Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rynek najmu w Radomiu

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 24.09.2020, Data aktualizacji: 08.01.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Rynek najmu w Radomiu
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Radomiu? Jakie są perspektywy inwestycyjne tego miasta? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Radom — charakterystyka inwestycyjna

Położony około 100 kilometrów od Warszawy Radom, jest drugim co do wielkości miastem województwa mazowieckiego i 14. miastem pod względem liczby ludności w Polsce. Leży na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, co powoduje, że jest świetnie skomunikowany z ważnymi ośrodkami gospodarczymi naszego kraju. Niemniej jednak potencjalni inwestorzy zdają się nadal nie zauważać potencjału, jaki drzemie w Radomiu, skupiając swoje poszukiwania głównie na pobliskiej stołecznej Warszawie, czy nie tak odległej Łodzi. Okazuje się jednak, że ostatnie lata przyniosły temu miastu swoisty boom na rynku nieruchomości oraz nowych inwestycji, czyniąc z niego coraz ciekawsze miejsce do lokowania kapitału i zakupu mieszkania na wynajem pod inwestycję. 

Radom znajduje się na styku trzech drogowych szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych, łączących północ kraju z południem, oraz wschód z zachodem, S7, 9 i 12. Niedawno oddana wewnętrzna południowa obwodnica dodatkowo usprawnia transport przez miasto. 

Głównymi radomskimi pracodawcami są duże zakłady przemysłowe z branży zbrojeniowej np. Fabryka Broni Łucznik, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., meblowej m.in. Komandor S.A., wyrobów tytoniowych: Polski Tytoń, Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A., International Tobacco Machinery Sp. z o.o., telekomunikacyjnych: Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna, oraz wiele innych zakładów przemysłowych. Poza tym Radom jest również siedzibą wielu firm usługowych, takich jak na przykład: eSky.pl S.A ZTE Radom, MNI Centrum Usług S.A., Biuro Podróży „Alfa Star” czy Trend Glass. Miasto stara się przyciągnąć nowe inwestycje, co powoduje zwiększenie nakładów na poprawę infrastruktury drogowej czy wodociągowej, poszerzenie strefy ekonomicznej, a także uzbrajanie nowych terenów pod inwestycje. Dzięki temu Radom coraz prężniej się rozwija i jego atrakcyjność gospodarcza stale się zwiększa. 

stare miasto w Radomiu

Rynek nieruchomości w Radomiu

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości w Radomiu, ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost ilości nowych inwestycji i osiedli. Powstało tu lub powstanie w niedalekiej przyszłości, wiele nowych bloków mieszkalnych. Co to oznacza dla inwestora, szukającego mieszkania pod inwestycję w Radomiu? Ceny mieszkań zdecydowanie zaczęły szybować w górę. Ceny poniżej 4 tysięcy złotych za metr kwadratowy w Radomiu zdecydowanie należą już do przeszłości. Wpływ na tę sytuację mogą mieć rosnące ceny materiałów, robocizny i innych kosztów budowlanych. Duże znaczenie ma też zróżnicowanie pięter, metrażu i standardu nawet w obrębie tej samej inwestycji. Średnia cena mieszkania za metr kwadratowy dla rynku pierwotnego i wtórnego to teraz 5059 zł/m2. Co ciekawe, nie ma dużego rozstrzału cenowego pomiędzy tymi rynkami. Ceny za metr kwadratowy są podobne, różnica dla inwestora pojawia się w standardowej wielkości mieszkania, z racji tego, że lokale z rynku wtórnego charakteryzują się większą gamą dostępnych metraży: znajdziemy na nim zarówno mikrokawalerki, jak i duże mieszkania powyżej 150m2. Rynek pierwotny mieszkań w Radomiu oferuje lokale o wiele bardziej ustandaryzowane, od około 38m2 do niewiele ponad 100m2. Najlepszymi dzielnicami do inwestycji jest centrum miasta oraz Dzielnica Gołębiów II.

Jeżeli chodzi o ceny wynajmu mieszkań w Radomiu, potencjalny najemca znajdzie pokój już w okolicach 500 zł, choć tego typu oferta jest mocno ograniczona. O wiele więcej znajdziemy mieszkań w formacie kawalerki, dwupokojowych i trzypokojowych. Średnie ceny dla nich to odpowiednio: 946 zł (od 630 zł do 1300 zł) dla kawalerek, 1318 zł  (od 700 zł do 2000 zł) dla mieszkań dwupokojowych i 1758 zł – (od 1300 do 2600 zł) w przypadku lokali z trzema pokojami. 

Radom

Perspektywy inwestycyjne dla Radomia

Niewątpliwym atutem Radomia jest jego bliskość Warszawy i wciąż niższe od stołecznych ceny nieruchomości. Nabywcami mieszkań czy ich najemcami często są klienci z Warszawy właśnie, szukający tańszej alternatywy w drugim co do wielkości mazowieckim mieście, zwłaszcza w obliczu nieustannie rosnących cen w stolicy. Trend ten będzie nabierać na sile także w sytuacji, gdy coraz więcej firm będzie wybierać Radom, jako miejsce na ulokowanie swojego biznesu, oraz jeśli transport między dwoma miastami będzie w dalszym stopniu usprawniany.

Radom bardzo dba o swój wizerunek miejsca przyjaznego mieszkańcom, jednak aby przyciągnąć do siebie potencjalnych mieszkańców warszawiaków, niezbędne są dalsze inwestycje infrastrukturalne, na przykład wybudowanie szybkiej kolei na linii Radom-Warszawa. Łatwiejszy dojazd do Warszawy spowoduje, że więcej osób będzie mogło się zdecydować na zakup mieszkania w Radomiu.

Apartamenty inwestycyjne
Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023