Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt na mieszkanie dla studenta

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 28.06.2023, Data aktualizacji: 02.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Kredyt na mieszkanie dla studenta
Kredyt na mieszkanie dla studenta jest jednym z tematów, które interesują zarówno młodych żaków, jak i ich rodziców. Sprawdź, czy możliwe jest uzyskanie dodatkowego finansowania przy zakupie mieszkania dla studenta.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie wymagania muszą spełnić studenci, by otrzymać kredyt hipoteczny,
 • czy możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania finansowego przy niskich dochodach,
 • jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Kredyt mieszkaniowy dla studentów – kiedy można go otrzymać?

Studia nie są wyłącznie czasem wypełnionym nauką i spotkaniami towarzyskimi, ale też okresem pierwszych niezależnych decyzji. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór mieszkania. Niektórzy studenci decydują się na zamieszkanie na stancji, inni wnioskują o pokój w akademiku. Wielu żaków postanawia wynająć mieszkanie samodzielnie lub ze znajomymi. Są też tacy, którzy planują nabyć własnościowe mieszkanie przed osiągnięciem stabilizacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Banki nie mają w swojej ofercie produktu tj. kredyt studencki na zakup nieruchomości. Student ubiegający się o jego sfinansowanie traktowany jest tak samo, jak każda osoba fizyczna. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, bank szczegółowo sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. W praktyce oznacza to, że może udzielić odpowiedniego finansowania dopiero po pozytywnej weryfikacji.

Kredyt na mieszkanie dla studentów – długoterminowe zobowiązanie finansowe

Osoby na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich mogą ubiegać się o wsparcie finansowe udzielane przez wybrane banki komercyjne. Taka forma pomocy znana jest jako kredyt studencki (kredyt gotówkowy dla studentów i doktorantów). Pozyskane środki mogą się przydać na pokrycie wydatków związanych z wynajmem mieszkania czy zakupem materiałów dydaktycznych. Kredyt studencki jest udzielany maksymalnie na 6 lat. Bank wypłaca środki finansowe w transzach, a jego spłata następuje dopiero po zakończeniu studiów.

Jeśli chodzi o kredyt dla studenta na mieszkanie, najczęściej jest to zobowiązanie finansowe na 25-30 lat. Osoba studiująca ubiegająca się o takie wsparcie finansowe musi także pracować. Dla banku nie ma większego znaczenia, czy wnioskodawca studiuje dziennie czy, zaocznie. Instytucja finansowa zwraca jednak uwagę na formę zatrudnienia oraz wysokość pensji. Na decyzję banku ma wpływ rodzaj umowy i osiągany dochód. Instytucje finansowe najlepiej oceniają wnioskodawców zatrudnionych na etacie na czas nieokreślony.

Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny dla studenta?

Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie środki finansowe na tzw. wkład własny. Wniesienie na poczet kredytu pewnej sumy pieniędzy stanowi swoiste zabezpieczenie zobowiązania. Kredyty dla studentów na mieszkanie są udzielane po pozytywnym przejściu przez dość skomplikowany proces weryfikacji. Decyzja banku zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Pod uwagę brane są następujące kryteria:

 • wiek wnioskodawcy – instytucje finansowe wymagają z reguły ukończenia 18 lat, niektóre przyjmują wnioski od osób po 20. lub 21. roku życia;
 • stałe źródło dochodu i zarobki – klient musi udowodnić, że posiada zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami;
 • historia kredytowa – weryfikacja odbywa się na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej;
 • ocena wiarygodności kredytowej (scoring BIK) – młodzi wnioskodawcy muszą udowodnić, że sumiennie podchodzą do regulowania zaciągniętych pożyczek i nie posiadają wpisu w rejestru dłużników.

Jakie dokumenty powinien złożyć student?

Warunkiem przyznania kredytu na zakup mieszkania jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego (10% lub 20% wartości nieruchomości) i zdolności kredytowej oraz pozytywna wiarygodność konsumencka. Starania o uzyskanie finansowania należy rozpocząć od sprawdzenia oferty kilku banków. Do tego celu mogą posłużyć internetowe porównywarki czy rankingi kredytów. Warto też umówić się z doradcą kredytowym.

Oprócz wniosku o kredyt hipoteczny na rynku pierwotnym i wtórnym należy złożyć wymagane dokumenty finansowe, tj.:

 • umowa o pracę na czas nieokreślony lub określony z promesą zatrudnienia od pracodawcy (ewentualnie oświadczenie o braku przeciwwskazań do przedłużenia zatrudnienia);
 • umowa zlecenie, o dzieło lub świadczenia usług wraz z PIT-37 za ostatni rok;
 • świadectwa pracy;
 • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach;
 • wyciąg z rachunku bankowego.

Ile powinien zarabiać student, by otrzymać kredyt na zakup mieszkania?

Wiele zależy od posiadanych zobowiązań finansowych. Młody kredytobiorca powinien podliczyć wszystkie comiesięczne wydatki. Jeśli spłaca już pewne zobowiązania finansowe lub samodzielnie wynajmuje mieszkanie, ponosi dość wysokie koszty. Zarobki studenta mają istotne znaczenie w ocenie zdolności kredytowej. Według Komisji Nadzoru Finansowego wysokość miesięcznych rat nie powinna przekraczać 50% dochodu kredytobiorcy. Oznacza to, że osoba zarabiająca najniższą krajową, nie mają większych szans na otrzymanie kredytu. Jeśli samodzielnie składa wniosek o przyznanie finansowania, musi liczyć się z decyzją odmowną.

Kredyt hipoteczny przy niskich dochodach – czy to możliwe?

Taka możliwość istnieje w przypadku, gdy do umowy kredytowej zostanie włączona osoba o stabilnej sytuacji finansowej oraz posiadająca wysoką zdolność finansową. Wielu studentów decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania wspólnie z rodzicami. Wówczas bank zyskuje większą pewność co do całkowitej spłaty kredytu hipotecznego. Podpisanie umowy ze współkredytobiorcą zwiększa też szanse na uzyskanie korzystnej oferty. Jeśli jedna ze stron nie spłaca rat w terminie, obowiązek ten przechodzi na drugiego kredytobiorcę.

Kredyt na mieszkanie dla studenta: podsumowanie

Wysokie koszty wynajmu skłaniają wielu młodych ludzi do podjęcia decyzji o zakupie wymarzonego M dla siebie. Na ten krok decydują się często osoby studiujące zaocznie i jednocześnie pracujące na etacie. Inwestycja w nieruchomość zwiększa poczucie niezależności. Dla większości osób znaczenie ma fakt, że można urządzić mieszkanie dla studenta zgodnie z własnymi upodobaniami. Minusem wieloletniego zobowiązania na zakup nieruchomości jest obawa o płynność finansową w przypadku utraty pracy.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023