Mieszkanie przy rzece – ile zapłacisz za taki luksus?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 04.10.2018, Data aktualizacji: 23.11.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 17 głosów

Mieszkanie przy rzece
Nieruchomości w sąsiedztwie rzek czy innych akwenów, w powszechnym odbiorze uznawane są za atrakcyjniejsze. Ile kosztują nieruchomości nad rzeką? Sprawdziliśmy to.

Na początek trzeba poczynić bardzo ważne zastrzeżenie. Pod hasłem: mieszkania przy rzece, kryje się cała masa bardzo różnych nieruchomości, o różnym standardzie i funkcjonalnościach. Będą to więc zwykłe osiedla w segmencie popularnym, tyle że zlokalizowane w sąsiedztwie terenów rzecznych, ale są to również prestiżowe apartamenty w kompleksach np. z własnymi marinami, nabrzeżami itp.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety mieszkania przy rzece
 • czy mieszkania zlokalizowane nieopodal wody są droższe
 • na co zwrócić uwagę decydując się na lokal przy rzece 

Ceny nieruchomości „wodnych” częściej plasują się powyżej lokalnych średnich. W ten sposób potwierdza się atrakcyjność lokalizacji, która cenowo jest wyżej premiowana. Tę chęć dodania prestiżu widać po stronie deweloperów, którzy często swoim zupełnie przeciętnym projektom z segmentu popularnego „dorzucają” właśnie prywatny akwen wodny, własne jeziorko itp.

Poniżej przedstawimy po kilka wybranych inwestycji nadrzecznych w największych miastach Polski, z cenami i w odniesieniu do średnich stawek dla całych miast.

Warszawa

W stolicy nie brak realizacji nowych inwestycji deweloperskich w sąsiedztwie wody. Oczywiście takie inwestycje siłą rzeczy grupują się wzdłuż Wisły, ale nie tylko. Można  wskazać choćby na takie miejsca, jak Gocław na Pradze Południe, gdzie leży m.in. Jezioro Gocławskie, czy Jezioro Balaton. W sąsiedztwie Wisły rosną osiedla na Żeraniu (m.in. Riviera Park), na Wilanowie (m.in. Ruczaj Park), Ursynowie  (m.in. Harmony Park). Z racji faktu braku terenów inwestycyjnych w centrum lub okolicach nowe osiedla nad Wisłą rosną w nieco dalszych lokalizacjach – około 8 – 10 km od ścisłego centrum. Stąd też dość przystępne ceny, choć i tak dość wysokie jak na te oddalone rejony miasta.

Przykładowo – za mieszkanie na jednym z nowych osiedli na Ursynowie (z własnym jeziorkiem, w sąsiedztwie Kanału Służewieckiego) zapłacimy od 6800 do 8100 zł/mkw. Niższa stawka to oferta promocyjna. Osiedle, wedle zapewnień inwestora, ma mieć podwyższony standard. Ponieważ lokalizacja jest dość oddalona od centrum, możemy powiedzieć, że w tym przypadku stawka została podwyższona. Wg ostatnich danych NBP za 1 mkw. nowego mieszkania w Warszawie płacimy już blisko 8200 zł/mkw.

Na jednym z osiedli na Bemowie (My Bemowo) deweloper zorganizuje prywatny zbiornik wodny do użytku  rekreacyjnego dla mieszkańców. Ceny za metr kwadratowy w tej lokalizacji wynoszą od 6400 do 7200 zł/mkw. Na krańcach Białołęki (Grodzisk) ceny mieszkań z własnym jeziorkiem na jednej z inwestycji są jeszcze niższe. Wynoszą aktualnie 5500 – 6500 zł/mkw.

Jak widzimy – mieszkanie z „własną” wodą lub wodą po sąsiedzku w stolicy nie musi być wcale wygórowane cenowo, tyle że wynika to głównie z faktu niewielkiej liczby inwestycji stricte nad rzeką w centrum miasta. Takie nieruchomości automatycznie zalicza się do segmentu premium ze stawkami często przynajmniej 100 proc. wyższymi od średnich lokalnych cen.

Przykładem mogą być Apartamenty The Tides nad Wisłą, na warszawskim Śródmieściu, a więc w centrum miasta. Nieruchomość, oprócz wielu udogodnień, ma także własną przystań dla łodzi, Ceny mieszkań w tym obiekcie sięgają znacznie powyżej 20 tys. zł/mkw.

 Rivera Park, Marvipol

Kraków

W historycznej stolicy Polski oczywiście sąsiedztwo rzeki również jest premiowane. W dzielnicy Zwierzyniec, na Woli Justowskiej postrzeganej jako jedna z najatrakcyjniejszych w mieście, zlokalizowanej około 3,5 km  od centrum, za mieszkanie na osiedlu apartamentowym (River Lane) tuż obok rzeki Rudawy i niedaleko krakowskich Błoni, trzeba zapłacić 9,5 – 11 tys. zł/mkw. Cena za 70 - metrowe mieszkanie w tej lokalizacji wynosi około 680 tys. zł. Małe dwa pokoje (niecałe 40 mkw.) to koszt 400 tys. zł.

Inna inwestycja w tym samym rejonie miasta, to Willa Rudawa, położona na Zwierzyńcu, nad Rudawą, w sąsiedztwie Kopca Kościuszki i Błoni. Ceny za mieszkania w tej lokalizacji wynoszą również 9,5 – 11 tys. zł/mkw.

Ile zapłacimy za sąsiedztwo Wisły? W dzielnicy Grzegrzółki, w sąsiedztwie ścisłego centrum, za mieszkania w nowoczesnym projekcie Wiślane Tarasy 2.0, oferującym szereg udogodnień, takich jak m.in. concierge, basen, sauna, tv kablowa,  patio / dziedziniec, ceny zaczynają się od niecałych 8 tys. zł. Średnie stawki wynoszą jednak około 9 – 9,5 tys. zł/mkw.

Wiślane Tarasy 2.0, INTER-BUD Developer Sp. z o.o. sp.k.

Wrocław

W stolicy Dolnego Śląska inwestycje nad Odrą cieszą się wielką popularnością. W centrum miasta do najbardziej „gorących” lokalizacji należy Kępa Mieszczańska, czyli wyspa na Odrze położona zaledwie kilkaset metrów od Starego Miasta. Stawki są tu przynajmniej o około 1000 zł/mkw. wyższe od średniej cen  dla całego miasta. Wg NBP wynoszą one teraz 6600 zł od metra kwadratowego.

Około 7000 zł/mkw. - takie oferty dotyczą z kolei lokalizacji nadodrzańskich w dzielnicy Różanka. Przykładowo: w projekcie Villa Rosenthal, który jest realizowany przy ul. Osobowickiej, około 7 km od ścisłego centrum, za 60 metrowe mieszkanie zapłacimy 420 tys. zł. Ceny jak na taką, dość oddaloną lokalizację są wysokie. Wynika to nie tylko z podwyższonego standardu, ale również atrakcyjnego sąsiedztwa przyrodniczego, czyli właśnie rzeki.

Na co zwrócić uwagę?

Sąsiedztwo rzeki z całą pewnością jest wartością, która zwiększa atrakcyjność nieruchomości. Może być jednak również czynnikiem niosącym zagrożenie, który przełoży się na spadek wartości i problemy ze sprzedażą. Chodzi o zagrożenie powodziowe, oraz organizację odpowiedniej do warunków terenowych i hydrologicznych sieci kanalizacji. Różnie z tym bywa.

Jeśli chodzi o zagrożenie powodziowe – od stycznia 2018 wiele się w tej sprawie zmieniło. Decyzję w kwestii zgody na inwestycję budowlaną w takich miejscach wydaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (zastąpiło Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej). Wody Polskie określają wymagania odnośnie zagospodarowania terenów położonych w rejonach szczególnie zagrożonych powodzią.

Informacje o zagrożeniu powodziowym powinny być zawarte w prospekcie informacyjnym, przekazywanym kupującym wraz z umową deweloperską. Niezależnie jednak od tego, dziś stan zagrożenia powodzią można sprawdzić na mapach dostępnych w internecie, pod adresem: wody.isok.gov.pl.

Harmony Park, Marvipol
Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: