzie zamieszkać pod Wrocławiem

Bielany Wrocławskie

Na terenie Bielan znajduje się węzeł autostradowy Bielany Wrocławskie oraz liczne centra handlowe (np. Aleja Bielany i Auchan), sklepy (np. IKEA i Castorama), fabryki i siedziby firm (np. dwa magazyny Amazon, fabryka Mondelez). W Bielanach działają szkoły i przedszkola, w tym przedszkole samorządowe. W ciągu 25 minut można dojechać do Doliny Bystrzycy w Kątach Wrocławskich, a 30-40 minut zajmuje dotarcie samochodem do Zalewu Mietkowskiego. 

Odległość od centrum: około 9 km

Czas dojazdu: samochodem około pół godziny, transportem publicznym 40-65 minut

Zobacz ofertę mieszkań i domów na Bielanach Wrocławskich

Wysoka

Zaletą tej wsi jest jej położenie – w pobliżu wrocławskich osiedli Ołtaszyn i Krzyki-Partynice oraz 3 km od Bielan Wrocławskich. Oznacza to, że czas dostania się do centrum jest porównywalny do tego z dzielnic na obrzeżach. W Wysokiej są punkty przedszkolne i przedszkola oraz szkoła podstawowa i place zabaw. 

Odległość od centrum: około 7 km 

Czas dojazdu: około 25 minut, komunikacją 40-50 minut

Jeśli interesują Cię mieszkania na osiedlach z dala od centrum, sprawd

Interesują Cię mieszkania na osiedlach z dala od centrum? Sprawdź!

Siechnice

Siechnice leżą na południu od Wrocławia, kilka kilometrów od granicy, niedaleko Radwanic i Czernicy. W mieście jest kąpielisko Błękitna Laguna i stawy wędkarskie. W pobliżu znajduje się Jezioro Dziewicze, a niedaleko plaża w Kamieńcu Wrocławskim i zalew Bajkał. 

Odległość od centrum: około 12 km

Czas dojazdu: samochodem około pół godziny, koleją 20 minut

Zobacz mieszkania w Siechnicach

SiechniceSiechnice

Kiełczów

Wieś leży blisko Wrocławia, w gminie Długołęka. Na jej terenie popularny jest również Mirków i Domaszczyn. W Kiełczowie są przedszkola i szkoła podstawowa oraz plac zabaw, a w obiekcie Zielona Osada znajdują się m.in. atrakcje dla dzieci.

Odległość od centrum: około 10 km

Czas dojazdu: około 20 minut, komunikacją publiczną 40-60 minut 

Smolec

Smolec leży zaledwie dwa kilometry od południowo-zachodniej granicy Wrocławia i niedaleko portu lotniczego. W Smolcu jest przedszkole publiczne, szkoła podstawowa i Centrum Sportu, a 20 minut zajmuje dojazd samochodem do Doliny Bystrzycy.

Odległość od centrum: około 11 km

Czas dojazdu: pół godziny samochodem, koleją około 15 minut

Zobacz mieszkania w Smolcu

Trzebnica

Przez miasto biegnie droga ekspresowa S5, która łączy Wrocław z Poznaniem. W oddalonej o około 10 km od Obornik Śląskich Trzebnicy są parki, Las Bukowy, teren spacerowy Kocia Ścieżka, park archeologiczny i Gminny Park Wodny z basenami, siłownią i kręgielnią. W mieście działają przedszkola i szkoły podstawowe.  

Odległość od centrum: około 23 km

Czas dojazdu: około 30 minut, koleją 55 minut

Zobacz mieszkania w Trzebnicy

<a href=Trzebnica" width="850">Trzebnica

Czernica

W Czernicy jest szkoła podstawowa i przedszkole. W ciągu 30-40 minut można dojechać do Jeziora Dziewiczego na terenie gminy Siechnice. Koleją zajmuje to pół godziny, ale trzeba jeszcze doliczyć kilometrowy spacer. Dojazd samochodem do plaży w Kamieńcu Wrocławskim nad niewielkim jeziorem Bajkał trwa 15 minut. 

Czernica leży około 10 km od Lasu Strachocińskiego na Psim Polu. W samej Czernicy jest przystań i teren spacerowy Zatoka Jerzego Pulnika. Liczba mieszkańców gminy powiększyła się w 2020 r. o 6% w stosunku do roku poprzedniego.

Odległość od centrum: około 16 km

Czas dojazdu: 30-40 minut samochodem, koleją 30-40 minut 

Kobierzyce

W Kobierzycach działa przedszkole samorządowe i szkoła podstawowa. Przez wieś biegnie droga krajowa nr 8. Znajduje się tutaj park i staw wędkarski. Około pół godziny zajmuje dojazd do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i Zalewu Mietkowskiego, a jeszcze mniej do Doliny Bystrzycy. 

Odległość od centrum: około 17 km

Czas dojazdu: samochodem około 30 minut, komunikacją 50-70 minut 

Oborniki Śląskie 

W Obornikach Śląskich jest park oraz ośrodek sportu i rekreacji, a w pobliżu teren piknikowy Wilczyn Leśny i Stajnia Giżyńscy. W mieście funkcjonują przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz inne placówki oświatowe.

Odległość od centrum: około 23 km

Czas dojazdu: samochodem około 40-50 minut, koleją 20 minut

oborniki śląskie

Kąty Wrocławskie 

W Kątach działają szkoły, przedszkola, basen i hala widowiskowo-sportowa. Mieszkańcy mogą spędzać czas w Dolinie Bystrzycy i korzystać ze stawu wędkarskiego. Kilkanaście kilometrów od miasta leży kąpielisko Proszkowice i Zalew Mietkowski, a około 30 kilometrów – Ślężański Park Krajobrazowy. Przez miasto biegnie droga krajowa nr 5 i autostrada A4.

Odległość od centrum: około 20 km

Czas dojazdu: samochodem około 35-40 minut, koleją około 15-20 minut

Środa Śląska

W Środzie Śląskiej funkcjonują szkoły i przedszkola, a mieszkańcy mogą korzystać ze Średzkiego Parku Wodnego. Miasto należy do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co oznacza m.in. zainteresowanie inwestorów i rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną.  

Odległość od centrum: 32 km 

Czas dojazdu: samochodem 50-60 minut, koleją około 20-30 minut

Środa Śląska Środa Śląska

Oława

W mieście są liczne placówki oświatowe, w tym szkoły podstawowe i przedszkola oraz żłobki. Mieszkańcy mają do dyspozycji park miejski (w tym trasy w ramach projektu znajdzsiewlesie.pl), stadion, trasę biegową, teren spacerowy, a właściciele czworonogów wybieg dla psów. Przez Oławę przebiega droga krajowa nr 94.   

Odległość od centrum: 26 km

Czas dojazdu: samochodem 50-60 minut, koleją 20-30 minut

Jak dojechać do Wrocławia z okolic?

Jeśli pracujesz we Wrocławiu, codzienne dojazdy mogą być uciążliwe. Jednak bliżej nie zawsze oznacza szybciej. Warto więc dokładnie sprawdzić połączenia i plany gmin na przyszłość. Okoliczne lokalizacje obsługują głównie autobusy aglomeracyjne, Koleje Dolnośląskie i Dolnośląskie Linie Autobusowe. Dalsze, inni przewoźnicy, np. Oborniki Śląskie i Oławę – Polregio i PKP Intercity. Można też zostawić samochód na parkingu w systemie Park&Ride i przesiąść się do komunikacji miejskiej. 

Od 2021 roku autobusy aglomeracyjne kursują na nowych liniach po ościennych gminach:

 • Czernica, 
 • Kąty Wrocławskie (Smolec), 
 • Żórawina, 
 • Siechnice,
 • Kobierzyce (Bielany Wrocławskie, Wysoka).

Wymienione gminy obsługują również Dolnośląskie Linie Autobusowe.

Wrocław - jak dojechać

Kolejami Dolnośląskimi można dojechać z Wrocławia do:

 • Siechnic,
 • Smolca,
 • Trzebnicy, 
 • Czernicy,
 • Środy Śląskiej, 
 • Kątów Wrocławskich.

Parkingi Park&Ride znajdują się na terenie całego miasta. Zlokalizowane są obok stacji, przystanków i pętli, również na obrzeżach w pobliżu okolicznych miejscowości, np.:

 • Stacja kolejowa Psie Pole –  Długołęka, Kiełczów, Mirków i Domaszczyn.
 • Pętla Klecina – Bielany Wrocławskie, Wysoka.
 • Stacja kolejowa Grabiszyn – Kąty Wrocławskie.
 • Pętla Leśnica – Środa Śląska. 
 • Pętla Wzgórze Oporowskie – Smolec.

Czy dom pod Wrocławiem to dobra inwestycja?

W stolicy województwa dolnośląskiego nie brakuje zielni, jednak ceny mieszkań i domów jednorodzinnych to bariera, przez którą wielu osobom trudno się przebić. Średnia cena domów we Wrocławiu na koniec grudnia 2021 r. wyniosła nieco ponad 10 tys. złotych za metr kwadratowy. Z kolei najniższe średnie ceny za mkw. nieruchomości były na Krzykach i Psim Polu – nieco ponad 9,3 tys. zł. 

Wrocław

Jednak średnia nie oddaje pełnej sytuacji rynku, co pokazuje struktura cenowa. W ofercie deweloperów nieruchomości do 7 tysięcy złotych za mkw., stanowiły zaledwie 2%, a te z ceną powyżej 10 tys. aż 39%. 

W okolicach jest znacznie taniej i średnio za mkw. trzeba zapłacić około:

 • 3 890 zł w Czernicy, 
 • 4 150 zł w Kątach Wrocławskich,
 • 5 700 zł w Kobierzycach,
 • 3 600 zł w Obornikach Śląskich,
 • 4 600 zł w Siechnicach,
 • 4 700 zł w Kiełczowie,
 • 3 900 zł w Oławie,
 • 5 750 zł w Wysokiej.

Lokalizacje te charakteryzują się nie tylko niższymi cenami nieruchomości, ale mniejszymi kosztami życia oraz sąsiedztwem terenów rekreacyjnych i zielonych. Minusem jest niewystarczająco rozwinięta infrastruktura i gorszy dostęp do transportu publicznego, co przy codziennych dojazdach może być uciążliwie.

Wybierz idealne miejsce do życia jako właściciel nowego domu z ogrodem w urokliwej okolicy lub wygodnego mieszkania.  Rozważ czynniki, które wpłyną na Twój komfort życia. Weź pod uwagę to, że Wrocław ma większą gęstość zaludnienia niż okolice.

Z pewnością decydująca będzie komunikacja, która łączy peryferia ze stolicą Dolnego Śląska, a także dostęp do sklepów, apteki czy przychodni. Wiele mniejszych miast i wsi ma rozwiązania, które można znaleźć w większych miastach, chociaż nie na taką skalę, np. mieszkańcy mają mniejszy wybór placówek oświatowych i ośrodków sportowych. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: