Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 116 głosów

Rośliny oczyszczające powietrze

W walce z toksycznymi związkami w powietrzu skutecznie pomogą nam niektóre gatunki roślin doniczkowych. Sprawdź jakie!

Rośliny oczyszczające powietrze

W dzisiejszych czasach zdrowe powietrze to swego rodzaju luksus. Żyjemy coraz szybciej, w większych miastach, spalamy mnóstwo energii i śmieci. Do tego w chłodniejszych miesiącach przywędrowuje do nas dobrze znany smog. Są jednak sposoby, które w naturalny sposób pomagają nam oczyścić powietrze z zanieczyszczeń. Przedstawiamy rośliny doniczkowe, które musisz mieć, albo przynajmniej powinieneś przynieść do swojego domu.

Wpływ roślin na stan powietrza już dawno temu zainteresował NASA, która opublikowała oficjalną listę 18 gatunków, które najlepiej usuwają zanieczyszczenia. Dodatkowo także Stanley J. Kays z Uniwersytetu w Georgii przeprowadzał specjalne badania, które wskazały, że niektóre rośliny nie tylko wpływają na oczyszczenie powietrza, ale także obniżają poziom stresu, czy poprawiają samopoczucie, co w efekcie zwiększa naszą produktywność.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Poniżej przedstawiamy TOP 10 roślin oczyszczających powietrze. Nie dziają Wiele z wymienionych gatunków od dawna gości w naszych domach, a nie jesteśmy świadomi ich dobroczynnego wpływu na otoczenie. Te rośliny doniczkowe to także piękna, a przede wszystkim naturalna dekoracja naszego wnętrza.

Sprawdź też: jaki oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

rośliny oczyszczające powietrze - dracena

Dracena obrzeżona

Na uwagę zasługuje przede wszystkim dracena obrzeżona, czyli popularna roślina przypominająca małe drzewka. W powietrzu ogranicza obecność benzenu, formaldehydu i tlenku węgla (czadu). Te substancje znajdziemy np. w farbach czy rozpuszczalnikach. Gdy zdecydujemy się na zakup draceny, powinniśmy pamiętać, że preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle, dlatego warto trzymać je przy oknie. Mniejsze rośliny można ustawiać na parapetach okien północnych, wschodnich i zachodnich. Co ciekawe, dobrze pielęgnowane draceny mogą osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Lubią pomieszczenia o dużej wilgotności. Warto im także co 2-4 lata zwiększać donice.

Zielistka Sternberga

To również bardzo popularna roślina doniczkowa tzw. „trawka”. Dzięki jej obecności ograniczymy w powietrzu formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla (czad). W dodatku skutecznie chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Jej wysokość może osiągać 40-45 cm. Ozdabiają ją długie, wąskie liście - całe zielone lub o białych brzegach. Zielistkę Sternberga możemy ustawić praktycznie w każdym miejscu w domu, jedynie warto unikać parapetów południowych. To jedna z tych roślin, która jest dosyć łatwa w uprawie. Wystarczy zwykła ziemia do kwiatków i regularne podlewanie.

Epipremnum złociste

To roślina dobrze znana ze swoich pnączy, które mogą osiągać nawet metr długości. Epipremnum złociste skutecznie ogranicza w powietrzu formaldehyd, ksylen i benzen. Urośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Wystarcza jej również zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Podlewać wystarczy ją w okresie wegetacji dwa razy w tygodniu, a zimą tylko raz na tydzień. Epipremnum to roślina bardzo proste w aranżacji, ponieważ może np. zwisać z podwieszanych donic i wędrować po półkach, w taki sposób jak ją pokierujemy.

Nefrolepis

Najprościej mówiąc paprotka. Prosta, efektowna, popularna i prozdrowotna. Nefrolepis ogranicza obecność formaldehydu i ksylenu. Akceptuje przepuszczalne powierzchnie. Dobrze jej w zacienionych miejscach, gdzie nie ma dużo słońca. Ustawia się ją zwykle na regałach czy wiszących pojemnikach.

paprotka oczyszcza powietrze w domu

Grubosz drzewiasty

Kolejną rośliną oczyszczającą powietrze jest grubosz drzewiasty, bardziej znany pod nazwą drzewka szczęścia. Ma krzewiastą strukturę, a w domu może urosnąć nawet do jednego metra wysokości. Tworzy doskonałe kompozycje we wnętrzach, idealnie sprawdza się w stylu urban jungle.

Bluszcz doniczkowy

W powietrzu ogranicza obecność benzenu, formaldehydu i ksylenu. Bluszcz pospolity jest bardzo prosty w uprawie na zewnątrz, w pokojowych warunkach wymaga nieco więcej opieki. Nie potrzebuje dobrze nasłonecznionych miejsc, optymalne są stanowiska lekko zacienione. Dodatkowo trzeba dbać o jego podłoże, aby nie było zbyt wilgotne lub przesuszone. Gleba dla bluszczów musi być przepuszczalna.

Filodendron pnący

Ogranicza obecność formaldehydu w pomieszczeniach. Jest to pnącze, które łatwo pnie się w górę, jeśli posiada odpowiednio twarde podłoże. Filodendron w uprawie doniczkowej osiąga długość około 3 metrów. Należy do jednych z najmniej wymagających roślin. Jest idealny na miejsca w półcieniu, ale radzi sobie również w słońcu i cieniu.

rośliny oczyszczające powietrze - filodendron

Begonia doniczkowa

Begonia doniczkowa stanowi piękną ozdobę mieszkania. Cały czas kwitnie i przystraja wnętrze czerwonymi kwiatami. Lubi ciepło i słońce. Konieczne jest jej nawożenie i odpowiednie podlewanie. Begonia oczyszcza powietrze z benzenu oraz oparów toluenu, czyli związku znajdującego się w wielu farbach, rozpuszczalnikach i woskach.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to nie tylko piękna roślina, ale przede wszystkim skutecznie oczyszczająca powietrze z benzenu i acetonu. Dodatkowo skutecznie nawilża pomieszczenie, ponieważ emituje duże ilości tlenu. Nie oznacza to natomiast, że powinna znajdować się w suchych pomieszczeniach. Może to jej szkodzić. Najlepiej czuje się w miejscach jasnych i lekko zacienionych. Należy jednak pamiętać, że skrzydłokwiat jest trujący i nie powinien znajdować się w pobliżu dzieci i zwierząt.

rośliny oczyszczające powietrze - wężownica

Wężownica gwinejska

Wężownica skutecznie oczyszcza powietrze ograniczając w nim obecność benzenu i formaldehydu. W dodatku zapewnia dostęp do tlenu przez całą dobę. Dzieje się tak, ponieważ filtruje dwutlenek węgla także w nocy. Wężownica idealnie wpisuje się we wnętrza i stanowi doskonałą ozdobę. Jest efektowna, łatwa w rozmnażaniu i pielęgnacji. Lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca. Sprawdza się w miejscach, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć jak np. biura czy korytarze.

Gdzie ustawić?

Rośliny oczyszczające powietrze idealnie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętajmy natomiast, że nie powinniśmy przesadzać z ich liczbą w miejscach, gdzie śpimy. Jednak zawsze warto mieć zielone i zdrowe dodatki. Rośliny do sypialni, kuchni czy salonu powinny być dobierane w zależności od poziomu nasłonecznienia i wymagań sprzyjających ich rośnięciu. Jeśli w domu mamy zwierzęta czy dzieci sprawdźmy również, czy wybrany przez nas gatunek nie szkodzi im w jakiś sposób np. wpływając na podrażnienie błony śluzowej jak w przypadku filodendronu czerwieniejącego.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy