Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego (ZFŚS)
Data publikacji: 25.08.2023, Data aktualizacji: 25.08.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów
Planujesz kupić własną nieruchomość albo wyremontować dom lub mieszkanie? W sfinansowaniu tych przedsięwzięć może Ci pomóc pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego w zakładzie pracy. Jest to nieocenione wsparcie, które można przeznaczyć np. na wkład własny kredytu albo inne cele mieszkaniowe. Sprawdź, na czym polega taka pożyczka, kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS,
- ile i na jakich warunkach można pożyczyć od pracodawcy,
- jak obliczyć oprocentowanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS,
- czy pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS jest opodatkowana,
- czy to się opłaca.
Co to jest pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS?
Pożyczka na cele mieszkaniowe z ZFŚS to rodzaj wsparcia finansowego dla pracownika. Pożyczka mieszkaniowa jest jedyną, jaką można udzielić pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na inne cele pracodawca może udzielić pracownikowi pożyczki tylko z własnych środków obrotowych.
Zasady udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe muszą być dokładnie opisane w regulaminie ZFŚS. Regulamin ustala m.in. warunki udzielenia pożyczki czy cele, jakie mogą być w ten sposób finansowane.
Co ważne, pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy powinna być przyznawana w oparciu o kryteria socjalne. Oznacza to, że przy jej udzielaniu i ustalaniu warunków bierze się pod uwagę sytuację materialną pracownika.
Na czym polega pożyczka na cele mieszkaniowe i kto może ją uzyskać?
Przepisy mówią, że pożyczki mieszkaniowe ze środków funduszu świadczeń socjalnych mogą być udzielane zarówno pracownikom, jak i byłym pracownikom (emerytom i rencistom), a także innym osobom, które pracodawca wskazał w regulaminie jako uprawnione. Pożyczka stanowi formę zwrotnego wsparcia i może być oprocentowana. Możliwe jest także umorzenie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS, np. w przypadku zmiany sytuacji materialnej pracownika.
Warunkiem otrzymania tego rodzaju pomocy na cele mieszkaniowe jest zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy pracodawcą a pożyczkobiorcą. Umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe musi precyzować jej kluczowe warunki, w tym np. okres spłaty i wysokość miesięcznej raty. Należy w niej określić również oprocentowanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS.
Pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy – na co można przeznaczyć świadczenie?
Wniosek o pożyczkę mieszkaniową może być rozpatrzony pozytywnie tylko wtedy, gdy uzyskane środki będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. Zaliczają się do nich m.in.:
- zakup mieszkania lub domu,
- budowa domu,
- rozbudowa lub modernizacja budynku mieszkalnego,
- przebudowa lub adaptacja pomieszczenia (np. strychu) na cele mieszkalne,
- remont mieszkania lub domu,
- wykup lokalu mieszkalnego na własność,
- pokrycie kosztów partycypacji i kaucji związanych z najmem w TBS.
W praktyce można zatem wykorzystać pieniądze na wiele sposobów. Pracownicy często uzyskują w ten sposób środki na wkład własny w celu poprawy swojej zdolności kredytowej i zwiększenia szans na przyznanie kredytu hipotecznego. Pożyczki na inne cele nie mogą być udzielane ze środków ZFŚS.
Ile można pożyczyć od pracodawcy?
Ile można pożyczyć? Ustawa o ZFŚS nie precyzuje żadnych kwot. W tej kwestii panuje zatem dowolność. Maksymalna kwota pożyczki powinna być określona przez pracodawcę w regulaminie i zależy m.in. od zasobności zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tam też powinien być też zawarty maksymalny okres spłaty. Pracownik może złożyć podanie o pożyczkę mieszkaniową, prosząc o środki w dowolnej wysokości, która nie przekracza ustalonego w regulaminie limitu.
Jak obliczyć odsetki od pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS?
Każda pożyczka mieszkaniowa może być oprocentowana. Zwykle wysokość oprocentowania jest znacznie niższa niż w przypadku ofert rynkowych (kredytów i pożyczek udzielanych przez banki i parabanki). Wiele osób interesuje się jednak tym, jakie zapłaci odsetki od pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Wzór wygląda następująco:
O = P * (s/100) * [(r + 1)/24],
gdzie:
- O – kwota odsetek,
- P – kwota pożyczki,
- s – stopa procentowa,
- r – liczba rat,
Podany wzór na odsetki od pożyczki mieszkaniowej jest uniwersalny i pomoże obliczyć koszt zobowiązania.
Jak przygotować wniosek o pożyczkę mieszkaniową z funduszu socjalnego?
Chcesz skorzystać ze wsparcia na cele mieszkaniowe? Musisz złożyć u pracodawcy wniosek o przyznanie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Wzór tego rodzaju pisma często znajdziesz u pracodawcy. Jest ono bardzo proste. Powinno zawierać przede wszystkim:
- dane wnioskodawcy,
- wskazanie celu, na jaki będą przeznaczone środki,
- kwotę pożyczki,
- deklarowany termin spłaty.
Zwykle potrzebne jest także krótkie uzasadnienie wniosku o pożyczkę mieszkaniową. Konieczne może być także podanie danych poręczycieli.
Umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe
Jeśli wniosek o pożyczkę mieszkaniową z ZFŚS zostanie zaakceptowany, przed wypłatą środków będziesz musiał podpisać umowę z pracodawcą. Jest ona również bardzo prosta. Jak powinna wyglądać umowa pożyczki z ZFŚS na cele mieszkaniowe? Wzór tego typu dokumentu z łatwością odnajdziesz w sieci. Zawiera on przede wszystkim informacje na temat:
- kwoty pożyczki i jej przeznaczenia,
- okresu spłaty,
- oprocentowania,
- wysokości rat,
- sposobu spłaty pożyczki (najczęściej rata jest potrącana z wynagrodzenia),
- zasad zmiany warunków umowy.
O tym, kiedy i w jakich warunkach jest możliwe umorzenie pożyczki mieszkaniowej, zwykle informuje osobny dokument.
Czy pożyczka mieszkaniowa w zakładzie pracy jest opodatkowana?
Wątpliwości często wzbudza kwestia opodatkowania pożyczki na cele mieszkaniowe. Otrzymanie pożyczki przez pracownika nie stanowi jednak dochodu, a więc nie jest objęte podatkiem dochodowym, o ile zobowiązanie zostanie spłacone zgodnie z warunkami umowy. Dopiero umorzenie pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS (w całości lub w części) powoduje powstanie dochodu, a tym samym obowiązku zapłaty podatku.
Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego stanowi więc bardzo korzystny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na cele mieszkaniowe. Jeśli więc Twój zakład pracy prowadzi fundusz świadczeń socjalnych, warto się tym zainteresować!
Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: