Dębniki – krakowska dzielnica z wieloma atrakcjami
Data publikacji: 14.11.2022, Data aktualizacji: 23.10.2024
Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów
Dębniki to jedna z dzielnic Krakowa, która oznaczona jest rzymską liczbą VIII. Cieszy się sporą popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Co warto wiedzieć o tej dzielnicy? Czy warto tu zamieszkać? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi.
Dębniki to jedna z największych jednostek terytorialnych Krakowa. Dzielnica stale się rozwija. Jest znana z wielu terenów zielonych oraz ciekawych obiektów edukacyjnych, rozrywkowych czy usługowo-handlowych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in:
- komu ta dzielnica jest rekomendowana?
- jak wygląda komunikacja, edukacja i rekreacja na Dębnikach?
- gdzie zjeść i wybrać się na zakupy w tej dzielnicy?
Dębniki – informacje ogólne
Dębniki to stosunkowo nowa dzielnica Krakowa. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Podgórze. Jej teren to dawne, historyczne gminy i wsie, a także osiedla mieszkaniowe powstałe w późniejszym okresie. W dzielnicy znajduje się wiele terenów zielonych, niezabudowanych. Można więc powiedzieć, że jest to obszar z dużym potencjałem inwestycyjnym. Na terenie Dębnik zlokalizowane jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, specjalna strefa ekonomiczna Krakowski Park Technologiczny, a przy Rynku Dębnickim znajduje się wiele zabytkowych kamienic i willi.
Położenie dzielnicy na mapie Krakowa
Dzielnica Dębniki położona jest w zachodniej części Krakowa, po prawej stronie Wisły. Zajmuje powierzchnię 46,19 km2, a zatem jest drugą co do wielkości dzielnicą miasta. Dębniki sąsiadują z dzielnicami: Stare Miasto (Dzielnica I), Zwierzyniec (Dzielnica VII), Łagiewniki-Borek Fałęcki (Dzielnica IX), Swoszowice (Dzielnica X) oraz Podgórze (Dzielnica XIII). W skład dzielnicy wchodzi wiele osiedli, z których największe to:
- Zakrzówek,
- Osiedle Podwawelskie,
- Ludwinów,
- Dębniki,
- Dębniki Zachód,
- Osiedle Ruczaj,
- Pychowice,
- Kostrze,
- Osiedle Europejskie,
- Kobierzyn,
- Sidzina,
- Bodzów,
- Tyniec.
Planowany rozwój dzielnicy Dębniki
Dębniki to dynamicznie rozwijająca się dzielnica Krakowa. Większość osiedli powstało po 2000 roku. Znajdziesz tu wiele atrakcyjnych lokali z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Na terenie dzielnicy jest wiele rozpoczętych inwestycji, m.in. budowa chodnika przy ul. Bolesława Śmiałego, przebudowa drogi gminnej wewnętrznej przy ul. Bobrowej, a także budowa bloku wielorodzinnego z garażem podziemnym przy ul. Macierzanki.
Dębniki: atrakcje i miejsca warte zobaczenia
W dzielnicy Dębniki jest wiele ciekawych, wartych zobaczenia miejsc, m.in. trzy jaskinie, Skałki Twardowskiego i pomnik Elvisa Presleya. Osoby lubiące spacerować docenią uroki Bulwaru Poleskiego, z którego widać znajdujący się po drugiej stronie Wisły Wawel. Amatorzy aktywnej formy spędzania czasu mogą skorzystać z licznych tras rowerowych. Turyści natomiast mogą poszukać atrakcyjnego noclegu w hotelach zlokalizowanych wokół Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Jakie miejsca warto odwiedzić w tej dzielnicy?
- Jaskinia Twardowskiego (jaskinia krasowa o długości 500 m)
- Skałki Twardowskiego (park m.in. z jaskiniami, formacjami skalnymi, ścieżkami nad brzegiem zalewu Zakrzówek, trasami rowerowymi)
- Park Dębnicki
- Jaskinia Pychowicka
- Rynek Dębnicki
- Pałac Lasockich
- Pomnik Elvisa Presleya
- Schody Czesława Miłosza
- Lasy Tynieckie
Bezpieczeństwo dzielnicy Dębniki
Mieszkańcy dzielnicy Dębniki uważają tę okolicę za spokojną i bezpieczną – potwierdzają to statystyki policyjne. Liczba czynów zabronionych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 3,1. W rankingach bezpieczeństwa mieszkańcy ocenili ten aspekt życia na 5,66 (w skali od 1 do 7).
Dębniki: oferta dla dzieci
Dębniki to dzielnica przyjazna rodzinom z dziećmi. Jest tam wiele placów zabaw, miejsc rozrywki, parków. Dzieci mogą tam spędzać czas na świeżym powietrzu.
Jakie miejsca warto odwiedzić z dzieckiem?
- Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, ul. Tyniecka 39
- Park Wola, ul. Sodowa 5
- Krakowski Park Linowy, ul. Widłakowa
- Plac zabaw, ul. Parkowa 8
- Plac zabaw, ul. Praska 22
- Fundacja Uniwersytet Dzieci, ul. Tyniecka 35
Komunikacja na Dębnikach
Dębniki mają bardzo dobre połączenie komunikacyjne z innymi częściami Krakowa. Na terenie dzielnicy, w jej południowej części, znajduje się autostrada A4. Dzięki niej mieszkańcy z łatwością mogą dotrzeć do innych dzielnic.
Ile zajmuje dojazd z dzielnicy Dębniki do centrum?
Czas dojazdu z dzielnicy Dębniki do centrum Krakowa zależy od konkretnej lokalizacji. Mieszkańcy osiedli znajdujących się tuż przy Wiśle, dotrą do centrum miasta piechotą w kilka minut. O wiele dłużej będą podróżować mieszkańcy osiedli najdalej położonych od centrum (około 20 minut). Podróż ta może się wydłużyć w godzinach szczytu, czyli od 7:00 do 9:00 i od 15:00 do 17:00.
Tramwaje
Przez dzielnicę Dębniki przejeżdża kilka linii tramwajowych, dzięki którym mieszkańcy mogą bez trudu dostać się do innych dzielnic Krakowa. Tramwaje kursują co kilka minut.
Linie tramwajowe oznaczone są numerami:
- 18 (Czerwone Maki P+R – Krowodrza Górka),
- 52 (Czerwone Maki P+R – Os. Piastów),
- 11 (Czerwone Maki P+R – Mały Płaszów P+R),
- 17 (Czerwone Maki P+R – Dworzec Towarowy),
- 22 (Borek Fałęcki – Kopiec Wandy).
Autobusy
Mieszkańcy Dębnik mogą korzystać z autobusów, które zapewniają im bardzo dobre połączenie z innymi częściami Krakowa. Te środki transportu kursują co kilka lub kilkanaście minut. Poniżej wybrane linie autobusowe:
- 112,
- 116
- 162,
- 194,
- 300,
- 101,
- 219.
Dworce/zajezdnie
Na terenie Dębnik nie ma stacji kolejowej. Mieszkańcy, którzy chcą podróżować pociągiem, muszą dojechać do innych części miasta komunikacją publiczną. Na terenie dzielnicy znajduje się duża zajezdnia tramwajowa – Czerwone Maki. Jest ona zlokalizowana pomiędzy ulicami Bunscha i Bobrzyńskiego.
Ścieżki rowerowe w dzielnicy Dębniki
Dzielnica Dębniki to dobre miejsce dla rowerzystów. Na jej terenie jest wytyczonych wiele ścieżek rowerowych przebiegających przez tereny zielone. Jedna z nich prowadzi ul. Bobrzyńskiego do Ronda Grunwaldzkiego i dalej na Stare Miasto. Inną można dojechać do Zwierzyńca – prowadzi tam ścieżka wzdłuż ul. Zielińskiego i przez Most Zwierzyniecki.
Wśród mieszkańców dzielnicy bardzo popularne są wycieczki rowerowe odbywane w parku Skałki Twardowskiego lub w urokliwych Lasach Tynieckich, a także wzdłuż Wisły – od Bulwaru Poleskiego aż do kładki pieszo-rowerowej na moście autostrady A4.
Korki – gdzie najczęściej występują?
Komunikacja na terenie dzielnicy jest na bardzo wysokim poziomie. Korki nie tworzą się zbyt często – jedynie w godzinach szczytu. Kierowcy muszą liczyć się z wydłużonym czasem podróży w godzinach 7.00-9.00, a także 15.00-17.00, głównie w okolicach Ronda Grunwaldzkiego, ulic Marii Konopnickiej, Kobierzyńskiej oraz Skotnickiej.
Planowane inwestycje drogowe
Dzielnica Dębniki stale się rozwija i w związku z tym planowanych jest wiele inwestycji drogowych, m.in.:
- rozbudowa ul. Słońskiego do ul. Ćwikłowej – nowy odcinek drogi ma zapewnić dojście i dojazd do szkoły oraz kościoła,
- remont nakładki asfaltowej na ulicach Na Leszczu i Krasowej,
- remont ul. Sodowej,
- remont nawierzchni chodnika przy ul. Tynieckiej,
- remont drogi dojazdowej do ścieżki rowerowej na Wale Wiślanym,
- remont chodnika na ul. Dworskiej.
Mieszkańcy zgłaszają też potrzebę budowy chodnika przy ul. Prylińskiego.
Edukacja na Dębnikach
Na terenie Dębnik znajduje się kilka żłobków, w większości prywatnych oraz jeden samorządowy. Jest też 12 przedszkoli, 11 szkół podstawowych, 1 zespół szkół zawodowych i 2 zespoły szkolno-przedszkolne. Są też 3 specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.
Oferta edukacyjna dzielnicy jest więc satysfakcjonująca, choć mieszkańcy narzekają na brak publicznych żłobków.
Żłobki i przedszkola
W dzielnicy Dębniki jest tylko jeden żłobek samorządowy, ale chętnych jest więcej niż miejsc. Rodzice dzieci, które nie dostały się do tego żłobka, mogą skorzystać z ofert placówek prywatnych. O wiele bogatsza jest oferta przedszkolna – na terenie dzielnicy jest aż 12 takich placówek. Poniżej publiczna oferta żłobków i przedszkoli na Dębnikach:
- Żłobek nr 23, ul. Słomiana 7,
- Przedszkole nr 2, ul. Twardowskiego 90,
- Przedszkole nr 5, ul. Zachodnia 6a,
- Przedszkole nr 10, ul. Strąkowa 7,
- Przedszkole nr 10, ul. Jana Kantego Przyzby 1,
- Przedszkole nr 58, ul. Skośna 2,
- Przedszkole nr 67, ul. Skwerowa 3,
- Przedszkole nr 67 (filia), ul. Praska 52,
- Przedszkole nr 71, ul. Ludwinowska 6,
- Przedszkole nr 127, ul. Komandosów 13,
- Przedszkole nr 133, ul. Benedyktyńska 4,
- Przedszkole nr 133 (filia), ul. Tyniecka 122,
- Przedszkole nr 140, ul. Słomiana 8.
Szkoły podstawowe
Na terenie dzielnicy znajduje się 11 publicznych szkół podstawowych, dzięki czemu uczniowie nie mają problemu podczas rekrutacji do wybranej placówki edukacyjnej. Szkoły dobrze przygotowują młodych do egzaminu ośmioklasisty. Poniżej lista publicznych szkół podstawowych funkcjonujących na terenie dzielnicy:
- Szkoła Podstawowa nr 25, ul. Komandosów 29,
- Szkoła Podstawowa nr 30, ul. Konfederacka 12,
- Szkoła Podstawowa nr 40, ul. Pszczelna 13,
- Szkoła Podstawowa nr 53, ul. Skośna 8,
- Szkoła Podstawowa nr 54, ul. Tyniecka 122,
- Szkoła Podstawowa nr 62, ul. Ćwikłowa 1,
- Szkoła Podstawowa nr 110, ul. Skwerowa 3,
- Szkoła Podstawowa nr 132, ul. Bolesława Śmiałego 6,
- Szkoła Podstawowa nr 132 (filia), ul. Benedyktyńska 4,
- Szkoła Podstawowa nr 151, ul. Lipińskiego 2,
- Szkoła Podstawowa nr 158, ul. Strąkowa 3A.
Licea i technika
Na terenie dzielnicy Dębniki nie ma żadnego liceum. Uczniowie mogą po zakończeniu szkoły podstawowej kontynuować naukę w Zespole Szkół Zawodowych lub poszukać placówki ogólnokształcącej w innych dzielnicach Krakowa. Gdzie znajduje się ta placówka edukacyjna?
- Zespół Szkół Łączności, ul. Monte Cassino 30.
Uczelnie wyższe w dzielnicy Dębniki w Krakowie
Na terenie dzielnicy znajduje się Kampus 600-lecia Odnowienia UJ, czyli kompleks nowoczesnych budynków uczelnianych, w których znajdują się m.in.:
- Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Studenci mieszkający na Dębnikach mogą też bez problemu dostać się na uczelnie zlokalizowane w innych dzielnicach.
Rekreacja na Dębnikach
Na terenie dzielnicy znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które umożliwiają aktywność na świeżym powietrzu. Ciekawe miejsca znajdą dla siebie miłośnicy wycieczek krajoznawczych, amatorzy jazdy na rowerze, oraz osoby lubiące obcować ze sztuką.
Na uwagę zasługują m.in. Skałki Twardowskiego, boisko piłkarskie przy ulicy Monte Cassino oraz Teatr Praska 52, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych.
Tereny zielone
Na Dębnikach znajduje się kilka terenów zielonych służących rekreacji, m.in. położony na uboczu Park Dębnicki, a także Park Skałki Twardowskiego, w którym miło spędzą czas spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Poniżej najpopularniejsze tereny zielone w dzielnicy:
- Park Skałki Twardowskiego – park ze ścieżkami spacerowymi, trasami rowerowymi i ściankami do wspinaczki,
- Park Dębnicki – teren zielony z kwietnikami i strefą zabaw dla psów,
- Uroczysko Górka Pychowicka – zielony teren blisko Osiedla Ruczaj, idealny na spacer czy wycieczkę rowerową,
- Uroczysko Skotniki – spokojny park z leśnymi ścieżkami do spacerowania oraz trasami rowerowymi,
- Lasy Tynieckie – obszar leśny na Wzgórzach Tynieckich z licznymi ścieżkami spacerowymi,
- Bulwar Poleski.
Miejsca przeznaczone do rekreacji
Poza wyżej wymienionymi terenami zielonymi służącymi rekreacji, na terenie dzielnicy znajduje się kilka miejsc, w których można miło i aktywnie spędzić czas. Warto między innymi odwiedzić park rozrywki z tradycyjną afrykańską wioską i oryginalną mongolską jurtą. Gdzie jeszcze warto się wybrać?
- Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, ul. Tyniecka 39
- Boisko Piłkarskie ZSŁ, ul. Monte Cassino 31
- Ośrodek rekreacji i sportu Kolna, ul. Kolna 2
- Krakowski Klub Jazdy Konnej, ul. Kobierzyńska 175
- Shooting Range Grotgun, ul. Winnicka 52
- Centrum Sportu i Kultury „Sidzina”, ul. Stanisława Działowskiego 1
Kultura i rozrywka
W dzielnicy zlokalizowany jest Teatr Praska 52, który ma bogaty repertuar, przede wszystkim o charakterze komediowym. Działa on w ramach Centrum Kultury Podgórza. Instytucja ta organizuje wiele ważnych wydarzeń kulturalnych, m.in. Koncert Światowych Przebojów.
Poniżej kilka miejsc, którymi warto się zainteresować:
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26) – można tu podziwiać starożytne japońskie dzieła sztuki i artefakty kulturowe,
- Mieszkanie rodziny Wojtyłów w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalne, ul. Tyniecka 10,
- Klub Skotniki, ul. Batalionów Chłopskich 6,
- Klub Kostrze, ul. Dąbrowa 3,
- Klub Tyniec, ul. Dziewiarzy 7,
- Muzeum Opactwa w Tyńcu, ul. Benedyktyńska 37.
Gastronomia
W dzielnicy Dębniki nie brakuje ciekawych lokali gastronomicznych oferujących kuchnię z całego świata. Można tu zjeść dobre burgery, pizzę, owoce morza i dania kuchni azjatyckiej.
Gdzie zjeść w dzielnicy Dębniki?
Na terenie krakowskich Dębnik jest wiele klimatycznych restauracji serwujących między innymi dania kuchni polskiej, włoskiej, śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Jakie miejsca warto odwiedzić?
- Brick Oven Pizza, ul. Marii Konopnickiej 11
- Przystanek Pierogarnia, Rynek Dębnicki 3
- Tasty Beast Burger, Rynek Dębnicki 12
- Kawiarnia Królowa Przedmieścia, ul. Barska 39
- Wschód Bar, ul. Zduńska 18
- Spacerova Bistro, ul. Tyniecka 47
- Bistro Praska, ul. Jana Pietrusińskiego 2
Gdzie wybrać się na zakupy?
Popularnym miejscem zakupowym mieszkańców tej dzielnicy jest Rynek Dębnicki. To główny plac dawnej wsi Dębniki. Znajduje się on na prawym brzegu Wisły, w okolicach Mostu Dębnickiego. Można tam kupić świeże warzywa, owoce, pieczywo i nabiał, a także świeże kwiaty. Na terenie dzielnicy nie brakuje też małych osiedlowych sklepów i innych punktów handlowo-usługowych.
Zdrowie na Dębnikach – oferta dzielnicy
Na terenie krakowskich Dębnik znajduje się wiele placówek medycznych, w tym gabinety stomatologiczne, kliniki lekarskie i centra medyczne. Można również skorzystać z salonów masażu oraz sauny. Jakość powietrza i jakość wody pitnej są akceptowalne dla większości osób.
Jakość powietrza i wody
Liczne tereny zielone redukują poziom smogu na terenie dzielnicy Dębniki. Powietrze jest czystsze niż w centrum miasta. Najwięcej zanieczyszczeń odnotowuje się zwykle w styczniu, lutym oraz w grudniu, co jest spowodowane m.in. wysokim poziomem spalin samochodowych, a także ogrzewaniem mieszkań za pomocą pieców na paliwa stałe. Stacja pomiaru jakości powietrza znajduje się w Kurdwanowie. Woda w kranie jest zdatna do picia – nawet niektóre restauracje serwują kranówkę do posiłku.
Oferta placówek medycznych
Na terenie krakowskich Dębnik znajduje się wiele placówek medycznych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, a także aptek. Poniżej kilka wybranych placówek tego typu:
- Miejskie Centrum Stomatologii Podgórze, ul. Szwedzka 27,
- Centrum Medyczne Lux Med, ul. Czerwone Maki 87,
- Medicover Czerwone Maki, ul. Leona Henryka Sternbacha 1,
- Gabinet Medycyny Estetycznej – Medinilla, ul. Aleksandra Zelwerowicza 14,
- Klinika Dr Legrand, ul. Zamkowa 2A,
- Punkt Lekarski ZOZ Tyniec, ul. Dziewiarzy 7,
- Medicina – publiczne centrum medyczne, ul. Barska 12,
- Stomatologia Stupka, ul. Jana Kilińskiego 5a.
Warto wiedzieć o Dębnikach
- Dębniki są określane przez młodych mieszkańców Krakowa mianem „sypialni”. Dzielnica, dzięki wielu wolnym terenom, intensywnie się rozwija. Powstaje tu wiele nowych osiedli mieszkaniowych, które przyciągają osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości.
- Dębniki pojawiły się we współczesnej literaturze, dzięki mieszkającej w tej dzielnicy pisarce Gai Grzegorzewskiej. Główna bohaterka jej kryminałów – Julia Dobrowolska – mieszka i działa na terenie Dębnik.
- Na terenie dzielnicy znajduje się Tyniec – dawna podkrakowska wieś, która w 1973 r. została włączona do Krakowa. Znany jest on przede wszystkim dzięki klasztorowi benedyktynów.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: