Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czym są działki rekreacyjne i czy warto w nie inwestować?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 06.06.2022, Data aktualizacji: 23.05.2024

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 391 głosów

Działka rekreacyjna – czym jest i czy warto zainwestować?
Działki rekreacyjne stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na zbliżające się lato, ale również na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju. Sprawdź!

Wraca moda na działki rekreacyjne za miastem, szczególnie te w atrakcyjnych lokalizacjach. To doskonały pomysł na spędzenie dłuższego weekendu z dala od miejskiego zgiełku. Polacy najchętniej kupują działki rekreacyjne z domkiem letniskowym oraz ziemię bez zabudowań. Rzadziej zaś inwestują w zabudowania wymagające remontu

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest działka rekreacyjna
  • ile kosztuje 
  • co wziąć pod uwagę szukając tego typu nieruchomości 

Co to jest działka rekreacyjna?

W polskim prawie nie istnieje formalna definicja słów działka rekreacyjna. Przyjmuje się natomiast, że jest to obszar przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Wyróżnia się dwa podstawowe typy.

Najpopularniejszą są Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD), które są położone na terenach Skarbu Państwa, samorządów terytorialnych i innych stowarzyszeń. Można spotkać również samodzielne nieruchomości, które pozostają w rękach prywatnych właścicieli.

dzialka

Najkorzystniejszą decyzją jest zakup samodzielnej nieruchomości, ponieważ ROD nakłada na swoich dzierżawców mnóstwo ograniczeń. Nie można na nich zbudować budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej lub zarobkowej. Jedyną konstrukcją, którą można na niej postawić jest obiekt budowlany o ściśle określonych parametrach, który spełnia funkcje altany.

W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy albo treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kupno działki rekreacyjnej

Działka rekreacyjna to doskonały pomysł dla tych co chcą mieć swój kawałek ziemi poza własnym mieszkaniem w bloku. To także dobre rozwiązanie dla osób, które myślą o tym zakupie, jak o inwestycji – tutaj sprawdzi się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym w atrakcyjnej lokalizacji.

Popularnością cieszą się szczególnie te położone nad morzem, w górach i na Mazurach. Coraz częściej wybierane są tereny także poza wielkimi miastami, ponieważ liczy się łatwy do nich dojazd i bliska odległość. To pozwala w szybki sposób wydostać się poza tłumy ludzi i spokojnie odpocząć. Najczęściej kupuje się działki oddalone najdalej o 150 km, czyli do 2 godzin drogi od domu.

Największą popularnością cieszy się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym, następnie pusta, a na końcu ta która wymaga remontu, lub włożenia w nią dodatkowych pieniędzy. Ceny ziemi są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednak to lokalizacja ma największy wpływ na jej koszt. W dodatku liczy się również stan domku letniskowego, ułożenie działki oraz roślinność, która się na niej znajduje czy sąsiedztwo innych właścicieli.

Jakie działki kupują Polacy? Sprawdź

działka rekreacyjna z domkiem letniskowym

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Średnia cena za hektar użytku rolnego w Polsce wynosi 47 510 zł. Najdroższa ziemia znajduje się w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i opolskim. Najtańsza w lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim.

Zobacz najciekawsze oferty domów na sprzedaż

W ciągu ostatniej dekady widać wyraźny wzrost cen działek. Ludzie coraz cześciej myślą o tym, aby mieć swój kawałek ziemi. Chcą na nim nie tylko wypoczywać, ale też czerpać korzyści finansowe z wynajmu. 

ceny działek rolnych
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023