Jak praska strona Wisły zmienia swoje oblicze?

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl
Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Data publikacji: 09.09.2022, Data aktualizacji: 08.11.2022

16 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 281 głosów

Klimatyczna Praga-Południe
Praga-Południe to dzielnica, która na przestrzeni ostatnich lat stopniowo zmieniała swoje oblicze. Jakie stereotypy funkcjonują na temat dzielnicy? Jak wygląda dzielnica z perspektywy mieszkańców? Sprawdź.

Praga-Południe jest jedną z najbardziej znanych dzielnic Warszawy. Jednocześnie to również miejsce, wokół którego narosło wiele mitów i stereotypów. Dzielnica znacznie się zmieniła od słynnych lat 90-tych, kiedy to kojarzona była głównie ze Stadionem Dziesięciolecia i - największym na kontynencie - Jarmarkiem Europa.

Jednak wiele osób nadal jest przeświadczonych o prawdziwości wszystkiego, co mówi się na temat Pragi-Południe. Jaka jest prawda? Sprawdż razem z portalem RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto zamieszkać na Pradze-Południe 
 • jak zmieniła się ta dzielnica na przestrzeni ostatnich lat 
 • jakie inwestycje mają powstać na jej terenie w przyszłości 

Praga-Południe na tle pozostałych dzielnic

Obszar ten wyróżnia się znaczną różnorodnością zabudowy. Ponadto poszczególne miejsca na Pradze-Południe różnie są kojarzone. Dlatego trudno jest określić jednoznacznie charakter dzielnicy. Obecnie, mimo że położona po prawej stronie Wisły, zyskuje w oczach mieszkańców stolicy. Buduje się tu wiele mieszkań, powstają nowe obiekty kulturalne i rozrywkowe oraz inicjatywy społeczne.

Praga-Południe wciąż się kształtuje i dlatego trudno określić ją jednym słowem - czy to dzielnica typowo mieszkaniowa, biznesowa czy rozrywkowa. Istnieją tu bowiem obszary o różnym charakterze.

Do popularnych miejsc należy m.in. Poniatówka - plaża miejska, na której można legalnie pić alkohol. To jeden z niewielu takich obszarów w Warszawie. Zaraz obok znajdują się siedziby firm i mieszkania. Na Pradze-Południe mieszkają wszyscy - Polacy i obcokrajowcy, przyjezdni i lokalni, rodziny, studenci, samotni, emeryci… Dzielnica zostawia w tyle swoje PRL-owskie korzenie, pozwalając je oglądać przede wszystkim w muzeach. Na ulicach dostrzec można już nieco inną jakość życia.

Trasa Łazienkowska
Trasa Łazienkowska - Saska Kępa (Praga-Południe)

Stereotypy o Pradze-Południe

Wokół dzielnicy narosło wiele stereotypów, wśród których najpopularniejsze związane są z brakiem bezpieczeństwa. Postanowiliśmy zweryfikować ten mit. Jak jest obecnie?

Czy stereotyp “Praga-Południe to najbardziej niebezpieczna dzielnica Warszawy” nadal jest aktualny?

Rejon Pragi-Południe, na którym zlokalizowano Komendę Rejonową Policji Warszawa VII, jest bardzo zróżnicowany i to pod każdym niemal względem. W związku z tym mamy tutaj do czynienia z wielką różnorodnością obszaru, mieszkańców, a co za tym idzie i zadań, które realizujemy. Nie jest to już jednak ta dawna, legendarna wręcz Praga, o której mówiło się niebezpieczna. Tak naprawdę nie różni się niczym od innych części Warszawy - odpowiada nadkom. Joanna Węgrzyniak, oficer prasowy KRP Warszawa VII. 

Jak zatem wygląda sprawa bezpieczeństwa na Pradze-Południe?

Policjanci pełniący służbę na Pradze-Południe każdego dnia dokładają wszelkich starań, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Osiągane od lat wyniki pracy funkcjonariuszy są tego dowodem. Trzeba zaznaczyć, że od dłuższego czasu odnotowujemy stały wzrost wykrywalności przy zmniejszającej się dynamice najbardziej uciążliwych dla mieszkańców przestępstw. A to przekłada się bezpośrednio na poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i zaufanie, jakim obdarzają policję. Zaufanie to cały czas wzrasta, jesteśmy coraz lepiej oceniani przez społeczeństwo - wyjaśnia nadkom. Joanna Węgrzyniak.

Do powyższych słów dodajemy garść informacji. W porównaniu ze Śródmieściem, na Pradze-Południe występuje o połowę mniej kradzieży (średnio ok. 10 na 1 000 mieszkańców), mniej jest również gwałtów czy napaści. W rankingach i statystykach przestępczości dzielnica plasuje się na środkowych pozycjach, ustępując miejsca m.in. centrum, Woli czy Żoliborzowi. W jednym Praga-Południe pozostaje w czołówce - to kradzież samochodów. Statystycznie to tu dokonuje się ich najwięcej w skali roku.

Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska 

Saska Kępa i Kamionek tylko dla hipsterów

To kolejny mit. Ze względu na wysokie ceny mieszkań w powyższych częściach Warszawy wiele osób uważa je za prestiżowe. Ich klimat według stereotypów docenia przede wszystkim tzw. współczesna bananowa młodzież. Restauracje są drogie, a całość to hipsteriada - niemal na każdej ulicy znajdzie się nietypową ekskluzywną knajpę, do której wstęp ma jedynie elita. Nic bardziej mylnego.

Saska Kępa i Kamionek rzeczywiście wyróżniają się na tle pozostałej części Pragi-Południe. Przede wszystkim w tym obszarze usytuowany jest PGE Narodowy, plaża miejska tzw. Poniatówka, a także słynna fabryka Wedla. Wystarczy przejść Most Poniatowskiego, aby dostać się do ścisłego centrum stolicy. Dlatego usytuowane tu nieruchomości do najtańszych nie należą, ale z innych rozrywek może korzystać niemal każdy. Powstaje tu wiele nietypowych miejsc, do których często wstęp jest bezpłatny lub w niskiej cenie. Restauracje i bary cechują się zazwyczaj znacznie niższymi cenami niż na Śródmieściu.

Zobacz inwestycje powstające na Kamionku 

Warto przypomnieć, że stereotypem jest także informacja, jakoby na Saskiej Kępie mieszkała sama elita artystyczna i polityczna. Wiele domów i mieszkań należy do zwykłych szarych obywateli. Znacznie więcej ludzi sławnych mieszka po lewej stronie Wisły, np. na Mokotowie, niż na Saskiej Kępie. Tę część Pragi-Południe dotychczas wybrali jedynie Katarzyna Figura, Robert Więckiewicz i Agustin Egurrola. W innej części dzielnicy mieszka również Michał Żebrowski.

Osiedla CoronaOsiedle Korona na Pradze-Południe

Praga-Południe to Wedel, stadion i Park Skaryszewski

Oczywiście, fabryka Wedla i PGE Narodowy są najsłynniejszymi obiektami w tej dzielnicy. Kojarzą je niemal wszyscy. Stąd właśnie słynne określenie “Praga-Południe pachnie czekoladą”. Jednak dzielnica nie ogranicza się tylko do tych obiektów. Coraz większą sławą cieszą się m.in. cukiernia Deseo, Hangar 646 czy U Krawca Cafe. Oprócz tego swoje miejsce zachowała tu legendarna Scena Fugazi. Obecnie powstaje coraz więcej nietypowych kawiarni, klubów czy restauracji, m.in. wegańskich. Wiele z nich znajduje się tuż przy słynnym węźle komunikacyjnym Rondo Wiatraczna na Grochowie

Jak zmieniła się Praga-Południe na przestrzeni ostatnich lat?

To jakże istotne pytanie zadaliśmy Urzędowi Dzielnicy Praga-Południe. Na pytanie odpowiedział obszernie burmistrz Tomasz Kucharski. Esencję wypowiedzi zamieściliśmy poniżej:

Przez ostatnie lata nasza dzielnica zmieniła się nie do poznania. Stała się miejscem, w którym udanie spotyka się historia z nowoczesnością, zabudowa miejska z zielenią i kultura z dniem codziennym. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój tzw. „mieszkaniówki”, czyli osiedli mieszkaniowych. Widać to przede wszystkim na przykładzie Gocławia, który powoli zamienia się w samodzielne miasto, czy terenów między ul. Chrzanowskiego a torami. Nie zapominajmy jednak, że mekką deweloperów, artystów i młodych ludzi stała się także zaniedbana dotąd część Kamionka i Grochowa zwana Soho – opowiada burmistrz Kucharski.

Również w kwestiach dotyczących zieleni dużo się działo.

Dzięki międzynarodowym działaniom na północnym brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, wzdłuż Alei Wedla, powstają Ogrody Polsko-Niemieckie, wspólna inwestycja ambasady Niemiec i władz stolicy. Zmodernizowaliśmy w naszej dzielnicy kilka parków, m.in. park im. Józefa Polińskiego, odnowiliśmy zieleńce, a o parku nad Balatonem na Gocławiu możemy wręcz mówić jako o zupełnie nowym miejscu rekreacji i wypoczynku. Udało nam się także obronić Rodzinne Ogrody Działkowe przy al. Waszyngtona i ul. Kinowej przed zakusami deweloperów i dzięki miejscowemu planowi zagospodarowania utrzymać ich charakter zieleni działkowej - wymienia burmistrz Tomasz Kucharski i przechodzi do sfery kulturalnej oraz edukacyjnej.

W ostatnich latach polepszyła się także sfera ofert kulturalnych dla mieszkańców dzielnicy, głównie dzięki budowie Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej, Promu Kultury Saska Kępa na ul. Brukselskiej i Klubu Kultury Seniora na ul. Pawlikowskiego. W sferze kultury też nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, o czym powiem dalej.

Zmieniamy powoli oblicze południowopraskiej oświaty. Stale powiększamy bazę edukacyjną. Wcześniej udało nam się zbudować obiekt „trzy w jednym” – żłobek, przedszkole i klub seniora na Gocławiu. Wybudowaliśmy niedawno nowe przedszkole przy ul. Rechniewskiego oraz żłobek przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Planujemy też dalsze inwestycje oświatowe. Z jednej strony zmusza nas do tego rozwój dzielnicy, z drugiej zaś reforma systemu oświaty.

Horyzont Praga-Południe
Horyzont Praga-Południe

Co mieszkańcy sądzą o dzielnicy? 

To pytanie zadaliśmy długoletniej mieszkance Pragi-Południe. Jakie są zatem zalety i wady życia po praskiej stronie? Jak było kiedyś, a jak jest dziś? Na pytania odpowiada p. Katarzyna - czytelniczka portalu Twoja Praga.

Kiedy 14 lat temu zamieszkałam na Pradze-Południe, miałam już niejakie wyobrażenie o tej części Warszawy. Niestety, wtedy było tam niespokojnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo publiczne. Na porządku dziennym były kradzieże w biały dzień, wybijanie szyb w stojących na światłach samochodach czy kradzież tablic rejestracyjnych. Zdarzenia te miałam okazję obserwować z okien wychodzących wprost na ul. Grochowską. Mieszkałam w przedwojennej kamienicy, co miało niezaprzeczalny urok. Szkoda, że zaniedbanej. Oczywiście, były też dobre strony – stara, rozbudowana infrastruktura, duża ilość sklepów i sklepików, zakłady oferujące potrzebne usługi wymiany fleków czy naprawy zegarka. Do tego bliskość bazaru. Dużym udogodnieniem była komunikacja – do centrum niedaleko, a obecność tramwaju ułatwiała dojazd do pracy - opowiada p. Katarzyna.

Po kilku latach przeniosłam się do swojego już mieszkania na Gocławek. Tu największym plusem było samo mieszkanie – własne, większe, nowe. Do tego spokój i bezpieczeństwo, z rzadka tylko wybuchał pożar w pustostanach na opuszczonych działkach. Na komunikację też nie narzekam, choć naturalnie do Śródmieścia jest już trochę dalej. Atut to centrum handlowe, a kilka przystanków dalej – Bazar Szembeka pozwalający zaopatrywać się w świeże produkty. Do tego bliskość dwóch kościołów i gęsta sieć publicznych bibliotek, co dla mnie jest ważne. - opowiada p. Katarzyna.

Jako osoba mająca dzieci doceniam bliskość szkoły i przedszkola, basenu i oczywiście – parku! W ogóle na Pradze-Południe jest dużo zieleni, co bardzo cieszy oko i duszę. Oprócz tego najmłodszym wielką frajdę sprawia obecność kilku placów zabaw, skateparku i miasteczka rowerowego - kontynuuje p. Katarzyna.

Zwraca ona uwagę również na negatywne aspekty rozwoju Pragi-Południe:

Jedyne, co smuci, to coraz bardziej zabudowywana przestrzeń. Kiedy tu zamieszkałam 10 lat temu, w okolicy były 3 bloki, teraz już nawet ich nie liczę. Coraz częściej zdarza się, że wyburzane są domki jednorodzinne, a w ich miejsce powstają domy wielorodzinne. Zabudowano mi także całą przestrzeń przed oknem… Ciągłe budowy generują całodzienny hałas. Wiem, że tak pewnie musi być, to znak rozrastającego się miasta, jednak nie jest już tak, jak było – kameralnie, cicho, spokojnie… - wymienia nasza respondentka.

Mimo to cenię sobie Pragę-Południe i cieszę się, że tu mieszkam. A jak jeszcze powstanie linia metra na Gocław, to dopiero będzie… - podsumowuje na końcu p. Katarzyna.

Zdjęcie przedstawia dawne centrum handlowe na Pradze Południe - Uniwersam Grochów.
Zburzone już praskie centrum handlowe ze znanym neonem “Praga Południe”. Napis “Uniwersam Grochów” zachował się na nowej inwestycji powstałej w tym miejscu.
Nowa inwestycja w miejsce Uniwersamu Grochów to Rondo Wiatraczna zbudowana przez Dantex Sp. z o.o. Sp. k.
Rondo Wiatraczna - inwestycja firmy Dantex Sp. z o.o. Sp. k. - powstała w miejsce powyższego Uniwersamu Grochów. To właśnie tu zachował się szyld z nazwą poprzedniego budynku. Źródło: materiały graficzne firmy Dantex Sp. z o.o. Sp. k.

Sprawdź mieszkania na Grochowie

Przedsiębiorcza Praga

Poznaliśmy już opinię wieloletniej mieszkanki dzielnicy, jednak warto zwrócić uwagę również na biznesowy charakter tego obszaru. Obecnie swoje siedziby mają tu takie firmy i instytucje, jak PepsiCo Poland, Siemens, Teatr Powszechny im. Z. Hubnera, Neon Muzeum, Muzeum Czar PRL czy SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. A oprócz nich dwa najsłynniejsze obiekty: Fabryka Wedla i PGE Narodowy. Jak prowadzi się działalność gospodarczą na Pradze-Południe? Jakie wyzwania czekają tu przedsiębiorców? Odpowiedzi poniżej!

Zdjęcia fabryki Wedla na Pradze-Południe.
Fabryka Wedla od strony Jeziora Kamionkowskiego.

Wedlowska fabryka przy ul. Zamoyskiego w Warszawie powstała z inicjatywy Jana Wedla, który w latach dwudziestych XX wieku odziedziczył rodzinną firmę i postanowił dalej ją rozwijać właśnie na Pradze-Południe. Inwestycję rozpoczęto w 1929 roku. Janowi Wedlowi udało się stworzyć świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i przyjazne miejsce pracy – przy zakładzie działały min. żłobek i przedszkole, funkcjonował punkt dożywiania pracowników i ich rodzin, prowadzono nowoczesny gabinet stomatologiczny, działał klub sportowy „Rywal“. Fabryka przy ul. Zamoyskiego funkcjonuje do dziś – jesteśmy dumni, że możemy kontynuować dzieło rodziny Wedlów w tym legendarnym miejscu -  opowiada p. Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej LOTTE Wedel.

Historyczna siedziba jest niewątpliwym plusem naszej lokalizacji, lecz nie jedynym. Łatwo do nas dojechać, ponieważ mieścimy się w centrum, a jednocześnie w przyjemnym sąsiedztwie Parku Skaryszewskiego - dodaje p. Kusz vel Sobczuk.

Wyzwaniem, z którym musimy się mierzyć w związku z tą specyficzną lokalizacją, jest niewątpliwie ograniczenie powierzchni fabryki, szczególnie w perspektywie ciągłego rozwoju naszej organizacji i rosnących potrzeb produkcyjnych. Wiąże się to z inwestycjami, dzięki którym będziemy mogli im sprostać. Czujemy się częścią otoczenia, w którym funkcjonujemy, dlatego troszczymy się zarówno o lokalną społeczność, jak i środowisko naturalne oraz zieleń w okolicach fabryki. Na przykład w ramach projektu „Ogrody Polsko-Niemieckie” współtworzymy przyjazne miejsce wśród zieleni, które indywidualnym zwiedzającym, grupom oraz firmom da możliwość wyciszenia się i spędzenia wolnego czasu. Firma Lotte Wedel już dawno wpisała się w krajobraz dzielnicy i to właśnie dzięki nam wielu warszawiaków kojarzy te okolice z unoszącym się w powietrzu zapachem czekolady - kończy swoją wypowiedź p. Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Lokalizację na Pradze-Południe docenia również inne przedsiębiorstwo, mianowicie PGE Narodowy.

PGE Narodowy to obiekt, który na stałe wpisał się w tkankę miejską tak Warszawy, jak i Pragi-Południe. Wyjątkowe usytuowanie na mapie miasta zapewnia nam doskonałą komunikację z każdą jego częścią, co sprzyja rozwojowi biznesu. Przez osiedle Kamionek przechodzi druga linia metra, w naszym bezpośrednim sąsiedztwie jest także stacja kolei podmiejskiej oraz przystanki licznych linii autobusowych i tramwajowych. - wylicza p. Alicja Omięcka, Prezes Zarządu operatora PGE Narodowego i zwraca uwagę na kolejną zaletę:

To wszystko sprawia, że do ścisłego centrum miasta jest tak naprawdę bliżej niż z innych dzielnic otaczających Śródmieście.

Następnie p. Omięcka omawia mnogość funkcji, jakie przypisane są PGE Narodowemu. To m.in. arena sportowa i miejsce koncertów. Z drugiej strony doceniany jest element biznesowy: centrum konferencyjne, powierzchnia biurowa, Biznes Klub, Galeria Wystawiennicza i Loże VIP. Prezes Zarządu operatora PGE Narodowego podkreśla również znaczenie lokowania poszczególnych obiektów biznesowych na Pradze-Południe:

Praga-Południe, podobnie jak pozostała część prawobrzeżnej Warszawy, jest odkrywana na nowo. Okolice te cieszą się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Przenoszą się tutaj nie tylko artyści i podążający za nimi miłośnicy kultury, ale także biznes. Niewątpliwie swój wkład w to ma także PGE Narodowy, który przyciąga przedsiębiorców i dokłada swoją cegiełkę do rozwoju dzielnicy - mówi p. Alicja Omięcka.

Podsumowując powyższe wypowiedzi, niewątpliwie zaletami prowadzenia działalności na Pradze-Południe są:

 • lokalizacja,
 • prestiż miejsca,
 • łatwy dojazd samochodem i komunikacją publiczną,
 • popularność miejsca,
 • możliwość wpływania na lokalną społeczność i podejmowania z nią różnych inicjatyw.

Natomiast wadami:

 • duże zagęszczenie zabudowy w niektórych rejonach, przez co powstaje problem z rozbudową biura.
Zdjęcie niewielkiego wodospadu w Parku Skaryszewskim.
Park Skaryszewski słynie z dużej ilości wiewiórek.

Praga-Południe się rozwija

Ta część Warszawy wyróżnia się bardzo dużym dynamizmem w kwestiach rozwoju i rozbudowy infrastruktury. Powstają lub są remontowane nowe drogi i linie komunikacji miejskiej. Planowane jest zbudowanie sieci linii tramwajowych na Gocław, a także budowa III linii metra w tym rejonie. Oprócz tego powstaje wiele nowych restauracji, pubów i nietypowych ciekawych miejsc, które przyciągają ludzi z lewego brzegu. Dużo się tu dzieje zwłaszcza latem, kiedy trwają festiwale. Praga-Południe ma swój klimat oraz urok i coraz bardziej kusi osoby szukające mieszkania. Można tu zamieszkać w klimatycznej odnowionej kamienicy, bloku z czasów PRL-u lub też zupełnie nowej inwestycji. Deweloperzy prześcigają się w ofertach, wybór jest więc całkiem spory.

Znajdź nowe mieszkanie na Pradze-Południe

Czym kusi Praga-Południe? Przede wszystkim dużą ilością zieleni (np. słynny Park Skaryszewski z wiewiórkami), tańszymi mieszkaniami, bliskością do centrum, rozbudowaną infrastrukturą… Ale również klimatem, który tworzą mieszkańcy. Festiwale, imprezy, koncerty, warsztaty - trudno zliczyć je wszystkie.

Co warto wiedzieć o dzielnicy Praga-Południe? Czytaj

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Adam

  Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Ja mieszkam od paru już ładnych lat na Pradze Południe, dokładnie na Gocławiu. Muszę przyznać, że podzielam komentarze typu jak ten ipragapoludnie.pl/artykul/goclaw-opinie-dlaczego/270570, jeśli chodzi o opinie odnośnie tej części dzielnicy. Oczywiście dużo się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat, ale i tak jest to super miejsce!

  9 lutego 2021, 14:24

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: