Umowa dożywocia: zachowek, nieważność, podatek i inne koszty prawa dożywocia
Średnia ocen 4/5 na podstawie 125 głosów
Prawo dożywocia daje seniorom szansę na godziwe życie, dach nad głową i opiekę w zamian za przeniesienie własności mieszkania. Równocześnie jednak łatwo „wplątać” w tę sprawę kolejnego nabywcę nieruchomości, nieznającego tematu. Jeśli kupi on nieruchomość obciążoną prawem dożywocia, to on będzie musiał utrzymywać dożywotników.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- na czym polega prawo dożywocia,
- kto korzysta z prawa dożywocia,
- czy sprzedający nieruchomość musi mieć zgodę dożywotnika.
Czym jest umowa dożywocia?
Dożywocie to prawo uregulowane w kodeksie cywilnym (art. 908 – 916 KC). Jest to prawo osobiste, majątkowe - niezbywalne i niedziedziczne. Wygasa wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Zawarcie umowy dożywocia polega na podpisaniu aktu notarialnego, na mocy którego jedna strona nabywa nieruchomość, w zamian za co na podstawie umowy dożywocia nabywca zobowiązuje się do dożywotniego utrzymania drugiej strony (zwanej dożywotnikiem).
Co obejmuje takie utrzymanie?
Jeśli nie ma innych szczegółowych uregulowań, zgodnie z paragrafem 1, art. 908 KC, „Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.
Jeśli nabywca nieruchomości w umowie określił służebność mieszkania na rzecz dożywotnika, lub przyznał mu użytkowanie ograniczone do części nieruchomości, wówczas wszelkie takie regulacje warunkujące przeniesienie przez dożywotnika własności nieruchomości na podstawie umowy, należą do treści prawa dożywocia, o czym mówi art. 908 §2. KC.
Jak powinna wyglądać umowa dożywocia? Sprawdź
Obciążenie nieruchomości prawem dożywocia
Ponieważ w przypadku umowy dożywocia przedmiotem jej zawarcia jest nieruchomość, to ona zostaje obciążona prawem dożywocia. Taki stan rzeczy powinien być uwidoczniony w III rozdziale księgi wieczystej. Nie ma on jednak charakteru konstytutywnego, co oznacza, że prawo dożywocia może obowiązywać niezależnie od ewentualnego braku wpisu w księdze.
Co w praktyce oznacza ta sprawa dla kupującego mieszkanie i jakie są obowiązki wynikające z umowy dożywocia? Otóż – jeśli przeoczy on kwestię dożywocia i kupi mieszkanie nim obciążone, to – zgodnie z prawem „zyska” dodatkowego lokatora, którego będzie musiał utrzymywać.
Nietrudno sobie wyobrazić koszmar takiej sytuacji. Należy tu dodać, że sprzedający nieruchomość nie musi mieć zgody dożywotnika. Co prawda istnieje możliwość zamiany umowy dożywocia na dożywotnią rentę, odpowiadającą wysokością kosztom utrzymania dożywotnika, albo nawet jej rozwiązania, ale są to sprawy prowadzone w postępowaniach sądowych. Mogą trwać wiele lat. Dlatego szczególnie ważne jest, by nie przeoczyć nawet symptomów, wskazujących, że umowa dożywocia została zawarta i osobie trzeciej przysługują uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia.
Dożywotnie zamieszkanie w akcie notarialnym
Jak to sprawdzić? Przede wszystkim zaznaczmy, że dożywocie dotyczy tylko własności nieruchomości, a nie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeśli chcemy sprawdzić, czy zbywca zawarł taką umowę, możemy zażądać wglądu do aktu notarialnego, na mocy którego właściciel nieruchomości stał się właścicielem. Tam w treści będzie zapis o prawie dożywocia oraz warunkach, na jakich umowa została zawarta.
Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości z księgą wieczystą założoną przed 1991 rokiem. Dawne przepisy o notariacie nie nakładały na notariuszy obowiązku wprowadzenia umów dożywocia do księgi wieczystej. W przypadku późniejszych ksiąg wieczystych, prawo dożywocia powinno mieć w nich swoje odzwierciedlenie, jednak – jak już powiedzieliśmy – występowanie tego prawa nie jest uzależnione od wpisu w księdze wieczystej.
Krótko mówiąc – niezależnie czy wpis jest, czy nie, nieruchomość może być obciążona dożywociem. W takiej sytuacji – jeśli wpisu w księdze nie ma – nie działa rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Nabywca nie może uchylać się od obowiązku wykonania dożywocia, tłumacząc się tym, że nie zostało ujawnione ono w księdze wieczystej.
Generalnie jednak w późniejszych księgach dożywocie powinno być zawarte. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy uzyskać odpis z księgi wieczystej. Zgodnie z przepisami obecnie notariusz tuż po sporządzeniu aktu notarialnego zawierającego wniosek o zmianę w księdze wieczystej, powinien kanałem teleinformatycznym przesłać taki wniosek do sądu rejonowego prowadzącego daną księgę. To, że taki wniosek został przesłany, będzie widoczne w formie wzmianki, zamieszczonej w odpowiednim dziale ksiąg wieczystych. Nie powinniśmy tych wzmianek ignorować.
Dlaczego jest to tak istotne? Stanowi zabezpieczenie przed sytuacją, w której co prawda wpisu dożywocia w księdze wieczystej jeszcze nie będzie, ale lada chwila treść księgi ulegnie zmianie, a wpis się pojawi.
Krótko mówiąc, chodzi np. o hipotetyczny scenariusz, w którym X nabył nieruchomość w drodze umowy dożywocia, po czym bardzo szybko ją sprzedał, zanim wpis dożywocia został w księdze dokonany.
Służebność, dożywocie, użytkowanie lokalu - czym różnią się tę pojęcia? Sprawdź
Rękojmia
Jeśli damy się wplątać w dożywocie, nie wszystko jeszcze stracone. Zbywca nieruchomości nie może zatajać przed nami faktu, że jest ona obciążona prawem dożywocia. Zobowiązanie z tytułu dożywocia jest wadą prawną nieruchomości. Nabywcę – jeśli nie wiedział o niej, a sprzedający zataił sprawę – chroni rękojmia z tytułu wad prawnych. Na jej mocy może domagać się naprawienia szkody, odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny.
Zmiana treści stosunku dożywocia
Zgodnie z prawem istnieje możliwość zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Dzieje się tak wtedy, gdy wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie będzie możliwe wymagać od stron, by nadal pozostawały w bezpośredniej styczności. Wówczas zamiany części lub całości praw z tytuły dożywocia może się domagać każda ze stron, np. na zamianę zobowiązań związanych z treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Jeśli właściciel nieruchomości, na której ciążą zapisy umowy o dożywocie, zdecyduje się na zbycie nieruchomości obciążonej prawem dożywocia, wówczas z żądaniem zamiany tego prawa na dożywotnią rentę może wystąpić tylko dożywotnik.
Ile wynosi renta dożywotnia? Sprawdź
Rozwiązanie umowy dożywocia
Prawo dożywocie jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Jest prawem majątkowym osobistym. Prawo dożywocia wygasa więc wyłącznie na skutek śmierci dożywotnika (art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli dożywocie ustanowione jest na rzecz kilku osób, wówczas w razie śmierci jednej z nich, ulega ono odpowiedniemu uszczupleniu (art. 911 kodeksu cywilnego).
W sytuacji, gdy zgodnie z art. 913 § 2 kodeksu cywilnego:
wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, żenie można wymagać od stron dalszego pozostawania ze sobą w bezpośredniej ze styczności;
wówczas, jeśli wystąpiło takie żądanie którejś ze stron, sąd może zdecydować się na rozwiązanie umowy o dożywocie przed śmiercią dożywotnika. W takim scenariuszu prawo dożywocia wygasa, a mieszkanie znów staje się własnością dożywotnika.
Uznanie umowy o dożywocie za bezskuteczną
Uznanie umowy o dożywocie za bezskuteczną może się odbyć wówczas, gdy dożywotnik będący dłużnikiem osoby trzeciej lub jeśli ciąży na nim ustawowy obowiązek alimentacyjny, z tytułu umowy o dożywocie zbył główną część swego majątku i tym samym stał się niewypłacalny. Wówczas osoba będąca wierzycielem dożywotnika może żądać uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną. Bardzo istotne są tu terminy: taka osoba ma 5 lat od podpisania umowy dożywocia na wystąpienie z owym żądaniem.
Co w sytuacji, gdy właściciel mieszkania z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość?
Jeśli strona umowy dożywocia, która otrzymała mieszkanie, zdecyduje się je sprzedać, wówczas dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na świadczenie: rentę dożywotnią odpowiadającą wartości tych uprawnień. Z takim roszczeniem można wystąpić także, jeśli nieruchomość w której mieszka dożywotnik była przedmiotem współwłasności, a tę zniesiono.
Co ważne, dożywotnik, który chciałby zamienić prawo dożywocia na rentę, może wystąpić z takim roszczeniem w okresie do 10 lat od przeniesienia własności nieruchomości przez jej pierwotnego nabywcę (z tytułu dożywocia). Tu ważna uwaga: nie należy tego mylić z produktem finansowym, który nosi nazwę renta dożywotnia, gdzie właściciel mieszkania po przekazaniu własności nieruchomości prywatnej firmie, uzyskuje cykliczne świadczenie pieniężne.
Umowa dożywocia a zachowek dla rodzeństwa, podatek i zwolnienie: podsumowanie
Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przekazaniem nieruchomości, w przeciwieństwie do darowizny. Polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za opiekę i miejsce do zamieszkania. Z kolei, jak sama nazwa wskazuje umowa darowizny to "obdarowanie", a więc przekazanie czegoś za darmo na rzecz określonej osoby. Wówczas pozostali uprawnieni do dziedziczenia mogą domagać się zachowku. W przypadku dożywocia nie ma to zastosowania. Ponieważ umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem na rzecz określonej osoby (nabywca zobowiązuje się zapewnić utrzymanie dożywotnika), dlatego też, inaczej niż w normalnym postępowaniu spadkowym, jeśli np. rodzic podpisał umowę dożywocia z jednym z dzieci, pozostali zstępni nie mają prawa do formułowania roszczeń o zachowek.
Po śmierci dożywotnika, zgodnie z umową, nabywca nieruchomości pozostaje jej właścicielem. Jak to się ma do testamentu? Umowa dożywocia należy do tzw. umów wzajemnych, jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, która przenosi własność nieruchomości na nabywcę jeszcze za życia dożywotnika, w zamian za opiekę i utrzymanie. Wówczas nieruchomość przekazana nabywcy w drodze umowy o dożywocie, automatycznie staje się jego własnością i jest wyłączona z postępowania spadkowego.
Na koniec do poruszenia pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie sprawy podatkowe i koszty taksy notarialnej. Umowa dożywocia podlega opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości. Płaci go nabywca mieszkania, czyli zobowiązany z tytułu umowy do zapewniania utrzymania dożywotnikowi. Ponieważ umowa dożywocia zawierana jest w formie aktu notarialnego, dlatego podatek PCC pobiera notariusz. Umowa dożywocia nie podlega obciążeniu podatkiem dochodowym PIT. Natomiast jeśli chodzi o PCC, możliwe jest zwolnienie z podatku, jeśli nabyte w wyniku umowy grunty stanowią lub wejdą do gospodarstwa rolnego należącego do nabywcy.
Co do taksy notarialnej, ta zależy od wartości nieruchomości, która zmienia właściciela.
- Jeżeli mieści się ona w przedziale od 60 tysięcy do 1 miliona złotych, opłata wyniesie ona 1010 zł oraz 0,4% nadwyżki ponad 60 tys. zł.
- Gdy wartość nieruchomości jest między 1 a 2 milionami, wówczas opłata to 4770 zł i 0,2% nadwyżki ponad 1 milion zł.
- Jeżeli wartość przekroczy 2 miliony, wówczas stawka wynosi 6770 zł powiększone o 0,25% nadwyżki wartości ponad 2 miliony.
Są to oczywiście stawki maksymalne, możliwe do naliczenia przez notariusza. Opłata notarialna nie może być jednak większa niż 10 tys. zł. Oprócz niej notariusz zainkasuje także 200 zł za wpis w księdze wieczystej i po 6 zł za każdą stronę wypisu.
Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: