Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

10 lipca 2020

Oddaj swój głos!

Jak wybrać baterię kuchenną?

Jak wybrać baterię kuchenną? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Jak wybrać baterię kuchenną?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełni bateria kuchenna. Jest ona koniecznym elementem każdego zlewozmywaka, ale dopiero odpowiednio dobrana - współgra z naszym wnętrzem i jest funkcjonalna. Co ważne, dostosowana do indywidualnych potrzeb, wpływa na obniżenie rachunków za wodę oraz pomaga w utrzymaniu czystości. Jak wybrać baterię kuchenną? Podpowiadamy.

Bateria kuchenna - jak wybrać?

Bateria do zlewu powinna spełniać wytyczone przez nas funkcje. Oczywiście liczy również się wygląd zewnętrzny, ponieważ coraz częściej bateria kuchenna stanowi designerski dodatek do kuchni. Jednak podejmując się zakupu baterii zlewozmywakowej, warto zwrócić uwagę na kształt, wielkość, sposób sterowania i miejsce montażu. To wszystko zależy od tego,  jak szybko ją zużyjemy.

Bateria kuchenna

Bateria zlewozmywakowa - rodzaje

Bateria kuchenna montowana w zlewozmywaku znajduje się najczęściej na jego obrzeżu. Taki model nazywamy baterią sztorcową. Jest łatwa do wymiany w razie awarii lub remontu. W większości zlewów przygotowane są na nią specjalne otwory. Wszystkie rurki i wężyki niezbędne do montażu, ukrywa się w szafce pod zlewem. Baterię kuchenną można zamontować także na blacie przy zlewozmywaku. Jest ona obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku.

Wyróżniamy również modele naścienne - mocowane na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej. Dziś popularność tego rozwiązania stopniowo maleje. Produkuje się je raczej dla klientów, którzy chcą wymienić baterie bez remontowania instalacji.

Jakie uchwyty?

Wyróżniamy baterie jednouchwytowe, czyli takie, gdzie za pomocą jednego uchwytu wybiera się temperaturę wody oraz siłę strumienia. Woda ustawia się w nich za pomocą ceramicznej lub plastikowej głowicy, która znajduje się w środku. Jest ona o tyle praktyczna, że na spokojnie można ją obsługiwać tylko jedną ręką. Dzięki temu jest także oszczędniejsza, ponieważ szybciej ustawiamy odpowiedni strumień. Dwuuchwytowe z kolei zazwyczaj posiadają dwa kurki, które służą do mieszania wody. Za ich pomocą regulujemy ciepło oraz strumień. Zwykle kojarzą się ze starszymi rozwiązaniami, chociaż niektórzy producenci oferują nowoczesne modele, nawiązujące do klasyki. 

bateria kuchenna uchwyty

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

O funkcjonalności baterii decyduje jej wylewka. Wyróżniamy ruchome, nieruchome, jednouchwytowe lub kilku, wysokie, sprężynowe. Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem jest wyciągana wylewka. Przypomina wyglądem rączkę prysznicową. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z wody także poza zlewozmywakiem. Co ciekawe jej długość może osiągnąć nawet około 150 cm. Poleca się ją szczególnie do domów i mieszkań, gdzie nie ma innego zlewu, w którym napełnia się wysokie naczynia wodą.  

Materiał

Bateria zlewozmywakowa produkowana jest z kilku materiałów. Najczęściej wybierana jest chromowana. Wyróżnia ją wysoki połysk, przez co doskonale prezentuje się w kuchni. Kolejnym rozwiązaniem są modele granitowe, które nie są wykonane z tego materiału, ale go przypominają swoją strukturą. Sprawdza się idealnie w nowoczesnych i minimalistycznych oraz industrialnych wnętrzach. Ceramiczna bateria jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. Jednak jest ona sporo droższa od dwóch powyżej wymienionych modeli.

Na rynku spotkamy również baterie dekoracyjne, takie jak satynowe czy pozłacane. Są modne i designerskie, pasują do określonych kuchni np. tych projektowanych w stylu retro.

bateria kuchenna materiał

Jaka bateria kuchenna najlepsza?

Bateria do zlewu przybiera różne kształty. Wysoka ułatwia zmywanie i nalewanie wody do większych naczyń. Praktycznym modelem jest bateria kuchenna sprężynowa, ponieważ pozwala na dotarcie do obu komór i do interesującego nas przedmiotu. W dodatku po zmywaniu łatwiej jest wyczyścić cały zlew. Na rynku znajdziemy również nowoczesne modele z wyposażeniem elektrycznym, które dbają o wygodę i bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, żeby czyszcząc każdą baterię kuchenną należy używać łagodnych środków czystości i ściereczek, ponieważ silniejsze preparaty mogą ją po prostu zniszczyć.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy