Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przed nami Forum Rynku Nieruchomości!

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.05.2024, Data aktualizacji: 11.06.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2024
Już niebawem odbędzie się konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2024. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak w ostatnich miesiącach wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych 
  • dlaczego warto wziąć udział w Forum Rynku Nieruchomości
  • kto wystąpi podczas wydarzenia

2023 rok na rynku mieszkaniowym

Rok 2023 na krajowym rynku nieruchomości był zaskoczeniem dla wszystkich, ale najbardziej chyba dla deweloperów mieszkaniowych. Po wyraźnym spowolnieniu w 2022 roku, w pierwszym kwartale ubiegłego klienci zaczęli wracać do zakupowych planów dzięki zliberalizowaniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisów rekomendacji S. Po zapowiedzi rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych Bezpieczny Kredyt 2%, na zakupy powrócili inwestorzy indywidualni, którzy słusznie przewidzieli, że po jego wejściu w życie 1 lipca rynkowa oferta zostanie szybko wydrenowana z najlepszych nieruchomości.

Druga połowa roku szybko pokazała, że założenia autorów projektu były mocno niedoszacowane – zamiast 50 tysięcy kredytów do końca 2024 roku, udzielono ich 56 tysięcy… w niewiele ponad 6 miesięcy, wyczerpując wszystkie zarezerwowane na ten cel środki budżetowe. Tak spektakularny run klientów na mieszkania nie mógł pozostać bez wpływu na ceny, które w zależności od lokalizacji wzrosły od 14 do 25% w skali roku, a deweloperzy zanotowali rekordowe zyski. Po wygranych wyborach nowy rząd kontynuuje politykę poprzedniej ekipy, stymulując popyt bez podobnych impulsów dla strony podażowej. Choć program Mieszkanie na Start w swoich wstępnych założeniach zdaje się być mniej hojny niż Bezpieczny Kredyt 2%, rynkowi analitycy są zgodni, że umocni on zdecydowaną przewagę popytu nad mieszkaniową podażą.

FRN - 2024  

Nieruchomości komercyjne 

Nieoczekiwanego optymizmu deweloperów mieszkaniowych nie podzielają z pewnością inwestorzy z sektora nieruchomości komercyjnych. Biura wciąż znajdują się w postpandemicznym odwrocie, podobnie jak centra handlowe, które nigdy nie odzyskały odwiedzalności sprzed COVID-u. Nawet inwestycyjny pewniak ostatnich lat, czyli magazyny, zdają się łapać zadyszkę – załamanie popytu, jakie obecnie obserwujemy, zapewne skłoni deweloperów do ograniczenia inwestycji spekulacyjnych i przejścia na „bezpieczne” projekty typu BTS. Wszystkie te branże zgodnie czekają jednak na to samo – spadek stóp procentowych w strefie euro i powrót zachodnich funduszy inwestycyjnych do Polski. Według danych agencji doradczej JLL, w 2023 roku całkowity wolumen transakcji na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął niecałe 2 mld euro, co przekłada się na najniższy wynik od 2009 roku. Bez obniżek stóp procentowych i obniżenia kosztów finansowania trudno się spodziewać odwrócenia tego trendu w 2024 r. 

Tematyka tegorocznej konferencji 

Prognozowany popyt na mieszkania i tani dług inwestycyjny to nie jedyne tematy, jakimi zajmą się uczestnicy 14. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości, która odbędzie się 6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton. Organizator, firma Nowy Adres spodziewa się, że w tym roku na ulubionym spotkaniu branży nieruchomości w Polsce główna sala konferencyjna będzie wypełniona do ostatniego miejsca. Ze względu na duże zainteresowanie branży, ograniczoną pojemność sopockiego centrum konferencyjnego i troskę o komfort uczestników, liczba miejsc po raz pierwszy będzie limitowana. 

Uczestnicy wydarzenia – deweloperzy, przedstawiciele agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych, banków, generalnych wykonawców, architekci, dziennikarze i analitycy branżowi – będą przez dwa dni dyskutować o najważniejszych dziś problemach sektora i sposobach na ich rozwiązanie. Czy „zielona rewolucja” ESG przestanie być tylko planem i zacznie być rzeczywistością? Czy sztuczna inteligencja na rynku nieruchomości będzie gamechangerem, czy pozostanie raczej ciekawą zabawką?  Jak długo jeszcze walka z inflacją będzie utrzymywać stopy procentowe na wysokim poziomie?  I kiedy w końcu polski rynek nieruchomości znów będzie przewidywalny? To tylko niektóre z kwestii, które będą omawiane w czerwcu w Sopocie.

Będąca częścią Grupy MTP firma Nowy Adres to jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych organizatorów targów i konferencji dedykowanych dla polskiego rynku nieruchomości. W swoim portfolio ma tak uznane cykle, jak „Polski Rynek Mieszkaniowy” (14 edycji), „Biurowce w Polsce” (13 edycji), „Forum Rynku Nieruchomości” (13 edycji). Najnowszym projektem konferencyjnym Nowego Adresu jest „PRES Polish Real Estate Summit”, koncentrujące się na zagadnieniach rynku mieszkaniowego i biurowego wydarzenie, odbywające się w scenerii ośnieżonego Zakopanego. Znakiem firmowym konferencji tej firmy – poza mocnymi merytorycznie, dobrze obsadzonymi programami – jest system Match Maker, unikalna aplikacja, umożliwiająca uczestnikom umawianie się na indywidualne spotkania biznesowe podczas wydarzeń.

Więcej informacji o konferencji i szczegółowy program: frn.pl

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023