Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt 2 procent w Alior Bank: oferta i warunki

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 01.08.2023, Data aktualizacji: 23.11.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Kredyt 2 procent w Alior Bank: oferta i warunki
Jak wygląda Bezpieczny Kredyt 2 procent w ramach programu Pierwsze Mieszkanie? Czy Alior Bank zamierza przystąpić do programu? Sprawdź!

Oferty kredytu 2 procent staje się bezcenną szansą na zdobycie swojej pierwszej nieruchomości. Jakie są warunki kredytu 2 procent w Alior Banku i kto może z niego skorzystać? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wygląda kredyt hipoteczny w programie kredyt 2 procent w Alior Banku,
 • kto może skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent w Alior Banku,
 • jakie są korzyści z kredytu 2 procent w Alior Banku.

Program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2 procent

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent jest rządową inicjatywą, która ma na celu wspieranie młodych Polaków w zakupie swojej pierwszej nieruchomości. Pomoc od państwa opiera się na udzielaniu dopłat do pierwszych 120 rat kredytu, czyli przez pierwsze 10 lat okresu spłaty. Ich wysokość jest obliczana jako różnica między średnią kwartalną stałą stopą oprocentowania kredytów a 2% stopą. 

Środki z kredytu hipotecznego 2 procent mogą być przeznaczone na różne cele mieszkaniowe, zgodnie z założeniami programu Pierwsze Mieszkanie. Oto główne cele, na które można przeznaczyć pozyskaną kwotę:

Co bardzo istotne – kredytobiorca może zakupić nieruchomość zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym. Program nie określa też limitu cenowego za 1 m2 lokalu. To wszystko powoduje, że możliwości zakupowe znacznie się poszerzają, a jedyne co ogranicza zakup to maksymalna kwota kredytu, choć ta nie jest wcale najmniejsza. Dla singli wynosi 500 tys. złotych, natomiast dla małżeństw oraz rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka – 600 tys. złotych. W przypadku dokończenia budowy domu kwoty te to odpowiednio: 100 i 150 tysięcy złotych.

Kredyt 2 procent w mBanku – oferta i warunki Sprawdź również

Minimalny okres spłaty to 15 lat. Górną granicę ustala każdy bank – w przypadku Alior Banku jest to maksymalnie 30 lat. Przez okres dopłat, a więc pierwsze 10 lat kredytu, spłata odbywa się w ratach malejących. Po tym czasie zmieniają się one na raty równe, chyba że kredytobiorca złoży wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty. Kredyt jest udzielany w złotówkach, natomiast nie jest wymagany wkład własny.

Kredyt 2 procent w Alior Bank jest już dostępny!

Jeśli kredytobiorca go nie ma lub ten jest niższy niż 20 proc. całkowitej kwoty kredytu, różnica pomiędzy 20 proc. całkowitej kwoty wydatków a wkładem własnym będzie objęta gwarancją wkładu własnego w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Maksymalny wkład własny, jaki można wnieść przy kredycie 2 proc. to 200 tys. zł (w przypadku małżeństw - 100 tys. - singli).

Kto może skorzystać z kredytu 2 proc.?

Pierwszą rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, są wymagania programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Ustawa, wprowadzona 1 lipca br., jasno wskazuje, kto może zostać beneficjentem programu. Najważniejsze założenie opiera się na wsparciu osób młodych, które chcą zakupić swoją pierwszą nieruchomość. Do programu mogą dołączyć małżeństwa, rodzice wspólnego dziecka lub osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Warunkiem koniecznym jest to, że nieruchomość, na którą składa się wniosek kredytowy, musi być pierwszą nieruchomością kredytobiorcy. Z rządowego wsparcia nie skorzystają ci, którzy mają (lub mieli w przeszłości) dom lub mieszkanie. Wyjątek stanowi nieruchomość otrzymana w spadku, jednak w części nie większej niż 50%. Kredytobiorca nie może także zamieszkiwać tej nieruchomości od minimum 12 miesięcy. 

Kolejna ważna kwestia, która często wiąże się z pierwszą, to inne kredyty hipoteczne. Beneficjentem programu kredyt 2 proc. nie może zostać osoba, która w ciągu ostatnich 3 lat (36 miesięcy) zawarła inną umowę kredytową. Ważny jest także wiek kredytobiorcy. Ten nie może mieć ukończonych 45 lat (w dniu składania wniosku). W przypadku gdy wniosek składają dwie osoby (np. małżeństwo lub para), warunek ten musi spełnić przynajmniej jedna z nich.

Kredyt 2 procent w Alior Bank to wymóg posiadania np. UoP od minimum 3 miesięcy.

Oczywiście, jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego, Alior Bank weryfikuje zdolność kredytową każdej osoby składającej wniosek. Zdolność kredytową należy potwierdzić poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów finansowych, które będą dowodem na to, że kredytobiorca jest w stanie spłacić zobowiązania finansowe wynikające z kredytu.

Kredyt 2 procent w BNP Paribas – oferta i warunki Sprawdź również

Jak uzyskać kredyt 2 procent w Alior Banku?

Aby uzyskać kredyt 2 procent w Alior Banku należy m.in.:

 1. Alior Bank przygotował na swojej stronie prostą symulację, która wskazuje, jak może wyglądać konkretna oferta na kredyt 2 procent. Warto się z nią zapoznać, wypełniając kilka podstawowych danych – o sobie oraz o samym kredycie. Z taką symulacją dużo łatwiej złożyć wniosek.
 2. Sam wniosek należy złożyć w oddziale banku. Wniosek ten zawiera informacje dotyczące danych osobowych, finansowych, a także preferencji odnośnie do kwoty kredytu i okresu spłaty. Bank może również poprosić o dostarczenie dokumentów potwierdzających zdolność kredytową.
 3. Przede wszystkim będziemy musieli dostarczyć dokumenty tożsamości, takie jak dowód osobisty lub paszport. Bank będzie również wymagał dokumentów potwierdzających nasze źródła dochodów, takie jak wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach, umowy o pracę czy zeznanie podatkowe.
 4. Historia kredytowa jest istotna, więc bank może zażądać informacji o istniejących kredytach i zobowiązaniach finansowych.
 5. Ponadto, w przypadku zakupu nieruchomości, będziemy musieli dostarczyć umowę przedwstępną lub ofertę zakupu, a także dokumenty związane z samą nieruchomością, takie jak ocena nieruchomości czy informacje o planach zagospodarowania przestrzennego.
 6. Po złożeniu wniosku i dostarczeniu wymaganych dokumentów bank przeprowadzi proces weryfikacji zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka.
 7. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, a bank postanowi udzielić nam kredytu – przedstawi nam ofertę kredytową, w której zostaną określone warunki kredytu, takie jak wysokość rat z uwzględnieniem dopłat w ramach programu rządowego, stopa oprocentowania i okres spłaty.
 8. Po zaakceptowaniu oferty, klient i bank podpiszą umowę kredytową, a środki zostaną przelane na konto kredytobiorcy.

Kredyt 2 procent w Pekao S.A. – oferta i warunki Sprawdź również

Szczegóły kredytu 2 procent w Alior Banku – symulacje

Korzystając z symulacji zdolności kredytowej na stronie banku, można przewidzieć, jak mniej więcej będą wyglądały raty na przestrzeni lat – zarówno w okresie dopłat od państwa, jak i po tym czasie. Za przykład niech posłuży kredyt o wartości 500 tysięcy złotych na 30 lat dla jednego kredytobiorcy, bez wkładu własnego. Bank oferuje marżę na poziomie 2 p.p. i wskazuje wartość wskaźnika średniej kwartalnej stopy procentowej na poziomie 7.140%. Pobiera także opłatę prowizyjną z tytułu gwarancji BGK (1% od kwoty kredytu objętej gwarancją) w wysokości 1000 zł.

Kredyt 2 procent w Alior Bank przewiduje również 4000 zł premii na zakupy.

Według szacunków Alior Banku pierwsza rata kredytu mieszkaniowego wyniesie 2016 zł. W 60. miesiącu koszt kredytu to 2167 zł, natomiast 121. rata – a więc po zakończeniu dopłat od państwa – wyniesie 3208 zł. Ostatnia płatność, w 360. miesiącu, będzie najwyższa i będzie sięgać kwoty 3483 zł. Wyliczenia wskazują także, że przez 10 lat łączna kwota dopłat rządowych to 214 523 zł.

Czy warto skorzystać z pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe?

Rządowy program ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Bezpieczny kredyt to niewątpliwie świetna okazja dla tych, którzy chcieliby zakupić swoją pierwszą nieruchomość, ale wysokie raty kredytów i trudny dostęp do ich zaciągnięcia, skutecznie stają im na drodze. Biorąc bezpieczny kredyt 2 proc., można jednak sporo zaoszczędzić – co w łatwy sposób pokazują choćby symulacje na stronie Alior Banku.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze liczne obwarowania programu, jak warunki, które musi spełnić wnioskodawca jeszcze przed podpisaniem umowy, ale także w późniejszym okresie. Należy pamiętać, że środki mogą być przeznaczone na własne potrzeby mieszkaniowe, a więc nieruchomość nie może być wynajęta przez cały okres państwowych dopłat

Wybierając najlepszą ofertę na kredyt 2 proc., warto zapoznać się dokładnie z kosztami dodatkowymi, które mogą się wiązać z hipoteką. Koszty dodatkowe przy kredycie hipotecznym mogą obejmować:

 • opłatę manipulacyjną za przetworzenie wniosku,
 • koszty ubezpieczenia nieruchomości,
 • koszty notarialne i rejestracyjne związane z nabyciem nieruchomości,
 • marżę i prowizję bankową za udzielenie kredytu.

Te opłaty mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt kredytu hipotecznego, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować je wszystkie i wybrać najlepszą ofertę dostępną na rynku.

Alior Bank, aby podnieść atrakcyjność swojej oferty, przygotował dla klientów specjalną promocję. Przy zaciągnięciu kredytu 2 proc. możemy skorzystać z dodatkowego finansowania na urządzenie nieruchomości. Mowa o 4000 zł do wykorzystania na zakupy u jednego partnerów Alior Banku.

Kredyt 2 procent w Alior Bank: podsumowanie

Kredyt 2 procent w BNP Paribas czy ING Banku Śląskim nie jest jeszcze dostępny, jednak Alior Bank podpisał już umowę z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) i dodał produkt do swojej oferty. To oznacza, że klienci już teraz mogą umówić się na spotkanie z doradcą, sprawdzić, jak wygląda oferta kredytu 2 procent w Alior Bank i złożyć wniosek o kredyt ze wsparciem państwa.

Kredyt 2 procent w Alior Banku stwarza unikalną szansę dla młodych Polaków na realizację swoich planów mieszkaniowych, zapewniając atrakcyjne warunki kredytowe i wsparcie finansowe. Dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2 procent, wielu młodych ludzi może zdobyć swoje wymarzone mieszkanie lub dom, budując solidne fundamenty dla przyszłości i stając się właścicielami swoich pierwszych 4 kątów.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023