Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 27.11.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

11 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza - czy warto go kupić, jak działa, ile kosztuje, jak wybrać odpowiedni model? Odpowiadamy!

Oczyszczacze powietrza to hit ostatnich lat. Ich wybór na rynku jest ogromny, a ceny skrajnie różne. Stały się tak popularne, ponieważ wpływają na jakość powietrza w naszych domach. Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Jaki filtr HEPA, filtr węglowy i filtr wstępny wybrać? Jaki model oczyszczacza sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy nasz ranking oczyszczaczy powietrza.

Z tego artykułu dowiesz się m.im.:

  • dlaczego warto używać oczyszczacza powietrza
  • jak działa takie urządzenie
  • na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza to realny problem, z którym obecnie się borykamy. Rosnąca świadomość społeczeństwa spowodowała, że coraz większą uwagę przykładamy do jakości powietrza nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych domach. W związku z tym, wiele osób decyduje się na zakup urządzeń z funkcją oczyszczania powietrza. Jaki oczyszczać powietrza do domu wybrać? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcje i tryb pracy.

Podstawową zasadą działania oczyszczaczy powietrza jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia. Odbywa się to na kilka sposobów. Jednak to, jakie zanieczyszczenia są usuwane zależy od konkretnego modelu oczyszczacza powietrza oraz tego, jakie znajdują się w nim elementy filtrujące - filtry HEPA to najważniejsze z nich. Klasyczne modele wyposażone są standardowo w wentylator oraz kilka rodzajów filtrów oczyszczających powietrze m.in. filtry wykonane z węgla aktywnego.

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

Jak wygląda oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza są przenośnymi urządzeniami o wysokości kilkudziesięciu centymetrów, przypominającymi w wyglądzie głośniki. Najczęściej stawiane są na podłodze. Ich wielkość powinna być natomiast dostosowana do metrów kwadratowych pomieszczenia, w którym się znajdą. Oprócz podstawowej funkcji oczyszczacze powietrza potrafią oczyszczać powietrze ze smogu, alergenów czy dymu papierosowego. Usuwają również kurz, roztocza, zarodniki pleśni czy nieprzyjemne zapachy oraz wiele wirusów bakterii. Dzieje się tak za zasługą filtrów HEPA, a jeśli do tego dodamy filtry węglowe (z węgla aktywnego) mamy pełną skuteczność oczyszczania.

Co ważne, urządzenia do oczyszczania powietrza nie wymagają żadnej instalacji. Jedyne, co musimy zrobić to podłączyć je do gniazdka. Następnie ustawia się je w miejscu, gdzie jest swobodny przepływ powietrza (nie w kącie za drzwiami) oraz niezbyt blisko telewizora, komputera czy innych urządzeń elektrycznych. Mniejsze oczyszczacze powietrza można powiesić na ścianie. W żadnym wypadku nie wpływa to na ich tryb pracy.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Wybór oczyszczaczy powietrza na rynku jest ogromny. Dostępne są zarówno podstawowe modele, jak i bardziej zaawansowane, mierzące poziom hałasu czy wzbogacone o tryb nocny. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Kupując oczyszczacze powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na szereg funkcji i parametrów. To zdecydowanie pomoże wybrać właściwe urządzenie.

Zakup oczyszczacza powietrza powinien zacząć się od sprawdzenia, jaką mamy filtrację powietrza, czyli jaki został zastosowany system filtrowania. Ważne jest, z ilu elementów składa się oczyszczacz powietrza oraz czy potrafi wyłapywać kurz i sierść zwierząt, czy pochłania nieprzyjemne zapachy i czy radzi sobie z alergenami.

Najważniejszą kwestią jest jednak sprawdzenie, jak wybrany model radzi sobie z pyłami zawieszonym pm2,5 i pm10. Odpowiednio dobrane oczyszczacze to urządzenia, które realnie poprawiają jakość naszego życia, ponieważ wpływają na samopoczucie i zdrowie przez zmniejszanie ryzyka powstania infekcji.

Oczyszczacz powietrza - funkcje

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania 

Warto zastanowić się nad tym, czy kupić oczyszczacz powietrza, który posiada również funkcję nawilżania. Szczególnie, jeśli w naszym domu dominuje suche powietrze.

Wpływa to źle na drogi oddechowe i może powodować stale utrzymujący się kaszel. Wtedy liczy się nie tylko to, że urządzenie oczyszcza powietrze, ważne jest też nawilżanie powietrza. Stawiając na oczyszczacze powietrza należy wybrać je tak, aby wielkość pojemnika na wodę była odpowiednia. Im mniejszy, tym częściej będziemy musieli go napełniać, a dążymy do tego, by urządzenie było jak najbardziej bezobsługowe. W ten sposób nawilżanie powietrza może stać się nieskuteczne, a zakupiony oczyszczacz powietrza po prostu bezużyteczny.

Jak działa oczyszczacz powietrza nawilżający? Nie wszystkie oczyszczacze powietrza posiadają funkcję nawilżania powietrza. Posiadają ją tylko wodne – tutaj powietrze jest filtrowane przez element, pozwalający na zwiększenie kontaktu między powietrzem a wodą znajdującą się w urządzeniu. Następnie - przez tak zwaną mokrą depozycję - pyły zawieszone i inne substancje stałe są deponowane w wodzie. Dzięki temu powietrze jest nawilżane.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem wymagają natomiast pielęgnacji. Należy tutaj bardzo uważać. Wystarczy lekko zaniedbać higienę i oczyszczacz powietrza może wygenerować problem z grzybami i drobnoustrojami. To bardzo ważne przy oczyszczaczach powietrza, ponieważ w przeciwnym razie ich kupno nie ma sensu. Dzięki temu zamiast mieć czyste powietrze, nie zapobiegamy wprowadzaniu do mieszkania LZO (lotne związki organiczne), które są szkodliwe dla naszego organizmu.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji

Zastanawiając się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza kupić, warto sprawdzić ranking oczyszczaczy powietrza. Wysokie pozycje zajmują te z funkcją jonizacji. Kupując oczyszczacze powietrza w takich modelach, jonizator wprowadza jony ujemne, które mogą poprawić środowisko, w którym mieszkamy.

Należy jednak pamiętać, że produktem ubocznym jonizacji jest ozon, który w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy dla ludzi. Jednak jeśli obawiamy się nadmiernego wytwarzania tego pierwiastka, powinniśmy wybrać oczyszczacz powietrza z funkcją jonizatora, który pozwala wyłączać jonizację bez wyłączania innych funkcji. Natomiast lampa UV wbudowana w oczyszczacz powietrza jest odpowiedzialna za likwidację bakterii, roztoczy, wirusów i grzybów.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Oczyszczacz powietrza a wydajność

Parametr, który jest niezwykle istotny przy podejmowaniu decyzji jaki oczyszczacz powietrza wybrać, jest wydajność urządzenia. To właśnie ona zdecydowanie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Przeważnie liczy się ją na podstawie metrów kwadratowych danego pokoju. Większość urządzeń jest przewidziana do pracy do pomieszczeń o powierzchni do 30 metrów kwadratowych.

To oznacza, że skutecznie oczyszczą powietrze tylko na takim terenie. Mierząc parametry oczyszczania powietrza powinniśmy uwzględnić nie tylko powierzchnię podłogi, ale też wysokość pomieszczenia. Jest to o tyle ważne, że jeżeli będzie ono znacznie wyższe niż standardowe biura i mieszkania, to będzie potrzebna wydajniejsza wersja oczyszczacza powietrza. Należy sprawdzić, do jakich pomieszczeń dedykowany jest konkretny model oczyszczacza powietrza.

Często producenci wskazują, że oczyszczacz powietrza jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 21 m2, do 48 m2, itd. Jednak jego wydajność określa wskaźnik emisji czystego powietrza (CADR - Clean Air Delivery Ratings na m3/h), co oznacza że jest mierzony w m3/h na godzinę. To pokazuje, ile czystego powietrza wraca do pomieszczenia w ciągu godziny. Oczywiście, im większa wartość CADR, tym oczyszczacz powietrza jest skuteczniejszy.

Przykładowo, dla pokoju o powierzchni 12 m2 i wysokości 2,5 m wskaźnik wynosi 30 m3, co oznacza, że powietrze powinno zostać przefiltrowane w ciągu godziny 3 do 4 razy, a minimalna wydajność stosowanego w nim oczyszczacza ma wynosić 90-120 m3/h. To zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.

Filtry HEPA czy filtry węglowe?

Zastanawiając się nad tym, jaki oczyszczać powietrza wybrać do naszego mieszkania, powinniśmy zdecydować się na ten, który będzie najlepszy do poprawy naszej obecnej jakości powietrza. Zwykle urządzenia zawierają dwa filtry. Podstawowy komplet, który powinien posiadać oczyszczacz powietrza to zazwyczaj filtr HEPA i filtr węglowy (uzupełniony węglem aktywnym).

W przypadku filtrów HEPA, zatrzymywane są w nim pyłki, zarodniki pleśni, znajdujące się w smogu pyły PM10 i PM2 5 (te są najbardziej niebezpieczne dla ludzi). Najlepszy oczyszczacz powietrza to ten z oznaczeniem HEPA h13. Filtr węglowy z kolei pochłania dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Istnieje również coś takiego jak filtr wstępny, który wyłapuje większe drobinki (sierść zwierząt, kurz) i w ten sposób zapewnia dłuższą żywotność filtra HEPA. To bardzo ważne, aby dbać o jakość przepływające powietrza do domu.

Zaletami filtrów HEPA jest to, że gwarantują skuteczność filtracji powietrza na poziomie 99,95% (HEPA H13) i 99,995% (H14). EPA (mniej dokładne) osiągają filtrację na poziomie od 85% do 99,5% (oznaczenie E12/H12).

Jednak nawet jeśli kupimy super oczyszczacz - najnowszy model oczyszczacza powietrza, ale nie zadbamy o jego filtry i inne parametry, to wydamy pieniądze na marne. Dla skuteczności działania oczyszczacz powinien mieć regularnie wymieniane filtry. Żywotność podstawowych filtrów HEPA wynosi do 12 miesięcy. Potem koniecznie jest ich zastąpienie nowymi. Bardziej długotrwałe są filtry zmywalne. Filtry węglowe przeważnie wymienia się częściej - co 3 do 6 miesięcy. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie ceny oczyszczacza powietrza, ponieważ tańszy model może być po prostu droższy w utrzymaniu.

Oczyszczacz powietrza - filtry HEPA

Oczyszczacz - poziom hałasu

Przy wyborze oczyszczaczy powietrza warto zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowanego przez urządzenia. Jest on różny - od 16 dB (najcichsze), przez 25-35 dB, aż do 50-60 dB (bardzo głośne). To wszystko zależy od budowy jaką ma oczyszczacz oraz włączonego trybu pracy (im niższy bieg, tym ciszej). Ten parametr jest szczególnie ważny, gdy chcemy ustawić urządzenie w sypialni. To zdecydowanie ważny aspekt kiedy zastanawiamy się jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

Oczyszczacz może mieć wbudowany specjalny tryb nocny, w którym nie wchodzi na wysokie obroty. Ale jeśli go brakuje, warto przed pójściem spać wyłączyć tryb auto i wybrać niską prędkość pracy. Wybór urządzenia, które ma tryb nocny jest po prostu wygodniejsze. Taki oczyszczacz pracuje ciszej i sprawdzi się m.in. w dziecięcym pokoju.

Skuteczność oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza filtruje i usuwa różne zanieczyszczenia, czyli jednym słowem - oczyszcza powietrze. To bardzo dobry zakup, ponieważ nawet małe urządzenie poprawia jakość powietrza. Wiele z nich może być także sterowanych za pomocą aplikacji. Warto pomyśleć o zakupie urządzenia, gdy w domu mieszkają dzieci, alergicy i osoby z obniżoną odpornością.

Pamiętajmy jednak, że każdy sprzęt ma także swoje ograniczenia. Przed samym zakupem należy wziąć pod uwagę cenę, wydajność, filtry, tryby pracy automatycznej, poziom hałasu oraz jak często należy doprowadzić do wymiany filtrów.

Wybór odpowiedniego modelu zależy od stanu powietrza w naszych domach. Jak go sprawdzić? Pomoże w tym laserowy czujnik, który pozwala zmierzyć stężenie pyłów PM 2,5 w powietrzu. Laserowy miernik podaje wyniki w pełni precyzyjne, dokładne i sprawdzone. Jest to bardzo ważny parametr, kiedy bierzemy pod uwagę oczyszczacze powietrza, ponieważ stężenie pyłów decyduje o naszym bezpieczeństwie, szczególnie PM2,5. Lepiej wiedzieć, jakiej jakości jest powietrze, którym oddychamy. Więcej detektorów poprawia komfort codziennego życia, a dobrze dopasowany oczyszczacz może skutecznie spełniać swoje zadanie.

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać? Ranking oczyszczaczy

Oczyszczacz powietrza Webber AP8400 - Najtańsze urządzenie z naszego rankingu. To oczyszczacz powietrza polskiej marki. Webber AP8400 polecany jest do pomieszczeń o wielkości maksymalnie 38 m². Dodatkowo, to jeden z najtańszych oczyszczaczy powietrza, wyposażonych w filtr węglowy i filtr HEPA. Dzięki temu, oczyszczanie powietrza ze smogu (pyłów pm10 i pm2,5) i alergenów jest skuteczne.

Jednak ten model nie posiada wszystkich funkcji - w szczególności czujników zanieczyszczeń trybu automatycznego, co oznacza samodzielne dostosowywanie prędkości pracy do jakości powietrza. Mimo nieustannej pracy tych modeli, powietrze będzie i tak zanieczyszczone, ze względu na zbyt niskie tempo filtracji. Jednak stosunek wydajności do ceny jest bardzo korzystny.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro. To oczyszczacz w średniej półce cenowej, ponieważ kosztuje około 800-900 złotych. W tej kategorii w dostarczaniu dobrego powietrza do domu jest zdecydowanym liderem. Wyróżnia go duża wydajność (CADR 500 m3/h), co pozwala na zastosowanie na dużych powierzchniach, nawet do 60 m2. Jest atrakcyjny wizualnie i pracuje cicho na najniższych obrotach. Dodatkowo, producent zwrócił szczególną uwagę na zużycie energii.

Zadowala się znikomymi 4,8W przy normalnej pracy, co jest bardzo małym parametrem w porównaniu do jakości powietrza, jaką zapewnia. Xiaomi Air Purifier Pro wyposażony jest w filtr cylindrowy 360° japońskiej firmy (Toray), dlatego też jest wysokiej trwałości i skuteczności.

Oczyszczacz powietrza Electrolux EAP450 . Te urządzenie wyróżnia wysoki wskaźnik CADR i relatywnie dobra cena. To również propozycja do większych powierzchni. Wydajność idzie w parze z wysokim komfortem użytkowania. Producent postawił na tryb auto i wskaźnik stanu filtrów. Model może być również sterowany zdalnie.

Electrolux EAP450 sprawdzi się dla alergików, ponieważ pozytywne opinie BAF i innych organizacji potwierdzają znakomitą skuteczność urządzenia w zwalczaniu alergenów. Dużym minusem tego modelu jest wysoki pobór prądu - wynosi aż 110 W w trybie maksymalnej pracy. Drogi jest również filtr, ponieważ za komplet na rok trzeba zapłacić 446 zł. Tryb automatyczny nie jest wystarczająco czuły dla niskich stężeń zanieczyszczeń, co oznacza słaby czujnik pyłów, powodując tym samym małą użyteczność tej funkcji. Kosztuje około 1300 złotych.

oczyszczacz powietrza - parametry

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger został zaprojektowany z myślą o większych pomieszczeniach. Wyposażony jest w filtr wstępny oraz Dual Filter, czyli połączenie filtru HEPA i węgla aktywnego. To zapewnia wysoką skuteczność w usuwaniu smogu (pyłów pm 2,5 i 10) oraz alergenów. Jest to urządzenie odpowiednie do pomieszczeń o wielkości do 65,12 m². Posiada tryb auto i timer, niestety bez trybu zdalnego sterowania. Jednak ze względu na cenę - około 1600 złotych, Stadler Form Roger to zdecydowanie propozycja dla osób, które szukają rozwiązania do większych pomieszczeń.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW jest najbardziej wydajnym oczyszczaczem z serii KC-D. Maksymalna powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie może działać to 48 m2. Kosztuje ponad 2 tys. złotych. Jego duży przepływ powietrza (396 m3/h) oraz wydajność nawilżania (660 ml/h) powoduje, ze jest bezkonkurencyjny w swojej klasie. Praca tradycyjnego systemu filtracji wsparta jest opatentowaną technologią Plasmacluster. To zapewnia zjonizowane, nawilżone i czyste powietrze. Posiada również Atest PZH, co wskazuje na wysoki poziom bezpieczeństwa zdrowotnego oraz brak negatywnego wpływu na środowisko.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW to jeden z najpopularniejszych modeli z segmentu premium. Kosztuje około 3 tys. złotych. Wyróżnia się wielką sprawnością - przepływ powietrza do 408 m3/h pozwala na używanie urządzenia w dużych pomieszczeniach o powierzchni do 50 m2. Dodatkowo, wersja Sharp KC ma również efektywną funkcję nawilżania (630 ml/h) i duży, 3-litrowy zbiornik.

Model Sharp KC -G60EUW został wyróżniony Atestem PZH, oznaczającym wysoki poziom bezpieczeństwa zdrowotnego oraz brak negatywnego wpływu na środowisko, co zdecydowanie wpływa na poprawę jakości powietrza w domach, w których się znajduje. Wyróżnia się również niskim poborem energii (24W+), cichą pracą (24 dB+) oraz technologią Plasmacluster. Sharp KC-G60EUW jest bezkonkurencyjny w swojej klasie, ponieważ ma system filtracji mechanicznej, wysokiej jakości matową obudowę oraz mnóstwo funkcji dodatkowych, jak inteligentna praca automatyczna.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Ela

    Fajny artykuł, ale szkoda, że nie podaliście żadnych konkretnych modeli dla przykładu :( Szukam aktualnie oczyszczacza dla siebie i mam straszną zagwózdkę. Na ten moment najbardziej odpowiada mi model Samsunga, który znalazłam w sklepie GoodAir, bo to sprawdzona marka i design ma też ładny, a przecież oczyszczacz nie powinien szpecić mieszkania. Co myślicie?

    22 października 2019, 08:45

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023