Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie szukać ogłoszeń nieruchomości?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 03.01.2023, Data aktualizacji: 04.06.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 8 głosów

Gdzie szukać ogłoszeń nieruchomości?
Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania lub domu, jednak nie wiesz, gdzie znaleźć atrakcyjne oferty nieruchomości? Sprawdź, jak skutecznie szukać ogłoszeń.

Zakup nieruchomości to nie lada wyzwanie, a pierwszym krokiem są oczywiście poszukiwania. Na rynku nie brakuje ofert mieszkań i domów na sprzedaż, jednak mnogość możliwości może przytłoczyć. Pojawia się więc pytanie, gdzie najłatwiej i najskuteczniej znaleźć wymarzone M od dewelopera - tak, aby nie tracić czasu, ale też nie ominąć atrakcyjnych ogłoszeń i wyszukać najlepsze z nich. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • gdzie można znaleźć nieruchomości na sprzedaż
  • jak wyglądają poszukiwania przez poszczególne kanały
  • który sposób jest najlepszy

Portale nieruchomości

Co oczywiste, pierwszy kanał poszukiwań to Internet, a w nim - portale nieruchomości. To specjalne serwisy ogłoszeniowe, które skupiają oferty domów i mieszkań na sprzedaż. Oprócz ofert deweloperskich często zawierają szereg artykułów poradnikowych i eksperckich, które pozwalają lepiej zorientować się w specyfice rynku, zawiłościach transakcji zakupu domu lub mieszkania, a także kwestiach związanych z urządzeniem i wyposażeniem nowego lokum. 

Jednym ze skutecznych narzędzi tego typu jest portal RynekPierwotny.pl, którego szereg udogodnień pozwala oszczędzić czas, ale jednocześnie wnikliwie zapoznać się z ofertą rynku. Do najważniejszych funkcjonalności portalu należą m.in.: porównywarka ofert, inteligentne rekomendacje, spersonalizowana mapa oraz raporty dotyczące rynku nieruchomości w całym kraju.

Prezentowane oferty zawierają dużo zdjęć i wizualizacji, możliwy jest także szybki podgląd lokalizacji inwestycji na planie miasta i wyszukanie kolejnych w pobliżu. Co ważne, poza porównywarką konkretnych mieszkań, w każdej ofercie opis inwestycji zawiera te same elementy, co ułatwia porównanie także ich. Elastyczna wyszukiwarka mieszkań umożliwia wybór interesujących ofert (funkcjonalne kryteria wyboru, np. liczba pokoi, powierzchnia, cena).

Ponadto oferty mogą być posortowane według jednego z kryteriów: ofert polecanych, najnowszych, najtańszych, najtańszych za mkw. oraz terminu oddania lokalu do użytkowania. Interesujące inwestycje lub konkretne już mieszkania można dodać do listy, co pozwoli je zebrać w jednym miejscu i wrócić do przeglądania w dogodnym momencie. Ponadto portal RynekPierwotny.pl stosuje rozwiązania, które pozwalają na szybkie przekierowanie na stronę internetową dewelopera i umówienie spotkania w biurze sprzedaży lub bezpośrednie wysłanie zapytania na temat ceny.

Na podobnej zasadzie funkcjonuje portal GetHome.pl, który udostępnia m.in. oferty w nałożeniu na mapę oraz statystyki regionu. Zakres portalu jest nieco inny, bowiem ogłoszenia dotyczą nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, a także oferty wynajmu.

rynek-pierwotny-wyszukiwarka

Biura pośrednictwa nieruchomości

Choć pośrednicy nie są pierwszym wyborem większości kupujących, stanowią bardzo ciekawą alternatywę podczas poszukiwań wymarzonego M. Biura obrotu nieruchomościami mają w ofercie nowe domy i mieszkania, a obsługujący nas agent może przedstawić ofertę pozyskaną od kilku deweloperów, co pozwala na ogromną oszczędność czasu. Dobry pośrednik potrafi rozpoznać oczekiwania klienta i zaproponować najlepiej dopasowaną ofertę. Ponadto podpowie, jakie są różnice w poszczególnych nieruchomościach oraz jakie lokalizacje cieszą się największym zainteresowaniem.

Pracownicy biur nieruchomości znają lokalny rynek i mogą być dobrym źródłem informacji również w zakresie planów inwestycyjnych miejscowych firm deweloperskich. Jest to więc rozwiązanie niezwykle wygodne - nie trzeba bowiem samodzielnie wyszukiwać ofert, a jedynie przedstawić swoje potrzeby i oczekiwania. Co więcej, skorzystanie z pośrednika nieruchomości to zwykle większe bezpieczeństwo transakcji oraz merytoryczne wsparcie podczas całego procesu zakupowego.

Warto pamiętać, że agencje pobierają prowizję za swoje usługi - zwykle 2-3 proc. wartości nieruchomości. Niektóre biura nie pobierają opłaty od kupujących, a wtedy sprzedający płaci wyższą prowizję, najczęściej podwójną stawkę. W większości przypadków to obie strony transakcji płacą prowizję pośrednikowi.

biura pośrednictwa nieruchomości

Targi mieszkaniowe 

Innym miejscem, gdzie można znaleźć ogłoszenia o nowych inwestycjach deweloperskich, są targi mieszkaniowe. To specjalne wydarzenia branżowe, które organizowane są cyklicznie w wielu polskich miastach - zwłaszcza w miesiącach wiosennych i jesiennych. Uczestnictwo w targach mieszkaniowych to nie tylko świetna okazja, by zapoznać się z najnowszymi ofertami nieruchomości i powstającymi osiedlami, ale także poszerzyć swoją wiedzę i skorzystać z porad ekspertów w różnych dziedzin.

Organizatorzy zapraszają zwykle doradców kredytowych, architektów, specjalistów od aranżacji wnętrz, firmy budowlane i wykończeniowe, a także prawników. Targi to także możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami konkretnych deweloperów, którzy chętnie opowiadają o nowych inwestycjach, ale mogą także odpowiedzieć na nurtujące pytania, przedstawić konkretne oferty (często z dodatkowym rabatem) czy wzory umów. 

Czy warto uczestniczyć w targach mieszkaniowych? Na pewno warto to rozważyć, bowiem takie wydarzenia to niepowtarzalna okazja, by w krótkim czasie zapoznać się z ofertą deweloperów z najbliższej okolicy, porozmawiać z ich przedstawicielami, a także zdobyć wiedzę przydatną podczas zakupu nieruchomości.

 

Strony internetowe deweloperów

Każdy z deweloperów ma swoją stronę internetową, gdzie na bieżąco przedstawia obecnie sprzedawane mieszkania i domy. To rzetelne źródło informacji o metrażu i układzie dostępnych lokali, a także udogodnień danej inwestycji czy dodatkowych elementów, które można kupić (jak miejsce postojowe, garaż czy komórka lokatorska, ale też np. pakiet smart home). Często deweloperzy na swoich stronach umieszczają komunikaty o aktualnych promocjach i rabatach, w wielu przypadkach można też od ręki uzyskać cenę danej nieruchomości.

Szczególnie większe firmy deweloperskie mają rozbudowany system przedstawiania swoich lokali w sprzedaży. Standardem są rzuty mieszkań, widoki 2D i 3D, a także 360 stopni, które pozwalają na „spacer” po nieruchomości. Popularne są także wizualizacje samego mieszkania, jak również całych osiedli - wszystko po to, aby klientowi było łatwiej wyobrazić sobie, jak docelowo będzie wyglądała inwestycja. Portale deweloperskie pozwalają na pobranie karty lokalu, dodanie do listy ulubionych oraz wysłanie bezpośredniego zapytania o daną nieruchomość. 

strony internetowe deweloperów

Ogłoszenia nieruchomości w prasie

Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach sprzedaż odbywa się już tylko za pośrednictwem Internetu, ten nie wyparł jeszcze nieco starszych metod. Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości z powodzeniem można znaleźć w lokalnej prasie. Nie brakuje także banerów informujących o nowych inwestycjach deweloperskich. W takiej sytuacji trudno o szczegóły konkretnych lokali, jednak ogłoszenia w dziale nieruchomości w gazetach lokalnych i regionalnych pozwalają zorientować się w ofercie miejscowego rynku.

Deweloperzy prezentują w nich planowane i realizowane inwestycje, przekazują podstawowe informacje dotyczące lokalizacji, ceny, standardu itp. Pozostałe informacje - rzuty mieszkań, dane o udogodnieniach na terenie osiedla i w najbliższej okolicy, terminie oddania mieszkań do użytkowania itp. - trzeba uzyskać samemu podczas rozmowy telefonicznej lub wizyty w biurze sprzedaży. Część informacji można także znaleźć np. na stronie internetowej firmy deweloperskiej, o czym już wspominaliśmy.

Media społecznościowe

Coraz większą popularnością cieszą się profile inwestycji deweloperskich w mediach społecznościowych. W ten sposób można również poszukiwać ogłoszeń w konkretnym mieście lub dzielnicy. Takie strony często spełniają funkcję internetowego „dziennika budowy”, a deweloperzy zamieszczają na nich sporo aktualności, zdjęcia z poszczególnych etapów inwestycji, wizualizacje budynków, wnętrz itp., a na dodatek można się spodziewać szybkiej odpowiedzi na pozostawioną wiadomość. Jest to więc wygodna ścieżka, by uzyskać pierwsze szczegóły, które pozwolą na podjęcie decyzji, czy w ogóle warto umówić się na spotkanie w biurze sprzedaży. 

media społecznościowe

Podsumowanie

Ogłoszeń o nowych inwestycjach deweloperskich nie brakuje, a szukający wymarzonego M może czuć się nawet nieco przytłoczony. Najważniejsze w poszukiwaniach jest określenie własnych potrzeb. Czego właściwie szukamy? Kawalerki, 2- a może 4-pokojowego lokalu? Czy zależy nam na balkonie albo ogródku? Jaka lokalizacja jest dla nas dogodna?

Oczywiście na decyzję zakupową ma wpływ jeszcze wiele czynników, ale odpowiedzi na tak zadane pytania pozwolą stworzyć pierwszy zarys, a dzięki niemu łatwiej będzie rozpocząć poszukiwania.

Jeśli szukamy mieszkania lub domu dla własnej rodziny, nie na wynajem, które ma nam służyć przez najbliższych kilka czy kilkanaście lat, warto poświęcić nawet nieco więcej czasu, ale znaleźć wymarzoną nieruchomość. Ścieżki poszukiwań można ze sobą połączyć i np. po znalezieniu ogłoszenia w prasie o nowym osiedlu, odszukać je na portalu nieruchomości, by sprawdzić szczegóły dostępnych lokali.

Jak szukają kobiety, a jak mężczyźni? Zobacz

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023