Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać baterię kuchenną?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 10.07.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Jak wybrać baterię kuchenną?
Jak wybrać baterię kuchenną? Jaki uchwyt wybrać? Na jaki materiał postawić? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełni bateria kuchenna. Jest ona koniecznym elementem każdego zlewozmywaka, ale dopiero odpowiednio dobrana - współgra z naszym wnętrzem i jest funkcjonalna. Co ważne, dostosowana do indywidualnych potrzeb, wpływa na obniżenie rachunków za wodę oraz pomaga w utrzymaniu czystości. Jak wybrać baterię kuchenną? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co wziąć pod uwagę wybierając baterię kuchenną 
 • jakie są rodzaje baterii do zlewozmywaka
 • jaki materiał najlepiej nadaje się na baterię kuchenną

Bateria kuchenna - jak wybrać?

Bateria do zlewu powinna spełniać wytyczone przez nas funkcje. Oczywiście liczy również się wygląd zewnętrzny, ponieważ coraz częściej bateria kuchenna stanowi designerski dodatek do kuchni. Jednak podejmując się zakupu baterii zlewozmywakowej, warto zwrócić uwagę na kształt, wielkość, sposób sterowania i miejsce montażu. To wszystko zależy od tego, jak szybko ją zużyjemy.

bateria kuchenna

Bateria zlewozmywakowa - rodzaje

Bateria kuchenna montowana w zlewozmywaku znajduje się najczęściej na jego obrzeżu. Taki model nazywamy baterią sztorcową. Jest łatwa do wymiany w razie awarii lub remontu. W większości zlewów przygotowane są na nią specjalne otwory. Wszystkie rurki i wężyki niezbędne do montażu, ukrywa się w szafce pod zlewem.

Baterię kuchenną można zamontować także na blacie przy zlewozmywaku. Jest ona obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku.

Wyróżniamy również baterie naścienne - mocowane na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej. Dziś popularność tego rozwiązania stopniowo maleje. Produkuje się je raczej dla klientów, którzy chcą wymienić baterie bez remontowania instalacji.

Jakie uchwyty?

Wyróżniamy baterie jednouchwytowe, czyli takie, gdzie za pomocą jednego uchwytu wybiera się temperaturę wody oraz siłę strumienia. Woda ustawia się w nich za pomocą ceramicznej lub plastikowej głowicy, która znajduje się w środku.

Jest ona o tyle praktyczna, że na spokojnie można ją obsługiwać tylko jedną ręką. Dzięki temu jest także oszczędniejsza, ponieważ szybciej ustawiamy odpowiedni strumień. Dwuuchwytowe z kolei zazwyczaj posiadają dwa kurki, które służą do mieszania wody.

Za ich pomocą regulujemy ciepło oraz strumień. Zwykle kojarzą się ze starszymi rozwiązaniami, chociaż niektórzy producenci oferują nowoczesne modele, nawiązujące do klasyki. 

bateria jednouchwytowa

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

O funkcjonalności baterii decyduje jej wylewka. Wyróżniamy ruchome, nieruchome, jednouchwytowe lub kilku, wysokie, sprężynowe. Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem jest wyciągana wylewka. Przypomina wyglądem rączkę prysznicową.

Dzięki niej możliwe jest korzystanie z wody także poza zlewozmywakiem. Co ciekawe jej długość może osiągnąć nawet około 150 cm. Poleca się ją szczególnie do domów i mieszkań, gdzie nie ma innego zlewu, w którym napełnia się wysokie naczynia wodą.  

Materiał

Bateria zlewozmywakowa produkowana jest z kilku materiałów. Najczęściej wybierana jest chromowana. Wyróżnia ją wysoki połysk, przez co doskonale prezentuje się w kuchni. Kolejnym rozwiązaniem są modele granitowe, które nie są wykonane z tego materiału, ale go przypominają swoją strukturą. Sprawdza się idealnie w nowoczesnych i minimalistycznych oraz industrialnych wnętrzach.

Ceramiczna bateria jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. Jednak jest ona sporo droższa od dwóch powyżej wymienionych modeli.

Na rynku spotkamy również baterie dekoracyjne, takie jak satynowe czy pozłacane. Są modne i designerskie, pasują do określonych kuchni np. tych projektowanych w stylu retro.

bateria chromowana

Jaka bateria kuchenna najlepsza?

Bateria do zlewu przybiera różne kształty. Wysoka ułatwia zmywanie i nalewanie wody do większych naczyń. Praktycznym modelem jest bateria kuchenna sprężynowa, ponieważ pozwala na dotarcie do obu komór i do interesującego nas przedmiotu. W dodatku po zmywaniu łatwiej jest wyczyścić cały zlew. Na rynku znajdziemy również nowoczesne modele z wyposażeniem elektrycznym, które dbają o wygodę i bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, żeby czyszcząc każdą baterię kuchenną należy używać łagodnych środków czystości i ściereczek, ponieważ silniejsze preparaty mogą ją po prostu zniszczyć.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023