Kredyt 2 procent w Alior Bank – oferta i warunki

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 01.08.2023, Data aktualizacji: 13.09.2023

5 minut czytania
Kredyt 2 procent w Alior Bank – oferta i warunki
Jak wygląda Bezpieczny Kredyt 2 procent w ramach programu Pierwsze Mieszkanie? Czy Alior Bank zamierza przystąpić do programu? Sprawdź!

W obliczu stale rosnących cen nieruchomości i coraz większych wyzwań związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego młodzi Polacy napotykają trudności w spełnieniu swojego marzenia o własnym mieszkaniu. Dla wielu z nich wsparcie rządowego programu Pierwsze Mieszkanie oraz oferty kredytu 2 procent staje się bezcenną szansą na zdobycie swojej pierwszej nieruchomości. Program prezentuje korzystne warunki, ale także pewne wymagania, które warto dokładnie poznać przed podjęciem decyzji i złożeniem wniosku kredytowego. Pierwsze banki – jak PKO BP, VeloBank czy właśnie Alior Bank – już przystąpiły do programu i umieściły Bezpieczny Kredyt 2 proc. w swojej ofercie. Jakie są warunki kredytu 2 procent w Alior Banku i kto może z niego skorzystać? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wygląda kredyt hipoteczny w programie kredyt 2 procent w Alior Banku,

 • kto może skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent w Alior Banku,

 • jakie są korzyści z kredytu 2 procent w Alior Banku.

Program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2 procent

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent jest rządową inicjatywą, która ma na celu wspieranie młodych Polaków w zakupie swojej pierwszej nieruchomości. Pomoc od państwa opiera się na udzielaniu dopłat do pierwszych 120 rat kredytu, czyli przez pierwsze 10 lat okresu spłaty. Ich wysokość jest obliczana jako różnica między średnią kwartalną stałą stopą oprocentowania kredytów a 2% stopą. 

Środki z kredytu hipotecznego 2 procent mogą być przeznaczone na różne cele mieszkaniowe, zgodnie z założeniami programu Pierwsze Mieszkanie. Oto główne cele, na które można przeznaczyć pozyskaną kwotę:

Co bardzo istotne – kredytobiorca może zakupić nieruchomość zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym. Program nie określa też limitu cenowego za 1 m2 lokalu. To wszystko powoduje, że możliwości zakupowe znacznie się poszerzają, a jedyne co ogranicza zakup to maksymalna kwota kredytu, choć ta nie jest wcale najmniejsza. Dla singli wynosi 500 tysięcy złotych, natomiast dla małżeństw oraz rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka – 600 tysięcy złotych. W przypadku dokończenia budowy domu kwoty te to odpowiednio: 100 i 150 tysięcy złotych.

Kredyt 2 procent w mBanku – oferta i warunki Sprawdź również

Minimalny okres spłaty to 15 lat. Górną granicę ustala każdy bank – w przypadku Alior Banku jest to maksymalnie 30 lat. Przez okres dopłat, a więc pierwsze 10 lat kredytu, raty są malejące. Po tym czasie zmieniają się one na raty równe, chyba że kredytobiorca złoży wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty. Kredyt jest udzielany w złotówkach, natomiast nie jest wymagany wkład własny. Jeśli kredytobiorca go nie ma lub ten jest niższy niż 20 proc. całkowitej kwoty kredytu, różnica pomiędzy 20 proc. całkowitej kwoty wydatków a wkładem własnym będzie objęta gwarancją wkładu własnego w BGK.

Jak uzyskać kredyt 2 procent w Alior Banku?

Pierwszą rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, są wymagania programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Ustawa, wprowadzona 1 lipca 2023 roku, jasno wskazuje, kto może zostać beneficjentem programu. Najważniejsze założenie opiera się na wsparciu osób młodych, które chcą zakupić swoją pierwszą nieruchomość.

Wobec tego warunkiem koniecznym jest to, że nieruchomość, na którą składa się wniosek kredytowy, musi być pierwszą nieruchomością kredytobiorcy. Z rządowego wsparcia nie skorzystają ci, którzy mają (lub mieli w przeszłości) dom lub mieszkanie. Wyjątek stanowi nieruchomość otrzymana w spadku, jednak w części nie większej niż 50%. Kredytobiorca nie może także zamieszkiwać tej nieruchomości od minimum 12 miesięcy. 

Kolejna ważna kwestia, która często wiąże się z pierwszą, to inne kredyty hipoteczne. Beneficjentem programu kredyt 2 proc. nie może zostać osoba, która w ciągu ostatnich 3 lat (36 miesięcy) zawarła inną umowę kredytową. Ważny jest także wiek kredytobiorcy. Ten nie może mieć ukończonych 45 lat (w dniu składania wniosku). W przypadku gdy wniosek składają dwie osoby (np. małżeństwo lub para), warunek ten musi spełnić przynajmniej jedna z nich.

Kredyt 2 procent w BNP Paribas – oferta i warunki Sprawdź również

Oczywiście, jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego, Alior Bank weryfikuje zdolność kredytową każdej osoby składającej wniosek. Zdolność kredytową należy potwierdzić poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów finansowych, które będą dowodem na to, że kredytobiorca jest w stanie spłacić zobowiązania finansowe wynikające z kredytu.

Alior Bank przygotował na swojej stronie prostą symulację, która wskazuje, jak może wyglądać konkretna oferta na Kredyt 2 procent. Warto się z nią zapoznać, wypełniając kilka podstawowych danych – o sobie oraz o samym kredycie. Z taką symulacją dużo łatwiej złożyć wniosek. Ten krok należy wykonać w placówce banku, wraz z dostarczeniem niezbędnych dokumentów, które Alior bank wskazuje na stronie.

Szczegóły kredytu 2 procent w Alior Banku – symulacje

Korzystając z symulacji zdolności kredytowej na stronie banku, można przewidzieć, jak mniej więcej będą wyglądały raty na przestrzeni lat – zarówno w okresie dopłat od państwa, jak i po tym czasie. Za przykład niech posłuży kredyt o wartości 500 tysięcy złotych na 30 lat dla jednego kredytobiorcy, bez wkładu własnego. Bank oferuje marżę na poziomie 2 p.p. i wskazuje wartość wskaźnika średniej kwartalnej stopy procentowej na poziomie 7.140%. Pobiera także opłatę prowizyjną z tytułu gwarancji BGK (1% od kwoty kredytu objętej gwarancją) w wysokości 1000 zł.

Kredyt 2 procent w Pekao S.A. – oferta i warunki Sprawdź również

Według szacunków Alior Banku pierwsza rata kredytu mieszkaniowego wyniesie 2016 zł. W 60. miesiącu koszt kredytu to 2167 zł natomiast 121. rata – a więc po zakończeniu dopłat od państwa – wyniesie 3208 zł. Ostatnia płatność, w 360. miesiącu, będzie najwyższa i będzie sięgać kwoty 3483 zł. Wyliczenia wskazują także, że przez 10 lat łączna kwota dopłat rządowych to 214 523 zł.

Kredyt 2 procent w Alior Bank: podsumowanie

Kredyt 2 procent w BNP Paribas czy ING Banku Śląskim nie jest jeszcze dostępnym, jednak Alior Bank podpisał już umowę z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) i dodał produkt do swojej oferty. To oznacza, że klienci już teraz mogą umówić się na spotkanie z doradcą, sprawdzić, jak wygląda oferta kredytu 2 procent w Alior Bank i złożyć wniosek o kredyt ze wsparciem państwa.

Kredyt 2 procent w Alior Banku stwarza unikalną szansę dla młodych Polaków na realizację swoich planów mieszkaniowych, zapewniając atrakcyjne warunki kredytowe i wsparcie finansowe. Dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2 procent, wielu młodych ludzi może zdobyć swoje wymarzone mieszkanie lub dom, budując solidne fundamenty dla przyszłości i stając się właścicielami swoich pierwszych 4 kątów.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: