Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania do remontu?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 13.02.2023, Data aktualizacji: 13.09.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Zakup mieszkania do remontu - na co zwrócić uwagę?
Chcesz kupić mieszkanie do remontu, jednak nie wiesz, co warto sprawdzić przed zakupem lokalu do remontu? Dobrze trafiłeś. Sprawdź poradnik eksperta.

Już samo słowo remont przyprawia niektórych o zawrót głowy. Wiąże się bowiem nie tylko z tymczasowym przeorganizowaniem życia w obrębie własnego M, ale łączy się przede wszystkim z szukaniem odpowiedniej ekipy remontowej. A co w przypadku kupna mieszkania do remontu? Na co zwrócić uwagę przy takim lokalu? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak znaleźć lokal mieszkalny do remontu
 • na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego mieszkania
 • czy warto kupić nieruchomość do remontu

Jak znaleźć mieszkanie do remontu?

Mieszkanie do remontu może być świetną alternatywą dla nowych inwestycji z rynku pierwotnego. Jednocześnie jest to pewne ryzyko, którego każdy nas chciałby uniknąć. Aby je zminimalizować, musimy znaleźć mieszkanie, którego zakup będzie dla nas opłacalny. Jak to zrobić? Podstawą jest dobra znajomość rynku nieruchomości w danym rejonie.

Możemy pokusić się o zapoznanie z raportami specjalistów, jednak najszerszy ogląd da nam regularne przeglądanie ogłoszeń z okolicy na rynku wtórnym. To da nam nie tylko świadomość cen (a zanim podpiszemy umowę, warto wiedzieć, jaka jest średnia cena mieszkania do remontu w okolicy), ale także okazję do znalezienia prawdziwej perełki, która z czasem stanie się wymarzonym gniazdkiem lub lokalem inwestycyjnym, np. pod wynajem. 

mieszkanie do remontu - infografika

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania do remontu?

Nie zawsze tanie mieszkanie to okazja, z której trzeba skorzystać. Warto zsumować kwotę oferowanego mieszkania z kwotą koniecznego remontu i wtedy podjąć decyzję. Jednak skąd wiedzieć, jakiego remontu wymaga lokal mieszkalny? Koniecznym jest sprawdzenie jego stanu technicznego.

Dobrym pomysłem jest zatrudnienie do tego specjalisty, który wskaże wszystkie wady mieszkania i przedstawi je potem w formie raportu. Elementy, na które na pewno powinniśmy zwrócić uwagę to: zacieki, grzyb czy duże spękania na ścianach, nieszczelności w drzwiach i oknach, stan instalacji wewnętrznych, stan podłogi oraz glazury. 

To, o co powinniśmy poprosić właściciela jeszcze przed podjęciem decyzji, to wgląd do dokumentacji nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o to, by sprawdzić stan prawny mieszkania - czy nie ma np. obciążeń lub współwłaścicieli, o których nie wiemy. Porządek w dokumentach da nam gwarancję, że nie spotka nas niespodzianka przy lub - co gorsza - już po zakupie.

na co uważać kupując mieszkanie do remontu

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Mieszkanie do remontu może być opłacalnym kąskiem, jeśli tylko umiemy je kupić. Co to znaczy? Sama nieruchomość będzie na pewno sporo tańsza niż np. mieszkanie z rynku pierwotnego. To już kusi, natomiast kluczowe jest, jak dużego remontu wymaga lokal. Określenie tego pomoże nam ocenić, że zakup danej nieruchomości jest opłacalny. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić dokumentację oraz stan techniczny. 

Zakup starego mieszkania z rynku wtórnego może mieć wiele zalet. Jedną z nich jest lokalizacja. W dużych miastach nowe inwestycje powstają raczej na obrzeżach, a jeśli już deweloperowi uda się znaleźć pustą działkę - zwykle stawia na niej luksusowy apartamentowiec, w którym ceny za mkw. powalają.

Dla wielu osób zakup starego mieszkania jest jedyną opcją, żeby zamieszkać w centrum miasta. To może być też wyjątkowo dobra inwestycja - wyremontowane mieszkanie możemy przeznaczyć na wynajem krótko- lub długoterminowy. 

Plusem jest także niepowtarzalny klimat, np. kamienic. Dziś nie buduje się już w ten sposób, co kilkadziesiąt lat temu. Jeśli lubimy takie wnętrza, znowu zakup mieszkania do remontu może być jedyną możliwością. 

Z drugiej strony obiekt do remontu to zawsze pewne ryzyko i trzeba o tym pamiętać. Zazwyczaj musimy się też liczyć z tym, że sam blok nie jest tak nowoczesny i nie dysponuje wszystkimi udogodnieniami. 

Jak kupić dom do remontu? Sprawdź

czy warto kupić mieszkanie do remontu

Podsumowanie

Zakup mieszkania do remontu to rozwiązanie, które ma swoje wady i zalety - jak zresztą każda z możliwości. Nie jest to na pewno rozwiązanie dla każdego, bo sam remont to duże przedsięwzięcie. Jeśli jednak szukamy okazji lub zależy nam na lokalu w konkretnej lokalizacji albo w starym budownictwie - wybór nieruchomości do remontu będzie świetną opcją.

Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio przygotować się do całego procesu i sprawdzić mieszkanie pod kątem stanu technicznego i prawnego - będzie to dla nas kluczowe.

 
remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy o remont mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: