Tymczasowy obiekt budowlany

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 05.03.2020, Data aktualizacji: 30.09.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 39 głosów

Tymczasowy obiekt budowlany
Na co zwrócić uwagę stawiając tymczasowy obiekt budowlany oraz na jakie formalności się przygotować? Sprawdź!

Definicja tymczasowego obiektu budowlanego wyjaśniona jest w prawie budowlanym i jasno stanowi, iż jest to: „obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce, bądź rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem […]”.

Czytając prawo budowlane, wątpliwości co do przeznaczenia i użytkowania tymczasowego obiektu budowlanego mieć nie powinniśmy, skąd więc biorą się niejasności i trudności w zrozumieniu prawa? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym są tymczasowe obiekty budowlane
 • czy budynki tymczasowe wymagają zgłoszenia robót
 • czy do budowy tego typu konstrukcji wymagane jest pozwolenie 

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Mimo iż obiekt, o którym mowa jest budynkiem czasowym, podlega prawu budowlanemu, a jego wzniesienie w zależności od przeznaczenia będzie wymagało dopełnienia kwestii formalnych. Spod tego obowiązku wyłączone są jedynie: obiekty małej architektury (wznoszone w przestrzeni publicznej wymagają jednak zgłoszenia), obiekty związane z kultem religijnym, czy też te, które wykorzystywane są np. do czasowego jedynie użytkowania (m.in. składowania narzędzi) podczas realizacji prac budowlanych, geodezyjnych, czy geologicznych.

Pozwolenia na budowę nie potrzebują też obiekty użytkowe o przeznaczeniu rekreacyjnym oraz mając wpływ na utrzymywanie porządku np. na terenie placu budowy. Wszelkie pozostałe obiekty, o innym przeznaczeniu niż powyższe wymagały będą zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Istotną kwestią, jaka będzie miałą wpływ na określenie obiektu, jest to w jaki sposób zostanie on połączony z gruntem. Jak już wspomnieliśmy, prawo budowlane jasno stanowi, iż tymczasowy obiekt budowlany musi mieć możliwość przeniesienia go w inne miejsce, lub rozbiórki.

Pamiętać także należy, iż wszelkie obiekty budowlane, w tym też te o przeznaczeniu czasowym muszą być zgodne z planem miejscowym odpowiednim dla danego terenu. Wyjątek stanowią miejsca, w których takiego planu nie określono. W takim wypadku potrzebne będzie uzyskanie konkretnych warunków zabudowy. Jest to ważny element planowania, o którym nie można zapomnieć, aby nie zostać posądzonym o samowolę budowlaną, która skutkować może nałożeniem kary i nakazem rozbiórki obiektu.

Warto wiedzieć także, że w przypadku jednorazowych zmian związanych z zagospodarowaniem teren trwających nie dłużej niż rok, a nie kwalifikujących się do uzyskania pozwolenia na jego budowę, uzyskanie warunków zabudowy nie będzie konieczne. W każdym przypadku należy wybrać się jednak do organu odpowiedzialnego za dany teren w celu uzyskania wszelkich informacji oraz rozwiania wątpliwości.

Budynki tymczasowe wymagające zgłoszenia robót

Jeśli obiekt, który planujemy umiejscowić na danym terenie, nie jest trwale połączony z gruntem (oraz nie podlega wyjątkom, o których wspomnieliśmy powyżej), a jego konstrukcja pozwala na rozbiórkę i przeniesienie, nie później jednak niż 180 dni od czasu rozpoczęcia prac budowlanych możemy starać się wykorzystać uproszczoną procedurę i zgłosić do danego organu chęć wzniesienia budynku tymczasowego, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Bardzo ważną informacją, jaka w zgłoszeniu znaleźć się powinna, jest data rozpoczęcia oraz zakończenia prac. Jak już wspomnieliśmy, budynek tymczasowy musi z danego terenu zniknąć przed upływem 180 dni (zostać przeniesiony lub rozebrany). Po upływie tego czasu może on zostać uznany za samowolę budowlaną. W przypadku przeniesienia obiektu tymczasowego mamy obowiązek zgłosić jego nową lokalizację, przy czym nie może to być w obrębie tej samej działki. Jeśli uznacie, że obiekt ten, jest Wam w dalszym ciągu potrzebny, przed upływem wspomnianego terminu należy zwrócić się do urzędu o wydanie pozwolenia na budowę.

Budynki tymczasowe wymagające pozwolenia na budowę

W przypadku obiektów, które będą wykorzystywane dłużej niż 180 dni, lub też nie mogą być rozebrane i przeniesione w inne miejsce, a więc są stale związane z gruntem, wymagane będzie pozwolenie na budowę. Prawo budowlane nie do końca jest w tym wypadku jasne i nie określa sposobu posadowienia, aby połączenie z gruntem dało się klarownie określić. Znacznie jaśniej wyjaśniają to orzecznicy sądowi, którzy wskazują na bezpieczeństwo i stabilność wnoszonego obiektu względem gruntu, a nie tylko fakt, czy konstrukcja pozwala na przenoszenie.

W przypadku występowania o pozwolenie na budowę obiektu tymczasowego nie jesteśmy, jak w przypadku zgłoszenia objęci ramami czasowymi, to my określamy termin, w którym zobowiązujemy się do przeniesienia, rozbiórki, bądź też zmiany przeznaczenia budynku, co wymagało będzie podjęcia kolejnych kroków formalnych.

 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: