Dom czy mieszkanie w bloku: za i przeciw mieszkania w mieście lub domu na obrzeżach

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 30.12.2021, Data aktualizacji: 08.01.2024

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów

Dom czy mieszkanie w bloku?
Gdzie zamieszkać? Czy lepiej wybrać ciszę i spokój na peryferiach? Jakie atuty przemawiają za wyborem centralnych lokalizacji? Co jest najlepszym rozwiązaniem na starość – dom czy mieszkanie?

Każdy, kto poszukuje idealnej przestrzeni do życia, chce poznać odpowiedź na jedno z kluczowych pytań. Gdzie zamieszkać? Czy lepiej wybrać ciszę i spokój na peryferiach? Jakie atuty przemawiają za wyborem centralnych lokalizacji? Co jest najlepszym rozwiązaniem na starość – dom czy mieszkanie? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy warto kupić mieszkanie w centrum
 • jakie są wady i zalety mieszkania na obrzeżach miasta
 • czy opłaca się kupić dom na obrzeżach
 • kto najbardziej skorzysta na wyborze centralnej lokalizacji
 • komu spodoba się na peryferiach  

Dom czy mieszkanie w bloku – gdzie jest wygodniej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, czy preferujemy typowo miejski styl życia. A może wolimy spokój i ciszę? Nie bez znaczenia jest również odległość od miejsca pracy, dostęp do własnego samochodu czy plany odnośnie powiększenia rodziny. Wymienione aspekty mają szczególne znaczenie w przypadku, gdy musimy codziennie dojeżdżać do firmy.

Czy warto kupić mieszkanie w centrum miasta? 

Za bliskość miejskich udogodnień trzeba zapłacić. Ceny nieruchomości w ścisłym centrum dużego miasta są najwyższe, co może zniechęcać do zakupu. Na przykładzie Warszawy widać, że średnia cena jest nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa. Oczywiście to nie reguła, co widać w Łodzi. Lokalizacje za miastem również przyciągają atrakcyjną ceną. Mowa, chociażby o podwarszawskim Piasecznie, Markach czy Ząbkach, gdzie średnie ceny za mkw. wynoszą mniej więcej od 9,2 tys. do ponad 9,7 tys. zł.

SPRAWDŹ NIERUCHOMOŚCI W ZĄBKACH

Centrum miasta docenią osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez regularnych wizyt w restauracjach, kawiarniach, kinie. Zakup mieszkania opłaci się więc singlom, ale też rodzicom, którzy chcą dojechać do zlokalizowanego w pobliżu centrum miejsca pracy i przy okazji odwieźć dzieci do szkoły czy żłobka. To również dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy preferują komunikację miejską.

mieszkanie w centrum

Warunki mieszkaniowe

Minusem mieszkania blisko centrum, jest brak własnej, zielonej przestrzeni. Oczywiście mieszkania w centrum też mają ogrody, jednak są one usytuowane na parterze lub dachu. Oznacza to, że są mniej dostępne, a cena mieszkania może być wyższa. Nie wszystkie oferty deweloperów mają takie udogodnienia i dotyczą one głównie pierwotnego rynku nieruchomości.

Codzienne dojazdy do pracy 

Jeśli pracujesz w centrum, to dojazd będzie łatwy. Oczywiście weź pod uwagę korki w godzinach szczytu, które wydłużą czas spędzony w samochodzie. Na plus jest na pewno rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, w tym rowerowa. Ułatwia to przemieszczanie się po centrum i dostanie do dalej położonych osiedli czy dzielnic.

Wypoczynek i rozrywka 

W centrum jest znacznie więcej obiektów kulturalnych, rozrywkowych i gastronomicznych oraz sportowych, w tym siłowni czy klubów fitness, niż na peryferiach. Minusem mieszkania blisko centrum jest trudniejszy dostęp do terenów zielonych.

Plusy i minusy mieszkania w domu

Życie z dala od centrum miasta przypadnie do gustu osobom, które pracują zdalnie lub hybrydowo i poszukują ciszy oraz spokoju. Obrzeża docenią również seniorzy czy rodziny z dziećmi. Jakie są plusy mieszkania w domu? Spośród najważniejszych zalet warto wymienić:

 • możliwość korzystania z większej przestrzeni, przebywania na mniej zurbanizowanych terenach i życia bliżej natury;
 • niezależność – sami możemy decydować o sposobie, w jaki korzystamy z nieruchomości, nie dotyczą nas ustalenia wspólnot mieszkaniowych;
 • większy komfort podczas przebywania w domowych wnętrzach – brak uciążliwych dźwięków;
 • dostęp do ogrodu – na terenie którego możemy wygospodarować strefę rekreacyjną.

Do minusów mieszkania w domu na obrzeżach zalicza się uciążliwe dojazdy do pracy oraz brak dostępu do rozbudowanej infrastruktury miejskiej. W tym przypadku istnieje konieczność zadbania o stan nieruchomości i najbliższe otoczenie. Ewentualne remonty, wywóz śmieci i ścieków leżą po naszej stronie.

mieszkanie na obrzeżach - zalety

Warunki mieszkaniowe 

Zaletą jest z pewnością większy metraż w atrakcyjnej cenie. Im dalej od centrum, tym niższa cena nieruchomości. Inna korzyść to odległość od głównych ulic i wydarzeń, które zakłócają spokój i przemieszczanie. Kameralne osiedla sprzyjają budowaniu relacji sąsiedzkich.   

Codzienne dojazdy do pracy 

Dla pracujących w centrum, dojazd z obrzeży może być uciążliwy. Jednak nie zawsze duża odległość od centrum oznacza dłuższy dojazd do pracy czy szkoły. Odległe lokalizacje potrafią być świetnie skomunikowane z resztą miasta. Podróżowanie metrem czy koleją miejską pozwoli ominąć korki. Oznacza to, że być może szybciej dojedziesz do centrum komunikacją miejską, niż własnym samochodem. Warto w tym przypadku sprawdzić również dostęp do obwodnicy. 

Jeśli zdecydujesz się na obrzeża, musisz liczyć się z tym, że dostanie się do urzędu, szpitala czy szkoły komunikacją publiczną będzie trudniejsze. Wynika to z:

 • czasu dojazdu,
 • częstotliwość kursowania,
 • dostępu do środków transportu. 

Różnice w dostępie do komunikacji widać na przykładzie krakowskiej dzielnicy Swoszowice. Na jej terenie nie ma linii tramwajowych, ale już mieszkańcy centrum nie mają tego problemu. Najlepiej wybierać lokalizację obsługiwaną przez różne środki transportu, czyli kolej, autobusy, tramwaje, a nawet prywatnych przewoźników.

mieszkanie na obrzeżach miasta - zalety i wady

Infrastruktura miejska

Jeżeli nie chcesz mieszkać w centrum, a infrastruktura miejska w lokalizacji, którą wybierzesz, pozostawia wiele do życzenia, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że w już niedługo w Twojej okolicy poprawi się infrastruktura drogowa lub powstaną sklepy, które teraz znajdziesz tylko w centrum. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj jak sprawdzić rozwój okolicy przed zakupem mieszkania.

infrastruktura miejska - dom na obrzeżach

Wypoczynek i rozrywka 

W centrum znajduje się zazwyczaj park miejski, jednak na obrzeżach i przedmieściach możliwości wypoczynku w otoczeniu natury, jest o wiele więcej. Bliskość parków, lasów, jezior czy rezerwatów przyrody zachęca do przeprowadzki z dala od centrum.

Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania na przedmieściach, to ominie Cię wielkomiejski zgiełk, ale korzystanie z teatrów, kin czy restauracji i barów, będzie wymagało dojazdu. To może być uciążliwe. Jednak dla wielu osób cisza i spokój z łatwym dostęp do zielni przeważa w ocenie zysków i strat. Miasta i gminy dbają o rozwijanie zielonych terenów, jednak weź pod uwagę, że peryferia są wciąż często niedoinwestowane.

Budowa domu czy kupno mieszkania w dużym mieście?

Nie każdego stać na nieruchomość, która usytuowana jest w prestiżowej lokalizacji. Zdarza się jednak, że wiele osób decyduje się na życie poza granicami miasta nie tylko ze względów finansowych. Mieszkanie w domu czy w bloku – co wybrać? Pierwsza opcja przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Generalnie spodoba się osobom poszukującym odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i chcącym żyć w otoczeniu natury.

 

Dom na wsi czy mieszkanie w bloku – co jest lepszym rozwiązaniem dla seniorów? Nieruchomość z dużą ilością miejsca może zachęcać dzieci i wnuki do częstych odwiedzin. Daje też przestrzeń do relaksu w ogrodzie oraz przeprowadzania częstych prac w przydomowym ogródku. Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem – co wybierają najczęściej single? Zakup mniejszej nieruchomości będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie zamierza zakładać rodziny w najbliższym czasie.

Czy opłaca się kupić dom na obrzeżach?

Lepiej kupić mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta? Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, co potrzeb. Średnie ceny domów w Warszawie w październiku wyniosły 7,9 tys., a mieszkań 11,8 tys. Jednak opłacalność rozpatruje się nie tylko pod kątem ceny nieruchomości.

PRZEGLĄDAJ NIERUCHOMOŚCI W WARSZAWIE

Własny dom to wygoda, ale i obowiązki. Zarówno mieszkanie, jak i dom trzeba utrzymać. Obowiązek dbania o dom i ogród spoczywa na jego właścicielu. To on musi zadbać o stan budynku i ewentualne remonty oraz podjazd i ogród, a także ogrzewanie, wywóz śmieci, wodę i ścieki. Z kolei do ceny mieszkania trzeba doliczyć opłatę za media i czynsz. Wówczas utrzymaniem budynku zajmie się zarządca nieruchomości lub spółdzielnia.

W domu jednorodzinnym masz sporo możliwości na urządzenie swojego terenu. W ogrodzie możesz mieć huśtawkę dla dzieci czy stół, przy którym zjesz posiłki i przyjmiesz gości. To Ty decydujesz o tym, co i kiedy chcesz wyremontować. Mieszkańcy bloków nie mogą sami podejmować decyzji o zmianach w częściach wspólnych budynku, takich jak np. ogródek, bo niektóre modyfikacje wymagają zezwoleń. 

Na obrzeżach miasta znajdziesz zielone miejsca do biegania, jazdy na rowerze i spacerów z psem. Jeśli przeprowadzasz się z mieszkania, to w domu zapomnisz o poszukiwaniu miejsca parkingowego i hałasach dobiegających od sąsiadów. Dom wolnostojący daje większą prywatność niż mieszkanie. Jeśli jest z dala od drogi, to także zapewnia spokój. Zamieszkanie na peryferiach zastępuje wycieczki rekreacyjne za miasto lub znacznie skraca dojazd do ulubionych miejsc wypoczynkowych.

czy opłaca się kupić dom na obrzeżach

Wynajem domu czy sprzedaż? 

Dom na obrzeżach może być tymczasowym rozwiązaniem lub inwestycją pod wynajem. Na pewno trudniej sprzedać starszy dom, bo zakup takiej nieruchomości wiąże się z remontem, a nawet wymianą przestarzałych instalacji. Dodatkowe wydatki nie zachęcają do zakupu, podobnie jak duży metraż, który jest droższy w utrzymaniu. Średni czas sprzedaży domu wynosi 8 miesięcy i jest dłuższy niż szukanie kupca na mieszkanie.

Dom można wynająć w całości lub każdy pokój innej osobie. Koszt najmu domu jest większy niż mieszkania, więc znalezienie np. rodziny, która chce korzystać z całej powierzchni może być bardzo trudne.

Dom czy mieszkanie w Warszawie?

Coraz więcej osób staje przed tym dylematem. Co lepiej kupić dom czy mieszkanie w Warszawie? W tym przypadku decyzja zależy od naszych indywidualnych preferencji i planów na przyszłość. Budować dom czy kupić mieszkanie w stolicy? Wbrew pozorom można połączyć komfort życia pod Warszawą z wygodą dużej aglomeracji. Znaczna część osiedli domów jednorodzinnych powstaje w pobliżu tras szybkiego ruchu, co daje możliwość łatwego dotarcia do stolicy. Coraz lepiej rozwinięta jest także komunikacja zbiorowa. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, ośrodki sportowo-rekreacyjne czy placówki edukacyjne.

Budowa domu czy zakup mieszkania w mieście stołecznym – jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

 • Niewątpliwym atutem życia w Warszawie jest nieograniczony dostęp do wielu placówek edukacyjnych oraz bliskość uczelni wyższych. Mieszkańcy mają do dyspozycji szeroki wybór punktów handlowo-usługowych, kin, teatrów, restauracji czy pubów.
 • Plusem mieszkania na obrzeżach stolicy jest możliwość korzystania z większej przestrzeni i licznych terenów zielonych. Na terenach peryferyjnych możemy cieszyć się swobodą i zwolnić tempo życia.
 • Mieszkanie w centrum miasta bywa uciążliwe dla osób, które stronią od hałasu, tłumów, korków czy pośpiechu.
 • Życie na obrzeżach stolicy nie spodoba się studentom doceniającym bliskość uczelni wyższych. Nie przypadnie też do gustu osobom, które lubią swobodę w poruszaniu się i korzystaniu z placówek kulturalnych.

Dom czy mieszkanie: podsumowanie 

Lepiej mieszkać w domu czy bloku? Niezależnie od tego, czy chcesz mieszkać w centrum  czy na obrzeżach miasta, sprawdź możliwości komunikacyjne oraz dostęp do najważniejszych placówek usługowo-handlowych. Dowiedz się również, jak bardzo zmieni się Twoja okolica za parę lat. Być może to, co dzisiaj jest problemem, nie potrwa długo. I odwrotnie, jeśli okaże się, że miasto nie planuje w przyszłości zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, trzeba będzie wybrać korzystniejszą lokalizację. 

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: