Jaki wentylator do domu?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 24.06.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Jaki wentylator do domu?
Wybieramy wentylator do domu. Jaki sposób wentylacji sprawdzi się najlepiej? Jaki wentylator warto kupić? Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Prawidłowa wentylacja powierzchni mieszkalnych to bardzo ważny element codziennego życia, nie tylko latem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatora, które z propozycji dostępnych na rynku sprawdzają się najlepiej i kiedy. Wyjaśnimy również różnice pomiędzy wentylatorem kolumnowym, stojącym, podłogowym oraz sufitowym. Na koniec wskażemy też kilka ciekawych rozwiązań.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki wentylator kupić do domu
 • jakie są rodzaje wentylatorów
 • ile kosztuje wentylator

Rynek wentylatorów oferuje różnorodne propozycje. Wybierając sprzęt dostosowany do swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę na moc i wydajność urządzenia – cena nie powinna być determinantem, ponieważ najtańsze wentylatory należą też do najsłabszych i o najkrótszej żywotności. Większość sprzętów ma moc od 40 do 70 W. Im wyższa moc, tym większa wydajność, co przekłada się na możliwość dłuższej pracy wentylatora.

Do ważnych parametrów należą też:

 • zasięg urządzenia,
 • regulacja prędkości,
 • wielkość śmigła,
 • głośność urządzenia oraz regulacja nachylenia głowicy.

Nie zawsze zależy nam na silnym powiewie wiatru i chcemy mieć możliwość ustawienia prędkości w zależności od indywidualnych potrzeb – w tym wypadku koniecznie zainwestujcie w sprzęt z regulacją prędkości pracy. Hałas, jaki wydaje urządzenie, nie jest bez znaczenia, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy je w miejscu, w którym pracujemy.

Nowoczesne urządzenia wyposażone mogą być także w różne tryby pracy - w tym nocny, w którym urządzenie działa tak cicho, że nie zakłóca naszego odpoczynku. To nie jedyna zaleta. Na rynku znajdziemy dodatkowo wentylatory z funkcją jonizacji i nawilżania powietrza czy rozpylania zapachu.

Jeśli zależy Wam na urządzeniu, które można będzie obsługiwać na odległość, koniecznie zainwestujcie w takie, które wyposażone będzie w pilota i programator czasu pracy, także zdalny. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych wentylatorów należą: wentylator kolumnowy, stojący, podłogowy oraz sufitowy. Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z nich.

Wentylator kolumnowy i stojący

Wybór wentylatora, który spełni nasze oczekiwania, nie zawsze jest prosty. Najważniejszą cechą, jakie różni oba te urządzenia, jest ich konstrukcja. Budowa wentylatora stojącego jest znacznie prostsza niż kolumnowego. Sposób, w jaki są zasilane i możliwość kontrolowania ich działania są do siebie bardzo podobne, niemniej elementy przestrzenne wewnątrz ułożone są w inny sposób.

To, co je różni, to także sposób obsługi. Wentylatory stojące są tańsze i produkowane przede wszystkim, aby sprostać podstawowym funkcjom, są więc łatwiejsze w obsłudze. Urządzenia kolumnowe są bardziej nowoczesne i cały czas udoskonalane przez producentów. Jeśli więc zależy Wam na ich wyglądzie i dodatkowych funkcjach, o których wspomnieliśmy powyżej, powinniście zainwestować właśnie w taki sprzęt. Mimo różnicy w cenie oraz dodaniu różnych opcji dodatkowych, podstawowe działanie obu wentylatorów niewiele się od siebie różni.

Dla tych z Was, którzy za priorytet uznają nawiew powietrza, a nie design, rozpylanie zapachów czy jonizowanie powietrza, dobry wentylator stojący o odpowiednich parametrach, prawidłowej mocy i kilkustopniowej regulacji wystarczy w zupełności. To, co różni wentylatory kolumnowe od stojących, to większe pole regulacji. W przypadku tych drugich do wyboru mamy 2 -3 prędkości, kolumnowe nawet 5 – 10.

Podsumowując, wentylator stojący spełni oczekiwania tych, którym zależy na jego podstawowych funkcjach, kolumnowy zaś, wraz ze swą bardziej skomplikowaną konstrukcją i rozbudowanym designem skierowany jest do bardziej wymagających klientów.

Wentylator podłogowy i sufitowy

Do największych różnic pomiędzy wentylatorem podłogowym a sufitowym należy to, że wersja podłogowa jest bardziej mobilna a sufitowa zaś zamontowana na stałe. Modele ruchome, czyli zarówno kolumnowe, jak i stojące opisane powyżej, pozwalają na swobodne przenoszenie do różnych pomieszczeń, wszędzie tam, gdzie mogą być w danej chwili potrzebne lub używane sezonowo. Można je w każdej chwili schować, aby nie zabierały miejsca, jeśli są wyłączone. Wersja sufitowa sprawdzi się w dużych pomieszczeniach i tam, gdzie nawiew potrzebny jest często, nie tylko latem.

Śmigła wentylatora (metalowe lub drewniane) powodują ruch powietrza na większej powierzchni niż podłogowe, dzięki czemu szybciej i skuteczniej obniżają temperaturę. Nowoczesne wentylatory sufitowe mogą być także wykorzystywane zimą do rozprowadzania ciepłego powietrza, co teoretycznie może wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Najlepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach z wysokim stropem. W małych pokojach z płaskim sufitem mogą być jednak zbyt przytłaczające i przywodzić na myśl stare amerykańskie filmy, których realia niekoniecznie chcemy przenosić do naszych nowoczesnych wnętrz. Stare modele uruchamiane były za pomocą sznurka umieszczonego w centralnej części wentylatora, dziś uruchamiane są pilotem bądź samodzielnym włącznikiem zainstalowanym na ścianie.

Ile to kosztuje?

Koszt zakupu wentylatora zależy od jego rodzaju i ilości funkcji jakie posiada. Prosty wentylator podłogowy czy kolumnowy średniej wielkości możemy kupić już od ok. 100 zł, przy czym nie powinniśmy oczekiwać od takiego modelu zbyt wiele. Bardziej sensowne modele, które faktycznie mogą nam pomóc w odpowiedniej wentylacji pomieszczenia zaczynają się mniej więcej od ceny 500 - 700 zł.

Jednymi z droższych modeli są wentylatory stojące, posiadające dodatkowe funkcje np. nawilżania – tu cena może sięgać nawet 3 000 zł. Do najdroższych jednak należą wentylatory sufitowe, za które zapłacimy od 700 zł do nawet ponad 6000 zł.

 
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: