Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego (ZFŚS)

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 25.08.2023, Data aktualizacji: 25.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego (ZFŚS)
Czym jest pożyczka z ZFŚS? Na jakie cele mieszkaniowe można ja wykorzystać? Kto może ją otrzymać? Czy jest to opłacalne dla pracownika? Sprawdź!

Planujesz kupić własną nieruchomość albo wyremontować dom lub mieszkanie? W sfinansowaniu tych przedsięwzięć może Ci pomóc pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego w zakładzie pracy. Jest to nieocenione wsparcie, które można przeznaczyć np. na wkład własny kredytu albo inne cele mieszkaniowe. Sprawdź, na czym polega taka pożyczka, kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS,
 • ile i na jakich warunkach można pożyczyć od pracodawcy,
 • jak obliczyć oprocentowanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS,
 • czy pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS jest opodatkowana,
 • czy to się opłaca.

Co to jest pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS?

Pożyczka na cele mieszkaniowe z ZFŚS to rodzaj wsparcia finansowego dla pracownika. Pożyczka mieszkaniowa jest jedyną, jaką można udzielić pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na inne cele pracodawca może udzielić pracownikowi pożyczki tylko z własnych środków obrotowych.  

Zasady udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe muszą być dokładnie opisane w regulaminie ZFŚS. Regulamin ustala m.in. warunki udzielenia pożyczki czy cele, jakie mogą być w ten sposób finansowane.

Co ważne, pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy powinna być przyznawana w oparciu o kryteria socjalne. Oznacza to, że przy jej udzielaniu i ustalaniu warunków bierze się pod uwagę sytuację materialną pracownika.

Na czym polega pożyczka na cele mieszkaniowe i kto może ją uzyskać?

Przepisy mówią, że pożyczki mieszkaniowe ze środków funduszu świadczeń socjalnych mogą być udzielane zarówno pracownikom, jak i byłym pracownikom (emerytom i rencistom), a także innym osobom, które pracodawca wskazał w regulaminie jako uprawnione. Pożyczka stanowi formę zwrotnego wsparcia i może być oprocentowana. Możliwe jest także umorzenie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS, np. w przypadku zmiany sytuacji materialnej pracownika.

Warunkiem otrzymania tego rodzaju pomocy na cele mieszkaniowe jest zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy pracodawcą a pożyczkobiorcą. Umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe musi precyzować jej kluczowe warunki, w tym np. okres spłaty i wysokość miesięcznej raty. Należy w niej określić również oprocentowanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS.

Pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy – na co można przeznaczyć świadczenie?

Wniosek o pożyczkę mieszkaniową może być rozpatrzony pozytywnie tylko wtedy, gdy uzyskane środki będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. Zaliczają się do nich m.in.:

 • zakup mieszkania lub domu,
 • budowa domu,
 • rozbudowa lub modernizacja budynku mieszkalnego,
 • przebudowa lub adaptacja pomieszczenia (np. strychu) na cele mieszkalne,
 • remont mieszkania lub domu,
 • wykup lokalu mieszkalnego na własność,
 • pokrycie kosztów partycypacji i kaucji związanych z najmem w TBS.

W praktyce można zatem wykorzystać pieniądze na wiele sposobów. Pracownicy często uzyskują w ten sposób środki na wkład własny w celu poprawy swojej zdolności kredytowej i zwiększenia szans na przyznanie kredytu hipotecznego. Pożyczki na inne cele nie mogą być udzielane ze środków ZFŚS.

Ile można pożyczyć od pracodawcy?

Ile można pożyczyć? Ustawa o ZFŚS nie precyzuje żadnych kwot. W tej kwestii panuje zatem dowolność. Maksymalna kwota pożyczki powinna być określona przez pracodawcę w regulaminie i zależy m.in. od zasobności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tam też  powinien być też zawarty maksymalny okres spłaty. Pracownik może złożyć podanie o pożyczkę mieszkaniową, prosząc o środki w dowolnej wysokości, która nie przekracza ustalonego w regulaminie limitu.

Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego

Jak obliczyć odsetki od pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS?

Każda pożyczka mieszkaniowa może być oprocentowana. Zwykle wysokość oprocentowania jest znacznie niższa niż w przypadku ofert rynkowych (kredytów i pożyczek udzielanych przez banki i parabanki). Wiele osób interesuje się jednak tym, jakie zapłaci odsetki od pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Wzór wygląda następująco:

O = P * (s/100) * [(r + 1)/24],

gdzie:

 • O – kwota odsetek,
 • P – kwota pożyczki,
 • s – stopa procentowa,
 • r – liczba rat,

Podany wzór na odsetki od pożyczki mieszkaniowej jest uniwersalny i pomoże obliczyć koszt zobowiązania.

Jak przygotować wniosek o pożyczkę mieszkaniową z funduszu socjalnego?

Chcesz skorzystać ze wsparcia na cele mieszkaniowe? Musisz złożyć u pracodawcy wniosek o przyznanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚSWzór tego rodzaju pisma często znajdziesz u pracodawcy. Jest ono bardzo proste. Powinno zawierać przede wszystkim:

 • dane wnioskodawcy,
 • wskazanie celu, na jaki będą przeznaczone środki,
 • kwotę pożyczki,
 • deklarowany termin spłaty.

Zwykle potrzebne jest także krótkie uzasadnienie wniosku o pożyczkę mieszkaniową. Konieczne może być także podanie danych poręczycieli.

Umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe

Jeśli wniosek o pożyczkę mieszkaniową z ZFŚS zostanie zaakceptowany, przed wypłatą środków będziesz musiał podpisać umowę z pracodawcą. Jest ona również bardzo prosta. Jak powinna wyglądać umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe? Wzór tego typu dokumentu z łatwością odnajdziesz w sieci. Zawiera on przede wszystkim informacje na temat:

 • kwoty pożyczki i jej przeznaczenia,
 • okresu spłaty,
 • oprocentowania,
 • wysokości rat,
 • sposobu spłaty pożyczki (najczęściej rata jest potrącana z wynagrodzenia),
 • zasad zmiany warunków umowy.

O tym, kiedy i w jakich warunkach jest możliwe umorzenie pożyczki mieszkaniowejzwykle informuje osobny dokument.

Czy pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy jest opodatkowana?

Wątpliwości często wzbudza kwestia opodatkowania pożyczki na cele mieszkaniowe. Otrzymanie pożyczki przez pracownika nie stanowi jednak dochodu, a więc nie jest objęte podatkiem dochodowym, o ile zobowiązanie zostanie spłacone zgodnie z warunkami umowy. Dopiero umorzenie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS (w całości lub w części) powoduje powstanie dochodu, a tym samym obowiązku zapłaty podatku.

Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego stanowi więc bardzo korzystny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na cele mieszkaniowe. Jeśli więc Twój zakład pracy prowadzi fundusz świadczeń socjalnych, warto się tym zainteresować!

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023