Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 12.07.2019, Data aktualizacji: 03.10.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 127 głosów

Rośliny oczyszczające powietrze
W walce z toksycznymi związkami w powietrzu skutecznie pomogą nam niektóre gatunki roślin doniczkowych. Sprawdź jakie!

W dzisiejszych czasach zdrowe powietrze to swego rodzaju luksus. Żyjemy coraz szybciej, w większych miastach, spalamy mnóstwo energii i śmieci. Do tego w chłodniejszych miesiącach przywędrowuje do nas dobrze znany smog. Są jednak sposoby, które w naturalny sposób pomagają nam oczyścić powietrze z zanieczyszczeń.

W tym artykule przedstawiamy rośliny doniczkowe, które musisz mieć.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze
 • czy paprotka ma wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu
 • jak dbać o bluszcz doniczkowy

Wpływ roślin na stan powietrza już dawno temu zainteresował NASA, która opublikowała oficjalną listę 18 gatunków, które najlepiej usuwają zanieczyszczenia. Dodatkowo także Stanley J. Kays z Uniwersytetu w Georgii przeprowadzał specjalne badania, które wskazały, że niektóre rośliny nie tylko wpływają na oczyszczenie powietrza, ale także obniżają poziom stresu, czy poprawiają samopoczucie, co w efekcie zwiększa naszą produktywność.

Poniżej przedstawiamy TOP 10 roślin oczyszczających powietrze. Wiele z wymienionych gatunków od dawna gości w naszych domach, a nie jesteśmy świadomi ich dobroczynnego wpływu na otoczenie. Te rośliny doniczkowe to także piękna, a przede wszystkim naturalna dekoracja naszego wnętrza.

Sprawdź też: jaki oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

rośliny oczyszczające powietrze - dracena

Dracena obrzeżona

Na uwagę zasługuje przede wszystkim dracena obrzeżona, czyli popularna roślina przypominająca małe drzewka. W powietrzu ogranicza obecność benzenu, formaldehydu i tlenku węgla (czadu). Te substancje znajdziemy np. w farbach czy rozpuszczalnikach. Gdy zdecydujemy się na zakup draceny, powinniśmy pamiętać, że preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle, dlatego warto trzymać je przy oknie. Mniejsze rośliny można ustawiać na parapetach okien północnych, wschodnich i zachodnich. Co ciekawe, dobrze pielęgnowane draceny mogą osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Lubią pomieszczenia o dużej wilgotności. Warto im także co 2-4 lata zwiększać donice.

Zielistka Sternberga

To również bardzo popularna roślina doniczkowa tzw. „trawka”. Dzięki jej obecności ograniczymy w powietrzu formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla (czad). W dodatku skutecznie chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Jej wysokość może osiągać 40-45 cm. Ozdabiają ją długie, wąskie liście - całe zielone lub o białych brzegach. Zielistkę Sternberga możemy ustawić praktycznie w każdym miejscu w domu, jedynie warto unikać parapetów południowych. To jedna z tych roślin, która jest dosyć łatwa w uprawie. Wystarczy zwykła ziemia do kwiatków i regularne podlewanie.

Epipremnum złociste

To roślina dobrze znana ze swoich pnączy, które mogą osiągać nawet metr długości. Epipremnum złociste skutecznie ogranicza w powietrzu formaldehyd, ksylen i benzen. Urośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Wystarcza jej również zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Podlewać wystarczy ją w okresie wegetacji dwa razy w tygodniu, a zimą tylko raz na tydzień. Epipremnum to roślina bardzo proste w aranżacji, ponieważ może np. zwisać z podwieszanych donic i wędrować po półkach, w taki sposób jak ją pokierujemy.

Nefrolepis

Najprościej mówiąc paprotka. Prosta, efektowna, popularna i prozdrowotna. Nefrolepis ogranicza obecność formaldehydu i ksylenu. Akceptuje przepuszczalne powierzchnie. Dobrze jej w zacienionych miejscach, gdzie nie ma dużo słońca. Ustawia się ją zwykle na regałach czy wiszących pojemnikach.

paprotka oczyszcza powietrze w domu

Grubosz drzewiasty

Kolejną rośliną oczyszczającą powietrze jest grubosz drzewiasty, bardziej znany pod nazwą drzewka szczęścia. Ma krzewiastą strukturę, a w domu może urosnąć nawet do jednego metra wysokości. Tworzy doskonałe kompozycje we wnętrzach, idealnie sprawdza się w stylu urban jungle.

Bluszcz doniczkowy

W powietrzu ogranicza obecność benzenu, formaldehydu i ksylenu. Bluszcz pospolity jest bardzo prosty w uprawie na zewnątrz, w pokojowych warunkach wymaga nieco więcej opieki. Nie potrzebuje dobrze nasłonecznionych miejsc, optymalne są stanowiska lekko zacienione. Dodatkowo trzeba dbać o jego podłoże, aby nie było zbyt wilgotne lub przesuszone. Gleba dla bluszczów musi być przepuszczalna.

Filodendron pnący

Ogranicza obecność formaldehydu w pomieszczeniach. Jest to pnącze, które łatwo pnie się w górę, jeśli posiada odpowiednio twarde podłoże. Filodendron w uprawie doniczkowej osiąga długość około 3 metrów. Należy do jednych z najmniej wymagających roślin. Jest idealny na miejsca w półcieniu, ale radzi sobie również w słońcu i cieniu.

rośliny oczyszczające powietrze - filodendron

Begonia doniczkowa

Begonia doniczkowa stanowi piękną ozdobę mieszkania. Cały czas kwitnie i przystraja wnętrze czerwonymi kwiatami. Lubi ciepło i słońce. Konieczne jest jej nawożenie i odpowiednie podlewanie. Begonia oczyszcza powietrze z benzenu oraz oparów toluenu, czyli związku znajdującego się w wielu farbach, rozpuszczalnikach i woskach.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to nie tylko piękna roślina, ale przede wszystkim skutecznie oczyszczająca powietrze z benzenu i acetonu. Dodatkowo skutecznie nawilża pomieszczenie, ponieważ emituje duże ilości tlenu. Nie oznacza to natomiast, że powinna znajdować się w suchych pomieszczeniach. Może to jej szkodzić. Najlepiej czuje się w miejscach jasnych i lekko zacienionych. Należy jednak pamiętać, że skrzydłokwiat jest trujący i nie powinien znajdować się w pobliżu dzieci i zwierząt.

rośliny oczyszczające powietrze - wężownica

Wężownica gwinejska

Wężownica skutecznie oczyszcza powietrze ograniczając w nim obecność benzenu i formaldehydu. W dodatku zapewnia dostęp do tlenu przez całą dobę. Dzieje się tak, ponieważ filtruje dwutlenek węgla także w nocy. Wężownica idealnie wpisuje się we wnętrza i stanowi doskonałą ozdobę. Jest efektowna, łatwa w rozmnażaniu i pielęgnacji. Lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca. Sprawdza się w miejscach, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć jak np. biura czy korytarze.

Gdzie ustawić rośliny?

Rośliny oczyszczające powietrze idealnie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętajmy natomiast, że nie powinniśmy przesadzać z ich liczbą w miejscach, gdzie śpimy. Jednak zawsze warto mieć zielone i zdrowe dodatki. Rośliny do sypialni, kuchni czy salonu powinny być dobierane w zależności od poziomu nasłonecznienia i wymagań sprzyjających ich rośnięciu. Jeśli w domu mamy zwierzęta czy dzieci sprawdźmy również, czy wybrany przez nas gatunek nie szkodzi im w jakiś sposób.

Kwiaty PRL wracają! Czytaj

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023