Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak kupić mieszkanie bez wychodzenia z domu?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 19.09.2022, Data aktualizacji: 08.01.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 73 głosów

Jak kupić mieszkanie bez wychodzenia z domu?
Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości? Pomoże w tym technologia, która usprawni proces zakupowy. Z jakich rozwiązań warto korzystać przy kupnie mieszkania? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie rozwiązania zyskują na popularności
  • co przy rezerwacji mieszkania można zrobić przez Internet,
  • jakie są zalety stosowania nowych udogodnień.

Strona internetowa dewelopera

Zakup mieszkania - niezależnie czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego - to ogromne wydarzenie w życiu większości ludzi. Jeszcze do niedawna ogłoszeń o sprzedaży mieszkania poszukiwano głównie w prasie lokalnej, na banerach czy słupach ogłoszeniowych.

Dziś te metody promocji ogłoszeń nadal są aktualne, jednak zostały w dużej mierze zastąpione przez oferty online. Dzięki nim klienci są w stanie - bez konieczności wychodzenia z domu - ocenić wstępnie stan nieruchomości i zobaczyć, jak lokal wygląda w środku. Dodatkowo w treści większości ofert znajduje się dokładny opis nieruchomości.

Obecnie oferty mieszkań z rynku wtórnego najczęściej zamieszczane są na portalach ogłoszeniowych. Co jednak, jeśli ktoś chce kupić mieszkanie od dewelopera? Nieruchomości z rynku pierwotnego można szukać m.in. na stronach internetowych deweloperów. Zazwyczaj firmy deweloperskie umieszczają tam pełną ofertę i katalog realizowanych inwestycji. Klient może dzięki temu łatwo zdobyć wszystkie interesujące go informacje - od opisu inwestycji, aktualnego etapu budowy, poprzez rozkład lokali i ich metraż, aż po przewidywaną datę ukończenia budowy.

Osoby szukające mieszkania z rynku pierwotnego może jednak irytować fakt, że niewielu deweloperów podaje na stronie internetowej informację o cenie poszczególnych lokali; najczęściej potencjalny klient musi skontaktować się z biurem sprzedaży telefonicznie lub mailowo. Brak ceny nieruchomości na stronie dewelopera skutecznie zniechęca część klientów do poświęcenia inwestycji większej uwagi.

Serwisy nieruchomościowe - rynekpierwotny.pl

Ofert lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego warto również szukać na serwisach nieruchomościowych. RynekPierwotny.pl jest największym serwisem tego typu w Polsce - swoje ogłoszenia zamieszczają na naszych łamach deweloperzy z całej Polski. W przypadku chęci kupna mieszkania z rynku pierwotnego nie trzeba orientować się, którzy deweloperzy realizują inwestycje w danej okolicy.

W wyszukiwarce na stronie wystarczy wpisać, jaka lokalizacja interesuje osoby szukającej nieruchomości do kupna. Możliwe jest również wskazanie, jaką minimalną i maksymalną powierzchnię powinien mieć lokal mieszkalny do kupna, na którym piętrze się znajduje czy ile ma pokoi. Można też wyszukiwać nieruchomości kierując się kryterium w postaci terminu oddania inwestycji do użytku.

rynekpierwotny

Zdalna obsługa klienta

Obecnie technologia pomaga osobom planującym zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego nie tylko w znalezieniu ofert sprzedaży, ale również - przyspiesza cały proces kupna mieszkania. Mowa m.in. o zdalnej obsłudze klienta, która nie ogranicza się jedynie do przesłania potencjalnemu klientowi oferty na wskazany przez niego adres e-mail.

Teraz coraz częściej osoba zainteresowana ofertą nowego mieszkania od dewelopera może odbyć wideo rozmowę z przedstawicielem biura sprzedaży. Podczas takiej rozmowy online sprzedawca odpowie na wszystkie pytania potencjalnego klienta. Z kolei osoba chcąca kupić mieszkanie na rynku pierwotnym nie musi udawać się specjalnie do biura sprzedaży. To pozwala zaoszczędzić czas, który potencjalny klient musiałby poświęcić na dojazd do biura i powrót (zwłaszcza, jeśli biuro jest mocno oddalone od miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej kupnem mieszkania). Warto zresztą pamiętać, że wielu klientów decyduje się na zakup nieruchomości w zupełnie innym mieście niż to, w którym mieszka. Z tego względu spotkania online mają jeszcze większe znaczenie.

Należy też nadmienić, że wstępnej rezerwacji mieszkania można dokonać online - bez konieczności wizyty w biurze.

zdalna obsługa

Dokumentacja online

Znaczącą rolę odgrywa również dokumentacja online. Obecnie większość deweloperów przesyła potrzebne dokumenty rezerwacyjne (takie jak np. umowa przedwstępna) elektronicznie. Dzięki temu przyszły właściciel mieszkania może bez pośpiechu zapoznać się z zapisami umowy. Dodatkowo w większości przypadków możliwe jest wydrukowanie takiej umowy, podpisanie jej i odesłanie skanu do dewelopera.

Niektórzy deweloperzy idą zresztą o krok dalej - i umożliwiają podpisanie umowy rezerwacyjnej za pośrednictwem specjalnej platformy, bez konieczności drukowania i skanowania dokumentu np. Develia czy Echo Investment.

Klient powinien jedynie dopilnować, by w umowie rezerwacyjnej znalazł się termin podpisania umowy deweloperskiej. Jeśli taki zapis jest w dokumencie, po podpisaniu umowy rezerwacyjnej na odległość klient może bez przeszkód dokonać opłaty rezerwacyjnej. Deweloper jest zobowiązany do podpisania umowy deweloperskiej we wskazanym terminie.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że aby dopełnić formalności, umowę deweloperską trzeba już podpisać w kancelarii notarialnej. Podobnie jest, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny. O ile wstępne badanie zdolności kredytowej można jeszcze wykonać online, posiłkując się np. kalkulatorami udostępnianymi na stronach banków, o tyle kredyt na mieszkanie można wziąć jedynie stacjonarnie, udając się do placówki banku.

dokumentacja online

Dodatkowe udogodnienia (wirtualne spacery, makiety, wizualizacje)

Kupując mieszkanie można też liczyć na dodatkowe udogodnienia. Coraz częściej szukając mieszkania na rynku wtórnym lub nieruchomości od dewelopera, można natrafić na ogłoszenia, w których umieszczone są przykładowe wizualizacje lokalu. Dzięki temu potencjalny klient może szybciej zdecydować się na wybór mieszkania z ogłoszenia - dzięki wizualizacji ma świadomość, jak mógłby je urządzić.

Innym świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na lepsze wyobrażenie sobie, jak lokal wygląda w rzeczywistości (lub jak będzie prezentować się po zakończeniu inwestycji deweloperskiej), jest wirtualny spacer. To multimedialna prezentacja stworzona w taki sposób, by oglądający miał wrażenie, że znajduje się wewnątrz lokalu; możliwe jest obracanie, przybliżanie czy oddalanie obrazu (oczywiście w ograniczonym zakresie). Dzięki temu oglądającemu łatwiej zorientować się w rozkładzie mieszkania i zdecydować, czy będzie spełniać jego potrzeby.

Ciekawym rozwiązaniem są również makiety - na nich znacznie lepiej niż na rzucie mieszkania widać, jak duże meble i innego rodzaju wyposażenie można umieścić w danym wnętrzu.

Rozwiązania pandemiczne nie tylko w trudnych czasach

Nie da się ukryć, że wdrożenie części rozwiązań wymienionych wyżej wymusiła pandemia koronawirusa. Mowa m.in. o spotkaniach online. O ile wcześniej poszukiwanie mieszkania często rozpoczynało się od wizyty w biurze sprzedaży dewelopera, tak teraz spotkania wideo są coraz popularniejsze - zwłaszcza, że są wygodne dla obu stron. To samo dotyczy podpisywania umowy rezerwacyjnej; strony mogą wysłać i odesłać dokument w dogodnym dla siebie momencie (dbając co najwyżej o to, by zmieścić się w wyznaczonym terminie). Nie muszą w tym celu umawiać się na osobne spotkanie w biurze. Dopiero w przypadku umowy deweloperskiej podpisują dokument u notariusza.

szukanie mieszkania online

Podsumowanie

Technologia - zwłaszcza przez ostatnie dwa lata - mocno wpłynęła na rynek nieruchomości i proces zakupu mieszkania. Są to jednak zmiany pozytywne, ponieważ pozwalają zaoszczędzić czas. Klienci mogą więcej kwestii dotyczących nieruchomości zweryfikować online, możliwa jest też wymiana części dokumentów czy wideo spotkanie z przedstawicielem biura sprzedaży.

Księgi wieczyste online Sprawdź

Bez wątpienia rozwiązania online nie przyjęły się jeszcze tak dobrze na rynku wtórnym - zwłaszcza, jeśli właścicielowi mieszkania zależy na samodzielnej sprzedaży nieruchomości, bez pomocy profesjonalisty. Jest jednak szansa, że w najbliższej przyszłości również osoby fizyczne sprzedające mieszkanie czy dom będą starały się wyjść naprzeciw klientom i więcej formalności dopełniać za pośrednictwem Internetu.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • HW

    Bałabym sie kupować w ciemno. Jak szukałam mieszkania dla siebie to obejrzałam dokładnie kilka i wybrałam osiedle pod dębami na Płochocińskiej w Wawie. Rozwojowa dzielnica, dobra lokalizacja i żadnych przykrych niespodzianek po zamieszkaniu.

    29 marca 2020, 23:13

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023