Kwitnące ozdoby, czyli naturalne dekoracje z lasu i ogrodu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 06.06.2018, Data aktualizacji: 20.09.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Kwitnące ozdoby, czyli naturalne dekoracje z lasu i ogrodu
Lato to czas nieograniczonego dostępu do naturalnych ozdób w postaci pięknych kwiatów i wszelkiego rodzaju zielonych dekoracji.

Żadna inna pora roku nie daje nam tyle możliwości w tworzeniu pięknych kompozycji, które kosztowały będą tylko czas potrzebny na ich stworzenie. Podpowiemy Wam jak wykorzystać kwitnące ozdoby, aby nadać wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak własnoręcznie stworzyć naturalne dekoracje z lasu i ogrodu
 • jakie przygotować narzędzia
 • z jakich polnych kwiatów stworzyć bukiet 

Florystyka dla amatorów

Zanim podpowiemy Wam jak w prosty sposób stworzyć piękne kompozycje z wykorzystaniem tego, co daje nam latem natura, sprawdźcie, czy macie w domu naczynia, które potrzebne będą do ich stworzenia. Mówiąc naczynia, mamy na myśli wszelkiego rodzaju donice, wazony, szklanki, kieliszki i co tylko przyjdzie Wam do głowy.

Bawiąc się w artystę – florystę przyda się przede wszystkim ogromny zapas fantazji i kreatywności. To, co będzie Wam również potrzebne (w zależności od kwiatów, jakie zostaną użyte przede wszystkim wspomniane już naczynia, nożyczki, sekator oraz inne ozdoby, jeśli takowe posiadacie (wstążki, sznurki, ozdobne gałązki etc..). Dla tych z Was, którzy lubią widzieć instrukcję krok po kroku i nie wierzą we własne zdolności florystyczne, zbawienne okażą się filmy instruktażowe przygotowane przez profesjonalnych specjalistów z dziedziny układania kwiatów. Ci z Was, którzy dają sobie jednak szansę na poruszenie wyobraźni, zapraszamy do samodzielnego wykonania dekoracji, według własnego uznania.

Krok po kroku

Przygotowane naczynia, w których znajdą się kwiaty i zielone dodatki z lasu i ogrodu dokładnie umyjcie (na przykład płynem do naczyń, bądź roztworem wody i octu), aby oczyścić je z bakterii, które mogą wpłynąć na rośliny. Jeśli macie więcej czasu i pomysłów, możecie pokusić się o pomalowanie starych doniczek czy wazonów, nadając im tym samym nowego, letniego charakteru.

Ciekawym i wyjątkowo łatwym pomysłem jest też owinięcie naczyń zwykłym sznurkiem, tasiemką, czy rafią (często wykorzystywaną przez florystów), jeśli takową posiadacie. Dostosujcie długość kwiatów do posiadanych naczyń, jeśli są niskie, kwiaty też powinny być stosunkowo krótkie. Zabierając się za cięcie kwiatów, pamiętajcie, że należy to robić pod skosem, dzięki czemu powierzchnia łodygi, potrzebna do wchłaniania wody będzie większa i kompozycje wytrzymają dłużej. Jeśli chcecie, aby kwiaty się nie rozsypywały, możecie wspomnianą rafią owinąć naczynie w pionie, dzięki czemu powstaną przegródki, w których ułożycie kolejne kwiaty.

Ten prosty zabieg sprawdza się przede wszystkim w przypadku kwadratowych i niezbyt niskich wazonów. Urok tej kompozycji podkreśli przezroczyste naczynie, które pozwoli na zobaczenie kwiatów w całości wraz z łodygami. Pamiętajcie jednak, aby wykorzystane przez was kwiaty były podobnej długości, dzięki czemu kompozycja stanie się wyjątkową dekoracją.

Polne kwiaty i zioła

Dla tych z Was, którzy lubią bardzo proste rozwiązania, polecamy wycieczkę na pola i łąki, w poszukiwaniu sezonowych kwiatów, traw i ziół, które pięknie wyglądają w każdej kompozycji.

Do stworzenia bukietu z wykorzystaniem letnich skarbów natury nie potrzeba żadnych specjalnych instrukcji. To, co najważniejsze, to odrobina chęci, kreatywności i oczywiście główni bohaterowie, czyli maki, chabry, słoneczniki czy malwy i wszelkiego rodzaju zioła, z pokrzywą i rumiankiem włącznie. Bukiety takie pięknie wyglądają poprzetykane trawami, paprociami i wszystkim, co uda Wam się znaleźć, a co uznacie za przydatne. Bukiety z polnych kwiatów są tak urokliwe, że nie potrzebują żadnej specjalnej oprawy, dodatków ani wstążek.

Pięknie wyglądają przewiązane najzwyklejszym sznurkiem, który nadaje nonszalanckiego charakteru całej kompozycji. Nie bójcie się tego, że nie umiecie tworzyć skomplikowanych bukietów. W tym wypadku każdy pomysł na dekoracje wyglądał będzie pięknie. Wykorzystajcie letnie możliwości, które daje natura, bo zimą o takich pięknych, kolorowych ozdobach będziecie mogli już tylko pomarzyć.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: