Oaza Piątkowo – inwestycja dla młodych

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak
04.10.2013
Oaza Piątkowo – inwestycja dla młodych
Od długiego już czasu największą popularnością cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni nieprzekraczającej 60 mkw. Stąd zdecydowanie dominują one w obecnej ofercie deweloperskiej. Nie inaczej jest w przypadku poznańskiej inwestycji Oaza Piątkowo, w której, spośród 183 mieszkań, większość stanowią właśnie te o najbardziej poszukiwanym metrażu.

Inwestycje takie jak Oaza Piątkowo odzwierciedlają obecne preferencje w zakresie budownictwa wielorodzinnego. Są odpowiedzią na ekonomiczne możliwości nabywców, a także na najbardziej powszechne oczekiwania dotyczące lokalizacji, standardu i funkcjonalności. Właśnie w tego typu inwestycjach najczęściej kupujemy swoje pierwsze mieszkanie – czy to kawalerkę, czy lokal dwu- lub trzypokojowy z myślą o potrzebach młodego małżeństwa.


Mieszkanie „na start”


Wybierane przez młodych nabywców lokale mieszkalne mają swoją określoną specyfikę. Przy obecnej sytuacji kredytowej przede wszystkim nie są duże – ich metraż rzadko przekracza 60 mkw. Kolejny czynnik to lokalizacja - zarówno single, jak i rodziny z dziećmi zwracają dużą uwagę na dostęp do komunikacji oraz infrastruktury typu sklepy, ośrodki sportu i rekreacji, restauracje, przedszkola i szkoły, przychodnie. Jednocześnie jednak ważna jest bliskość przyrody i tras spacerowych – zwłaszcza dla małżeństw z dziećmi. Nabywcy zwracają również uwagę na dodatkowe udogodnienia, jak ogrodzenie i ochrona osiedla, wystarczająca ilość miejsc parkingowych, plac zabaw na terenie osiedla. Pod tymi względami poznańska inwestycja Oaza Piątkowo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, jakie względem własnego „m” mają młodzi nabywcy.


W dobrym punkcie


Inwestycja powstaje przy ulicy Jaroczyńskiego – 15 minut od centrum miasta i w sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody.  W pobliżu znajdują się galerie handlowe, uniwersytet i centrum sportowe a zarazem rozciągają się trasy spacerowe, w tym również szlak turystyczny. Teren jest przyrodniczo urozmaicony – są tu zarówno tereny leśne, jak i najwyższe wzniesienie w Poznaniu. Z drugiej strony mieszkańcy mają dostęp do miejskiej infrastruktury – dyskontów, sklepów, przedszkoli i szkół, ośrodków zdrowia i aptek, centrów sportowych i usług gastronomicznych. W pobliżu inwestycji zlokalizowane są przystanki autobusowe i linia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.  


Dzielnica Piątkowo cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących własnego lokum w Poznaniu, właśnie ze względu na możliwość korzystania z miejskich udogodnień przy jednoczesnej bliskości przyrody.


Mieszkania w różnych wariantach


Choć wśród 183 mieszkań dostępnych w inwestycji przeważają lokale o metrażu ok. 50 mkw., jednak nawet te o zbliżonym metrażu  mają różne plany funkcjonalne. Nie wszystkie osoby planujące kupno mieszkania podobnej wielkości mają dokładnie te same oczekiwania do układu pomieszczeń, orientacji względem stron świata i rozwiązań przestrzennych. Dlatego w ramach inwestycji zaproponowano różnorodnie zaprojektowane mieszkania nawet w ramach tego samego metrażu. Niektóre mają osobną kuchnię, inne salon z aneksem kuchennym. Różnie jest także zaplanowana komunikacja wewnątrz mieszkań. Dla przykładu spośród dwóch mieszkań o metrażu ok. 53 mkw.  jedno ma duży pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym o metrażu 31 mkw. i sypialnią o powierzchni 11 mkw., zaś drugie dwa pokoje – jeden ok. 18 mkw. i drugi ok. 13 mkw., a do tego osobną kuchnię. Pierwsze z mieszkań wyposażone jest w balon o wielkości ok. 9 mkw., drugi ma wielkość 3,5 mkw.


W ramach inwestycji znalazły się również większe mieszkania, o metrażu do 100 mkw., również dostępne w kilku wariantach. Lokale czteropokojowe są dostępne zarówno w wersji z dużym salonem o metrażu ok. 30 mkw., osobną kuchnią i garderobą, jak i z czterema zbliżonej wielkości pokojami, gdzie samemu można zdecydować, który z nich będzie pełnił funkcję głównego pomieszczenia dziennego.


Planowanie w obrębie jednej inwestycji mieszkań o różnych planach funkcjonalnych powoli staje się normą, bo pozwala dotrzeć do nabywców o  zróżnicowanych potrzebach.


Mieszkanie z dopłatą?


Mieszkania w ramach inwestycji Oaza Piątkowo pod względem funkcjonalnym odpowiadają potrzebom młodych nabywców. Czy będą odpowiadały również wymaganiom programu Mieszkanie dla Młodych? W tej chwili cena za metr kwadratowy w inwestycji zaczyna się od 5590 zł. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, jakie będą limity cenowe programu MdM w poszczególnych miastach. Według wstępnych wyliczeń limit dla Poznania wynosi obecnie około 5300 zł za mkw. Program powinien zacząć obowiązywać od stycznia 2014 roku i prawdopodobnie dopiero wtedy poznamy ostateczne limity.

 

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: