Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.12.2021, Data aktualizacji: 07.03.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?
Czy lepszą lokalizacją będzie mieszkanie w centrum miasta czy dom na obrzeżach? Sprawdź razem z ekspertami portalu RynekPierwotny.pl.

Dom czy mieszkanie? Tłok i hałas w centrum czy cisza i spokój na peryferiach? Każdy, kto stoi przed wyborem mieszkania ma takich pytań wiele. Niestety nie można połączyć wszystkich zalet centralnych lokalizacji z udogodnieniami występującymi na peryferiach. Dlatego kupując mieszkanie, warto rozważyć plusy i minusy każdego rozwiązania. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy warto kupić mieszkanie w centrum
 • jakie są wady i zalety mieszkania na obrzeżach miasta
 • czy opłaca się kupić dom na obrzeżach
 • kto najbardziej skorzysta na wyborze centralnej lokalizacji
 • komu spodoba się na peryferiach  

Czy warto kupić mieszkanie w centrum miasta? 

Za bliskość miejskich udogodnień trzeba zapłacić. Ceny nieruchomości w ścisłym centrum dużego miasta są najwyższe, co może zniechęcać do zakupu. Na przykładzie Warszawy widać, że średnia cena jest nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa. Oczywiście to nie reguła, co widać w Łodzi. Lokalizacje za miastem również przyciągają atrakcyjną ceną. Mowa, chociażby o podwarszawskim Piasecznie, Markach czy Ząbkach, gdzie średnie ceny za mkw. wynoszą mniej więcej od 4,5 tys. do ponad 5,5 tys. zł.

Sprawdź nieruchomości w Ząbkach

Centrum miasta docenią osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez regularnych wizyt w restauracjach, kawiarniach, kinie. Zakup mieszkania opłaci się więc singlom, ale też rodzicom, którzy chcą dojechać do zlokalizowanego w pobliżu centrum miejsca pracy i przy okazji odwieźć dzieci do szkoły czy żłobka. To również dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy preferują komunikację miejską.

mieszkanie w centrum

Warunki mieszkaniowe

Minusem mieszkania blisko centrum, jest brak własnej, zielonej przestrzeni. Oczywiście mieszkania w centrum też mają ogrody, jednak są one usytuowane na parterze lub dachu. Oznacza to, że są mniej dostępne, a cena mieszkania może być wyższa. Nie wszystkie oferty deweloperów mają takie udogodnienia i dotyczą one głównie pierwotnego rynku nieruchomości.

Codzienne dojazdy do pracy 

Jeśli pracujesz w centrum, to dojazd będzie łatwy. Oczywiście weź pod uwagę korki w godzinach szczytu, które wydłużą czas spędzony w samochodzie. Na plus jest na pewno rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, w tym rowerowa. Ułatwia to przemieszczanie się po centrum i dostanie do dalej położonych osiedli czy dzielnic.

Wypoczynek i rozrywka 

W centrum jest znacznie więcej obiektów kulturalnych, rozrywkowych i gastronomicznych oraz sportowych, w tym siłowni czy klubów fitness, niż na peryferiach. Minusem mieszkania blisko centrum jest trudniejszy dostęp do terenów zielonych.

Mieszkanie na obrzeżach miasta – zalety i wady

Mieszkanie z dala od centrum będzie dobrym wyborem dla osób, które pracują zdalnie lub hybrydowo, a także mają zwierzęta lub potrzebują spokoju i często wyjeżdżają za miasto odpocząć. Z tego względu obrzeża docenią również seniorzy i rodziny z dziećmi. 

mieszkanie na obrzeżach - zalety

Warunki mieszkaniowe 

Zaletą jest z pewnością większy metraż w atrakcyjnej cenie. Im dalej od centrum, tym niższa cena nieruchomości. Inna korzyść to odległość od głównych ulic i wydarzeń, które zakłócają spokój i przemieszczanie. Kameralne osiedla sprzyjają budowaniu relacji sąsiedzkich.   

Codzienne dojazdy do pracy 

Dla pracujących w centrum, dojazd z obrzeży może być uciążliwy. Jednak nie zawsze duża odległość od centrum oznacza dłuższy dojazd do pracy czy szkoły. Odległe lokalizacje potrafią być świetnie skomunikowane z resztą miasta. Podróżowanie metrem czy koleją miejską pozwoli ominąć korki. Oznacza to, że być może szybciej dojedziesz do centrum komunikacją miejską, niż własnym samochodem. Warto w tym przypadku sprawdzić również dostęp do obwodnicy. 

Jeśli zdecydujesz się na obrzeża, musisz liczyć się z tym, że dostanie się do urzędu, szpitala czy szkoły komunikacją publiczną będzie trudniejsze. Wynika to z:

 • czasu dojazdu,
 • częstotliwość kursowania,
 • dostępu do środków transportu. 

Różnice w dostępie do komunikacji widać na przykładzie krakowskiej dzielnicy Swoszowice. Na jej terenie nie ma linii tramwajowych, ale już mieszkańcy centrum nie mają tego problemu. Najlepiej wybierać lokalizację obsługiwaną przez różne środki transportu, czyli kolej, autobusy, tramwaje, a nawet prywatnych przewoźników.

mieszkanie na obrzeżach miasta - zalety i wady

Infrastruktura miejska

Jeżeli nie chcesz mieszkać w centrum, a infrastruktura miejska w lokalizacji, którą wybierzesz, pozostawia wiele do życzenia, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że w już niedługo w Twojej okolicy poprawi się infrastruktura drogowa lub powstaną sklepy, które teraz znajdziesz tylko w centrum. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj jak sprawdzić rozwój okolicy przed zakupem mieszkania.

infrastruktura miejska - dom na obrzeżach

Wypoczynek i rozrywka 

W centrum znajduje się zazwyczaj park miejski, jednak na obrzeżach i przedmieściach możliwości wypoczynku w otoczeniu natury, jest o wiele więcej. Bliskość parków, lasów, jezior czy rezerwatów przyrody zachęca do przeprowadzki z dala od centrum.

Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania na przedmieściach, to ominie Cię wielkomiejski zgiełk, ale korzystanie z teatrów, kin czy restauracji i barów, będzie wymagało dojazdu. To może być uciążliwe. Jednak dla wielu osób cisza i spokój z łatwym dostęp do zielni przeważa w ocenie zysków i strat. Miasta i gminy dbają o rozwijanie zielonych terenów, jednak weź pod uwagę, że peryferia są wciąż często niedoinwestowane.

Czy opłaca się kupić dom na obrzeżach?

Lepiej kupić mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta? Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, co potrzeb. Średnie ceny domów w Warszawie w październiku wyniosły 7,9 tys., a mieszkań 11,8 tys. Jednak opłacalność rozpatruje się nie tylko pod kątem ceny nieruchomości.

Przeglądaj nieruchomości w Warszawie

Własny dom to wygoda, ale i obowiązki. Zarówno mieszkanie, jak i dom trzeba utrzymać. Obowiązek dbania o dom i ogród spoczywa na jego właścicielu. To on musi zadbać o stan budynku i ewentualne remonty oraz podjazd i ogród, a także ogrzewanie, wywóz śmieci, wodę i ścieki. Z kolei do ceny mieszkania trzeba doliczyć opłatę za media i czynsz. Wówczas utrzymaniem budynku zajmie się zarządca nieruchomości lub spółdzielnia.

W domu jednorodzinnym masz sporo możliwości na urządzenie swojego terenu. W ogrodzie możesz mieć huśtawkę dla dzieci czy stół, przy którym zjesz posiłki i przyjmiesz gości. To Ty decydujesz o tym, co i kiedy chcesz wyremontować. Mieszkańcy bloków nie mogą sami podejmować decyzji o zmianach w częściach wspólnych budynku, takich jak np. ogródek, bo niektóre modyfikacje wymagają zezwoleń

Na obrzeżach miasta znajdziesz zielone miejsca do biegania, jazdy na rowerze i spacerów z psem. Jeśli przeprowadzasz się z mieszkania, to w domu zapomnisz o poszukiwaniu miejsca parkingowego i hałasach dobiegających od sąsiadów. Dom wolnostojący daje większą prywatność niż mieszkanie. Jeśli jest z dala od drogi, to także zapewnia spokój. Zamieszkanie na peryferiach zastępuje wycieczki rekreacyjne za miasto lub znacznie skraca dojazd do ulubionych miejsc wypoczynkowych.

czy opłaca się kupić dom na obrzeżach

Wynajem domu czy sprzedaż? 

Dom na obrzeżach może być tymczasowym rozwiązaniem lub inwestycją pod wynajem. Na pewno trudniej sprzedać starszy dom, bo zakup takiej nieruchomości wiąże się z remontem, a nawet wymianą przestarzałych instalacji. Dodatkowe wydatki nie zachęcają do zakupu, podobnie jak duży metraż, który jest droższy w utrzymaniu. Średni czas sprzedaży domu wynosi 8 miesięcy i jest dłuższy niż szukanie kupca na mieszkanie.

Dom można wynająć w całości lub każdy pokój innej osobie. Koszt najmu domu jest większy niż mieszkania, więc znalezienie np. rodziny, która chce korzystać z całej powierzchni może być bardzo trudne.

Podsumowanie 

Bez względu na to, czy chcesz mieszkać w centrum, czy na obrzeżach miasta, kupić mieszkanie czy dom, sprawdź możliwości komunikacyjne i dostęp do najważniejszych placówek usługowo-handlowych. Dowiedz się również, jak bardzo zmieni się Twoja okolica za parę lat. Być może to, co dzisiaj jest problemem, nie potrwa długo. I odwrotnie, jeśli okaże się, że miasto nie planuje w przyszłości zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, trzeba będzie wybrać korzystniejszą lokalizację. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: