Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wybieramy armaturę łazienkową

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.03.2021, Data aktualizacji: 13.05.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Armatura łazienkowa - jak wybrać?
Wybór armatury łazienkowej nie jest prostym zadaniem, biorąc pod uwagę bogatą ofertę producentów. Jak wybrać odpowiednią baterię umywalkową, wannową i prysznicową? Czym kierować się przy wyborze armatury łazienkowej? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Właśnie stoisz przed decyzją o zakupie armatury łazienkowej? To świetnie! Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad i ciekawych inspiracji, dzięki którym wybierzesz baterię idealnie dopasowaną do Twojego wnętrza. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje armatury łazienkowej
  • ile kosztuje bateria łazienkowa
  • czy baterie bezdotykowe wpływają na mniejsze zużycie wody

Armatura łazienkowa - od czego zacząć? 

Asortyment baterii do łazienek, choć często bagatelizowany, ma ogromny wpływ na wygodę i wygląd pomieszczenia kąpielowego. Decydując się na ich zakup, nawet od znanych producentów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Są nimi spójność stylistyczna z aranżacją pomieszczenia, funkcjonalność, bezawaryjność i komfort użytkowania, ale także higiena, łatwość utrzymania w czystości czy ograniczenie zużycia wody. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze armatury łazienkowej? 

Armatura łazienkowa - baterie wannowe

Budżet - istotna kwestia 

Zakup odpowiedniej armatury łazienkowej należy do dość kosztownych inwestycji i warto dobrze się do tego przygotować. Zdarza się, że remont i sprawy z nim związane tak bardzo pochłaniają czas i uwagę, że wybór baterii wydaje się najmniej istotny. Nic jednak bardziej nie denerwuje w nowym wystroju łazienki od cieknącego po miesiącu kranu.

Inwestując w poważny remont i skupiając się na dużych efektach, często zapominamy o detalach, które o swojej ważności przypominają dopiero później, kiedy się psują. Celowo wspomnieliśmy o dość wysokich kosztach dobrych urządzeń. Nie warto inwestować w najtańsze propozycje, których rzeczywiście jest sporo  na sklepowych półkach. 

Po pierwsze, o baterii umywalkowej powinieneś  pomyśleć zanim zaplanujesz remont - warto kupić ją na spokojnie. Warto zasięgnąć w tym celu rady fachowca. Odpowiednio wybrane akcesoria łazienkowe będą służyć przez długie lata. W praktyce wygląda to tak, że im bardziej atrakcyjna cena, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że możemy zapewnić sobie sortyment, który będzie wyróżniać wysoka jakość wykonania.

Ile kosztuje bateria łazienkowa? Ceny podstawowych modeli baterii umywalkowych zaczynają się już od 100 zł, baterii wannowych od 150 zł. Oryginalna i nowoczesna bateria zwykle jest droższa od tańszego, prostego i chromowanego modelu. Jednak należy uważać, ponieważ ten drugi rodzaj również może być drogi, ponieważ różni się między sobą jakością użytych materiałów. Tańsze mają cienką chromowaną powłokę, która z biegiem czasu może zmatowieć, a w dodatku jest podatna na zarysowania. W droższych modelach jest zastosowana grubsza warstwa pokrywająca korpus. Wyróżnia się też specjalną powierzchnią zabezpieczającą przed zarysowaniem i matowieniem.

bateria łazienkowa

Jakość wykonania

Wybór armatury do łazienki jest ogromny. W ofercie znajdziesz różnorodne kształty i style baterii umywalkowych i wannowych. Decydując się na zakup należy odpowiedzieć na pytanie, na jakim komforcie użytkowania Ci zależy i ile będziesz z niej korzystać

O ile nie jest to domek letniskowy, odpowiedź zwykle jest podobna – codziennie. Jeśli coś ma służyć każdego dnia, przez kilka kolejnych lat, powinno być solidnie wykonane i mieć gwarancję jakości. Czy warto więc kierować się chwilowym impulsem i inwestować w awangardowe lub retro rozwiązania, które niekoniecznie muszą być funkcjonalne lub są trudne do utrzymania w czystości? Wysokiej jakości armatura zapewnia odpowiedni standard użytkowania dla każdej łazienki i jej właściciela.

Proporcje - słowo klucz 

Proporcje są bardzo ważne, ponieważ kiedy zestawimy mały kran z dużą umywalką, musimy się spodziewać, że nie będą ze sobą harmonijnie współgrać. Ważne jest, aby kran dopasować do kształtu wanny czy umywalki - gdy wylewka będzie zbyt krótka, woda nie spłynie wprost do niecki. W konsekwencji będzie rozpryskiwać się po ściankach i wszędzie wokół. Jeśli natomiast wybierzesz zbyt wysoką i nie zamontujesz jej w głębokiej umywalce czy wannie, również będzie się rozpryskiwać. To właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i dokładne dopasowanie baterii do wielkości urządzeń. 

Armatura łazienkowa - rodzaje 

Bateria łazienkowa powinna być dopasowana do rodzaju umywalki czy wanny. Producenci sprzętów i urządzeń sanitarnych oferują szeroki wybór armatury łazienkowej. Możesz wybierać spośród bogatej oferty baterii przeznaczonych do montażu ściennego natynkowego lub podtynkowego, a także modeli stojących i wolnostojących. Te ostatnie doskonale komponują się z modelami niestandardowymi.

Elementy armatury 

W skład armatury wchodzi korpus i wylewka - najczęściej z mosiądzu. To powoduje, że są bardzo trwałe. Tutaj natomiast warto zwrócić uwagę na jakość stopu. Można to zrobić porównując wagę poszczególnych modeli. Im będzie cięższy, tym lepszy. Dlaczego? Zazwyczaj oznacza to, że ma grubsze ścianki mniej podatne na zniszczenia, przez co jest solidniejszym rodzajem.

Warto również sprawdzić materiał, z którego są wykonane głowice odpowiedzialne za regulację przepływu wody. Najtrwalsze i najpopularniejsze są ceramiczne. Niestety zdarzają się także plastikowe, które nie przetrwają długo, szczególnie używane codziennie.

Armatura łazienkowa - baterie

Zestawy prysznicowe 

Baterie prysznicowe nie oznaczają już dziś tylko słuchawki z wężem przytwierdzonym do ściany. Coraz więcej osób stawia na tzw. deszczownice. Można je połączyć ze słuchawką prysznicową i przełączać w razie potrzeby, ponieważ nie zawsze biorąc prysznic chce się umyć głowę. Oczywiście tutaj też armatura powinna być dobrana do kabiny prysznicowej, przede wszystkim ze względu na estetykę i spójną aranżację wnętrza.

Najważniejszym elementem panela prysznicowego są dysze prysznicowe. Należy je tak zamontować, aby wypływająca woda masowała różne części ciała. Takich dysz najczęściej jest sześć lub osiem. Zwykle są montowane w dwóch pionowych rzędach, symetrycznie względem siebie. Jest to uzasadnione od strony medycznej, ponieważ masowane są również mięśnie, a nie sam kręgosłup.

Baterie bidetowe 

Do bidetów zwykle wybiera się baterie stojące, czyli sztorcowe - są one montowane w otworach w ceramice. Najczęściej są jednootworowe lub dwuotworowe. W droższych modelach znajdziemy trzy- i czterootworowe. Ale co ważne, tutaj również istotne jest dopasowanie do nich urządzenia sanitarnego, ponieważ musi mieć wycięte odpowiednie otwory montażowe.

baterie bidetowe

Armatura łazienkowa a zużycie wody 

Funkcjonalna armatura to taka, która łatwo się czyści, działa przez lata i nie marnuje wody. Mając na uwagę to, że oszczędzanie wody powinno być obowiązkiem wszystkich, warto zainwestować w baterie jednouchwytowe, zamiast podwójnych lub popularne w ostatnim czasie eko-blokady oraz baterie bezdotykowe. 

Korzystając z armatury jednouchwytowej, zużyjemy około 12 litrów wody na minutę, jeśli korzystać będziesz z oddzielnych kurków do zimnej i ciepłej wody, zużyjesz aż 42 litry wody na minutę. Różnica jest znaczna, warto wziąć to pod uwagę podczas zakupów. Wspomniane już nowoczesne, bezdotykowe rozwiązania pozwalają oszczędzić jeszcze więcej, bo w niektórych przypadkach aż do 50% stałego zużycia. To naprawdę dużo. 

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023