Gdzie najlepiej zamieszkać pod Wrocławiem?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.01.2022, Data aktualizacji: 11.04.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 134 głosów

Gdzie zamieszkać pod Wrocławiem?
Poszukujesz nieruchomości w niższej cenie, blisko terenów zielonych i poza granicami dużego miasta? Sprawdź, gdzie warto zamieszkać pod Wrocławiem.

Zatłoczone, ale dobrze skomunikowane centrum miasta czy spokój peryferyjnych osiedli z mniej rozwiniętą infrastrukturą? Zanim się zdecydujesz na jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, sprawdź również oferty na terenie malowniczych podwrocławskich gmin.  

Jeśli chcesz znaleźć dobrą lokalizację, nie ograniczaj poszukiwań blisko granic miasta, zapoznaj się z ofertami nieruchomości w miejscowościach oddalonych nawet 20 km od Wrocławia (i więcej).

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

 • czym charakteryzują się podwrocławskie miejscowości
 • jaka jest średnia cena domów i mieszkań we Wrocławiu i okolicach 
 • czym dojechać do centrum stolicy Dolnego Śląska  

Gdzie najlepiej zamieszkać pod Wrocławiem?

Infrastruktura dużego miasta przyciąga nowych mieszkańców i zatrzymuje obecnych, ale deweloperzy budują również na obszarach zlokalizowanych poza metropoliami. W okresie styczeń – październik 2021 r./2019 r. liczba mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w powiecie wrocławskim wzrosła o 1277. 

Nabywcy mają do wyboru nieruchomości w atrakcyjnych cenach i bliżej terenów zielonych. Przyjrzeliśmy się popularnym miejscowościom. Sprawdziliśmy orientacyjny czas dojazdu do centrum i odległość (w linii prostej) od Wrocławia.

Sprawdź mieszkania w okolicach Wrocławia

Bielany Wrocławskie

Na terenie Bielan znajduje się węzeł autostradowy Bielany Wrocławskie oraz liczne centra handlowe (np. Aleja Bielany i Auchan), sklepy (np. IKEA i Castorama), fabryki i siedziby firm (np. dwa magazyny Amazon, fabryka Mondelez). W Bielanach działają szkoły i przedszkola, w tym przedszkole samorządowe. W ciągu 25 minut można dojechać do Doliny Bystrzycy w Kątach Wrocławskich, a 30-40 minut zajmuje dotarcie samochodem do Zalewu Mietkowskiego. 

Odległość od centrum: około 9 km

Czas dojazdu: samochodem około pół godziny, transportem publicznym 40-65 minut

Zobacz ofertę mieszkań i domów na Bielanach Wrocławskich

Wysoka

Zaletą tej wsi jest jej położenie – w pobliżu wrocławskich osiedli Ołtaszyn i Krzyki-Partynice oraz 3 km od Bielan Wrocławskich. Oznacza to, że czas dostania się do centrum jest porównywalny do tego z dzielnic na obrzeżach. W Wysokiej są punkty przedszkolne i przedszkola oraz szkoła podstawowa i place zabaw. 

Odległość od centrum: około 7 km 

Czas dojazdu: około 25 minut, komunikacją 40-50 minut

Jeśli interesują Cię mieszkania na osiedlach z dala od centrum, sprawd

Interesują Cię mieszkania na osiedlach z dala od centrum? Sprawdź!

Siechnice

Siechnice leżą na południu od Wrocławia, kilka kilometrów od granicy, niedaleko Radwanic i Czernicy. W mieście jest kąpielisko Błękitna Laguna i stawy wędkarskie. W pobliżu znajduje się Jezioro Dziewicze, a niedaleko plaża w Kamieńcu Wrocławskim i zalew Bajkał. 

Odległość od centrum: około 12 km

Czas dojazdu: samochodem około pół godziny, koleją 20 minut

Zobacz mieszkania w Siechnicach

SiechniceSiechnice

Kiełczów

Wieś leży blisko Wrocławia, w gminie Długołęka. Na jej terenie popularny jest również Mirków i Domaszczyn. W Kiełczowie są przedszkola i szkoła podstawowa oraz plac zabaw, a w obiekcie Zielona Osada znajdują się m.in. atrakcje dla dzieci.

Odległość od centrum: około 10 km

Czas dojazdu: około 20 minut, komunikacją publiczną 40-60 minut 

Smolec

Smolec leży zaledwie dwa kilometry od południowo-zachodniej granicy Wrocławia i niedaleko portu lotniczego. W Smolcu jest przedszkole publiczne, szkoła podstawowa i Centrum Sportu, a 20 minut zajmuje dojazd samochodem do Doliny Bystrzycy.

Odległość od centrum: około 11 km

Czas dojazdu: pół godziny samochodem, koleją około 15 minut

Zobacz mieszkania w Smolcu

Trzebnica

Przez miasto biegnie droga ekspresowa S5, która łączy Wrocław z Poznaniem. W oddalonej o około 10 km od Obornik Śląskich Trzebnicy są parki, Las Bukowy, teren spacerowy Kocia Ścieżka, park archeologiczny i Gminny Park Wodny z basenami, siłownią i kręgielnią. W mieście działają przedszkola i szkoły podstawowe.  

Odległość od centrum: około 23 km

Czas dojazdu: około 30 minut, koleją 55 minut

Zobacz mieszkania w Trzebnicy

<a href=Trzebnica" width="850">Trzebnica

Czernica

W Czernicy jest szkoła podstawowa i przedszkole. W ciągu 30-40 minut można dojechać do Jeziora Dziewiczego na terenie gminy Siechnice. Koleją zajmuje to pół godziny, ale trzeba jeszcze doliczyć kilometrowy spacer. Dojazd samochodem do plaży w Kamieńcu Wrocławskim nad niewielkim jeziorem Bajkał trwa 15 minut. 

Czernica leży około 10 km od Lasu Strachocińskiego na Psim Polu. W samej Czernicy jest przystań i teren spacerowy Zatoka Jerzego Pulnika. Liczba mieszkańców gminy powiększyła się w 2020 r. o 6% w stosunku do roku poprzedniego.

Odległość od centrum: około 16 km

Czas dojazdu: 30-40 minut samochodem, koleją 30-40 minut 

Kobierzyce

W Kobierzycach działa przedszkole samorządowe i szkoła podstawowa. Przez wieś biegnie droga krajowa nr 8. Znajduje się tutaj park i staw wędkarski. Około pół godziny zajmuje dojazd do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i Zalewu Mietkowskiego, a jeszcze mniej do Doliny Bystrzycy. 

Odległość od centrum: około 17 km

Czas dojazdu: samochodem około 30 minut, komunikacją 50-70 minut 

Oborniki Śląskie 

W Obornikach Śląskich jest park oraz ośrodek sportu i rekreacji, a w pobliżu teren piknikowy Wilczyn Leśny i Stajnia Giżyńscy. W mieście funkcjonują przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz inne placówki oświatowe.

Odległość od centrum: około 23 km

Czas dojazdu: samochodem około 40-50 minut, koleją 20 minut

oborniki śląskie

Kąty Wrocławskie 

W Kątach działają szkoły, przedszkola, basen i hala widowiskowo-sportowa. Mieszkańcy mogą spędzać czas w Dolinie Bystrzycy i korzystać ze stawu wędkarskiego. Kilkanaście kilometrów od miasta leży kąpielisko Proszkowice i Zalew Mietkowski, a około 30 kilometrów – Ślężański Park Krajobrazowy. Przez miasto biegnie droga krajowa nr 5 i autostrada A4.

Odległość od centrum: około 20 km

Czas dojazdu: samochodem około 35-40 minut, koleją około 15-20 minut

Środa Śląska

W Środzie Śląskiej funkcjonują szkoły i przedszkola, a mieszkańcy mogą korzystać ze Średzkiego Parku Wodnego. Miasto należy do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co oznacza m.in. zainteresowanie inwestorów i rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną.  

Odległość od centrum: 32 km 

Czas dojazdu: samochodem 50-60 minut, koleją około 20-30 minut

Środa Śląska Środa Śląska

Oława

W mieście są liczne placówki oświatowe, w tym szkoły podstawowe i przedszkola oraz żłobki. Mieszkańcy mają do dyspozycji park miejski (w tym trasy w ramach projektu znajdzsiewlesie.pl), stadion, trasę biegową, teren spacerowy, a właściciele czworonogów wybieg dla psów. Przez Oławę przebiega droga krajowa nr 94.   

Odległość od centrum: 26 km

Czas dojazdu: samochodem 50-60 minut, koleją 20-30 minut

Jak dojechać do Wrocławia z okolic?

Jeśli pracujesz we Wrocławiu, codzienne dojazdy mogą być uciążliwe. Jednak bliżej nie zawsze oznacza szybciej. Warto więc dokładnie sprawdzić połączenia i plany gmin na przyszłość. Okoliczne lokalizacje obsługują głównie autobusy aglomeracyjne, Koleje Dolnośląskie i Dolnośląskie Linie Autobusowe. Dalsze, inni przewoźnicy, np. Oborniki Śląskie i Oławę – Polregio i PKP Intercity. Można też zostawić samochód na parkingu w systemie Park&Ride i przesiąść się do komunikacji miejskiej. 

Od 2021 roku autobusy aglomeracyjne kursują na nowych liniach po ościennych gminach:

 • Czernica, 
 • Kąty Wrocławskie (Smolec), 
 • Żórawina, 
 • Siechnice,
 • Kobierzyce (Bielany Wrocławskie, Wysoka).

Wymienione gminy obsługują również Dolnośląskie Linie Autobusowe.

Wrocław - jak dojechać

Kolejami Dolnośląskimi można dojechać z Wrocławia do:

 • Siechnic,
 • Smolca,
 • Trzebnicy, 
 • Czernicy,
 • Środy Śląskiej, 
 • Kątów Wrocławskich.

Parkingi Park&Ride znajdują się na terenie całego miasta. Zlokalizowane są obok stacji, przystanków i pętli, również na obrzeżach w pobliżu okolicznych miejscowości, np.:

 • Stacja kolejowa Psie Pole –  Długołęka, Kiełczów, Mirków i Domaszczyn.
 • Pętla Klecina – Bielany Wrocławskie, Wysoka.
 • Stacja kolejowa Grabiszyn – Kąty Wrocławskie.
 • Pętla Leśnica – Środa Śląska. 
 • Pętla Wzgórze Oporowskie – Smolec.

Czy dom pod Wrocławiem to dobra inwestycja?

W stolicy województwa dolnośląskiego nie brakuje zielni, jednak ceny mieszkań i domów jednorodzinnych to bariera, przez którą wielu osobom trudno się przebić. Średnia cena domów we Wrocławiu na koniec grudnia 2021 r. wyniosła nieco ponad 10 tys. złotych za metr kwadratowy. Z kolei najniższe średnie ceny za mkw. nieruchomości były na Krzykach i Psim Polu – nieco ponad 9,3 tys. zł. 

Wrocław

Jednak średnia nie oddaje pełnej sytuacji rynku, co pokazuje struktura cenowa. W ofercie deweloperów nieruchomości do 7 tysięcy złotych za mkw., stanowiły zaledwie 2%, a te z ceną powyżej 10 tys. aż 39%. 

W okolicach jest znacznie taniej i średnio za mkw. trzeba zapłacić około:

 • 3 890 zł w Czernicy, 
 • 4 150 zł w Kątach Wrocławskich,
 • 5 700 zł w Kobierzycach,
 • 3 600 zł w Obornikach Śląskich,
 • 4 600 zł w Siechnicach,
 • 4 700 zł w Kiełczowie,
 • 3 900 zł w Oławie,
 • 5 750 zł w Wysokiej.

Lokalizacje te charakteryzują się nie tylko niższymi cenami nieruchomości, ale mniejszymi kosztami życia oraz sąsiedztwem terenów rekreacyjnych i zielonych. Minusem jest niewystarczająco rozwinięta infrastruktura i gorszy dostęp do transportu publicznego, co przy codziennych dojazdach może być uciążliwie.

Wybierz idealne miejsce do życia jako właściciel nowego domu z ogrodem w urokliwej okolicy lub wygodnego mieszkania.  Rozważ czynniki, które wpłyną na Twój komfort życia. Weź pod uwagę to, że Wrocław ma większą gęstość zaludnienia niż okolice.

Z pewnością decydująca będzie komunikacja, która łączy peryferia ze stolicą Dolnego Śląska, a także dostęp do sklepów, apteki czy przychodni. Wiele mniejszych miast i wsi ma rozwiązania, które można znaleźć w większych miastach, chociaż nie na taką skalę, np. mieszkańcy mają mniejszy wybór placówek oświatowych i ośrodków sportowych. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: