Przegląd prasy - lipiec 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.07.2018, Data aktualizacji: 14.07.2022

8 minut czytania
Przegląd prasy - lipiec 2018
Zajrzyjcie do nowinek branżowych, które pojawiły się w lipcu. Przeczytacie m.in. o dopłatach do czynszów w UE czy spadku sprzedaży nowych mieszkań. Zapraszamy!

23.07 – 29.07

Gdzie spółdzielnie budują mieszkania?

Ilość lokali oddawanych przez spółdzielnie mieszkaniowe maleje z roku na rok, lecz wciąż, w kilku miastach Polski aktywność inwestycyjna spółdzielni jest zaskakująco wysoka.  Najwięcej lokali spółdzielczych dostępnych jest w Rzeszowie, Warszawie i Lublinie. Więcej przeczytacie w Rzeczpospolitej i na egospodarka.pl. Natomiast, jeżeli interesuje was wykup mieszkania spółdzielczego, przeczytajcie materiał opublikowany na money.pl.

Ciąg dalszy rekordów, ale co z pozwoleniami na budowę?

Deweloperzy mieszkaniowy wciąż biją rekordy aktywności, lecz za jasny sygnał wyhamowania podaży na rynku mieszkaniowym można uznać zmniejszenie ilości uzyskanych pozwoleń na budowę nowych inwestycji. Według danych portalu RynekPierwotny.pl sprzedaż nowych mieszkań spadła w minionym kwartale o 11,3% (rok do roku). Co to oznacza dla deweloperów? Więcej na Interia.pl, obud.pl, aleBank.pl oraz  deccoria.pl.

Obawy przed kolejnym kryzysem

Spadająca sprzedaż mieszkań u największych krajowych deweloperów rodzi obawy przed kolejnym kryzysem na rynku nieruchomości. Trend spadkowy pokazują również systematycznie wyprzedawane akcje deweloperów na GPW. Czy krach z 2007 roku może się powtórzyć? Jak przedstawia się aktualna sytuacja na rynku nieruchomości? O tym na Interia.pl.

Kto zyskał na wzroście cen mieszkań?

Podczas gdy, osoby planujące zakup własnego M z niepokojem przyglądają się szybującym cenom nowych mieszkań, to osoby, które zakupiły lokum dziesięć lat temu, mogą zyskać na sprzedaży użytkowanego lokalu. Jak wygląda obecne położenie takich osób? Czy uda im się sprzedać mieszkania za kwotę większą niż cena zakupu? Więcej na ten temat przeczytacie na eGospodarka.pl oraz inwestycje.pl.

Biurowe dzielnice miast przyciągają deweloperów mieszkaniowych

W miejscach, gdzie powstają nowe biurowce, z czasem rozwija się również segment mieszkaniowy. Wynika to z wygody pracowników korporacji, którzy chcą mieć wszystko na miejscu. Jednak taka sytuacja, gdzie w pobliżu biurowców można, z łatwością znaleźć inwestycje mieszkaniowe wciąż jest w Polsce rzadkością. O tym na bankier.pl.

Czy piętro wpływa na cenę mieszkania?

Piętro, na którym znajduje się nasze wymarzone lokum, nie ma tak wielkiego znaczenia, jak cena czy lokalizacja, lecz w dalszym ciągu jest istotnym kryterium wyboru konkretnego mieszkania. Czy istnieje zależność ceny i piętra, na którym znajduje się lokal? Jakie są różnice w cenach na rynku pierwotnym oraz wtórnym? Więcej na money.pl.

Ceny mieszkań nieproporcjonalne do wynagrodzeń

Życie w dużym mieście ma wiele zalet, zwłaszcza dla osób młodych, rozpoczynających swoją karierę zawodową. Polskie metropolie co roku przyciągają tysiące młodych osób, które chcą zasmakować wielkomiejskiego życia, co jednak z mieszkaniami? Które z miast posiadają nieproporcjonalnie wysokie ceny mieszkań w porównaniu do poziomu wynagrodzeń? O tym na money.pl.

16.07 – 22.07

Spadek sprzedaży nowych mieszkań

W drugim kwartale br. Polacy kupili mniej mieszkań na rynku pierwotnym niż w analogicznym okresie 2017 r. W statystykach GUS widoczny jest spadek aktywności deweloperów, a liczba pozwoleń na budowę nowych inwestycji spadła. Więcej na ten temat przeczytacie w artykułach opublikowanych w Rzeczpospolitej, Pulsie Biznesu oraz na portalach Interia.pl, inwestycje.pl i aleBank.pl.

Wzrost czynszu za mieszkania

Wzrosty cen mieszkań ma przełożenie na koszty wynajmu lokali, głównie dlatego, że najem wciąż stanowi alternatywę dla zakupu mieszkania. Co ciekawe w wynajmowanym lokum mieszka co dwudziesty Polak, a wzrosty kosztów najmu nie dotyczą tylko krajowych metropolii. Zachęcamy do lektury artykułu w Rzeczpospolitej oraz na Dziennik.pl, Forsal.pl i aleBank.pl.

Czarne chmury nad rynkiem nieruchomości

Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl najnowsze wyniki sprzedażowe największych krajowych deweloperów budzą obawy przed kolejnym kryzysem na rynku nieruchomości. Mimo to, szanse na powtórzenie sytuacji sprzed dziesięciu lat są niewielkie. Czy w najbliższym czasie czeka nas krach na rynku mieszkaniowym? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany w Rzeczpospolitej  oraz na newsrm.tv, aleBank.pl i BS.net.

Polski rynek nieruchomości w lipcu 2018

Coraz wyższe ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym nie zachęcają do zakupu własnego „M”. Wysoki popyt na lokale umacnia rynek kredytów hipotecznych, a ceny w dalszym ciągu rosną głównie za sprawą inwestorów i dobrej kondycji rodzimej gospodarki. Jak wygląda sytuacja w polskiej mieszkaniówce oraz na rynku kredytów hipotecznych? Dowiecie się, czytając najnowszy raport, stworzony przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expander oraz na portalu Interia.pl.

Budowa mieszkań komunalnych

Deficyt mieszkań oferowanych przez gminy najuboższym mieszkańcom wynosi ok. 160 tys. lokali. Jednak wyniki dotyczą liczby takich lokali na terenie całej Polski, a ich najwięcej powstaje w największych miastach powiatowych. Gdzie w ciągu ostatniej dekady wybudowano najwięcej mieszkań komunalnych? O tym na obud.pl oraz egospodarka.pl.

09.07 – 15.07

Kredyt we frankach a sprzedaż nieruchomości

Mimo że od wzrostu kursu franka szwajcarskiego minęły trzy lata, to w dalszym ciągu ponad 130 tys. mieszkań jest obciążonych kredytem większym niż wartość nieruchomości. Jak na spłatę długów wpłynie słabnący kurs franka oraz, jak prezentowała się sytuacja frankowiczów według podsumowania przygotowanego przez Krajowy Nadzór Finansowy przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl i Forsal.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości - raport

Osoby szukające mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym muszą się liczyć z coraz wyższymi cenami lokali. Jedną z przyczyn wzrostów cen są inwestorzy kupujący mieszkania pod wynajem. W której z polskich metropolii najbardziej wzrosły ceny mieszkań? Jak prezentuje się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Na te i więcej pytań odpowie Wam raport stworzony przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expander. Zachęcamy do lektury na Expander, obud.plBS.net i aleBank.pl.

Niepewna sytuacja deweloperów

Wyniki sprzedażowe największych krajowych deweloperów  za pierwsze półrocze 2018 r,. są sygnałem, że spada liczba kupowanych mieszkań. Czy nad rynkiem pierwotnym zaczynają pojawiać się czarne chmury? Jak z sytuacją radzą sobie największe spółki deweloperskie oraz jakie firmy zanotowały dobre wyniki sprzedażowe w tym okresie? O tym na Puls Biznesu i obud.pl.

Gdzie buduje się  najwięcej czynszówek?

Mieszkania komunalne, czyli lokale, w których prawo do zamieszkania otrzymują osoby spełniające konkretne, ustalone przez samorząd kryteria, w dalszym ciągu są towarem deficytowym. W których polskich miastach jest najwięcej gminnych mieszkań? Oraz ilu lokali komunalnych w dalszym ciągu brakuje? O tym w Rzeczpospolitej.

Deweloperzy budują dla inwestorów

Lato, to najlepszy okres dla inwestorów posiadających lokale spełniające warunki najmu krótkoterminowego. Najwięcej takich osiedli powstaje nad Bałtykiem, a najlepsze z nich posiadają kryte baseny, spa, restauracje czy sale konferencyjne. Jakie aktualnie powstające inwestycje są idealną opcją dla inwestorów? O tym w Rzeczpospolitej.

02.07 – 08.07

Dopłaty do czynszów w UE

Niedawno rząd przyjął projekt ustawy zakładający dopłaty do czynszów dla najuboższych beneficjentów programu Mieszkanie Plus. W związku z tym ekspert portalu RynekPierwotny.pl postanowił sprawdzić, w jakich państwach Starego Kontynentu obowiązują dodatki mieszkaniowe. Więcej na ten temat przeczytacie w  Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl i eGospodarka.pl.

Kredyt we frankach a sprzedaż mieszkania

Od drastycznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w styczniu 2015 roku zadłużenie osób, które wzięły kredyt hipoteczny w tej walucie, systematycznie spada. Mimo to według corocznego podsumowania przygotowanego przez KNF z końca 2017 roku. wynika, że ponad 130 tys. domów i mieszkań w dalszym ciągu było obciążonych kredytem większym od ich wartości. Zachęcamy do lektury artykułu na Inwestycje.pl i BS.net.

Rynek mieszkaniowy w III kw. 2018

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expandera opublikowali najnowszy raport  przedstawiający sytuację mieszkaniową w sześciu największych polskich miastach w III kw. 2018 roku. Co łączy wszystkie polskie metropolie? W którym z Polskich miast siłą napędową rynku mieszkań są inwestorzy, a w którym mieszkańcy wybierają podmiejskie domy? O tym na eGospodarka.pl.

Westminster zainwestuje w mieszkania na wynajem

Niemiecki gigant, spółka Westminster do końca br. ulokuje w polskich nieruchomościach ćwierć miliarda złotych. Strategia spółki opiera się na zakupie mieszkań w celach inwestycyjnych w dużych i średnich miastach. Więcej o Westminster oraz, co o kupnie mieszkań na wynajem sądzą eksperci rynku nieruchomości, przeczytacie w Pulsie Biznesu (patrz załącznik).

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: