Rynek najmu w Częstochowie

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 16.03.2021, Data aktualizacji: 06.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Rynek najmu w Częstochowie
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Częstochowie? Jakie są perspektywy inwestycyjne Częstochowy? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Częstochowa jest miastem, które w Polsce ma jednoznaczne skojarzenie: Jasna Góra i pielgrzymki. Tak specyficzny rodzaj turystyki nadaje charakter temu ponad dwustutysięcznemu miastu. Pod względem inwestowania w mieszkania na wynajem, większość inwestorów na pewno patrzy na Częstochowę z punktu widzenia najmu krótkoterminowego. Okazuje się jednak, że można tu znaleźć bardzo dobre okazje inwestycyjne idealne pod najem długoterminowy, z wysoką stopą zwrotu, porównywalną z pozostałymi, bardziej popularnymi wśród inwestorów, miastami Śląska. 

Pierwszą ważną grupą najemców w Częstochowie są studenci. Sama Politechnika Częstochowska posiada na terenie miasta duży campus, rozproszony w wielu budynkach. Inne duże uczelnie to na przykład Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza, Akademia Polonijna oraz Wyższa Szkoła Zarządzania. Dzielnice, w których kumulują się uczelniane budynki i ich kampusy, czyli Tysiąclecie i Śródmieście, są naturalnie najlepszymi miejscami do poszukiwań mieszkania pod studencki najem. W nich osiągane są najniższe pustostany, więc warto je wziąć pod uwagę szukając inwestycji w mieszkanie na wynajem dla studentów. 

 

 

Kolejną grupą najemców częstochowskich są pracownicy dużych firm, korporacji i zakładów przemysłowych. Okazuje się, że dla wielu firm to miasto oferuje konkurencyjne warunki i chętnie instalują tu swoje siedziby. Przykładem jest ZF Automotive, filia globalnego koncernu technologicznego, w Częstochowie skupiająca się na produkcji na potrzeby rynku motoryzacyjnego, wyposażenia samochodów i systemów do BMW i Audi. Poza tym znajdziemy tu też między innymi hutę stali Huta Częstochowa, oraz Guardian, hutę szkła. Zakłady te i firmy, zlokalizowane w fabrycznych i przemysłowych dzielnicach miasta, dają zatrudnienie pracownikom lokalnym, jak i ze Wschodu, którzy chętnie wynajmują mieszkania w okolicy zakładu pracy. 

Często zdarza się, że w turystycznych miastach, ze względu na obniżony komfort życia w centrum spowodowany aktywnością turystyczną, mieszkańcy preferują inne dzielnice. Podobnie do tej pory działo się w Częstochowie. Starówka miała tutaj dość kiepską renomę, również ze względu na słabą jakość zabudowy. Obecnie jednak przechodzi silną rewitalizację i można zauważyć tam wzmożoną działalność deweloperską, więc jest to być może ostatni dzwonek, aby skorzystać cenowo i nabyć nieruchomość na częstochowskiej starówce, ze względu na jej potencjał wzrostu wartości w czasie. Osoby poszukujące spokojnych dzielnic z dużą ilością terenów zielonych, powinny rozważyć inwestycję w okolicach dzielnicy Lisiniec lub rejony północne miasta. 

Szukasz atrakcyjnego M? Sprawdź Osiedle Neonowe w Częstochowie

Częstochowa jest miastem dobrze skomunikowanym za pomocą transportu miejskiego. Poza siecią połączeń autobusowych działa tu też linia tramwajowa, łącząca północ miasta z południem. Najlepszą drogą dojazdową pozostaje krajowa 1, jednak ostatnie oddanie do użytku obwodnicy Częstochowy A1 znacznie poprawiło komunikację miasta. 

Najpopularniejsze wśród najemców mieszkania to kawalerki, skierowane głównie do studentów, jednak w dobie pandemii i spadku ilości studentów wynajmujących w miastach, dało się zauważyć wzrost popularności mieszkań dwupokojowych, głównie wśród pracowników firm i zakładów obecnych w Częstochowie. Czynsze są tu nadal niskie, więc osoby pracujące na przykład zdalnie, są w stanie znaleźć tanie, wygodne mieszkanie. 

Oferta apartamentów inwestycyjnych na RynekPierwotny.pl

Ceny mieszkań do remontu są bardzo konkurencyjne, można znaleźć kawalerki i mieszkania o powierzchni około 25 metrów kwadratowych za mniej więcej 70 tysięcy złotych, co jest całkiem dobrym wynikiem, konsekwentnym dla Śląska. Do ceny tej należy doliczyć oczywiście koszt remontu: 30.000 do nawet 50.000, jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost cen usług i materiałów budowalnych w dobie pandemii. Warto jednak wziąć pod uwagę staranny remont i doposażenie mieszkania, ponieważ w Częstochowie mieszkania w dobrym standardzie pozwalają konkurować na rynku i zdecydowanie szybciej znajdują najemców. Mieszkania o powierzchni około 30 metrów kwadratowych wychodzą więc w granicach cenowych 160 – 170 tys. zł, te mniejsze, około 20 metrów kwadratowych, już od 120 – 130 tys. zł. Gotowce inwestycyjne w Częstochowie znajdziemy już w okolicach 200 tysięcy złotych, co jest wynikiem porównywalnym nawet do Katowic. Jeśli chodzi o rentowność inwestycji, dobrą wartością dla Częstochowy jest wynik od 5,8%, lecz z reguły znajdywane okazje inwestycyjne oferują ROI od 6% do 7%. Podane zwroty liczone są już po kosztach zarządzania, z uwzględnieniem opłat i pustostanów. 

Częstochowa panorama miasta
Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: