Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 2366 głosów
Wycena nieruchomości to kluczowy krok w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości i kto wycenia mieszkania,
- ile kosztuje rzeczoznawca nieruchomości w poszczególnych miastach,
- ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę sądowego,
- jak wycenić nieruchomość do spadku.
- ile kosztuje rzeczoznawca przy podziale majątku.
W jakim celu przeprowadza się wycenę nieruchomości?
Wycena wartości nieruchomości może być potrzebna m.in. przy sprzedaży mieszkania czy domu. Właściciel nieruchomości, przed wystawieniem oferty z proponowaną ceną, powinien najpierw w miarę precyzyjnie oszacować wartość lokalu. Dzięki temu uniknie sytuacji, w której wystawi nieruchomość za zbyt niską kwotę (i tym samym straci) lub zbyt wysoką, przez co mieszkanie może się ostatecznie nie sprzedać.
Często jest też potrzebna wycena nieruchomości do kredytu, ale też do podziału spadku, zachowku, darowizny czy podziału majątku.
Wycena nieruchomości do podziału spadku
Wycena majątku w postaci nieruchomości jest niezbędna, aby ustalić wartość mieszkania, domu lub działki wchodzącej do masy spadkowej. Najczęściej jej przeprowadzenie jej uzasadnione w przypadku, gdy spadkobiercy planują sprzedać nieruchomość i podzielić się uzyskanymi środkami.
Ważność operatu szacunkowego w egzekucji
Operat szacunkowy pozwala określić wartość nieruchomości, którą komornik zajął w procesie egzekucji. Na podstawie oszacowanej wartości można określić cenę wywoławczą w trakcie licytacji komorniczej.
Sprawdź ceny i najlepsze oferty mieszkań na sprzedaż
Rzeczoznawca majątkowy – czy warto skorzystać z jego usług?
Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za powierzeniem wyceny nieruchomości takiemu specjaliście. Rzeczoznawca majątkowy ma odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie, co pozwala mu obiektywnie i precyzyjnie wycenić daną nieruchomość. Wycena będzie dobrze odzwierciedlać jej wartość rynkową.
Wycena mieszkania online – kalkulator wyceny nieruchomości
Istnieje prosty sposób na to, jak oszacować wartość nieruchomości mieszkalnej. Aby to zrobić, wyceń mieszkanie online za pomocą dostępnych w internecie narzędzi.
W jaki sposób można dowiedzieć się, jaka jest przybliżona wartość rynkowa mieszkania? Kalkulator dokona szacunków po uzupełnieniu podstawowych informacji na temat lokalu.
Jak zatem obliczyć wartość mieszkania? Trzeba w tym celu wskazać w formularzu online m.in. następujące dane:
• adres lokalu,
• piętro,
• metraż,
• liczba pokoi,
• rok budowy,
• standard mieszkania,
• obecność dodatkowych udogodnień – np. balkonu, komórki lokatorskiej, windy czy miejsca parkingowego.
Jak obliczyć wartość nieruchomości po wprowadzeniu danych? Zwykle wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk, np. „Przygotuj wycenę”, „Oszacuj” czy „Oblicz”. Niektóre kalkulatory wymagają również podania adresu mailowego, na który otrzymasz wiadomość z przygotowaną wyceną.
Jak wycenić dom z działką – kalkulator wyceny domu z działką
Już wiesz, jak oszacować wartość mieszkania. Wycena nieruchomości online nie ogranicza się jednak tylko do obliczania cen mieszkań. Za pomocą narzędzia internetowego możliwa jest także wycena domu online oraz wycena działki budowlanej. Kalkulator pozwoli sprawdzić, ile wynosi wartość rynkowa nieruchomości osobno lub łącznie.
Jak oszacować wartość domu za pomocą kalkulatora? Trzeba najpierw wybrać odpowiedni typ budynku, a następnie wskazać właściwe parametry budynku oraz powierzchnię działki. Wartość domu jednorodzinnego mogą podwyższać m.in. atrakcyjna lokalizacja, pełne uzbrojenie działki, dobra termoizolacja budynku, nowoczesne źródło ogrzewania (np. pompa ciepła) czy systemy inteligentnego domu.
Ile kosztuje biegły sądowy rzeczoznawca?
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wycena nieruchomości przez biegłego sądowego? Koszt wykonania usługi zależy od czasu, jaki będzie musiał poświęcić na sporządzenie operatu szacunkowego wybrany rzeczoznawca majątkowy. Cennik wynika z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 2024 roku, który wskazuje podstawowe i podwyższone stawki godzinowe. Wynoszą one od 29,88 zł za godzinę do 137,70 zł za godzinę. Zależą m.in. od stopnia naukowego biegłego sądowego oraz skomplikowania danej sprawy dotyczącej wyceny nieruchomości.
Zobacz domy na sprzedaż w województwie mazowieckim
Ile trwa wycena nieruchomości przez biegłego sądowego?
Wycena nieruchomości przez biegłego sądowego rzeczoznawcę zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od m.in.:
• stopnia skomplikowania sprawy,
• dostępności dokumentacji potrzebnej do wyceny nieruchomości,
• aktualnego obciążenie biegłego sądowego pracą,
• lokalizacji nieruchomości.
Ile trwa sprzedaż działki?
Znalezienie nabywcy zainteresowanego zakupem działki zwykle trwa znacznie dłużej w porównaniu do transakcji sprzedaży mieszkania lub domu. W 2022 roku średni czas od opublikowania oferty do sfinalizowania transakcji wyniósł 130 dni. Często jest jednak dłuższy – m.in. w przypadku niekorzystnej lokalizacji działki, nietypowego ukształtowania terenu, gęstej zabudowy, braku uzbrojenia czy zaproponowania zbyt wysokiej ceny.
Wycena mieszkania do remontu
Wycena mieszkania do remontu powinna uwzględniać zarówno wartość lokalu w obecnym stanie, jak i koszty niezbędnych prac remontowych oraz zakupu materiałów. Istotny jest również potencjał danej nieruchomości do wzrostu ceny po zakończeniu remontu.
Jak wycenić działkę?
Wycena działek wygląda nieco inaczej w porównaniu do innych nieruchomości – domu czy mieszkania. Jak oszacować wartość działki? W tym przypadku dużą rolę odgrywa nie tylko lokalizacja czy metraż, ale też rodzaj działki (czy jest to działka budowlana, czy może rekreacyjna lub leśna), dostęp do mediów, dostęp do drogi czy warunki zabudowy.
Jak obliczyć wartość działki do darowizny? W tym przypadku ze względu na stopień skomplikowania sprawy najlepiej skorzystać z usługi biegłego sądowego rzeczoznawcy.
Kto wycenia działki, mieszkania, domy i inne nieruchomości?
W proces oszacowania wartości nieruchomości zaangażowany jest zazwyczaj rzeczoznawca, który znajduje się w Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.
Niekiedy wyceny (w postępowaniu sądowym) dokonuje biegły – osoba pełniąca tę funkcję również jest rzeczoznawcą, wpisanym na listę jednego z Sądów Okręgowych.
Kto wycenia nieruchomości oprócz rzeczoznawcy?
Warto pamiętać, że możliwa jest również wycena nieruchomości przez osoby niebędące rzeczoznawcami – na przykład wtedy, gdy wycena jest potrzebna do kredytu hipotecznego. W takim przypadku wyceny nieruchomości może dokonać pracownik banku. Ma wtedy miejsce uproszczona wycena nieruchomości na podstawie średnich cen transakcyjnych. Jest ona praktykowana stosunkowo rzadko – zwykle w przypadku kredytów hipotecznych na niedużą kwotę.
Wycena wartości nieruchomości może być w niektórych sytuacjach dokonana przez komornika – na wniosek wierzyciela jako dysponenta procedury egzekucyjnej.
Wycena nieruchomości – studia, jaki musi skończyć kandydat na rzeczoznawcę
Aby uzyskać właściwe uprawnienia, kandydat na rzeczoznawcę majątkowego musi uzyskać wykształcenie wyższe (na dowolnym kierunku) oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomościami. Powinien także odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin państwowy.
Jak wygląda wycena nieruchomości przez biegłego sądowego?
Biegły sądowy wycenia nieruchomość z uwzględnieniem wielu czynników, które są niezbędne w procesie sądowym. Przeprowadza w tym celu m.in. oględziny nieruchomości, badania terenowe oraz analizę dokumentów prawnych i technicznych.
Co to jest operat szacunkowy?
Operat szacunkowy to opinia rzeczoznawcy o wartości nieruchomości. Taki dokument wskazuje i uzasadnia rynkową wartość mieszkania, domu czy działki.
Operat szacunkowy nieruchomości – przykład
Chcesz wiedzieć, jak wygląda operat szacunkowy? Przykład takiego dokumentu powinien zawierać m.in. następujące elementy:
• wstęp – w tym numer i data sporządzenia dokumentu, imię, nazwisko, adres i numer uprawnień rzeczoznawcy,
• dane o nieruchomości – m.in. adres, rodzaj, metraż lokalu i działki, rok budowy i opis stanu technicznego,
• cel sporządzenia operatu – np. darowizna, podział majątku, sprzedaż czy zamiar ubiegania się o kredyt,
• wnioski z analizy rynkowej,
• zastosowane metody wyceny,
• szczegółowe wyliczenia,
• opinia dotycząca wartości nieruchomości wraz z uzasadnieniem,
• lista załączników,
• podpis i pieczątka rzeczoznawcy.
Wycena nieruchomości wyższa niż cena jej zakupu – czy jest to możliwe?
Nie zawsze cena transakcyjna nieruchomości dokładnie odpowiada wycenie rzeczoznawcy. Wartość rynkowa z operatu szacunkowego jest obiektywnym wskaźnikiem, lecz sprzedawca nie musi się do niego stosować. Może sprzedać nieruchomość drożej lub taniej – np. z powodu zmian sytuacji rynkowej czy subiektywnej wartości mieszkania, która jest inna niż wskazana przez rzeczoznawcę.
Wycena rzeczoznawcy niższa niż cena rynkowa mieszkania – urząd skarbowy może ją zakwestionować
Urząd skarbowy może zakwestionować wartość sprzedaży nieruchomości, jeśli uzna cenę za zaniżoną – nawet jeśli wycena została przygotowana przez rzeczoznawcę. Stanie się tak, gdy kwota transakcji będzie znacząco odbiegać od średnich cen rynkowych. Urząd skarbowy może w takim przypadku podwyższyć wartość transakcyjną i zażądać wyższej kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży.
Akt własności domu – kto wydaje?
Po sprzedaży domu nowy właściciel powinien uzyskać akt własności takiej nieruchomości. Dokument taki wydaje notariusz.
Wycena wkładu mieszkaniowego – wzór
Wkład mieszkaniowy to kwota, którą dana osoba wnosi do spółdzielni mieszkaniowej, aby stać się jej członkiem i nabyć prawo do użytkowania lokalu. Stanowi on jego zabezpieczenie finansowe w przypadku rozwiązania umowy spółdzielczej.
Wzór na wycenę wkładu mieszkaniowego jest następujący:
wkład mieszkaniowy = wartość rynkowa mieszkania – należność dla spółdzielni (np. opłaty administracyjne czy związane z zadłużeniem) – pozostałe koszty (np. podatkowe, notarialne czy remontowe)
Ile kosztuje wycena mieszkania i innych nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego?
Przygotowaliśmy analizę kosztów wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych w wybranych polskich miastach – na podstawie danych serwisu KB.pl. Podajemy zarówno uśrednione ceny dla różnych nieruchomości, jak i osobno dla mieszkań, domów oraz działek budowlanych [stan na sierpień 2024 roku].
Ile kosztuje wycena mieszkania – Kraków: jaki jest koszt wyceny nieruchomości innego rodzaju?
Potrzebna jest Ci wycena nieruchomości? Kraków to miasto, w którym zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych jest kilkuset takich specjalistów. Ile bierze za sporządzenie operatu szacunkowego rzeczoznawca nieruchomości? Kraków jest miastem, w którym trzeba spodziewać się wydatku na poziomie około 1100 zł.
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wycena mieszkań? Kraków to rynek, w którym obowiązują jedne z najwyższych stawek w całej Polsce – 1040 zł netto. W przypadku wyceny działki budowlanej obowiązuje podobna stawka za wycenę, którą przeprowadzi rzeczoznawca majątkowy. Kraków jest więc lokalizacją, w której pomimo dużej liczby takich specjalistów ceny należą do najwyższych w Polsce.
Ile kosztuje wycena mieszkania – Wrocław: jaka jest cena oszacowania wartości innych nieruchomości?
Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje w stolicy województw dolnośląskiego rzeczoznawca majątkowy. Wrocław cennik ma ogólnie nieco niższy niż Kraków – uśredniona stawka za wycenę nieruchomości wynosi 1010 zł.
Stosunkowo dużo trzeba jednak zapłacić za usługę rzeczoznawcy w przypadku operatu szacunkowego dla domu jednorodzinnego (1240 zł). Znacznie tańsza jest średnia wycena mieszkań – Wrocław notuje przeciętną stawkę na poziomie 883 zł. Wycena działki budowlanej kosztuje natomiast 907 zł.
Rzeczoznawca majątkowy – Lublin: cennik
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje w stolicy województwa lubelskiego usługa, którą wykona rzeczoznawca majątkowy – wycena nieruchomość? Lublin jest rynkiem, w którym średnia stawka dla mieszkań, domów i działek wynosi 969 zł.
Ile kosztuje w przypadku mieszkań operat szacunkowy? Lublin nie jest pod tym względem drogim miastem, ponieważ średnia stawka kształtuje się na poziomie 839 zł. Za wycenę domu jednorodzinnego trzeba zapłacić 1160 zł, a działki budowlanej 907 zł.
Wycena nieruchomości – Bydgoszcz
Pora dowiedzieć się, ile kosztuje w kolejnym mieście rzeczoznawca budowlany. Bydgoszcz oferuje stosunkowo niskie ceny za wycenę nieruchomości – 987 zł. Średnia cena usługi rzeczoznawcy majątkowego w przypadku mieszkań wynosi 854 zł, domów 1170 zł, a działek budowlanych 938 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany – Kielce
Chcesz wiedzieć, jak drogi jest w stolicy województwa świętokrzyskiego rzeczoznawca majątkowy? Kielce to miasto, w którym uśredniona stawka wynosi 988 zł. Za operat szacunkowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 927 zł, a domu 1130 zł.
Ile kosztuje w przypadku działki budowlanej wycena nieruchomości? Kielce oferują średnie stawki na poziomie 907 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca budowlany – Opole
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy w Opolu? Uśredniona stawka wynosi 1025 zł. Cena wyceny mieszkania kształtuje się na poziomie 898 zł, domu 1240 zł, a działki budowlanej 938 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Bielsko-Biała
Uśredniona stawka za wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w Bielsku-Białej wynosi 928 zł. Koszt wyceny mieszkania w tym mieście to średnio 868 zł, domu jednorodzinnego 1070 zł, a działki budowlanej 847 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Koszalin
1007 zł to średnia stawka, jaką w Koszalinie nalicza majątkowy rzeczoznawca. Wycena mieszkania kosztuje 883 zł, domu 1230 zł, a działki budowlanej 907 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Mińsk Mazowiecki
Uśredniony koszt wyceny nieruchomości w Mińsku Mazowieckim kształtuje się na poziomie 1109 zł. Wycena mieszkania kosztuje średnio 986 zł, domu jednorodzinnego 1160 zł, a działki budowlanej 1180 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Puławy
Ile trzeba zapłacić Puławach za operat szacunkowy, który przygotuje uprawniony rzeczoznawca? Wycena nieruchomości w tym mieście kosztuje średnio 947 zł. Za oszacowanie ceny mieszkania rzeczoznawca bierze przeciętnie 795 zł, a działki budowlanej 907 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Radom
Uśredniona stawka za usługę rzeczoznawcy majątkowego w Radomiu wynosi 993 zł. Za oszacowanie wartości mieszkania trzeba zapłacić średnio 912 zł, a domu 1130 zł. Ile kosztuje w przypadku działki budowlanej wycena nieruchomości? Radom jest miastem, w którym przeciętna cena wynosi w tym przypadku 938 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Rybnik
Ile kosztuje w Rybniku rzeczoznawca budowlany? Cennik uśredniony dla trzech różnych rodzajów nieruchomości wskazuje kwotę 1060 zł. Za wycenę mieszkania trzeba zapłacić 971 zł, domu jednorodzinnego 1270 zł, a działki budowlanej 938 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Siedlce
Szukasz informacji, ile kosztuje rzeczoznawca mieszkania w Siedlcach? Uśredniona stawka dla różnych rodzajów nieruchomości wynosi 929 zł. Za wycenę mieszkania trzeba zapłacić przeciętnie 809 zł, domu 1100 zł, a działki budowlanej 877 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Sosnowiec
Ile kosztuje w Sosnowcu rzeczoznawca budowlany. Cena uśredniona w tym mieście kształtuje się na poziomie 971 zł. Wycena mieszkania wiąże się ze średnim kosztem 957 zł, domu 1080 zł, a działki budowlanej 877 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Tarnów
Chcesz wiedzieć, ile w Tarnowie kosztuje wycena nieruchomości? Cennik uśredniony wskazuje kwotę 1059 zł. Za wycenę mieszkania trzeba zapłacić średnio 957 zł, domu 1170 zł, a działki budowlanej 1050 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Toruń
Ile kosztuje w Toruniu wycena nieruchomości? Cena uśredniona wynosi 959 zł. Stawka za oszacowanie wartości domu kształtuje się przeciętnie na poziomie 1140 zł. Tańsza jest wycena mieszkania – cena w tym przypadku wynosi średnio 831 zł. Za oszacowanie wartości gruntu trzeba zapłacić przeciętnie 907 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy – Wieliczka
Ile w Wieliczce bierze za wycenę rzeczoznawca nieruchomości? Cena uśredniona dla tego miasta wynosi 1088 zł. Wycena mieszkania wiąże się z przeciętnym kosztem 994 zł, domu 1210 zł, a działki budowlanej 1060 zł.
Za ile wycenia nieruchomość rzeczoznawca majątkowy – Włocławek
Ile kosztuje we Włocławku opera szacunkowy, który sporządzi rzeczoznawca? Cena uśredniona za jego wydanie wynosi 919 zł. Za wycenę mieszkania trzeba zapłacić przeciętnie 824 zł, domu 1100 zł, a działki budowlanej 832 zł.
Ile kosztuje wycena nieruchomości – Zielona Góra
Uśredniona stawka za wycenę nieruchomości w Zielonej Górze wynosi 1010 zł. Jaką kwotę naliczy za opera szacunkowy mieszkania rzeczoznawca majątkowy? Zielona Góra jest rynkiem, na którym średnia stawka wynosi 883 zł. Więcej trzeba zapłacić za wycenę domu (1240 zł), a oszacowanie wartości działki budowlanej kosztuje 907 zł.
Ile kosztuje majątkowy rzeczoznawca – Zamość
Uśredniona stawka za usługę rzeczoznawcy budowlanego w Zamościu wynosi 926 zł. Za operat szacunkowy mieszkania trzeba zapłacić 817 zł, a domu jednorodzinnego 1130 zł.
Ile weźmie w Zamościu za oszacowanie wartość gruntu majątkowy rzeczoznawca? Wycena działki budowlanej kosztuje średnio 832 zł.
Ile kosztuje wycena nieruchomości – Gdańsk
Jaki jest średni koszt rzeczoznawcy nieruchomości w stolicy województwa pomorskiego? Uśredniona stawka wynosi 973 zł. Ile kosztuje wycena mieszkania? Gdańsk oferuje średnie na poziomie 912 zł. Wyższe stawki obowiązują za wycenę domu (1100 zł), a za wycenę działki budowlanej trzeba zapłacić średnio 907 zł.
Ile kosztuje rzeczoznawca majątkowy w Łodzi
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje w Łodzi rzeczoznawca mieszkaniowy? Cena uśredniona dla różnych nieruchomości wynosi 1047 zł. Za wycenę mieszkania trzeba zapłacić średnio 912 zł, domu 1290 zł, a działki budowlanej 938 zł.
Ile kosztuje wycena mieszkania – Warszawa: jaki jest koszt wyceny domu i działki?
Ile średnio kosztuje w stolicy Polski wycena nieruchomości? Warszawa należy do najdroższych rynków w Polsce – z uśrednioną stawką 1187 zł. Oszacowanie wartości domu wiąże się ze średnim kosztem 1320 zł, a działki budowlanej 1180 zł. Nieco tańsza jest wycena mieszkań – Warszawa notuje przeciętne stawki na poziomie 1060 zł.
Ile kosztuje wycena nieruchomości – Gdynia
Ile wynosi w Gdyni wycena nieruchomości? Koszt uśredniony kształtuje się na poziomie 970 zł. Za wycenę mieszkania rzeczoznawca bierze średnio 850 zł, domu 1120 zł, a działki budowlanej 939 zł.
Ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości: podsumowanie
Wycena nieruchomości to niezbędny proces przy sprzedaży, podziale majątku, uzyskaniu kredytu hipotecznego czy rozliczeniu spadku. Rzeczoznawca majątkowy, bazując na wiedzy i doświadczeniu, precyzyjnie ocenia wartość rynkową mieszkań, domów i działek, co pozwala uniknąć błędnych decyzji finansowych. Koszt wyceny różni się w zależności od lokalizacji i typu nieruchomości, a usługi te są szczególnie cenne w sytuacjach wymagających dokładnych wyliczeń, takich jak postępowania sądowe. Warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, aby uzyskać rzetelną i obiektywną ocenę wartości swojej nieruchomości.
Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: