Mieszkanie w abonamencie – co warto wiedzieć?

Dominika Śliwa
Dominika Śliwa

Data publikacji: 28.11.2022, Data aktualizacji: 28.11.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Mieszkanie w abonamencie
Mieszkanie na abonament czy tradycyjny najem? Czym różnią się te formy wynajmu lokali? Sprawdź, czy mieszkanie w abonamencie jest lepszym rozwiązaniem.

Opłaty abonamentowe funkcjonują również na rynku nieruchomości. Mowa o formie wynajmu mieszkań. Czy ten model opłaca się bardziej niż wynajęcie mieszkania od prywatnego właściciela? Czy osobom, które lokują oszczędności w mieszkanie na wynajem, zagraża rynek mieszkań na abonament?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym są lokale w abonamentowym modelu wynajmu, 
 • gdzie w Polsce są lokale w abonamencie,
 • jakie są różnice między zwykłym najmem mieszkania a tym od wyspecjalizowanych firm.

Na czym polega idea mieszkania w abonamencie?

Na rynku najmu są oferty od osób prywatnych i firm, które dotyczą mieszkań do wynajęcia w formie usługi, a dokładniej abonamentu. Czym jest ten rodzaj wynajmu? 

 • Wynajmującym (właścicielem) jest firma, a mieszkania budowane są specjalnie na ten cel.
 • Najemca może zgłaszać usterki do serwisu, który zajmie się naprawą. 
 • Lokale są w pełni umeblowane i wyposażone w niezbędne sprzęty AGD, RTV oraz sieć Wi-Fi. 
 • W trakcie umowy lokator może zmienić metraż lub lokalizację (np. przeprowadzić się do innego miasta).

Mieszkanie w abonamencie a tradycyjny wynajem – różnice

Każdemu najemcy zależy na odpowiednich warunkach mieszkaniowych, dobrze skomunikowanej lokalizacji, niezmiennej wysokości czynszu. Bez niespodzianek w postaci nagłej zmiany ceny czy konieczności wyprowadzki. Gdzie jest na to największa szansa?

Naprawy i konserwacje

W przypadku tradycyjnego najmu część napraw i konserwacji leży po stronie lokatora. Najemca korzystający z mieszkania na abonament nie musi zajmować się naprawami, a zgłoszeniami zajmuje się obsługa klienta

Czas trwania umowy najmu

Umowę podpisuje się na czas oznaczony, ale w tzw. zwykłym najmie jest jeszcze możliwość zawarcia umowy na czas nieoznaczony.

 • Właściciele prywatni na ogół chcą podpisywać umowy długoterminowe, np. na 12 miesięcy.
 • Od firmy można wynająć lokal na krótszy okres, np. na pół roku.

Podczas trwania abonamentu nie ma ryzyka, że zmiana sytuacji życiowej właściciela mieszkania (np. będzie je potrzebował na własne potrzeby) spowoduje wypowiedzenie umowy. Osoba, która wynajmuje w ramach tradycyjnego najmu, może też chcieć sprzedać nieruchomość. Ma również prawo podnieść czynsz na zasadach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Lokalizacja i sąsiedztwo

Mieszkania na abonament zlokalizowane są w centralnych częściach miast. W budynku mieszkają osoby, które korzystają z tej samej usługi. 

Mieszkania w Polsce na wynajem tradycyjnyw różnych częściach miast. Niekoniecznie jest to dobrze skomunikowana dzielnica, co nie zawsze oznacza wadę, bo np. mieszkanie jest blisko pracy i z dala od zatłoczonych ulic. Atrakcyjność lokalizacji jest więc kwestią indywidualną.

Opłaty za media

Koszty zużycia energii elektrycznej, wody czy ogrzewania to dodatkowy wydatek obok opłaty stałej, również w abonamencie.

Kaucja 

W obu przypadkach wynajmujący pobiera kaucję.

Warto mieć na uwadze:

Szczegóły zarówno najmu tradycyjnego, jak i abonamentu, a w tym rezerwacji, napraw i kaucji, zależą od warunków umowy. Dlatego, przed podjęciem decyzji należy pytać o szczegóły, ale przede wszystkim dokładnie zapoznać się z dokumentami do popisania

Dla kogo mieszkanie w abonamencie? 

Czy aby na pewno najemcą może być każda osoba, która jest w stanie opłacać czynsz? 

Bywa, że cudzoziemcy, rodziny z dziećmi czy właściciele czworonogów mają problem ze znalezieniem lokum. Dla obcokrajowca to umowa najmu okazjonalnego jest barierą w znalezieniu mieszkania do wynajęcia. To dlatego, że musi wskazać lokal zastępczy, w którym zamieszka w razie wykonania obowiązku opróżnienia lokalu. 

Najem w formie abonamentu z uwagi czas trwania umowy (np. 3 miesiące), jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania

Nie każdy może jednak z niego skorzystać, nawet jeśli jest w stanie wywiązać się z umowy. Ograniczeniem jest z pewnością dostęp do usługi, co wiąże się bezpośrednio z lokalizacją

W jakich miastach można skorzystać z usługi? 

Z oferty mieszkaniowej w formie abonamentu można korzystać w największych miastach Polski, takich jak np.:

 • Warszawa, 
 • Kraków,
 • Poznań,
 • Wrocław, 
 • Gdańsk.

Mieszkanie w abonamencie – wady i zalety

Do zalet można zaliczyć: 

 • wybór i możliwość zmiany standardu lub metrażu,
 • pełne wyposażenie w sprzęty i meble;
 • lokalizacja w dobrze skomunikowanych miejscach,
 • zgłaszanie problemów technicznych do biura obsługi klienta,
 • możliwość najmu na krótszy termin.

Wadą abonamentu może być np.:

 • dostępność lokali – tylko w dużych miastach;
 • weryfikacja finansowa – firma sprawdza, czy osoba, która chce korzystać z usługi, będzie w stanie za nią płacić;
 • zdarza się, że niektóre usługi są dodatkowo płatne, np. miejsce postojowe.

Podsumowanie

Alternatywą dla najmu bezpośrednio od właściciela, są mieszkania na abonament. O takich lokalach jako kompleksowej usłudze mówi się coraz więcej. I to zarówno w kontekście wygody, jak i ograniczeń związanych z zakupem mieszkania. 

Czy właściciele lokali prywatnych na wynajem powinni czuć się zagrożeni? Mieszkania abonamentowe to wciąż rozwijający się rynek. Takie oferty znajdziemy w największych polskich miastach, co już samo w sobie jest barierą dla poszukujących. A najem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie, nie dotyczy tylko metropolii. 

Nie każdy chce też przechodzić przez weryfikację finansową i dodatkowo płacić za parking, który w prywatnych mieszkaniach jest zazwyczaj częścią oferty. Z pewnością zaletami jest wybór standardu i metrażu, obsługa klienta, pełne wyposażenie czy lokalizacja. I między innymi to zachęca do korzystania z ofert firm specjalizujących się w tego rodzaju usłudze. 

Dominika Śliwa
Dominika Śliwa

Content designerka, copywriterka i UX writerka. Tworzy głównie treści o tematyce nieruchomości, kredytów i marketingu internetowego. Autorka m.in. artykułów i e-booków, w których prostym językiem wyjaśnia trudne zagadnienia.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: