Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Własny projekt mieszkania

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 01.04.2019, Data aktualizacji: 10.11.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Własny projekt mieszkania
Jak samodzielnie zrobić projekt mieszkania? Podpowiadamy, jak zaplanować i zorganizować pracę. Sprawdź!

Projektowanie mieszkania to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla laika, który robi to po raz pierwszy. Nie każdego z nas stać jednak na zatrudnienie fachowca, który zrobi to za nas. Wielu z Was chce podjąć się projektowania samodzielnie. Podpowiemy Wam, jak się do tego przygotować i jak przeprowadzić prace projektowe, aby uzyskać zamierzony efekt i nie popełnić błędów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak samodzielnie zrobić projekt mieszkania
 • jakie są podstawowe zasady projektowania 
 • czy warto wykonać wizualizację projektu 

Planowanie i organizacja prac projektowych

Przygotowując się do samodzielnego projektowania wnętrz Waszego mieszkania, pamiętajcie, że od tego, jak dobrze się do tego przygotujecie, zależał będzie efekt końcowy. Warto zdawać sobie sprawę, iż projektowanie to nie tylko wybór kolorów, ustawienie mebli czy dobieranie dodatków, ale przede wszystkim stworzenie użytkowego i funkcjonalnego wnętrza, w którym Wy i pozostali domownicy będziecie czuli się swobodnie.

Nie ma złotego środka ani klucza, według którego każde mieszkanie może zostać zaprojektowane. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które pomogą Wam stworzyć wnętrza idealnie dopasowane do Waszych potrzeb i wymagań. Jak już wspomnieliśmy, aby dobrze urządzić mieszkanie, należy się solidnie do tego przygotować, zaczerpnąć, choć elementarnej wiedzy dotyczącej aranżacji wnętrz i poświęcić sporo czasu na zastanowienie się nad tym, czego od własnego mieszkania oczekujecie.

Podstawowe zasady projektowania

 1. Zdejmowanie pomiarów

Jeśli do projektowania zabieracie się po raz pierwszy, a z takiego założenia właśnie wychodzimy, pamiętajcie, że najważniejszą sprawą jest realne podejście do tematu oraz prawidłowe pomiary wnętrz, które przyjdzie Wam urządzać.

W pierwszej kolejności konieczne będzie wykonanie tzw. inwentaryzacji wnętrza, więc zdjęcie wszelkich potrzebnych wymiarów, zaczynając od ścian, ich wysokości i szerokości, a także grubości, jeśli zdecydujecie się na przykład na powiększanie lub dzielenie pomieszczeń już istniejących.

Ważne, aby na przygotowywany przez Was projekt (choćby najbardziej podstawowy) nanieść wszelkie możliwe wartości, takie jak odległości od miejsc przeznaczonych na kontakty elektryczne, instalację wodno – kanalizacyjną, czy przyłącza gazu.

 1. Przepisy budowlane

Zanim przystąpicie do prac właściwych, związanych z urządzaniem Waszego mieszkania, zapoznajcie się z podstawowymi przepisami budowlanymi. Bardzo pomocne okazać się mogą proste programy projektowe, które możecie pobrać w internecie. Wiele z nich jest darmowych, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna.

Tego typu rozwiązania pomogą przede wszystkim tym z Was, których wyobraźnia przestrzenna zaczyna się i kończy na pomalowaniu ścian i zakupie mebli. Stworzenie wizualizacji Waszego pomysłu pomoże zobaczyć na żywo to, co do tej pory kiełkowało tylko w Waszej wyobraźni. Programy projektowe stworzone zostały na podstawie przepisów budowlanych i pomogą Wam zrozumieć, co i jak powinno zostać rozmieszczone, aby wszystko razem spełniało wymagane normy. Warto jednak poświęcić kilka wieczorów na lekturę, aby nie popełnić błędów, które zwykle są bardzo kosztowne.

projektowanie mieszkania
 1. Bazowanie na istniejących rozwiązaniach

Nie łudźcie się, że po przeczytaniu kilku publikacji i przejrzeniu internetu pod kątem rozwiązań architektonicznych, staniecie się ekspertami do spraw projektowych. Nie staniecie się i musicie zdawać sobie z tego sprawę. Im lepiej się przygotujecie to prac aranżacyjnych, tym lepsze osiągniecie efekty, jednak jeśli chodzą Wam po głowie bardzo nowatorskie rozwiązania, trudne do przeprowadzenia i wymagające bardzo szczegółowej wiedzy i doświadczenia, zwróćcie się do fachowców.

Przygotowując projekt samodzielnie, według własnych pomysłów warto bazować jednak na tym, co już zostało stworzone. W internecie znajdziecie mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji, które mogą stać się bazą dla Waszych projektów. Kupcie też katalogi i pisma wnętrzarskie, które pomogą Wam znaleźć dobre rozwiązania, możliwe do wykonania w Waszym mieszkaniu.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023