Wiadomości mieszkaniowe

Magdalena Szwed

Magdalena Szwed

Wiadomości - Regionalne - Aktualności

Oddaj swój głos!

Jak odpowiednio oświetlić wnętrze?

Oświetlenie ma znaczenie! Poza pełnioną funkcją, rodzaj zastosowanego oświetlenia w sposób istotny wpływa na wystrój wnętrza, a także na klimat w nim panujący. Pozwala kreować wnętrze i w dowolny sposób je modyfikować.

Jak odpowiednio oświetlić wnętrze?

Kilka źródeł światła

Przed wybraniem się do sklepu, należy przemyśleć i uświadomić sobie, że większość pomieszczeń znajdujących się w naszym domu lub mieszkaniu potrzebuje kilku źródeł światła. Nie mogą to być jednak „pierwsze lepsze” żyrandole, lampki czy kinkiety. Zatem, jak dobrać oświetlenie do konkretnego pomieszczenia?

W przedpokoju

Zdawać by się mogło, że jest to najmniej istotna część naszego mieszkania. Nic bardziej mylnego! Poprzez zastosowanie ciekawych rozwiązań w oświetleniu, już na progu możemy zrobić dobre wrażenie na osobach nas odwiedzających. Pamiętajmy, że w ciągu dnia najlepiej sprawdzi się światło miejscowe. Natomiast boczne, niewielkie kinkiety pozwolą na delikatne operowanie strumieniem światła, przez co uzyskamy niepowtarzalny, magiczny efekt.

W salonie

W centralnym punkcie większości domów i mieszkań, a więc w salonie, można pokusić się o zastosowanie trzech rodzajów oświetlenia - głównego, miejscowego i nastrojowego. W takim pomieszczeniu najlepiej w roli głównego oświetlenia sprawdzą się lampy wiszące. Ich długość powinna być dostosowana do przestrzeni jaką dysponujemy. Do niewielkich pomieszczeń stosuje się oświetlenie zlokalizowane tuż przy suficie tzw. plafony. Poza oświetleniem głównym, w wielu sytuacjach pomocne okaże się także światło zlokalizowane w bocznych częściach salonu. W tej roli dobrze sprawdzą się kinkiety. Do czytania natomiast najlepiej posłuży lampa stojąca. Zazwyczaj lampy takie dają duże możliwości do kierowania strumienia światła w sposób jak najbardziej dogodny.

W kuchni

Kuchnię odwiedzamy kilka razy dziennie. Najczęściej w porze porannej i wieczornej. Należy zatem skupić się na dobrym oświetleniu miejsc najbardziej strategicznych, a więc stworzyć odpowiednie warunki do wykonywania poszczególnych, codziennych czynności. W tym celu najczęściej stosuje się halogeny. Warto także zadbać o część jadalnianą, a więc właściwie oświetlić stół przy którym spożywamy posiłki.

W łazience

Kolejnym często odwiedzanym przez nas miejscem jest łazienka. I również w niej należy zastanowić się nad zastosowaniem kilku rodzajów oświetlenia. W tym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się światłó górne wraz z dodatkowym oświetleniem przy lustrze. Można zakupić lustra, które mają już wbudowane oświetlenie lub samemu je zamontować.

W sypialni

Sypialnia jest najbardziej intymną częścią domu. Najczęściej jest ona jednak niewielkich rozmiarów. Warto zatem pamiętać o tym, że dobierając odpowiednią lampę możemy optycznie powiększyć przestrzeń. W sypialni można także pokusić się o najbardziej wyszukane, niestandardowe rozwiązania. Tu poza górnym oświetleniem, które spełnia funkcję raczej dekoracyjną, dobrze jest zamieścić niewielką lampkę nocną. Wprowadzi ona, nie tylko odpowiedni klimat, ale też pozwoli oddać się wieczornej lekturze. Jeśli mamy wnęki w ścianach, dekoracyjne półki czy obrazy warto pomyśleć o delikatnym ich podkreśleniu poprzez zastosowanie odpowiednich punktów oświetleniowych. W tym celu stosuje się najczęściej halogeny, które dyskretnie podkreślają poszczególne elementy wnętrza.

Inne przydomowe przestrzenie

Pozostałe pomieszczenia w domu nie potrzebują niepowtarzalnych rozwiązań. Strych, przydomowy garaż, komórka lokatorska czy piwnica, nie muszą cieszyć naszego oka i spełniać wielu funkcji jednocześnie. Zawsze jednak pamiętajmy, że oświetlenie to integralna część całego mieszkania. Jeśli do naszego domu zawita szarość i monotonia, które uwidaczniają się zazwyczaj jesienią i zimą, to pierwszy znak, by zastanowić się nad zmianą dotychczasowego oświetlenia.

zdjęcie: flickr/A.J. Kandy

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy