Kupujesz mieszkanie do remontu - sprawdź na co uważać!

Data publikacji: 20.05.2013, Data aktualizacji: 13.06.2022
:format(jpg)/articles/gallery/image/815/mieszkanie-do-remontu_e6dcb5.jpg)
Już samo słowo remont przyprawia niektórych o zawrót głowy. Wiąże się bowiem nie tylko z tymczasowym przeorganizowaniem życia w obrębie własnego M, ale łączy się przede wszystkim z szukaniem odpowiedniej ekipy remontowej. A co w przypadku zakupu mieszkania do remontu? Kiedy warto to zrobić? Czytaj dalej!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co wziąć pod uwagę planując zakup mieszkania do remontu
- jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania
- czy mieszkanie w stanie deweloperskim jest lepszą opcją
Zanim podejmiesz decyzję
Nie zawsze tanie mieszkanie to okazja, z której trzeba skorzystać. Może okazać się, że zanim będzie można w nim zamieszkać, wymagane będzie dokonanie generalnego remontu. Dlatego też warto zsumować kwotę oferowanego mieszkania z kwotą koniecznego remontu, ponieważ często jest ona zbliżona do wartości mieszkania, do którego można wprowadzić się „od zaraz”.
Czasem nawet zdarza się, że przewyższa wartość mieszkania nie wymagającego wkładu finansowego. Zatem, przed podjęciem decyzji, o zakupie mieszkania do remontu, kupującego czeka wieloetapowy proces, na który składa się szereg analiz, porównań i kalkulacji. Wszystko po to, by na kupnie zaoszczędzić, a nie stracić.

Analiza
Analizujemy wszystkie „za i przeciw” związane nie tylko z mieszkaniem, ale z całym budynkiem i najbliższym otoczeniem. Nie warto bowiem kupować mieszkania w zaniedbanym, obskurnym budynku, który raczej odstrasza niż przyciąga.
Taki stan wizualny może nasuwać już co najmniej dwa fakty, budynkiem gospodaruje się w sposób niewłaściwy oraz na pewno w przyszłości wystąpią problemy związane ze starą, nie wymienioną infrastrukturą techniczną. A to będzie za sobą pociągało coraz to nowe awarie i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.
Porównanie
Im więcej wiesz, tym mniej tracisz. Porównanie mieszkania z ofertą konkurencji, pozwoli rozeznać się czy nie przepłacamy. Dodatkowo upewnimy się czy standard, który oferuje właściciel, nie jest zbyt niski w stosunku do mieszkań o zbliżonych parametrach. Na etapie porównania, należy uwzględnić również różne warianty remontu.
Mając na uwadze swoje realne możliwości finansowe, posiadając przy tym informacje o cenie mieszkania oraz o kosztach związanych z remontem, można określić czy stać nas na remont całościowy czy tylko częściowy.
Jeżeli większość argumentów przemawia za zakupem danego mieszkania, a nie starcza funduszy na wykonanie wszystkich wymaganych prac naprawczych, można ograniczyć je do minimum, a większy remont odłożyć na później i przeprowadzić go etapami. Można przyjąć taki plan, jeżeli stan mieszkania na to pozwala i nie wymaga generalnego remontu już na starcie.

Kalkulacja
Wilgotne ściany, wypaczone drzwi, nieszczelne okna, skrzypiące podłogi- na tym etapie musimy dokładnie skupić się na wszystkich elementach, które wymagają mniejszej bądź większej interwencji fachowca.
Aby nie rozczarować się wyliczeniami, warto liczyć górną granicę cenową materiałów i robocizny. Postępując w ten sposób, nie będziemy musieli liczyć się z niedoborem gotówki. Warto również poczekać z ostatecznymi negocjacjami cenowymi za mieszkanie, do momentu kiedy będziemy dysponowali praktycznym kosztorysem niezbędnych prac remontowych. Z aktualnych ofert sprzedaży mieszkań do remontu wynika, że nie różnią się one zbytnio cenowo od mieszkań gotowych do zamieszkania „od zaraz”.
Oczywiście oferta w różnych miastach Polski jest zróżnicowana. W tych mniejszych, różnice cenowe są bardziej zauważalne niż w aglomeracjach, w których ceny praktycznie pozostają na zbliżonym poziomie.
Podsumowanie
W tym miejscu powstaje bilans zysków i strat, jaki niesie ze sobą zakup mieszkania. Po zsumowaniu wszystkich zebranych danych wychodzi wynik, a po nim następuje decyzja. Jeśli nie jest ona pozytywna, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne rozwiązanie, mianowicie- mieszkanie od dewelopera.
Mieszkanie w stanie deweloperskim to dobra alternatywa dla mieszkania do remontu. Obecnie na rynku jest wiele ofert promocyjnych, dzięki którym można w niewygórowanej cenie nabyć własne M. Deweloper odda w ręce mieszkańców nowe wnętrze, które w dogodny sposób można dostosować do swoich potrzeb, bez zbędnych, niekończących się remontów.
Nabywając mieszkanie od dewelopera, można liczyć nie tylko na rabaty za metr kwadratowy, ale też na promocyjne ceny komórek lokatorskich czy garaży. Nawet jeśli w chwili obecnej nie posiadamy wystarczających funduszy, nic nie stoi na przeszkodzie alby nabyć je po większym przypływie gotówki.

Z wykształcenia filolog i ekonomista. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2008 r. Pracowała w Instytucie Analiz Gospodarczo-Ekonomicznych oraz w dziale nieruchomości magazynu ekonomicznego Home& Market. Współpracowała z magazynem Polish Market, Bloomberg Businessweek Polska oraz portalem eBroker.pl Zwolenniczka niezależnego myślenia i niekonwencjonalnych rozwiązań.
- Wzór umowy o remont mieszkaniaPobierz
Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: