Zamieszkaj na Pradze-Południe

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.09.2022, Data aktualizacji: 30.09.2022

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Warszawska Praga-Południe – dzielnica warta zamieszkania
Praga-Południe to jednak z prawobrzeżnych dzielnic stolicy. Dlaczego warto tu zamieszkać? Jakie miejsca warto odwiedzić? Gdzie robić zakupy? Sprawdź.

Prawobrzeżna część Warszawy cieszy się sporym zainteresowaniem od około dwóch dekad. Na popularności zyskuje zwłaszcza Praga-Południe, która usytuowana jest w niedalekiej odległości od centrum stolicy. Prężnie rozwijająca się dzielnica zajmuje obszar 22,4 km kw. i liczy ok. 187 tysięcy mieszkańców. Mieszkańcy Pragi-Południe doceniają bliskość terenów zielonych, PGE Stadionu Narodowego oraz nadwiślańskiej plaży miejskiej. Mogą korzystać z rozwiniętej infrastruktury miejskiej i komunikacyjnej.

Praga-Południe to jedna z osiemnastu dzielnic Warszawy, która znajduje się na prawym brzegu Wisły. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniła swoje oblicze oraz zyskała w oczach mieszkańców stolicy. Należy do najgęściej zaludnionych dzielnic miasta, zróżnicowanych pod względem zabudowy.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego coraz więcej osób poszukuje mieszkania na Pradze-Południe
 • co wpływa na popularność tej lokalizacji
 • jak bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatnich dekad

Praga-Południe – informacje ogólne

Jedna z najbardziej znanych dzielnic jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami Warszawy. Praga-Południe wchodziła dawniej w skład gminy Centrum. Według MSI została podzielona na następujące jednostki administracyjne:

• Gocław;

• Gocławek;

• Grochów;

• Saska Kępa;

Olszynka Grochowska;

• Kamionek.

Widok na Pragę-Południe z lotu ptakawidok na Pragę-Południe z lotu ptaka

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Praga-Południe jest położona we wschodniej części miasta. Graniczy z 5 warszawskimi dzielnicami: od północy z Pragą-Północ i Targówkiem, od południowego-wschodu z Wawrem, a od wschodu z Wesołą oraz Rembertowem. Prawobrzeżna dzielnica ograniczona jest od zachodu Wisłą, a od strony północnej linią kolejową Warszawa-Wschodnia. Granicę na Wiśle dzieli ze Śródmieściem oraz Mokotowem.

Nowe mieszkania na Pradze-Południe

Planowany rozwój dzielnicy

Praga-Południe należy do najprężniej rozwijających się rejonów Warszawy. Według brytyjskiego dziennika „The Independent” jest jedną z najlepszych dzielnic do życia w Europie. Unikatowa architektura, bogata oferta handlowo-usługowa, ilość terenów sportowo-rekreacyjnych, bliskość Wisły i Śródmieścia – wszystko to sprawia, że bywa chętnie wybieranym miejscem do życia. Do rozwoju Pragi-Południe przyczyniła się nie tylko wybudowana II linia warszawskiego metra, ale też liczba zrealizowanych i planowanych inwestycji.

Lokalizacja ta cieszy się dużym powodzeniem wśród deweloperów, którzy budują kolejne osiedla mieszkaniowe.

W ramach planowanego rozwoju dzielnicy powstanie nowa stacja kolejowa Warszawa Grochów. Inwestycja ta będzie kosztować łącznie pół miliarda złotych, a prace związane z jej budową mają potrwać do 2023 roku. Natomiast na wrzesień 2022 r. zaplanowane jest rozstrzygnięcie przetargu pod budowę III siatki metra. Linia M3 ma połączyć stacje Stadionu Narodowego z Gocławiem. Trzecia linia metra zostanie wybudowana z przeznaczeniem dla prawie 180 tys. mieszkańców, którzy będą mogli dotrzeć do ścisłego centrum miasta w zaledwie 17 minut.

Stadion Narodowy na Pradze-Południe PGE Narodowy na Pradze-Południe

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego rozciąga się na powierzchni ok. 58 ha. Na tym obszarze znajdują się m.in.: place zabaw, korty tenisowe, boiska do gry, lokale gastronomiczne, płyty pamięci. W parku wpisanym na listę zabytków można podziwiać aż 280 gatunków drzew i krzewów.

Park im. Józefa Polińskiego przy ulicy Szaserów, który został poddany kompleksowej rewitalizacji w latach 2015-2016. Na powierzchni około 52 tys. km kw. zlokalizowane są place zabaw oraz podświetlane boiska do koszykówki i piłki nożnej. W otulinie parku znajduje się też nowa kawiarnia „Pawilon Grochów”.

PGE Narodowy – arena wielofunkcyjna jest jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Stadion został wybudowany przed UEFA EURO 2012. Na terenie obiektu odbywają się nie tylko mecze piłki nożnej, ale też koncerty światowych gwiazd. Organizowane są również mniejsze wydarzenia biznesowe i społeczne.

Rezerwat Olszynka Grochowska jest miejscem wyjątkowo klimatycznym i urokliwym. Rozciąga się na powierzchni ponad 111 ha w pobliżu ul. Makowskiej, Chłopickiego oraz Szerokiej. Przez rezerwat płynie Kanał Kawęczyński. Można też znaleźć pomnik poległych w Bitwie pod Olszynką Grochowską.

Plaża Poniatówka jest położona pod zabytkowym Mostem Poniatowskiego. Szczególnym powodzeniem cieszy się latem, kiedy to odbywają się wieczorne imprezy pod gołym niebem. Na mieszkańców czeka moc atrakcji, m.in. możliwość wyposażenia leżaków, grillowania przy gotowych paleniskach czy przepłynięcia promem na drugi brzeg rzeki.

• Na wyróżnienie zasługuje Saska Kępa, w tym klimatyczna ulica Francuska, na której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepiki. Biegnie od Placu Przymierza do Ronda Waszyngtona.

Park Skaryszewski Park Skaryszewski

Bezpieczeństwo dzielnicy

Przed laty warszawska Praga-Południe nie miała zbyt dobrej renomy. Na szczęście stereotypy na temat dzielnicy przestają być aktualne. Na terenie Pragi-Południe znajduje się Komenda Rejonowa Policji VII przy ulicy Grenadierów oraz Wydział Prewencji Rewir Dzielnicowych przy ul. Umińskiego. Od dłuższego czasu wzrasta wykrywalność różnego rodzaju przestępstw. Rośnie skuteczność ścigania sprawców kradzieży, bójek oraz uszkodzeń mienia. Mieszkańcy czują się tu dość bezpiecznie.

Oferta dla dzieci

Na Pradze-Południe działa Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga OSiR, który organizuje bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe, lekkoatletyczne oraz biegowe. W ramach programu zagospodarowania czasu dzieci mogą też skorzystać z dwóch pływalni oraz hali sportowych. Przy ulicy Brukselskiej funkcjonuje Prom Kultury Saska Kępa, przy Abrahama Klub Kultury Gocław, a przy ul. Podskarbińskiej Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Na obszarze dzielnicy znajduje się wiele atrakcyjnych placów zabaw, które zostały zrewitalizowane oraz dostosowane do dzieci w różnym wieku.

Komunikacja na Pradze-Południe

Praga-Południe jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami Warszawy. Mieszkańcy prawobrzeżnej dzielnicy mają dostęp do rozbudowanej sieci tramwajowej i autobusowej. W 2015 roku została oddana do użytku stacja II linii metra. Dojazd samochodem do ścisłego centrum miasta jest możliwy przez Most Świętokrzyski, Most Łazienkowski lub Most Poniatowskiego. Mieszkańcy mogą wygodnie i szybko dotrzeć do Śródmieścia metrem, tramwajem lub przyspieszonym autobusem miejskim.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Dojazd tramwajem z Pragi-Południe do centrum miasta zajmuje średnio 15-20 minut. Z Kamionka czy Saskiej Kępy można dotrzeć do Śródmieścia w 10-15 min. Natomiast na dojazd z Gocławka trzeba przeznaczyć ok. 25 minut. Podróż przyspieszonymi liniami autobusowymi zajmuje od 20 do 30 minut. Natomiast metrem ze stacji Stadion Narodowy do Świętokrzyska można dojechać w ok. 10 min.

Tramwaje w Warszawie

Tramwaje

3 – trasa prowadzi z Gocławka przez pl. Szembeka, Wiatraczna, Dworzec Wileński do Annopola.

6 – startuje z Gocławka, przez Wiatraczna, Dworzec Wileński, pl. Hallera, Dw. Gdański, Metro Słodowiec, Szpital Bielański i zatrzymuje się przy stacji Metro Młociny.

9 – linia tramwajowa prowadzi z Gocławka przez pl. Szembeka, Grenadierów, Park Skaryszewski, Most Poniatowskiego, Centrum, pl. Zawiszy do P+R Aleja Krakowska.

22 – tramwaj rozpoczyna kurs z Ronda Wiatraczna, dalej Gocławska, Rondo Waszyngtona, Centrum, Plac Grunwaldzki, Sady Żoliborskie a kończy na przystanku Piaski.

24 – trasa przebiega następująco: Gocławek – Wiatraczna – Park Skaryszewski – Most Poniatowskiego – Centrum – Muzeum Powstania Warszawskiego – PKP Koło – Nowe Bemowo.

26 – linia tramwajowa kursuje na odcinku Wiatraczna – Gocławska – Kijowska – Dworzec Wileński – Stare Miasto – Metro Ratusz Arsenał – Synów Pułku – Nowe Bemowo – Metro Młociny.

Autobusy

507 – autobus linii przyspieszonej wyrusza z przystanku Gocław, przez Bora-Komorowskiego, Plac na Rozdrożu, Metro Politechnika i zatrzymuje się na Dworcu Centralnym.

509 – kurs rozpoczyna się na Zwycięzców, dalej Dworzec Wileński, Żerań FSO i Tarchomin a kończy na Winnica.

523 – trasa przebiega od PKP Olszynka Grochowska, przez Przyczółek Grochowski i Metro Politechnika do Stare Bemowo.

514 – kursuje z przystanku Wola Grzybowska przez PKP Rembertów, CH Promenada, Przyczółek Grochowski, Plac na Rozdrożu do Metra Politechnika.

N24 – autobus linii nocnej rozpoczyna kurs z Rembertów-Akademia przez PKP Gocławek i Park Skaryszewski do Dworca Centralnego.

Metro

Najbliższa stacja II linii metra znajduje się przy PGE Stadionie Narodowym. Mieszkańcy Pragi-Południe mogą stąd szybko dojechać zarówno do lewobrzeżnych dzielnic miasta, jak i Dworca Wileńskiego czy na Targówek. Podróż ze stacji Stadion Narodowy do Centrum Nauki Kopernik oraz Metra Świętokrzyska zajmuje od 2 do 5 minut.

stacja metra przy Stadionie Narodowym Stacja metra przy Stadionie Narodowym

Dworce/ zajezdnie

To dzielnica tranzytowa, z której można dotrzeć do wielu miast w Polsce. Na granicy dzielnicy Praga-Północ i Praga Południe znajduje się Dworzec Warszawa Wschodnia, natomiast w jej obrębie stacja kolejowa Warszawa Stadion (przy PGE Narodowym) oraz Olszynka Grochowska. Nowo otwarta pętla autobusowa znajduje się na Kamionku, a na Gocławku „Witolin” i Zajezdnia Ostrobramska.

Ścieżki rowerowe

Na Pradze-Południe znajduje się wiele atrakcyjnych tras dla rowerów. Najwięcej ścieżek rowerowych mieści się na Gocławiu i Saskiej Kępie. Do najpopularniejszych można zaliczyć ścieżkę biegnącą wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego do Otwocka oraz przez Most Łazienkowski nad Zalew Zegrzyński. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Szlak Bitew Warszawskich, który biegnie przez al. Stanów Zjednoczonych do Radzymina.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Najbardziej zakorkowane są główne arterie komunikacyjne. Korki tworzą się zazwyczaj w dni powszednie i tzw. godzinach szczytu na Moście Poniatowskiego czy Moście Łazienkowskim. Utrudnienia związane z dojazdem do dzielnicy Praga-Południe dotyczą głównie kierowców samochodów. Część ruchu kołowego udało się jednak rozładować po wybudowaniu ostatniego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Dużym ułatwieniem dla podróżujących autobusami miejskimi są buspasy na Moście Poniatowskiego i Moście Łazienkowskim.

Most Poniatowskiego Most Poniatowskiego

Planowane inwestycje drogowe

Władze dzielnicy Praga-Południe pozyskały dodatkowe 5 mln złotych na remonty ulic w 2022 roku. Środki przyznane przez Radę Warszawy mają być przeznaczone na modernizację i przebudowę najbardziej zdewastowanych arterii komunikacyjnych. W połowie sierpnia 2022 r. rozpoczął się remont ciągu ulic Saska – Egipska na odcinku pomiędzy al. Stanów Zjednoczonych a ul. Afrykańską. Prace związane z wymianą nawierzchni zużytego asfaltu i chodnika powinny zakończyć się pod koniec października.

Edukacja na Pradze-Południe

Na terenie dzielnicy znajduje się ponad 50 placówek edukacyjnych. Stosunkowo niewielka liczba żłobków publicznych może generować trudności ze znalezieniem wolnego miejsca. Rodzice nie zgłaszają jednak

większych problemów w przypadku rekrutacji do przedszkoli czy podstawówek. Na Pradze-Południe funkcjonuje też wiele renomowanych szkół średnich oraz uczelni wyższych.

Żłobki i przedszkola

Można tu znaleźć kilkadziesiąt placówek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci. Na terenie Pragi-Południe znajduje 8 żłobków publicznych (przy ulicy Grochowskiej, Stanisława Augusta, Motorowej, Sygietyńskiego, Umińskiego, Pawlikowskiego, Kinowej i Nowaka-Jeziorańskiego oraz 10 prywatnych (m.in. „MAMAGU”, „Miś Uszatek” czy „ABRAKADABRA” przy ulicy Bora Komorowskiego z filią na ul. Alzackiej). Rodzice mogą zapisać dzieci do 8 przedszkoli publicznych lub skorzystać z oferty placówek niepublicznych.

Szkoły podstawowe

Na terenie dzielnicy znajduje się 25 szkół publicznych. Mieszkańcy mogą też skorzystać z oferty 8 niepublicznych placówek edukacyjnych. Prywatne szkoły podstawowe są usytuowane przy ul. Mińskiej, Obrońców, Egipskiej, Nobla, ks. Jana Sztuki, Terespolskiej, Ostrobramskiej oraz Paryskiej.

Licea i technika

Na Pradze-Południe funkcjonuje 12 liceów. Wysokie miejsce w rankingu szkół średnich zajmuje Liceum XIX im. Powstańców Warszawy przy ul. Zbaraskiej. Na terenie dzielnicy znajduje się 6 szkół technicznych, m.in. Technikum Spożywczo-Gastronomiczne im. Jana Pawła II czy Technikum Łączności im. prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego.

Uczelnie wyższe

Na terenie dzielnicy znajduje się Wyższa Szkoła Administracyjno-Społeczna przy ulicy Grochowskiej, Uniwersytet SWPS przy ul. Chodakowskiej oraz Prawosławne Seminarium Duchowne przy ul. Paryskiej na Saskiej Kępie. Najbardziej znana i popularna jest Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

studenci

Rekreacja na Pradze-Południe

Tereny zielone znajdują się w praktycznie każdej części dzielnicy. Praga-Południe zyskuje na popularności zwłaszcza wśród osób ceniących bliskość parków, miejskich skwerów i plenerowych siłowni. Bez wątpienia przypadnie do gustu zwolennikom aktywnego trybu życia oraz miłośnikom natury. Z bogatej oferty rekreacyjnej chętnie korzystają nie tylko mieszkańcy Pragi-Południe, ale też osoby przyjeżdżające z najbardziej odległych dzielnic Warszawy.

Tereny zielone

Za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń uznaje się Park Skaryszewski im. Jana Paderewskiego, który tworzy specyficzny mikroklimat. Mieszkańcy doceniają jego wielofunkcyjność, różnorodność fauny i flory oraz sprzyjające warunki do wyciszenia się.

Do najatrakcyjniejszych pasów zieleni na Pradze-Południe zalicza się Park nad Balatonem, na terenie którego znajduje się zbiornik wodny, duży plac zabaw, kawiarnia, boisko do siatkówki plażowej, kaskada wodna. Dużym powodzeniem wśród mieszkańców cieszy się także dobrze utrzymany Park Polińskiego.

Park nad Balatonem Park nad Balatonem 

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Mieszkańcy chętnie spędzają wolny czas na terenie rekreacyjnych Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. W sezonie letnim mogą wybrać się na odkryty basen przy Wale Miedzeszyńskim lub Plażę Poniatówka. Spośród miejsc przeznaczonych do rekreacji na Pradze-Południe warto wymienić kryte korty w Parku Skaryszewskim,

liczne boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz siłownie plenerowe. Mieszkańcy dzielnicy mogą też skorzystać z wielu wypożyczalni rowerów miejskich czy lodowiska w PGE Narodowym, które jest otwarte w sezonie zimowym.

Gastronomia i kultura – dzielnica Praga-Południe

Na Pradze-Południe znajduje się wiele klimatycznych kawiarenek oraz restauracji. Smacznie i zdrowo można zjeść na urokliwej Saskiej Kępie, Grochowie czy Gocławiu. Odbywają się tu liczne koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Na spektakle dla dzieci zaprasza Prom Kultury Saska Kępa, a komediowe organizuje Terminal Kultury Gocław. Na Pradze-Południe mieszczą się także kameralne teatry oraz centrum muzyki. Z oferty rozrywkowej warto wymienić odbywające się tam Potańcówki na Grochowskiej.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Na kulinarnej mapie Pragi-Południe znajduje się wiele miejsc, w których można zjeść coś smacznego. Istnieje spory wybór restauracji serwujących potrawy z różnych stron świata, klimatycznych lokali z pyszną kawą i ciastami oraz bezpretensjonalnych lunchowni. Na burgery czy schabowego można wpaść do bistro „Stacja Grochów”, które mieści się w PRL-owskim pawilonie. Włoska pizza z regionu Kampanii jest serwowana w restauracji „San Giovanni” przy Angorskiej. Z kolei dania kuchni indyjskiej i tajskiej można zamówić w lokalu „Kalyan” przy Meissnera na Gocławiu.

Rozrywka w dzielnicy

Na seanse filmowe zaprasza Cinema City w CH Atrium Promenada. Fani spektakli komediowych, kabaretów i stand-upów mogą wybrać się do Terminalu Kultury Gocław, będącego filią Centrum Promocji Kultury przy ul. Jeziorańskiego. W tym miejscu organizowane są również różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Amatorzy kultury wysokiej mogą skorzystać m.in. z oferty Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera czy Muzeum Życia w PRL. Ciekawym miejscem na kulturalnej mapie dzielnicy jest Teatr Niewielki oraz Neon Muzeum przy ul. Mińskiej 25.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na większe zakupy mieszkańcy mogą się wybrać do CH Atrium Promenada, Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna lub Centrum Szembeka. Na Pradze-Południe znajduje się też wiele dyskontów i sklepów wielkopowierzchniowych (np. Auchan, LIDL, Carrefour). Mieszkańcy chętnie też korzystają z oferty lokalnych targowisk, takich jak: Bazar Szembeka, Bazarek Uniwersam, Bazarek Egipska, Nepali Bazar, Zespół Pawilonów Handlowych Wiatraczna. Na terenie prawobrzeżnej dzielnicy nie brakuje punktów handlowo-usługowych.

Atrium PromenadaAtrium Promenada

Zdrowie na Pradze-Południe

Na Pradze-Południe funkcjonuje aż 10 przychodni NFZ oraz 3 szpitale publiczne. Z reguły działają przy nich poradnie specjalistyczne, dlatego mieszkańcy oceniają dostęp do opieki zdrowotnej jako dobry. Na obszarze dzielnicy usytuowane są też przychodnie prywatne i liczne apteki. Wiele placówek działa całodobowo oraz świadczy usługi w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jakość powietrza i wody

Problem smogu występuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak zaznaczyć, że jakość powietrza na Pradze-Południe poprawia się z roku na rok. Dla większości mieszkańców jest akceptowalna, jedynie osoby wrażliwe mogą odczuwać lekkie lub umiarkowane objawy. Aktualne wskaźniki jakości powietrza można przykładowo znaleźć na https://www.accuweather.com/pl/. Podobnie jak w pozostałych dzielnicach Warszawy, woda kranowa nadaje się do spożycia bez przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Na terenie dzielnicy usytuowane są przychodnie SZPZLO, takie jak: ZLO przy ulicy Styrskiej, Saskiej, Grochowskiej, Ateńskiej, Ostrołęckiej, Abrahama, Ostrzyckiej, Sygietyńskiego, Kickiego oraz Korytnickiej. Spośród placówek publicznych na Pradze-Południe warto też wymienić: Szpital Grochowski (ul. Grenadierów 59), Szpital Dziecięcy (ul. Niekłańska 4/24) i Centralny Szpital Kliniczny MON (ul. Szaserów 128).

Warto wiedzieć o dzielnicy Praga-Południe

Do niewątpliwych zalet Pragi-Południe należy: niewielka odległość od ścisłego centrum miasta, dobra komunikacja ze Śródmieściem i pozostałymi częściami stolicy, oryginalna architektura, bliskość licznych parków schowanych między uliczkami czy liczba klimatycznych kawiarenek. Na terenie dzielnicy znajduje się szeroki wybór mieszkań z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Z minusów tej lokalizacji warto wymienić duże zagęszczenie zabudowy w niektórych rejonach.

Praga-Południe: dzielnica z klimatem Czytaj

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: