Jak udekorować dom na Święta: oświetlenie, dekoracje i wystrój domu na Święta
Data publikacji: 19.12.2022, Data aktualizacji: 19.12.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 47 głosów
Święta to dla wielu z nas magiczny czas w roku. Panuje wtedy niepowtarzalna atmosfera. Dom pachnie choinką i piernikami. W oknach mienią się kolorowe lampki. W końcu mamy także czas, aby spotkać się z bliskimi. To właśnie ich obecność jest istotą Świąt. Chcąc zrobić im, ale także sobie przyjemność, warto zadbać o najbliższe otoczenie. Wystarczy kilka prostych trików, ozdób i zapachów, aby mieszkanie zmieniło swój charakter. Poznaj nasze triki!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie świąteczne dekoracje przygotować samodzielnie
- jakie kolory nierozerwalnie kojarzą się z Bożym Narodzeniem
- jak ustroić świąteczną choinkę
Stwórz plan
Zastanawiasz się jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia? Pamiętaj, że dobry plan to podstawa. Zanim zaczniesz działać, zastanów się, na jakim efekcie Ci zależy. Zdecyduj, które pomieszczenia chcesz ozdobić i w jakim stylu. Zrób listę potrzebnych dekoracji. Zakupy rób z głową. Zamiast kupować zbędne bibeloty, lepiej zaoszczędzić kilka groszy na podarki na najbliższych. Pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo.
Świąteczne kolory
Czerwony, zielony i złoty - te trzy barwy królują w świątecznych dekoracjach. Dlaczego właśnie one? Odpowiedzią jest ich symbolika.
Zieleń to alegoria życia, nadziei i odrodzenia. Czerwień zaś nierozerwalnie kojarzy się z miłością, ciepłem i radością. Złoto z kolei uosabia światło i dobrobyt.
Oprócz bogatej symboliki tych kolorów, po prostu tworzą one przyjemne dla oka kompozycje. Czerwone bombki na choince, złote świeczniki, zielony bieżnik na stole przywołują przyjemne skojarzenia i pięknie wyglądają we wnętrzach.
Jak ubrać choinkę?
Bożonarodzeniowe mieszkanie nie może się obyć bez choinki. To pachnący i pięknie wyglądający symbol Świąt. Sposobów na udekorowanie drzewka jest naprawdę mnóstwo. Wybór zależy zwykle od naszych upodobań, a często też od stylu wnętrza, które ma przecież dopełniać. Na co się więc zdecydować?
Możemy wybrać naturalne przybranie, które świetnie wpisze się np. w klimat boho - czy styl rustykalny - stonowane kolory i przyjazne materiały jak drewno, juta czy nawet papier i tektura. Świetnie sprawdzą się wspomniane plastry pomarańczy czy laski cynamonu, a wszystko oświetlać może delikatny sznur lampek w ciepłej barwie.
Inną opcją jest klasyczna choinka w złoto-czerwonych barwach. Tu też idealnie nadadzą się jednobarwne lampki, ale w towarzystwie delikatnych łańcuchów i bombek. Na tej samej zasadzie możemy stworzyć choinkę w dowolnym kolorze. Popularne stają się drzewka przystrojone na jeden kolor, na przykład na biało, srebrno, granatowo, a nawet różowo! Niektórzy decydują się na minimalistyczną wersję tylko z subtelnym oświetleniem choinkowym, u innych każda bombka ma inny kształt i kolor. Na czubkach zaś pojawia się gwiazdka. Najważniejsze, że każda z choinek jest wyjątkowa!
Warto pamiętać też o bardziej „technicznych” kwestiach. Po przyniesieniu choinki do domu (zarówno ciętej, jak i w doniczce) - dajmy jej chwilę, by przyzwyczaiła się do temperatury i miała czas na rozłożenie gałęzi (które podczas transportu były pewnie owinięte siatką). Samo ubieranie drzewka zacznijmy od sznura lampek, a dopiero potem zacznijmy wieszać bombki. Tu warto pamiętać o zasadzie: mniejsze na górze, większe na dole. Będzie to nie tylko lepiej wyglądało, ale zapobiegnie połamaniu wiotkich gałązek u czubka choinki.
Oświetlenie domów na Święta
Migoczące lampki, lampiony czy świece - to one nadają magii wnętrzom podczas Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki nim mieszkania stają się jeszcze bardziej przytulne i ciepłe. Natomiast lampki wieszane na zewnątrz domów i mieszkań dodają kolorów otoczeniu i wywołują uśmiechy na twarzach przechodniów.
Świąteczne oświetlenie zewnętrzne
W Polsce coraz bardziej popularne staje się ozdabianie domów i podwórek na Święta. Często rozwieszane są kolorowe lampki (można je zaczepić na balkonie, dachu, a nawet na gałęziach drzew). Popularne stały się świetlne dekoracje ogrodowe, takie jak renifery, choinki czy gwiazdy.
Świąteczne oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie wewnętrzne to zazwyczaj ciepłe, migoczące światło, które tworzy przytulną atmosferę. Choinki ozdabiane są kolorowymi lampkami i innymi błyszczącymi ozdobami. W oknach warto zawiesić kurtyny świetlne. Z kolei eleganckie lampiony postawione na podłodze czy schodach dodadzą uroku wnętrzom.
Warto rozważyć również zapalenie świec. Ich blasku nie da się zastąpić żadnym sztucznym światłem. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie, świeczki powinny znaleźć się na odpowiednich podstawkach czy w świecznikach.
Dekoracje Świąteczne DIY
Chcąc ozdobić dom na Święta, warto pamiętać, że nie wszystkie dekoracje bożonarodzeniowe muszą pochodzić ze sklepów. Świetnym rozwiązaniem jest samodzielne stworzenie ozdób, z wykorzystaniem tego, co mamy w domu. Będzie ekonomicznie i ekologiczne. Pomysły na świąteczne DIY wykorzystują często gałązki choinkowe, bombki, suszone plastry pomarańczy, laski cynamonu, szyszki czy wszelkie wstążki i sznurki. Wystarczy odrobina inwencji twórczej, a nasz dom wypełni klimat, za którym tak tęsknimy cały rok.
Jak wykonać ozdoby świąteczne DIY? Sprawdź
Świąteczny stół
Podczas Świąt niezwykle ważna jest także dekoracja stołu. Tradycyjnie powinien znaleźć się na nim śnieżnobiały obrus. Jednak w wielu domach tę biel zastępuje się innymi świątecznymi kolorami - czerwienią czy butelkową zielenią. Niektórzy też wykorzystują tylko bieżnik lub zupełnie rezygnują z obrusu, choć ten rzeczywiście nadaje uroczystego charakteru.
Warto zadbać o dekoracje, które możemy stworzyć z małych wieńców i stroików, bombek czy szyszek. Detalem niemal obowiązkowym są oczywiście świeczniki i świece, a także bożonarodzeniowe lampiony. Przy ustawianiu ozdób, musimy pamiętać, że stół ma być przede wszystkim funkcjonalny. Zróbmy więc miejsce dla każdego z gości, a blat zaaranżujmy tak, aby zmieściły się na nim wszystkie przygotowane potrawy - w końcu i one pełnią ważną funkcję tego dnia!
Na świątecznym stole nie może również zabraknąć eleganckiej zastawy. Wybierz sztućce, które dobrze się prezentują. Mogą być w tradycyjnym metalicznym kolorze albo złotym.
Na stole dobrze sprawdzi się także szklany wazon z gałązkami świerkowymi, do środka możesz wrzucić także światełka LED.
Pamiętaj, że chcąc udekorować świąteczny stół, masz naprawdę wiele opcji. Możesz iść w klasykę, ale nic nie szkodzi, aby odrobinę zaszaleć. Ważne, aby całość ze sobą współgrała (czyli stół powinien pasować do choinki i innych ozdób, a całość powinna wpisywać się w kolorystykę i styl wnętrza), ale też nie była zbyt przytłaczająca.
Dekoracje okienne
Jeśli chcemy pięknie udekorować okna, najlepiej wybrać te, które znajdują się w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Warto więc w pierwszej kolejności stworzyć bożonarodzeniową aranżację w salonie lub kuchni.
Na parapecie pięknie prezentować się będą stroiki świąteczne, kompozycje bożonarodzeniowe w wazonach oraz figurki reniferów, Mikołajów czy latarenki w kształcie domków. Do dekoracji szyb warto wykorzystać bombki choinkowe i LED-owe oświetlenie, np. w kształcie gwiazdy betlejemskiej.
Ciekawym rozwiązaniem będą również naklejki świąteczne na okno. Mogą to być kolorowe choinki, mikołaje, aniołki, renifery. Pięknie ozdobią dziecięcy pokój.
Dom pachnący cynamonem i wanilią…
Święta kojarzą się nie tylko z pięknymi ozdobami, ale także i zapachem. Użyj świec zapachowych, kadzidełek, czy olejków eterycznych o zapachach cynamonu, choinki czy pomarańczy, by wzmocnić świąteczny nastrój.
Oczywiście warto sięgać przede wszystkim po naturalne zapachy. Jeżeli chcesz, by w Twoim domu pachniało lasem, zdecyduj się na naturalną choinkę, albo stroik umieszony na specjalnym podeście czy w wazonie. Tym, co z pewnością wprowadzi do swojego domu świąteczny nastrój, jest zapach pierniczków.
Jak udekorować dom na Święta: podsumowanie
Święta to magiczny czas, który jednak wymaga pewnych przygotowań. I nie chodzi tylko o gotowanie ulubionych potraw czy kupowanie prezentów, ale także odpowiednie udekorowanie domu, w którym będziemy spędzać czas z najbliższymi. Ozdoby świąteczne potrafią nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru, który jest tak ważny w tym okresie. Warto przy tym pamiętać, że ubieranie choinki, aranżowanie świątecznego stołu i przystrajanie mieszkania powinno przede wszystkim sprawiać radość.
Przygotowania są oczywiście ważne, ale najważniejsze są wspólnie spędzone chwile. Boże Narodzenie, jak i okres oczekiwania na jego nadejście, to okres bardzo rodzinny. Warto zaangażować wszystkich domowników do robienia czy kupowania dekoracji. Wspólna praca przy przygotowywaniu mieszkania na święta może jeszcze silniej nas połączyć.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: