Ogrodzenie z żywopłotu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 24.09.2019, Data aktualizacji: 24.11.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 41 głosów

Żywopłot - tanie ogrodzenie
Nie jesteś przekonany do ogrodzeń tradycyjnych? Zainwestuj w żywopłot! Dlaczego warto? Jak dbać o żywopłot?

Jeśli nie jesteście przekonani do ogrodzeń tradycyjnych, takich jak płoty czy siatki ogrodzeniowe, możecie zainwestować w zieloną ścianę, czyli żywopłot, który świetnie sprawdzi się samodzielnie, jak i w połączeniu z klasycznymi rozwiązaniami. Podpowiemy Wam jakie rośliny sprawdzą się w tym przypadku najlepiej oraz jak je pielęgnować, aby skutecznie chroniły dostępu do posesji oraz osłaniały ją przed wiatrem, tworząc przytulne zakątki.

Z tego artykułu dowiesz się m.i.n:

 • jakie są zalety żywopłotu
 • jak go pielęgnować
 • jakie rośliny są najbardziej odpowiednie na żywopłot 

Zalety żywopłotu i jego pielęgnacja

Do najważniejszych zalet zielonego ogrodzenia należy mnogość możliwości ich wykonania. Istnieje bowiem wiele roślin, z których mogą zostać utworzone. Niekwestionowaną zaletą jest też fakt, iż chronią dostępu do posesji oraz dobrze utrzymane są elementem niezwykle ozdobnym. Ważną cechą żywopłotów jest także mniej doceniany fakt, iż z biegiem lat, rośliny rozrastają się, dając schronienie ptakom – zyskujemy wielu pomocników do walki z nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Żywopłot jest też bardzo dobrym rozwiązaniem, które dobrze chroni posesję przed wiatrem i odpowiednio pielęgnowany pomoże stworzyć przytulną przestrzeń.

Warto jednak pamiętać, że aby żywopłot dobrze się prezentował, powinien być dobrze oświetlony z każdej strony. Te części zielonego ogrodzenia, które będą znajdowały się w cieniu, rozwijały się będą znacznie słabiej, chyba że dana roślina jest cieniolubna. Na co warto zwrócić uwagę w tym wypadku? Rośliny formowane w taki sposób, aby tworzyły żywopłot, rosną w dość dużym zagęszczeniu, przez co stają się dla siebie konkurencją podczas pobierania wody i 'pokarmu' z gleby. Żeby zapobiec szybkiemu jej wyjałowieniu, warto zwrócić uwagę na jakość podłoża, na którym posadzone zostaną rośliny.

Do ważnych zadań w utrzymaniu żywopłotu należą więc: nawożenie, podlewanie, ściółkowanie podłoża i oczywiście przycinanie. Im lepiej zadbamy o rośliny na żywopłot, tym piękniej będzie się on prezentował. Podcinanie to nie łatwa sztuka i większość gatunków roślin wymaga specjalnego traktowania. Gatunki roślin, które tracą liście jesienią oraz żywopłoty szybo rosnące powinny być przycinane jeszcze przed końcem zimy, lub bardzo wczesną wiosną (lub także dodatkowo latem).

Rośliny, które nie gubią liści, formujące żywopłot zimozielony oraz iglaki należy przycinać z kolei jeszcze przed rozpoczęciem lata, czyli w maju lub na początku czerwca. Zanim zaplanujecie podcinanie, sprawdźcie, czy w Waszych żywopłotach nie znajdują się gniazda ptaków – w takim wypadku powinniście wstrzymać się z cięciem do czasu, aż pisklaki nie zostaną wyprowadzone, czyli w lipcu.

Rośliny na żywopłot

Decydując się na zielone ogrodzenie macie do wyboru wiele gatunków roślin, które odpowiednio pielęgnowane świetnie spełnią powierzoną im funkcję. Jeśli marzy Wam się bardzo wysoki żywopłot, w tym wypadku osiągający wysokość nawet do 5 m, powinniście rozważyć buk zwyczajny. Roślina ta bardzo dobrze nadaje się do tworzenia solidnych, zielonych ścian. Buk zrzuca co prawda liście na zimę, przysparzając nam trochę pracy, niemniej gałęzie, które pozostają, w dalszym ciągu tworzą szczelne ogrodzenie, co wpływa na jego popularność.

Do zalet buku zwyczajnego należy także fakt, iż nie nie musi być z każdej strony idealnie oświetlony. Roślina ta nie wymaga także precyzyjnego strzyżenia, niemniej należy wykonywać to regularnie, ponieważ w innym wypadku żywopłot będzie się przerzedzał. Kolejną rośliną, z której można uformować piękną, zieloną ścianę jest grab pospolity. Do jego niekwestionowanych zalet zaliczyć powinniśmy to, iż bardzo dobrze rozwija się zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Odpowiednio pielęgnowany i regularnie podcinany utworzy wysoką, nawet kilkumetrową ścianę, niemniej potrwa to kilkanaście lat.

Jeśli zależy Wam na szybszym efekcie, powinniście zdecydować się na zakup dużych sadzonek, najlepiej gęste i dobrze rozrośnięte. Jeśli zależy Wam na roślinie długowiecznej, która raz posadzona będzie służyła nie tylko Wam, ale też kolejnym pokoleniom, powinniście rozważyć żywopłot z cisa pospolitego, który rożnie aż do 4 metrów i świetnie pozwala się przycinać. Żywopłot z cisa pospolitego jest zimozielony i jego ciemnozielonymi igłami możecie cieszyć się przez cały rok.

Co ciekawe roślina ta, jest tak plastyczna w przycinaniu, że nadaje się bardzo dobrze do formowania rzeźb ogrodowych. Warto jednak wiedzieć, zwłaszcza mając małe dzieci, które biegają w ogrodzie, iż jest to roślina trująca – wszystkie jej części, poza czerwonymi osnówkami nasion, które są jadalne dla ptaków, pod żadnym pozorem nie powinna być spożywana. Żywopłot z cisa jest więc piękny i trwały, ale należy postępować z nim ostrożnie i pamiętać o bezpieczeństwie najbliższych.

Dla osób, które marzą o wspomnianych wyżej zielonych rzeźbach, a nie tylko ścianach w formie ogrodzenia do gustu przypadnie bukszpan wiecznie zielony. Do jego zalet należy przede wszystkim to, iż można z niego tworzyć zarówno wysokie, jak i niskie żywopłoty oraz poprzez przycinanie uzyskiwać przeróżne, nawet bardzo skomplikowane kształty. Bukszpan dość szybko się rozrasta, potrzebuje więc regularnego przycinania, najlepiej dwa razy w roku do wymaganego przez Was kształtu oraz delikatnych poprawek przez cały sezon.

Warto wiedzieć, że tak jak i w przypadku cisa i z bukszpanem zachować należy ostrożność, liście jego są bowiem trujące. Roślina ta bardzo dobrze rozwija się w półcienistych i cienistych, zacisznych miejscach, nie potrzebuje zbyt dużego nasłonecznienia.

Bukszpan jest również rośliną zimozieloną, która nie gubi liści. Warto zwrócić także uwagę na żywopłoty formowane gatunków, których liście przybierają barwy inne niż zielone, takie jak na przykład Berberys Thunberga (kolory zależą od odmiany – purpurowe, które przebarwiają się na czerwony, zielone, które przebarwiają się na żółto) krzewuszka cudowna (przebarwia się z zielonego na czerwony) czy irga błyszcząca (przebarwia się z zielonego na czerwony).

Nie można zapomnieć też o popularnych iglakach, takich jak modrzew, czy jałowiec wirginijski, czy bardzo popularna tuja.

Zielona ściana – czy warto?

Jeśli zależy Wam na tym, aby żywopłot cieszył oko szybciej, niż za kilkanaście lat powinniście, jak już wspomnieliśmy, zdecydować się na duże sadzonki. Cena żywopłotu będzie w tym wypadku wyższa, ponieważ im większa sadzonka, tym więcej za nią zapłacicie. Niemniej jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie (zwłaszcza dla niecierpliwych) niż posadzenie bardzo małych roślin.

Żywopłot szybkorosnący to kolejne rozwiązanie. Do roślin, które nie każą na siebie zbyt długo czekać, należą przede wszystkim: jałowiec, szczególnie odmiana chińska, świerk serbski oraz wspomniana wyżej tuja (choć w tym wypadku lepiej sprawdzą się większe sadzonki).

Co ciekawe, na targach roślin kupić można także gotowe moduł żywopłotów, hodowanych w skrzynkach i cieszyć się ogrodzeniem w bardzo krótkim czasie. Cena żywopłotu, na który nie przyjdzie nam czekać latami, jest jednak wysoka i zależy między innymi od ilości kupionych modułów czy sadzonek. Żywopłot wymaga pracy i pielęgnacji, jest jednak wspaniałą ozdobą ogrodu oraz posiada wiele zalet, o których wspomnieliśmy powyżej. Trudno porównywać cenę żywopłotu do tradycyjnych ogrodzeń, choć najczęściej zielona wersja będzie tańsza, choć formowała się będzie z czasem. Niecierpliwi zapłacą więcej za gotowe moduły,a Ci którzy będą chcieli dłużej poczekać napewno oszczędzą.

 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: