Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Odpowiedzialność nabywcy mieszkania na rynku wtórnym

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 01.05.2017, Data aktualizacji: 11.03.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Odpowiedzialność nabywcy mieszkania na rynku wtórnym
Transakcje kupna mieszkania na rynku wtórnym nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Decydując się na taki zakup należy mieć na względzie inne spektrum ryzyk, z jakimi nabywca powinien się liczyć.

Chodzi przede wszystkim o wady fizyczne i prawne nieruchomości, a także związane z nią obciążenia. Niniejszy artykuł poświęcimy zagadnieniom związanym z ewentualnymi ciężarami finansowymi, jakie mogą obciążyć nabywcę nieruchomości.

Podstawową czynnością, jaka powinna być przeprowadzona przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym to oczywiście weryfikacja księgi wieczystej danej nieruchomości. Pamiętajmy przy tym, że sam brak konkretnych wpisów nie oznacza jeszcze, że sytuacja prawna lokalu jest jasna. Procedura wpisu do księgi wieczystej może zająć bowiem nawet kilka miesięcy, stąd zdarzenia mające miejsce w krótkim czasie przed transakcją mogą nie być jeszcze w niej odzwierciedlone. Niezwykle istotne jest w tym kontekście, że w dniu wpłynięcia do sądu wieczystoksięgowego wniosku o wpis, sąd ten dokonuje wpisu wzmianki o wniosku w odpowiednim dziale. Wzmianka taka, co prawda nie zawiera informacji o treści wniosku, ale poprzez fakt umieszczenia jej w konkretnym łamie księgi pozwala zidentyfikować możliwy jego zakres. Przykładowo, wzmianka w dziale IV dotyczyć będzie hipoteki, zaś w dziale III innych ograniczonych praw rzeczowych (np. użytkowanie, służebność) oraz praw obligacyjnych (np. najem, dożywocie). Wiedząc o takiej wzmiance koniecznie należy zweryfikować treść wniosku.

Chociaż dostęp do większości ksiąg wieczystych jest obecnie bardzo prosty – możliwy poprzez stronę www.ekw.ms.gov.pl – to nie każdy wie, jak dokonać jej prawidłowej weryfikacji pod omawianym kątem. Oczywiście zaczynamy od działu IV – hipoteki, te bowiem obciążają nieruchomość nawet po zmianie jej właściciela. Za wpisane lub zgłoszone do księgi wieczystej hipoteki odpowiadać będzie zatem także nabywca. Niezbędne jest również zaznajomienie się z działem III, w którym wpisuje się szereg praw rzeczowych i obligacyjnych. Nie wszystkie z nich wygasną, bądź będą mogły być wypowiedziane przez kupującego. W przypadku pozostania ich w mocy odpowiadać za nie będzie także nowy właściciel.

W tym dziale znajdziemy również informacje o toczącej się egzekucji z nieruchomości albo ustanowionym zakazie jej zbycia. Zignorowanie tych wpisów i nabycie takiego lokalu nie doprowadzi do umorzenia egzekucji, która nadal będzie kontynuowana, a co za tym idzie komornik będzie mógł sprzedać lokal. Począwszy zaś od 01 czerwca 2017 roku transakcja dokonana wbrew zakazowi zbycia nieruchomości będzie z mocy prawa nieważna. Nadto, w dziale III wpisuje się umowy o podziale nieruchomości wspólnej do korzystania. Umowa taka wiąże nabywcę udziału we współwłasności. Obciążać go będzie konieczność dostosowania się do ustalonego sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej oraz związane  tym koszty. Niezwykle istotny jest także dział II, w którym wpisywane są dane o własności nieruchomości oraz użytkowaniu wieczystym. Przy czym okres użytkowania wieczystego, a także sposób zagospodarowania terenu wynikający z umowy wpisuje się w dziale I-Sp. 

Użytkownik wieczysty nie może zmieniać ustalonego w umowie sposobu zagospodarowania gruntu, może to bowiem grozić nawet rozwiązaniem umowy przez sąd. Podsumowując tą część artykułu, nabywca lokalu odpowiadać będzie w szczególności za widniejące w księdze wieczystej obciążenia nieruchomości, zwłaszcza hipoteki oraz prawa, roszczenia i zakazy widniejące w dziale III księgi wieczystej.

Dobrą wiadomością jest natomiast ta, że nowy właściciel nie ponosi odpowiedzialności za zaległości czynszowe oraz w innych opłatach poczynione przez sprzedającego. Chociaż związane są one z użytkowaniem konkretnego lokalu mieszkalnego, niemniej wspólnota mieszkaniowa nie może egzekwować tych należności od nowego właściciela. Co do zasady analogicznie przedstawia się kwestia w przypadku zobowiązań podatkowych zbywcy mieszkania.

W tym zakresie odnotować wszakże należy jeden bardzo istotny wyjątek. Mianowicie, jeżeli lokal jest składnikiem przedsiębiorstwa, a przedmiotem nabycia jest właśnie przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, to nabywca odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach. Za dobrą praktykę uznać zatem należy domaganie się od sprzedającego okazania aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.

Transakcje zakupu nieruchomości na rynku wtórnym niosą ze sobą więcej ryzyka, aniżeli zakup na rynku pierwotnym. Niemniej, niebezpieczeństwa te można wyeliminować zachowując odpowiednią dozę staranności w weryfikacji stanu prawnego lokalu oraz związanych z nim obciążeń.

Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

      29 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

      28 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023