Jakie narzędzia do remontu mieszkania? Przybornik majsterkowicza

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 10.01.2023, Data aktualizacji: 10.01.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów

Narzędzia do remontu
Zastanawiasz się, jakie narzędzia są niezbędne do przeprowadzenia remontu domu i mieszkania? Sprawdź naszą listę narzędzi do remontu z podziałem na etapy poszczególnych prac.

Remont nieruchomości można zlecić profesjonalnej ekipie, która ma nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także potrzebne sprzęty. Można też zdecydować się na samodzielne prace, co na pewno pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i da ogromną satysfakcję z osiągniętego efektu - nawet jeśli ten nie będzie idealny. Aby jednak przeprowadzić remont samemu, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Ważną kwestią są potrzebne narzędzia. Co znajdzie się na liście niezbędnego sprzętu? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie narzędzia są potrzebne przy wykańczaniu lokalu od dewelopera
 • co będzie niezbędne przy remoncie nieruchomości z rynku wtórnego
 • które prace wymagają poszczególnych sprzętów

Mieszkanie od dewelopera - jakie narzędzia są potrzebne? 

Wykończenie mieszkania w stanie surowym jest zwykle łatwiejsze niż remont - choć oczywiście pracy nie brakuje. Standard deweloperski obejmuje zazwyczaj wylewkę na podłodze, tynki na ścianach i suficie oraz wszelkie instalacje - elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i wentylacyjną.

Możemy także liczyć na zamontowane okna i parapety, drzwi wejściowe oraz grzejniki. Reszta leży w rękach nowego właściciela nieruchomości. Czeka nas więc m.in.: kładzenie podłogi i glazury, malowanie ścian i ewentualne wykonanie gładzi, wstawienie drzwi wewnętrznych i inne prace wykończeniowe. Nie są to może zaawansowane czynności, jednak odpowiedni sprzęt będzie niezbędny.

To, co może się przydać podczas wykańczania mieszkania z rynku pierwotnego to:

 • miara i ołówek (do wyliczenia i oznaczenia pożądanej odległości), świetnie sprawdzi się też nieco bardziej zaawansowany dalmierz laserowy;
 • pilarka lub wyrzynarka (będzie pomocna przy cięciu np. paneli);
 • przecinarka elektryczna lub ręczna gilotyna do cięcia glazury;
 • otwornica i szlifierka kątowa (do wykończenia glazury np. pod gniazdko czy odpływy);
 • pędzel, wałek z kuweta lub system natryskowy do malowania ścian (tutaj przydadzą się również akcesoria, jak taśma oraz folia malarska).
Mieszkanie od dewelopera - narzędzia

Remont mieszkania z rynku wtórnego - wykaz narzędzi

Remont nieruchomości z rynku wtórnego może być nieco większym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli to świeżo zakupione mieszkanie, a my nie do końca wiemy, w jakim jest stanie. Nawet jeśli podczas oględzin towarzyszył nam specjalista - nie wszystko da się sprawdzić bez np. kucia ścian. Rozpoczynając więc prace musimy być gotowi na wszystko.

Warto też wiedzieć, co warto odnowić podczas remontu. Dzięki temu łatwiej będzie przygotować plan prac, zaplanować na nie czas, a także wyposażyć się w odpowiednie narzędzia potrzebne do każdego z etapów. Jeśli mamy już to wszystko, ale jeszcze nie rozpoczęliśmy prac, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami podczas remontu. Pomoże to uniknąć wielu stresujących sytuacji!

Jakie błędy popełniamy podczas remontu? Sprawdź

Burzenie ścian działowych

Często się zdarza, że kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, którego układ nie do końca nam odpowiada. Zbyt wiele małych pokoi, brak otwartej przestrzeni czy zamknięta kuchnia to najczęstsze problemy związane z rozkładem pomieszczeń. Jeśli mamy do czynienia ze ściankami działowymi i dostaliśmy zgodę na ich wyburzenie (niektóre spółdzielnie czy wspólnoty każdorazowo wymagają konsultacji w tej sprawie) - możemy przystąpić do działania! Wbrew pozorom wyburzanie ścian nie wymaga jedynie pary w rękach, ale także precyzyjnego ruchu, a nawet delikatności.

Jakie narzędzia przygotować na ten etap prac? Będą to na pewno:

 • narzędzia pomiarowe, jak wszelkie wykrywacze (pomogą nam sprawdzić, czy w ścianie nie są ukryte rury lub przewody instalacyjne);
 • młot udarowy lub młotowiertarka (drugie narzędzie jest tańsze, mniejsze i lżejsze, a w większości przypadków zdecydowanie wystarczy);
 • młot ręczny (przy słabszych ścianach można go użyć zamiast narzędzi elektrycznych);
 • wyrzynarka, piła ręczna lub przecinak (przydadzą się w przypadku ścian drewnianych lub z płyt karton-gipsowych).
Burzenie ścian

Kładzenie tynków zewnętrznych

Kolejny krok do wymarzonego M to położenie tynków wewnętrznych. I to nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak odpowiednie przygotowanie powinno pozwolić nam wykonać tę czynność samodzielnie. Zwykle zanim położymy nowe tynki, musimy usunąć starą farbę i oczyścić podłoże oraz nałożyć preparat gruntujący. Dopiero potem możemy przystąpić do mieszania i nakładania zaprawy. 

Podczas prac przydadzą się: 

 • szpachelka (do usunięcia starej farby);
 • pędzel lub wałek (do nałożenia gruntu);
 • mieszarka lub wiertarka z mieszadłem (do wymieszania zaprawy);
 • kielnia lub paca nierdzewna (do nakładania masy na ścianę);
 • łata tynkarska (do zaciągania i wygładzania zaprawy);
 • paca gąbkowa, styropianowa lub filcowa (do zacierania).

Wymiana podłóg

Podłogi to bardzo ważny element remontu, choć w wielu budowlańcach-amatorach budzą pewien lęk - nie zawsze słusznie. Jeśli wykańczamy posadzkę w mieszkaniu z rynku wtórnego, może się okazać, że potrzebne będzie usunięcie starej oraz wykonanie wylewki wyrównującej i położenie nowej podłogi. Zanim ją jednak położymy warto dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której będziemy pracować.

Na tym etapie niezbędne narzędzia to:

 • miara ręczna lub dalmierz laserowy (do wykonania pomiarów);
 • łom i szpachla (będą przydatne podczas usuwania starej podłogi);
 • paca i szlifierka (aby rozprowadzić masę wylewki i ją zatrzeć);
 • pilarka lub gilotyna do paneli (pomogą przy docięciu paneli na odpowiednią długość);
 • dobijak i łyżka do paneli (aby dociągnąć panele i zlikwidować szpary).
wymiana podłóg

Malowanie ścian

Malowanie to jedna z najprostszych czynności remontowych, którą może wykonać niemal każdy - oczywiście po uprzednim przygotowaniu! Najbardziej dokuczliwym etapem będzie chyba zabezpieczenie przestrzeni tak, aby farba nie znalazła się tam, gdzie nie powinna.

Co będzie potrzebne?

 • Folia i taśma malarska (właśnie po to, aby zabezpieczyć np. podłogę, okna i parapety, gniazdka itd.);
 • pędzel, wałek malarski wraz z kuwetą lub system natryskowy (do nakładania farby na ściany).

Prace wykończeniowe 

Niemal ostatnia prosta, a na pewno najprzyjemniejszy etap prac remontowych, po którym nasze M zacznie w końcu wyglądać tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. To właśnie wtedy przychodzi czas na montaż gniazdek i włączników, oświetlenie, armaturę łazienkową i zabudowę kuchenną. To zdecydowanie „najczystszy” z etapów, który wymaga jedynie najprostszych narzędzi.

Podczas prac wykończeniowych przydatne okażą się:

 • wiertarka i wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka;
 • zestaw wkrętaków (płaskich, krzyżakowych i typu torx);
 • kombinerki;
 • młotek;
 • miara ręczna lub dalmierz laserowy;
 • pistolet do klejenia.
Prace wykończeniowe

Prace porządkujące 

Ostatni już etap to prace porządkujące, które sprawią, że wnętrze, które jeszcze niedawno było „placem budowy”, stanie się przytulnym, wymarzonym M. Niestety remont to wszechobecny brud. Nawet jeśli dbaliśmy o ten aspekt i sprzątaliśmy po każdej czynności, nie unikniemy gruntownych porządków po zakończeniu prac. 

Tutaj przydadzą się:

 • odkurzacz (zarówno taki klasyczny do użytku domowego, jak i przemysłowy, który lepiej poradzi sobie z kurzem, opiłkami różnych materiałów i innymi zanieczyszczeniami);
 • myjka do okien (to właśnie na nich będzie najbardziej widoczny osad);
 • mop;
 • szmatki i ściereczki, pomocny będzie też ręcznik papierowy;
 • rozpuszczalnik lub specjalny preparat (w razie zabrudzenia np. farbą).

Co warto odnowić przy remoncie? Przeczytaj

Podsumowanie

Samodzielny remont domu czy mieszkania to zawsze duże przedsięwzięcie, do którego warto się przygotować. Stworzenie listy potrzebnych narzędzi to na pewno pomocny krok, który pozwoli zaoszczędzić czasu i nerwów. Nie chcielibyśmy przecież, by praca stanęła, bo zabrakło odpowiedniego sprzętu.

Zarówno podczas prac remontowych, jak i w razie drobnych prac naprawczych warto mieć podstawowe narzędzia, które sprawdzą się niemal w każdej sytuacji, m.in.: poziomica, drabina, szczypce, zestaw narzędzi ręcznych i elektronarzędzi.

Pamiętajmy, że bardzo przydatna w wielu kwestiach okaże się wkrętarka wraz z zestawem bitów. Za jej pomocą będziemy mogli np. skręcić meble oraz wywiercić niezbędne otwory do ich zamontowania.

 

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: