Najwyższe budynki Krakowa

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.08.2020, Data aktualizacji: 04.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Najwyższe budynki Krakowa
Najwyższe budynki w Krakowie – co warto o nich wiedzieć? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Kraków nie należy do najwyższych miast w Polsce. Znajdują się tu tylko dwa stumetrowe budynki, zlokalizowane obok siebie. Pozostałe osiągają około 55 metrów wysokości. W stolicy Małopolski dominują przede wszystkim biurowce, ale znajdziemy też ciekawe obiekty mieszkalne. W tym artykule prezentujemy informacje o najwyższych budynkach w Krakowie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie budynki w Krakowie należą do najwyższych w mieście
 • który krakowski budynek zyskał miano K1
 • jaką wysokość ma Cracovia Business Center

Najwyższe budynki w Krakowie to Cracovia Business Center, Biurowiec Not, Dom Wschodzącego Słońca, Rondo Business Park oraz Biprostal.

Sensity - Kraków

Cracovia Business Center

Ze względu na dominujący kolor, biurowiec nazywany jest potocznie Błękitkiem. Elewacja wykonana została z luksemburskiego szkła, które odbija światło. Pierwotnie obiekt miał kolor pomarańczowy, a sama historia budynku zaczęła się już 1972 roku. Cracovia Business Center posiada najwyższy gmach w Krakowie. Jego wysokość sięga 105 metrów i liczy 20 pięter. Znany jest również jako K1.

Cracovia Business Center
Źródło: Wikipedia, autor: Mach240390

Biurowiec Not

To obecnie Unity Tower, kiedyś nazywany Szkieletorem. To drugi, najwyższy obiekt w Krakowie. Mierzy 92 metry i 60 centymetrów wysokości. Na jego szczycie powstanie dwupoziomowa restauracja z punktem widokowym. Biurowiec Not mieści się w kompleksie budynków, których budowa rozpoczęła się w 1975 i została zakończona dopiero w czerwcu 2020 roku.

Na początkowym etapie, tuż po czterech latach po rozpoczęciu prac, inwestycja została zatrzymana ze względów ekonomicznych. Następnie zmieniali się właściciele, powstawały kolejne pomysły na zagospodarowanie obiektu, jednak nie udawało się ich zrealizować. Wówczas budynek zaczęto nazywać Szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r. Powierzchnia całkowita wielokondygnacyjnych obiektów wynosi ponad 88 tys. m2, natomiast użytkowa blisko 46 tys. m2. Największą część zajmują biura - 41 tys. m2. Biurowiec Not zawdzięcza swoją nazwę Naczelnej Organizacji Technicznej. Tu miała być właśnie ich siedziba.

Biurowiec Not
 
Źródło: Wikipedia, autor: Zygmunt Put 

Dom Wschodzącego Słońca

Dom Wschodzącego Słońca to obiekt, którego wysokość mierzy 65 metrów i ma 17 pięter. Budowa rozpoczęła się w 2001 roku, a zakończyła - w 2002. Składają się na niego dwa segmenty połączone ze sobą konstrukcją dachową oraz przyziemiem usługowo - biurowym. 

Rondo Business Park

Rondo Business Park to 14-kondygnacyjny wieżowiec klasy A, który sięga wysokości ok. 59 m. Oferuje prawie 20 000 mkw. powierzchni najmu. Nieruchomość tworzą trzy budynki, 3-, 5- i 14-kondygnacyny. Wyróżnia je niesztampowa architektura z elementami szkła, kamienia i aluminium.

Rondo Business Park
Źródło: Wikipedia, autor: Jakub Hałun

Biprostal

Nieruchomość tworzy zespół budynków, należący do Centrum Biurowego Biprostal Sp. z o.o. Składa się z czterech obiektów: wysokiego budynku biurowego (14 pięter), niskiego budynku biurowego (6 pięter), budynku wielofunkcyjnego (2 piętra) oraz parterowego budynku mieszczącego garaże. Funkcjonuje na mapie Krakowa od 1965 roku.

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: