Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 23.04.2025, Data aktualizacji: 09.05.2025

4 minuty czytania

artykuł sponsorowany

Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?
Na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego? Poznaj najczęstsze błędy, zbadaj ryzyka i dopilnuj formalności, zanim podpiszesz umowę deweloperską.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to ważny etap w życiu człowieka. Najczęściej jest spełnieniem marzenia o posiadaniu własnego kąta. Nowoczesne budownictwo i możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb to niewątpliwe niepodważalne atuty takiej inwestycji. Spełnianie marzeń o własnym M wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. To powód, dla którego warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się na etapie zakupu i po odbiorze nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są najczęstsze przyczyny opóźnień w odbiorze mieszkania z rynku pierwotnego,
  • na co uważać w nowym mieszkaniu i jak dochodzić naprawy usterek,
  • dlaczego warto ubezpieczyć nowe mieszkanie i jak dobrać odpowiednią polisę,
  • jakie znaczenie przy zakupie nieruchomości mają lokalizacja i sąsiedztwo

Opóźnienia w budowie i przekazaniu mieszkania – co warto wiedzieć?

Jednym z najczęstszych zagrożeń związanych z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego jest opóźnienie w jego przekazaniu nabywcy. Nawet jeśli w umowie określono terminy oddania nieruchomości do użytku lokatorów, istnieje kilka czynników, które mogą sprawić, że deweloper nie dotrzyma zaplanowanego harmonogramu budowy. W grę wchodzą m.in.:

  • problemy finansowe lub prawne dewelopera;
  • trudności techniczne lub dokumentacyjne np. brak wymaganych pozwoleń, lub odbioru nieruchomości przez straż pożarną;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają terminową realizację prac na zewnątrz budynku;
  • opóźnienia w dostawie materiałów budowlanych lub ich wady fabryczne.

Takie sytuacje mogą skutkować znacznymi opóźnieniami i pozbawiają kupującego możliwości zaplanowania momentu przejęcia prawa własności do danej nieruchomości. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, zwłaszcza jeśli nabywca liczy na wprowadzenie się do nowego mieszkania w konkretnym terminie

Odbiór mieszkania – ukryte wady i niezgodności z umową

Odbiór nieruchomości z rynku pierwotnego, podczas którego sporządzany jest szczegółowy protokół, często pozwala wykryć usterki powstałe w trakcie budowy. Może wiązać się to z czymkolwiek: od niskiej jakości wykończeń po rozbieżności w odniesieniu do wymiarów i konfiguracji nieruchomości. Najczęściej jednak podczas odbioru technicznego wykrywane są nieszczelności okien i drzwi, krzywe ściany i podłogi, niska jakość materiałów wykończeniowych, wady szyb okiennych lub błędy w instalacjach (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej). Część z tych ukrytych wad trudno wykryć samodzielnie, dlatego warto skorzystać z pomocy osoby, która specjalizuje się w tego typu odbiorach. Na co jeszcze powinni uważać kupujący?

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej trzeba uważnie przyjrzeć się zapisom dotyczącym uznawania reklamacji. W umowie mogą również pojawić się warunki dodatkowego zabezpieczenia, czyli gwarancji udzielanej na określone elementy. W przypadku braku takich zapisów, deweloper i tak ma obowiązek naprawić usterki zgłoszone w ramach rękojmi. Z uwagi na długość trwania procesu reklamacyjnego warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Usterki i problemy po odbiorze – na co uważać w nowym mieszkaniu?

Szczęśliwy odbiór oddanego w terminie mieszkania z rynku pierwotnego to dopiero połowa sukcesu. Trzeba pamiętać, że nawet w nowej nieruchomości mogą wystąpić awarie, a usterki mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach użytkowania. Najwięcej zagrożeń czyha podczas =prac remontowych. Niewiedza o przebiegu instalacji lub chwila nieuwagi mogą doprowadzić do jej uszkodzenia i spowodować duże straty finansowe.

Niektóre naprawy bywają kosztowne, zwłaszcza jeśli podczas usterki ucierpi również lokal sąsiada. To powód, dla którego warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie i awarie instalacji oraz kradzież i akty wandalizmu. Dobrze jest rozszerzyć polisę o ochronę sprzętu AGD i elektroniki oraz pakiet Home Assistance.

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia mieszkania? Warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości na stronie. Dzięki niemu porównasz dostępne opcje i wybierzesz korzystne dla siebie rozwiązanie.

Zła lokalizacja i uciążliwe sąsiedztwo - ryzyko, które trudno naprawić

Bywa, że radość z zakupu nowego mieszkania zakłócają uciążliwi sąsiedzi. Hałaśliwi, stwarzający problemy i kłótliwi mogą skutecznie utrudniać codzienną egzystencję. To powód, dla którego już na etapie wyboru mieszkania trzeba zwrócić uwagę na lokalizację budynku. Począwszy od tego, jak zagospodarowana jest pobliska infrastruktura drogowa oraz handlowo-usługowa po kwestie bezpieczeństwa. Przykładowo, jeśli dzielnica, w której powstaje inwestycja znana jest z rozbojów lub w pobliżu znajduje się np. fabryka emitująca duży hałas i zanieczyszczenia, szansę na ciszę i spokój w okolicy maleją.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego bez ryzyka - podsumowanie

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to poważna decyzja, która może mieć wpływ na wiele lat życia. Ryzyko opóźnień w odbiorze lokalu, usterki techniczne czy niejasne warunki umowy to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mogą zetknąć się kupujący. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie – zarówno pod względem formalnym, jak i finansowym.

Pamiętaj, że wybór zaufanego dewelopera to pierwszy i najważniejszy krok do bezpiecznego zakupu nowego lokum. Świadome podejście do zakupu nieruchomości i dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia nieruchomości to inwestycja w komfort i spokój na lata.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w marcu 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      12 maja 2025

      Redakcja

    • Uczelnie w Warszawie: publiczne i prywatne szkoły wyższe

      Uczelnie w Warszawie: publiczne i prywatne szkoły wyższe

      W aktualnym rankingu uczelni akademickich znajdują się ośrodki akademickie, które oferują zarówno studia I, jak i II stopnia. Wiele z nich posiada też uprawnienia do nadawania tytułu doktora. W rankingu 2024 uwzględniono ponad 30 wskaźników, do których zalicza się m.in. prestiż, potencjał naukowy efektywność naukową czy start na rynku pracy. Czym kierować się wybierając studia w Warszawie? Jaka uczelnia zajęła 1. miejsce? Podpowiadamy.

      25 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest gospodarstw domowych, jak rozkłada się liczba mieszkań i liczba domów jednorodzinnych w Polsce oraz jakie preferencje dotyczące miejsca zamieszkania mają Polacy? Na bieżąco GUS publikuje także statystyki na temat budownictwa mieszkaniowego, czyli między innymi liczbę nieruchomości oddanych do użytku. Jak obecnie wygląda liczba gospodarstw domowych w Polsce? Czy na rynku brakuje nieruchomości? Sprawdzamy!

      09 września 2024

      Andrzej Prajsnar

    • Świadectwo charakterystyki energetycznej: definicja i przykłady

      Świadectwo charakterystyki energetycznej: definicja i przykłady

      Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Dlaczego właśnie te dokumenty są aż tak ważne dla właścicieli nieruchomości oraz deweloperów? Sprawdź, co skrywa w sobie świadectwo charakterystyki energetycznej.

      05 lipca 2023

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023