Dom typu stodoła – hit czy kit?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.09.2022, Data aktualizacji: 07.11.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 113 głosów

Dom typu stodoła - zalety i wady
Chcesz wybudować dom i zastanawiasz się nad projektem w stylu nowoczesnej stodoły? Nie wiesz, ile kosztuje budowa takiego domu i jakie są jego zalety i wady? Przeczytaj poradnik ekspertów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się dom typu stodoła,
 • jakie są różnice między tym typem budownictwa a bardziej "tradycyjnym",
 • jakie są zalety i wady domów typu stodoła.

Charakterystyka domu typu stodoła

Domy typu stodoła są odpowiedzią na potrzebę prostoty i minimalistyczno – ekonomiczną wersją wygodnego miejsca do życia. Osobom, którym zależy na prostej, energooszczędnej bryle, bez wykuszy, wieżyczek, załamań dachu i innych dodatków generujących koszty, dom typu nowoczesna stodoła może sprawdzić się idealnie.

Charakterystyczną cechą stodoły od początku jej istnienia jest prostokątna bryła budynku pokryta dachem dwuspadowym bez okapu. Rzadko zdarzają się odstępstwa od tej prostej reguły, ponieważ chodzi nie tylko o łatwość wykonania, ale także o jak największe zminimalizowanie kosztów. Im prostsza bryła, tym lepsze parametry cieplne budynku.

Budujący wiedzą również, że wszelkie udziwnienia zwiększają koszty budowy. Często projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły są parterowe (czasem z poddaszem użytkowym), choć coraz większą popularnością cieszy się nowoczesna stodoła z garażem czy nowoczesna stodoła z antresolą.

Tak jak i bryła całego budynku, taki i wnętrze domu typu stodoła utrzymane jest w duchu rzeczywistych potrzeb z nastawieniem na użytkowość i wygodę. Nie ma tu zbędnych pokoi, wielkich łazienek, niewykorzystanego metrażu. Tutaj wszystko jest przemyślane, funkcjonalne i ekonomiczne. Ważnym elementem budowy jest wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości światła.

Maksymalne doświetlenie i dogrzewanie budynku za pomocą promieni słonecznych uzyskuje się za pomocą dużych, przeszklonych powierzchni na południowej stronie budynku. Przyglądając się projektom domów typu stodoła, ogromne okna są także cechą charakterystyczną. Przeszklenia sprawiają, iż bryła nabiera wyjątkowo modernistycznego charakteru i staje się atrakcyjna dla tych osób, którzy marzą o nowoczesnym designie. Minusem tego typu rozwiązań jest konieczność mycia wielkich powierzchni, co dla niektórych może okazać się zbyt męczące.

Oprócz tego to, co wyróżnia dom w stylu nowoczesna stodoła (czyli tzw. modern barn house) to prosta konstrukcja na planie prostokąta, otwarte przestrzenie i naturalne materiały (elewacja najczęściej jest wykonana z drewna lub cegły). Należy też podkreślić, że dom nowoczesna stodoła jest zazwyczaj budynkiem ekonomicznym w utrzymaniu - zwłaszcza, jeśli budujący zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę i pompę ciepła.

dom stodoła

Dom typu stodoła czy tradycyjny - różnice

Projekty domów typu nowoczesna stodoła różnią się od projektów domów tradycyjnych przede wszystkim ogromnymi oknami (często przeszklone są całe ściany). To sprawia, że nowoczesne domy stodoły wydają się bardziej przestronne od domów tradycyjnych.

Kolejna różnica dotyczy rozkładu pomieszczeń. Zazwyczaj możliwości aranżacyjne domów typu stodoła są znacznie większe - rozkład jest zaprojektowany w taki sposób, by było jak najmniej korytarzy, wnęk czy niewielkich pomieszczeń, które trudno jest zagospodarować.

Domy w stylu nowoczesnej stodoły wyróżniają się też tym, że są tanie w budowie. Koszty realizacji projektu nowoczesnej stodoły są zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku domów tradycyjnych. To zresztą właśnie niższe koszty budowy domu w stylu stodoła sprawiają, że na tę opcję decyduje się coraz więcej osób.

Na jakiej działce sprawdzi się dom typu nowoczesna stodoła?

Projekty domów nowoczesna stodoła najczęściej interesują osoby, które posiadają działki na terenach wiejskich lub podmiejskich. Dodatkowo ten typ budownictwa świetnie sprawdzi się na wąskiej działce (czyli takiej, która ma mniej niż 23 metry szerokości). Wszystko dzięki temu, że dom typu stodoła to zazwyczaj zwarta bryła na planie prostokąta - dzięki czemu można nie tylko postawić dom o nieco większej powierzchni, ale też zachować dużą strefę ogrodową.

dom stodoła - działka

Dom typu stodoła - z pozwoleniem czy bez?

Kwestia konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie jest uzależniona od kategorii domów, a od wielkości powierzchni użytkowej planowanego budynku. Obecnie pozwolenie należy uzyskać w przypadku budowy domu o wielkości ponad 70 mkw. Warto jednocześnie wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 r. uzyskanie pozwolenia nie będzie konieczne nawet przy budowie większego domu - o ile będzie on przeznaczony na użytek własny inwestora i będzie mieć maksymalnie dwie kondygnacje.

Tym samym osoby, które planują na własny użytek budowę niewielkiego domu o powierzchni poniżej 70 mkw., nie muszą obecnie uzyskiwać pozwolenia na budowę. Należy jednocześnie pamiętać, że brak konieczności uzyskania pozwolenia nie sprawia, że inwestor nie musi dopełniać innych formalności - takich jak choćby zgłoszenie budowy.

Ile kosztuje budowa domu typu nowoczesna stodoła?

Osoby, które chcą obniżyć koszty budowy domu, często decydują się właśnie na budynek typu stodoła. Ostateczne koszty realizacji projektu domu stodoła są zazwyczaj niższe, niż w przypadku domów tradycyjnych.

Koszt samego projektu jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze, istotne jest to, czy budującego interesuje gotowy projekt domu, czy też woli projekt indywidualny, dopasowany do jego potrzeb. W przypadku gotowych projektów domów typu stodoła koszty są niższe i mogą wynieść od ok. 1000 do ok. 5000 zł (w przypadku bardziej skomplikowanych projektów).

Z kolei projekt indywidualny najczęściej kosztuje znacznie więcej (od ok. 7000 zł wzwyż). Oprócz tego istotne są takie czynniki jak powierzchnia domu czy nietypowe rozwiązania.

Jeśli chodzi o koszty budowy domu w stylu stodoła, szacuje się, że postawienie stanu surowego budynku o powierzchni ok. 100 m2 może kosztować od ok. 150 do 400 tys. zł (w zależności od użytych materiałów, technologii, tego jakie ma być wykończenie elewacji itd.). Należy jednak mieć na uwadze, że koszty materiałów budowlanych i stawki ekip budowlanych stale rosną.

To oznacza, że osoby, które planują budowę domu muszą zaplanować nieco większy budżet, ponieważ koszty mogą wzrosnąć już w trakcie realizacji projektu. Aby zapobiec temu, że wydatki nieoczekiwanie wzrosną w trakcie budowy, warto zdecydować się na dom prefabrykowany; koszty w takim wypadku znane są z góry.

Oprócz tego nie można zapominać o tym, że dodatkowe koszty generują również formalności. Na przykład opłata skarbowa za pozwolenie na budowę kosztuje złotówkę od każdego metru kwadratowego budynku (przy czym nie więcej niż 539 zł). Do tego jednak należy doliczyć koszt uzyskania załączników, które trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

Mowa m.in. o mapie do celów projektowych, wypisie i wyrysie z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (a jeśli nie ma MPZP, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy). W niektórych sytuacjach niezbędne jest zresztą uzyskanie dodatkowych opinii i pozwoleń (np. decyzji środowiskowej, opinii konserwatora zabytków itd.). Koszty związane z formalnościami to nawet kilka tysięcy złotych.

dom stodoła - ile kosztuje

Zalety i wady

Prosta bryła domu zapewnia sporą funkcjonalność - możliwości aranżacyjne w przypadku domów typu stodoła są bardzo duże. To jedna z naczelnych zalet tego rodzaju budownictwa, ale jest ich znacznie więcej. Kolejną jest nowoczesność architektoniczna budynku; duże okna (lub wręcz przeszklone ściany) sprawiają, że dom jest odpowiednio doświetlony.

Oprócz tego domu typu stodoła przypadną do gustu również osobom, które cenią sobie elegancką prostotę; projekty cechuje ogromny minimalizm. Zaletą jest również dwuspadowy dach, zwłaszcza zimą - śnieg nie zatrzymuje się na dachu budynku.

Nie należy też zapominać o tym, że w przypadku domu typu stodoła łatwo wykonać dom energooszczędny lub pasywny, dzięki czemu koszty ogrzewania czy inne koszty eksploatacji są znacznie niższe. Do zalet trzeba zaliczyć też możliwość zminimalizowania mostków termicznych, stosunkowo niedługi czas budowy czy wysoką uniwersalność tego typu architektury.

Warto mieć jednak świadomość, że minimalistyczny dom typu stodoła ma jednak również pewne wady. Zalicza się do nich np. wyższy koszt stolarki okiennej i drzwiowej ze względu na nietypowe parametry. Domy typu stodoła co do zasady pozbawione są też balkonów (możliwe jest jedynie wykonanie tarasu). Oprócz tego brak okapu wymusza konieczność zaprojektowania systemu skutecznego odprowadzania wody, w innym wypadku może dochodzić do zalewania.

Podsumowanie

Dom typu stodoła z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią efektowne, ale jednocześnie proste i minimalistyczne rozwiązania. Warto wybrać projekt domu typu stodoła, jeśli budującemu zależy przede wszystkim na dobrym oświetleniu budynku, dużej funkcjonalności, niższych kosztach eksploatacji czy obniżeniu kosztów budowy w porównaniu do tradycyjnego domu.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: