Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak negocjować cenę domu z deweloperem i na rynku wtórnym: ile procent?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 22.09.2023, Data aktualizacji: 23.10.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Jak negocjować cenę domu?
Cena domu jest zbyt wysoka? Jak przeprowadzić negocjacje na rynku wtórnym oraz pierwotnym? Jak negocjować cenę domu? Sprawdź!

Negocjacje cenowe w procesie zakupu nieruchomości, zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym, stanowią kluczowy element transakcji. Wybór odpowiedniej strategii oraz ustalenie optymalnego procentu obniżki może przynieść istotne korzyści finansowe dla kupującego. Jak wyglądają skuteczne metody negocjacji cen domu? Jak negocjować cenę nieruchomości z deweloperem, a jak z prywatnym właścicielem? Ile procent można próbować zyskać podczas negocjacji z deweloperem oraz na rynku wtórnym? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak skutecznie przeprowadzić negocjacje cenowe
 • jak negocjować cenę domu na rynku wtórnym
 • ile procent można zyskać podczas negocjacji ceny domu

Cena do negocjacji – co to znaczy?

Cena do negocjacji odnosi się do kwoty proponowanej przez sprzedawcę, która nie jest ostateczną ani niepodważalną. Jest to kwota, którą sprzedawca jest gotowy poddać negocjacjom z potencjalnymi kupcami. To właśnie w trakcie tych negocjacji obie strony starają się osiągnąć wspólne porozumienie w kwestii ceny, która może być niższa od początkowej oferty sprzedawcy. Proces negocjacyjny pozwala na uwzględnienie różnych czynników, takich jak stan nieruchomości, lokalizacja, rynek nieruchomości oraz ewentualne prace modernizacyjne, które mogą wpłynąć na ustalenie ostatecznej ceny transakcji. Dzięki tej elastyczności cena do negocjacji umożliwia dostosowanie wartości nieruchomości do realnych warunków rynkowych oraz preferencji kupującego.

Czy warto podejść do negocjacji, gdy brak zapisu „cena do negocjacji”?

Choć brak jawnej informacji o możliwości negocjacji ceny w ogłoszeniu może sugerować, że sprzedawca jest bardziej skłonny trzymać się określonej kwoty, warto pamiętać, że większość cen w nieruchomościach jest elastyczna i podlega negocjacjom. Jest to powszechne zjawisko na rynku nieruchomości, nawet jeśli oferta nie zawiera wyraźnego zapisu „cena do negocjacji”. Korzystne podejście i właściwa argumentacja mogą prowadzić do uzyskania atrakcyjniejszych warunków cenowych, nawet w sytuacji, gdy na pierwszy rzut oka cena wydaje się ustalona.

Jak negocjować cenę domu z deweloperem?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cena nieruchomości na rynku pierwotnym nie jest stałą i niepodważalną wartością. Istnieje pewna elastyczność w jej ustalaniu, co oznacza, że deweloperzy zazwyczaj nie traktują jej jako sztywnego parametru. Dla nich priorytetem jest sprzedaż, a nie konkretna kwota, dlatego są otwarci na negocjacje z potencjalnymi klientami.

Elastyczność cenowa wynika z kilku czynników. Po pierwsze, deweloperzy często uwzględniają pewien margines w cenie, który pozwala na negocjacje. Mogą również podejść do tematu zależnie od etapu projektu. Na przykład, jeśli nieruchomość jest w trakcie budowy lub już ukończona, a deweloperowi zależy na sprzedaży, może być bardziej skłonny do obniżki ceny. Ponadto można negocjować cenę samej nieruchomości, ale również dodatkowe elementy, jak np. miejsce parkingowe, wykończenie czy ewentualne modyfikacje projektu. Kluczowe jest przedstawienie argumentacji opartej na analizie rynku, ewentualnych usterek czy konkurencyjnych ofertach. Warto również negocjować elastyczne warunki płatności czy dodatkowe udogodnienia, co może dodatkowo wpłynąć na atrakcyjność transakcji.

Ile zejdzie z ceny deweloper? Czytaj

Jak negocjować cenę domu z właścicielem prywatnym?

Negocjacje cenowe z właścicielem prywatnym mogą być wyjątkowo satysfakcjonującym i jednocześnie wymagającym procesem. W odróżnieniu od zakupu nieruchomości od dewelopera, gdzie oferta często jest standardowa, transakcje z właścicielami prywatnymi są bardziej zróżnicowane. Zdarza się także, że cena początkowa bardzo odbiega od rzeczywistej wartości nieruchomości. Istnieje jednak kilka kluczowych kroków i aspektów, które warto wziąć pod uwagę podczas negocjacji cen domu od osoby prywatnej.

Po pierwsze, ważne jest, aby przeprowadzić dokładne badania rynku i znaleźć porównywalne oferty, aby uzyskać wyobrażenie o realnej wartości nieruchomości. To pomoże w ustaleniu realistycznej kwoty, którą można zaproponować w trakcie negocjacji.

Po drugie, komunikacja jest kluczem do udanych negocjacji. Należy wyrazić swoje intencje i oczekiwania w sposób uprzejmy i profesjonalny. Rozmowa z właścicielem może pomóc zrozumieć, dlaczego decyduje się na sprzedaż i czy jest otwarty na negocjacje.

Po trzecie, warto być elastycznym i rozważać różne elementy transakcji oprócz samej ceny. Możesz negocjować warunki płatności, terminy przekazania nieruchomości czy pozostawienie wyposażenia.

Ostatecznie proces negocjacji z właścicielem domu na rynku wtórnym wymaga empatii, cierpliwości i umiejętności komunikacyjnych. Warto też pamiętać, że uczciwe i partnerskie podejście do negocjacji może przynieść satysfakcjonujący wynik, w którym obie strony są zadowolone z finalnych warunków transakcji.

Jak negocjować cenę domu z pośrednikiem?

Negocjacje z pośrednikiem to coś pomiędzy deweloperem a właścicielem nieruchomości. Oczywiście każdemu z nich zależy na tym, aby sprzedać dom w jak najwyższej cenie. Pośrednik odgrywa kluczową rolę w transakcji, dlatego ważne jest znalezienie wspólnego języka i zrozumienie obustronnych oczekiwań.

Tak jak w przypadku zakupu domu od osoby prywatnej istotne jest zbadanie rynku nieruchomości i zorientowanie się w aktualnych cenach podobnych domów w danej okolicy. Zaletą jest to, że pośrednik może posłużyć się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wyjaśnić, dlaczego wartość nieruchomości jest taka, a nie inna. Jest ważne, aby zadawać pytania i uzyskiwać jasne odpowiedzi, aby mieć pełne zrozumienie sytuacji.

Warto pamiętać, że pośrednik powinien znać techniki negocjacji, a więc rozmowa z nim powinna być konkretna i efektywna. Podczas rozmowy z pośrednikiem warto być otwartym na sugestie i rady, ale także trzymać się swoich celów i granic. Istotne jest wypracowanie wspólnego zrozumienia i dążenie do znalezienia kompromisu, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron. 

Negocjacja ceny domu – ile procent można zyskać?

Negocjacja ceny domu to etap, który pozwala na osiągnięcie korzystniejszych warunków transakcji. Ile procent można zyskać w trakcie negocjacji? To zależy od wielu czynników, takich jak rynek nieruchomości, lokalizacja, kondycja domu oraz strategia negocjacyjna.

W przypadku nieruchomości od dewelopera potencjalne rabaty mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent. Deweloperzy często mają pewien margines do negocjacji, szczególnie w przypadku nieruchomości, które są już na etapie zaawansowanej budowy lub gdy zależy im na sprzedaży pozostałych jednostek.

Natomiast na rynku wtórnym możliwość obniżenia ceny domu jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Średnio można wynegocjować rabat w granicach 5-10%, ale może być to również wyższa kwota, nawet do 20%, szczególnie jeśli nieruchomość jest długo na rynku lub ma słaby stan techniczny. Na obniżenie ceny wpłynie na pewno płatność gotówką, bez kredytu.

Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę? Sprawdź

Jak negocjować cenę domu: podsumowanie

Podsumowując, niezależnie czy mamy do czynienia z deweloperem, czy właścicielem prywatnym, istnieje pewien margines do negocjacji cenowej. Kluczowym jest przygotowanie się do rozmów poprzez dokładne zbadanie rynku i poznanie średnich cen, zrozumienie wartości nieruchomości oraz określenie własnych granic cenowych. W przypadku rynku wtórnego warto wykonać inspekcję domu i sprawdzić stan techniczny nieruchomości.

Ostateczna umowa powinna być wynikiem wzajemnych ustępstw i dążeń do osiągnięcia porozumienia, które będzie zadowalające dla obu stron. Negocjacje cenowe mogą przynieść korzyści finansowe w postaci obniżki ceny nieruchomości od kilku do nawet 20 procent. Istotne jest, aby zachować elastyczność i otwartość na kompromisy, co pozwoli osiągnąć satysfakcjonujący rezultat dla obu uczestników transakcji.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023