Lato w mieszkaniu: inspiracje, aranżacje i sposoby na zatrzymanie lata we wnętrzu
Data publikacji: 26.09.2024, Data aktualizacji: 03.10.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów
Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wykorzystać letnie kolory we wnętrzach,
- na jakie letnie dekoracje domu warto się zdecydować,
- jak wygląda salon w stylu marynistycznym.
Lato zamknięte w kadrze
Fotografie to chyba najlepszy sposób na łapanie ulotnych chwil. Kilka pstryknięć i wakacyjne przygody zostają zatrzymane w kadrze. Chcesz o nich pamiętać? Wywołaj zdjęcia! Nie chowaj ich głęboko do szuflady. Przyozdób nimi swoje wnętrze. Włóż w ramki, zawieś na ścianach, postaw na komodzie czy kominku. Za każdym razem, gdy spojrzysz na fotografie z wakacji i przypomnisz sobie piękne chwile spędzone na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi, lato powróci. Niemal każde pomieszczenie może zostać ozdobione zdjęciami. Część fotografii może trafić do pokoju dziennego czy sypialni. Co więcej, nawet ściany przedpokoju czy korytarza mogą stanowić świetne płótno na takie ozdoby. Zdjęcia zawieś tam, gdzie najczęściej przebywasz i gdzie chcesz cieszyć nimi oko.
Kolory lata w mieszkaniu
Pogodne kolory we wnętrzach to must have letnich aranżacji. Piaskowe beże, słoneczne żółcienie i oranże przywodzące na myśl wschody i zachody słońca. Te kolory sprawdzą się doskonale. Błękit, granat, zieleń są niezwykle energetyczne i tym samym podkręcą atmosferę i wystrój mieszkania. Dobrym wyborem jest również klasyczna biel. Niczym żagiel powiewający na wietrze...
Dodatki i dekoracje w letnim stylu
Dodatki zmieniają wnętrze! Pamiętaj o tym, chcąc zatrzymać lato w swoim mieszkaniu. Wybierając dekoracje, możesz zdecydować się na te, w typowo tropikalnym stylu, jednoznacznie kojarzącym się z wakacjami. Nietuzinkowym urozmaiceniem wnętrza są poszewki w ananasy, cytrusy czy palmowe liście. Alternatywą mogą być nadruki z motywem kwiatów, łąki czy zieleni.
Możesz zaszaleć również z tapetą nawiązująca do rajskich krajobrazów, lasów czy lazurowej wody. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo mocny dodatek i warto wykorzystać go z głową, np. na najmniejszej ścianie. Jeżeli taka dekoracja to dla Ciebie ciut za dużo, wybierz mniej rzucający się w oczy element - np. plakat czy obraz z rajskimi widokami.
Doskonałym uzupełnieniem aranżacji będą również unikalne przedmioty, które darzymy szczególnym sentymentem, takie jak własnoręcznie wykonany ceramiczny wazon czy pamiątki z podróży.
Cały rok pod palmami
Uwielbiasz rośliny? Z ich pomocą możesz czuć letni klimat przez cały rok. Palmy przywodzą na myśl egzotyczne wakacje, plaże, słońce, piękną pogodę… Być może dlatego stały się ostatnio jednymi z najbardziej popularnych i lubianych roślin doniczkowych. Także każda inna, zielona roślina upiękni Twoje wnętrze, wnosząc do niego radość i pozytywną energię. Możesz postawić na monstery, fikusy, paprotki czy wężownice. Wybierz te rośliny, które najbardziej Ci się podobają, i którymi będziesz miał ochotę się zajmować. W mieszkaniu nie powinno również zabraknąć żywych kwiatów.
Pamiętaj również o ozdobieniu mieszkania ziołami. Mięta, bazylia, tymianek… Ustawione na parapecie, czy kuchennym blacie dodadzą wnętrzu świeżości i przypomną o letnich wieczorach z lemoniadą. No i do tego, jak smakują!
Oświetlenie
Jesień nieuchronnie wiąże się z coraz krótszymi dniami, dlatego też w szczególny sposób należy zadbać o oświetlenie. Przede wszystkim pamiętaj o odsłanianiu okien. Do mieszkania powinno wpadać tyle naturalnego światła, ile to tylko możliwe.
Dodatkowo otocz się sztucznym światłem w odpowiedniej ilości, wybarwieniu i natężeniu. Ciekawym rozwiązaniem są girlandy świetlne, które przywołają na myśl letnie wieczory spędzane na tarasie czy w ogrodzie.
Letnia bryza
Zadbaj o wakacyjne aromaty. Świece o zapachach cytrusów, kokosa, lawendy czy świeżych kwiatów pomogą wprowadzić letni nastrój. Użyj naturalnych olejków eterycznych do dyfuzora – mięta, cytryna czy eukaliptus to idealne letnie zapachy.
Letnie materiały
Zamiast ciężkich zasłon zdecyduj się na zwiewne materiały. Bawełna, len i lekkie zasłony wpuszczą do mieszkania sporo naturalnego światła, a to właśnie ono tworzy wrażenie letniej atmosfery. Wybierz tekstylia w jasnych kolorach, takich jak błękit, żółć czy zieleń.
Jednym z niemalże obowiązkowych elementów aranżacji w klimacie lata są także plecionki, takie jak na przykład ażurowe meble rattanowe czy wiklinowe lampy o wyrazistych formach. W odpowiednich proporcjach sprawdzą się one niemalże wszędzie. Możesz je wykorzystać na przykład w dodatkach. Doniczka opleciona rattanem przyciągnie wzrok.
Oranżeria
Oranżeria jest niezwykłą, architektoniczną formą, która nie tylko nada naszemu domowi wytwornego charakteru, ale jednocześnie tworzy miniaturowe środowisko życia o specyficznym mikroklimacie. Takie pomieszczenie sprawi, że każdego dnia, niezależnie od pory roku, będziemy mogli obcować z naturą, cieszyć się słońcem i zielenią.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na budowę oranżerii, warto wykorzystać werandę, czy balkon. O ile pozwala na to jeszcze temperatura, ciesz się kawą czy herbatą wypijaną na świeżym powietrzu.
Style wnętrzarskie
Jakie style wnętrzarskie najlepiej korespondują z latem? Poznaj style, które mogą stać się Twoją inspiracją.
Styl Hamptons
Nawiązuje do nadmorskich rezydencji położonych na wyspie Long Island w USA, w okolicach miejscowości Hamptons. Charakteryzuje go połączenie elegancji, wygody z odrobiną casualowego luzu, charakterystycznego dla kurortów.
Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie w stylu postaw na:
Kolory natury – W stylu Hamptons dominuje jasna i naturalna paleta barw, w tym takie kolory jak: biel, ecru, beże, delikatne odcienie szarości i błękitów. Barwy te nawiązują do piasku, nieba i morza.
Naturalne materiały – Bawełna, len, wiklina czy drewno - wnętrze w stylu Hamptons nie obejdzie się bez naturalnych materiałów. Drewniane meble, często malowane na biało, dodają wnętrzu lekkości, a miękkie, lniane zasłony czy poduszki zapewniają komfort.
Światło i przestrzeń – Przestronne i dobrze doświetlone mieszkania są typowe dla stylu Hamptons. Mile widziane są duże okna, lekkie zasłony i jasne ściany.
Inspiracja morzem – Subtelne nawiązania do nadmorskiego życia, to fundament stylu Hamptons. Doskonale sprawdzą się letnie dodatki, takie jak: wazy w kolorach morskiego błękitu, muszle czy obrazy przedstawiające plaże i nadmorskie krajobrazy.
Wygodne meble – Meble w stylu Hamptons są duże, wygodne i przytulne. Kanapy i fotele z miękkimi, bawełnianymi narzutami zachęcają do relaksu. Dopełnieniem są poduszki w pasy, kratkę lub delikatne wzory.
Styl marynistyczny
Styl marynistyczny nazywany jest również morskim. Jest bardziej bezpośredni w swoim nawiązaniu do tematyki morskiej niż styl Hamptons, co czyni go idealnym wyborem dla osób, które kochają wodę i chcą, by w ich domu zawsze panowała atmosfera wakacji nad morzem.
Kolory morza – Biel, granat, niebieski i czerwony - to dominujące barwy.
Żeglarskie akcenty – Liny, dekoracyjne sieci rybackie, wiosła, koła ratunkowe czy kompas będą bardzo bezpośrednim, ale i efektownym dodatkiem do wnętrza w stylu marynistycznym. Możesz wykorzystać również muszle, modele żaglówek czy latarnie morskie.
Wzory i motywy – Charakterystycznym motywem są pasy, szczególnie w połączeniu granatu i bieli. Można je znaleźć na tekstyliach, takich jak poduszki, zasłony czy dywany. Popularne są również motywy kotwic, sterów czy morskich zwierząt.
Naturalne materiały – W stylu marynistycznym, podobnie jak w Hamptons, dominują naturalne materiały. Drewniane podłogi, lniane zasłony i wiklinowe kosze tworzą wrażenie bliskości z naturą.
Chcesz wiedzieć więcej na temat stylu marynistycznego? Przeczytaj
Styl boho na lato... i nie tylko
Letni wystrój wnętrz można uzyskać, inspirując się również stylem boho. Jest nie tylko modny, ale także idealny do stworzenia przytulnego, ciepłego mieszkania. Postaw na dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, rattan, bambus czy wiklina. Strzałem w dziesiątkę będą fotele, pufy oraz nieduże sofy z wikliny bądź wyplatanego rattanu.
Styl boho to także połączenie kolorowych tkanin i dekoracji, a także stylowych, często etnicznych dodatków. To także specyficzny nastrój, niosący za sobą uczucie porównywalne do skąpanego w popołudniowym słońcu, leniwego, niedzielnego popołudnia.
Chcesz wiedzieć więcej o stylu boho? Przeczytaj
Letnia aranżacja wnętrz: podsumowanie
Wielu z nas uważa, że lato to najpiękniejsza pora roku. Dlatego też, gdy nadchodzi jesień niełatwo nam się z nią rozstać. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy zatrzymać tę porę roku na dłużej. Jak zatem urządzić letnie wnętrze? Pomogą w tym pamiątki z wakacji, którymi udekorujemy mieszkanie, letnie kolory na ścianach i dodatkach, dyfuzor z ulubionym, świeżym zapachem czy rośliny, które będą przypominały o wakacjach pod palmami… Zatrzymanie lata w domu jeszcze nigdy nie było tak proste.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: